Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

42 minutes ago, Klotzen said:

Mislim da to nije HIMARS, zgrada je praktično poravnata sa zemljom a  HIMAS to ne može. Ovo je ili Točka U ili nešto novo što su dobili.

 

Na par mjesta se pominje da je pogodak bio u skladiste municije u podrumu te zgrade sto je uzrokovalo eksploziju koja je sravnila sve sa zemljom. Z-likovacki odnos prema sopstvenim vojnicima...

Link to comment
Share on other sites

Ruski TG kanal Ribar tvrdi: 70 potvrđeno ubijeno, procene idu do 110. Povređenih preko 100. Zgrada pogođena u novogodišnjoj noći minut iza ponoći HIMARS-ima (gađana sa 6, pogođena sa 4 pošto su 2 oborena), ali nije ostao ni kamen na kamenu jer je u njoj pored gomile mobilisanih nesrećnika bilo i skladište municije.

Link to comment
Share on other sites

Ministarstvo odbrane Rusije kaže da su Ukrajinci ispalili 6 himars raketa od kojih su 4 pogodila objekat i uništila ga prilikom čega je poginulo 63 vojnika. Znači verovatno je cifra preko 200 poginulih. Ostaje još da čujemo kako je 4 himars rakete poravnalo zgradu 50 X 50 metara. Za sada sam pročitao bar 10 verzija što znači da se još uvek ne zna nego svi pretpostavljaju ili lažu.

Link to comment
Share on other sites

Intervju sa ruskim piscem Mikhailom Siskinom.

 

Spoiler

Седимо овде у топлом кафићу, људи у Украјини се смрзавају јер Русија бомбардује њихову земљу. Шта ти је у мислима?

Видим ове слике испред себе сваки дан. 2022. је била страшна година. Никада се у животу нисам осећао тако лоше. Увек сам се идентификовао са руском културом. Рат ми је извукао ово тло испод ногу. После мобилизације, десетине хиљада Руса иду у рат у ропству. Да ли је ово још увек мој народ? Немам ништа заједничко са овим убицама, иако сам Рус.

 

Да ли се осећате кривим?

Путинов режим је мој језик, језик великих руских писаца, учинио језиком убица. Коју год реченицу да напишем, она је илустрована сликама злочина у Бучи. Овим сликама су илустровани и текстови који су писани пре сто година и који ће бити писани у будућности. Смисао мог живота сада је да браним руски језик, достојанство руске културе од Путина и његовог режима.

 

Као аутсајдер, стално се питате: Зашто Руси све ово раде?

После фебруарске инвазије, у Русији је било мало протеста. Наравно, помислио сам, људи су уплашени. Они који су изашли на улице сада су у затвору, остали су без посла, уништили животе. Страх је разумљив. Али онда су у октобру, после мобилизације, умирали као овце без размишљања. Не ради се о страху.

 

Онда зашто?

Овде се огледа цела руска историја. Ево како је сваки руски режим злоупотребио речи домовина и патриотизам да би се заштитио. Руси мисле да бране своју отаџбину, у стварности бране своје таоце, свој режим. Увек је било овако: мог деду је убио Стаљин, а мој син, мој отац, отишао је у рат да брани свој режим. Мислио је да брани отаџбину. Руска држава се поставља у Русији као окупаторска војска, писао је својевремено руски песник Александар Херцен. Свако ко је разумео овај принцип више не подржава своју војску у украјинском рату, већ војску непријатеља.

 

Да ли људи верују Путиновом говору?

Да, то је најгоре. Већина мисли: Руси су увек добри а сви остали су непријатељи који хоће да нас униште, ми се само бранимо. Психолошки живе у прошлости, идентификују се са државом. Само шеф државе, цар, одлучује шта је добро, а шта лоше. Народ ништа не одлучује, па не преузима одговорност. Људи у Русији не желе да схвате да су данас сами фашисти. Али ја живим у 21. веку. Сам одлучујем шта је добро, а шта лоше. А ако мислим да мој народ ради нешто лоше, онда сам против свог народа и против своје земље.

 

Да ли су обични Руси саучесници у рату? Уосталом, Путин је није питао.

Цар никад не пита. Народ није ту да се пита. Народ мора да ћути и послуша. Моћ је света. То скида одговорност са људи. Руси ће рећи: Не могу да помогнем овом рату, Кремљ је то урадио, ми смо само жртве. Али то није истина. Сви Руси су саучесници. У фебруару сам још размишљао: добро, режим, они су ратни злочинци и узели су становништво за таоце – заправо, већина њих су и жртве режима. Али сада видим како ови милиони и милиони заиста подржавају овај рат и радују се када бомбардују Украјинце, када морају да преживе зиму без струје, без гаса, без грејања. И они су ратни злочинци.

 

Како да окончате рат што је пре могуће?

Имам много украјинских пријатеља и они кажу: Једини пут до мира је ако за сваки руски пројектил који иде у Харков, пројектил из Украјине иде у Санкт Петербург. Да за сваку бомбу која експлодира у Кијеву, бомба експлодира у Москви. Ово је једини начин да се убрза крај рата. Запад мора коначно да снабдева Украјину неопходним наоружањем.

 

Зар то не би покренуло Трећи светски рат?

У Трећем светском рату смо дуго, од 2014. Западни политичари су затворили очи. Путинов режим је годинама водио „хибридни“ рат против света, корумпирао западне политичаре, учинио Европу зависном од руског гаса и нафте, а залихама новца подржавао и левичарске и десничарске радикалне странке. Али становништво демократских земаља то није хтело да призна, желело је мир, посао, срећне празнике. Пре Другог светског рата, западни политичари су желели само мир са Хитлером. Али цена за ово био је светски рат.

 

Али Русија има нуклеарно оружје. Зар Путин не би притиснуо црвено дугме?

Да је Хитлер имао нуклеарно оружје, сигурно би притиснуо црвено дугме. Не сумњам да ће Путин учинити исто пре него што умре. Надам се да његова последња команда неће бити извршена. Очигледно је да „путиновске елите“ већ размишљају о животу после Путина: зашто би они и њихове породице извршиле самоубиство заједно са пропалим диктатором?

 

Ни после више од десет месеци рата није одговорено на питање: Зашто је Путин уопште започео овај рат?

Ово питање постављате као да је Путин нормалан човек. Нормалан човек никада неће разумети овај рат. Ни ја. Ни ја не желим да знам шта се дешава у Путину. Али он има другачији свет на уму. Ниједан диктатор не разуме свет у коме живи. Он је искључен. Он добија само поруке које жели да чује. Зато се Путин тотално погрешио, мислио је да може да заузме Кијев за три дана. Наравно, да је знао како ће се ово завршити, не би започео овај рат. Јер овај рат је као хара-кири, то је самоубиство.

 

Многи кажу да је био толико изолован због Короне.

Не, то нема никакве везе са тим. Разлог је врло једноставан: зато што је диктатор. Диктатори куцају другачије. Путин сада каже да ће, ако бомбардује Украјинце до темеља, они бити сломљени и тражити преговоре.

 

Може ли уопште бити преговора у овом сукобу?

Наравно. Али не са Путином и само по условима Украјинаца. Руси су већ изгубили рат, Украјинци диктирају будућност. Преговори ће бити само ако Украјинци добију све што траже: контролу над читавом својом територијом, укључујући и Крим који је припојила Русија.

 

Рецимо Путина више нема...

Већ сам ставио флашу шампањца у фрижидер. Мрзим га.

 

Шта мислите колико дуго боца шампањца мора да стоји у фрижидеру?

То може бити две недеље, два месеца, година. Али доћи ће време, за две године више неће бити Путина. Рат ће трајати све док је он на власти. Али већ данас је јасно: после његовог одласка рат у Украјини ће се одмах завршити. Путиновом наследнику неће бити свеједно ко је власник Крима. Јер тада ће почети још један рат: грађански рат за власт у Русији. Људи који се боре за Кремљ једноставно ће заборавити на Украјину и Крим.

 

Како може доћи до такве промене моћи?

Не знамо тачно како се то дешава, али из историје можемо закључити да се то догодило. Како диктатор умире, у руској прошлости постоје многе могућности. Затим следи „депутинизација“ као што је некада била „дестаљинизација“. То спроводи нови диктатор, нови Путин. Руска историја наставља да гризе реп. А Запад ће подржати следећег руског победника у унутрашњој борби за власт јер обећава контролу над нуклеарним оружјем. Овако ће се наставити. Још један круг на руској вртешци.

 

Можете ли замислити да Путин напушта самог себе? Да иде у пензију?

Не не. Диктатори се не повлаче. За њега постоје три опције. Прво, умире природном смрћу, што се сваком може догодити. Друго, неко му помаже да умре, то може доћи само из његовог најближег круга. Или треће, бежи у Централноафричку Републику, где је све спремао последњих неколико година. Вагнерова плаћеничка група спасила је и купила тамошњи режим, а земља заправо припада Путину. Тамо има резиденцију, бункер, много новца и све што му треба.

 

Западни експерти кажу да Путин тражи политички утицај у Африци.

Експерти размишљају као западни политичари који могу да уживају у пензији код куће. Они не могу да замисле да граде бункер било где у Африци и причају о геополитици и сличним стварима. Али Путин мисли другачије. Овде се ради о његовом животу. И он жели да живи дуго.

 

Како Руси у Швајцарској разговарају о рату?

Било је Руса који су обожавали Путина, било је људи који су га мрзели. Након што је руска војска напала Украјину, Руси у Швајцарској су били у превирању. Људи попут мене одмах су стали на страну Украјинаца. Рекао сам тада: ако ти као Рус ћутиш, подржаваш Путина. За мене су људи који су ћутали били Путинови пријатељи. Али Руси у Швајцарској су сада схватили да је Путин готов. Украјину сада подржавају и они који су ћутали у фебруару. То је добро.

 

Анкете показују да Швајцарци желе да остану неутрални у овом рату.

Годинама се борим против швајцарске неутралности. Позвао сам на бојкот Олимпијских игара у Сочију 2014. Руског писца нико није слушао. Швајцарци су ту изградили свој Хусли и као резултат тога имали смо анексију Крима. 2018. историја се поновила са светским првенством: позвао сам Швајцарску да покаже солидарност са народом у Украјини, где је рат већ трајао четири године. Али Швајцарци су, као и сви остали, више волели да играју фудбал. Путин је добио поруку: Запад прећутно подржава рат. Ово је утрло пут за напад на Украјину 24. фебруара 2022. Не можете овде остати неутрални, сви смо ми део овог рата.

 

Уосталом, Швајцарска је после преузела санкције.

Да, то је био историјски дан. Али пре тога је Швајцарска направила толико грешака у опхођењу са Русијом. Заједно са другим западним државама, требало је да помогне младој руској демократији из 1990-их да стане на ноге. Уместо тога, помогли су новој злочиначкој диктатури да стане на ноге. У то време сам радио као преводилац у Швајцарској и видео како су богати Руси отворили своје рачуне овде са својим украденим новцем. Уместо да спроводи закон, Швајцарска је са великом радошћу узела прљави новац. Руси су брзо схватили да владавина права престаје када су велике паре. Без ове подршке у Швајцарској, у Лондону, у Америци, појава ове бандитске диктатуре у Европи уопште не би била могућа.

 

Никада не покварите своје речи у својој критици Путинових лојалиста и режима у Москви. Зар се не плашиш понекад?

Кад си јавна личност, свашта се може догодити. Такође добијам претње смрћу. Али шта да радим? Престати писати, говорити? Ћутати? Чувени последњи ред драме „Борис Годунов” руског народног песника Александра Пушкина гласи: „Народ ћути”. Само реч може да се супротстави овом ћутању.

 

Kako se stvari mogu nastaviti nakon rata?

Zapad će u Ukrajini izgraditi prosperitetnu zemlju. Postojat će neka vrsta Marshallova plana. To je tada uspjelo u Njemačkoj, uspjet će i u Ukrajini i na Krimu. U Rusiji će biti građanski rat, haos. Ukrajina će podići zid. Baš kao između Izraela i Palestine. U najbogatijim godinama Putina, Ukrajinci su odlazili u Moskvu ili Peterburg da zarade. Sada će biti obrnuto.

 

Hoće li odgovorni u Rusiji odgovarati?

Stvarno se nadam da će biti tribunala, ali teško je. Saveznici su to radili u Njemačkoj nakon rata. Zamislite što bi se dogodilo s demokratskom budućnošću da je Gestapo tada ostao na vlasti. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, tajna služba FSB, nasljednica KGB-a, bila je odgovorna za demokratske reforme. Bojim se da će nakon raspada Ruske Federacije nasljednik FSB-a oblikovati budućnost zemlje.

 

U Kijevu se sada ruše ruski spomenici, a zabranjuju se ruske knjige. Što ti to čini?

Što očekujete od zemlje koju je Rusija bombardirala? To možete razumjeti emocionalno. Ali naravno, da, boli me kad se ruše spomenici ruskom narodnom pjesniku Puškinu. Naravno, ne radi se o tome da je njegova poezija bila loša, nego ju je režim zloupotrijebio i stavio je kao znak kolonijalne moći. Ali unatoč svom razumijevanju, moraju postojati granice: spaljivanje ruskih knjiga, na primjer, ide predaleko. Vidio sam ove užasne videe. Nakon događaja 1933. u Njemačkoj, znamo da su oni koji spaljuju knjige sukrivci. Demokratski svijet to ne može tolerirati.

 

Vrijeme oko Nove godine je vrijeme lijepih želja. Koja je vaša osobna želja za Novu godinu?

Imam samo jedno: da ovo krvoproliće prestane. Ne želim više.

 

Heavy weapons tracking sheet

 

 

Edited by Dragan
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2023 at 7:00 PM, Klotzen said:

Ministarstvo odbrane Rusije kaže da su Ukrajinci ispalili 6 himars raketa od kojih su 4 pogodila objekat i uništila ga prilikom čega je poginulo 63 vojnika. Znači verovatno je cifra preko 200 poginulih. Ostaje još da čujemo kako je 4 himars rakete poravnalo zgradu 50 X 50 metara. Za sada sam pročitao bar 10 verzija što znači da se još uvek ne zna nego svi pretpostavljaju ili lažu.

 

Prema zadnjim informacijama 196 tela nadjeno, ukupno 270 se vodi kao nestalo. 

 

 

Novo himarsovanje

 

 

 

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ras kass said:

 

Novo himarsovanje

 

Tupsoni drze ljude i municiju u istoj zgradi, plus ne mogu da se uzdrze od upotrebe mobilnih telefona. Po nekim izvestajima izgubili su ceo bataljon kada je municija otisla u vazduh. Za utehu Solovjov im je obecao odlazak u raj.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, DJORDJE said:

Tupsoni drze ljude i municiju u istoj zgradi, plus ne mogu da se uzdrze od upotrebe mobilnih telefona. Po nekim izvestajima izgubili su ceo bataljon kada je municija otisla u vazduh. Za utehu Solovjov im je obecao odlazak u raj.

 

To je vise od tuposti - to je cisti zlocin prema sopstvenim vojnicima cije zivote unistavaju bez ustezanja. Pokupe djecu sa fakulteta, ulica, njiva i odvedu ih da ratuju protiv nekih izmisljenih prijetnji.

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oleksij Reznikov kaže da Rusi spremaju totalno zatvaranje granica (isto važi i za Bjelorusiju) i novu rundu mobilizacije, u kojoj ovog puta neće biti pošteđeni ni stanovnici Moskve i Pitera.

Glasine na tu temu cirkulišu već više od 2 mjeseca, ja vjerujem da ovo nije bez osnova.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Beonegro said:

Oleksij Reznikov kaže da Rusi spremaju totalno zatvaranje granica (isto važi i za Bjelorusiju) i novu rundu mobilizacije, u kojoj ovog puta neće biti pošteđeni ni stanovnici Moskve i Pitera.

Glasine na tu temu cirkulišu već više od 2 mjeseca, ja vjerujem da ovo nije bez osnova.

 

Navodno muskarci stariji od 55 godina nece moci napustiti Rusiju. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

 

Navodno muskarci stariji od 55 godina nece moci napustiti Rusiju. 

 

47 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa sta, to ce biti neke senior divizije, bez starca nema udarca :lol_2:

 

Pretpostavljam da je ovo potez da se uštedi na penzijama i da se Rusija podmladi. Vizionar.

Link to comment
Share on other sites

Po cemu se razlikuje oprema koju je Putin obezbijedio z-likovackim specijalnim jedinicama od opreme obicnih vojnika? 

 

Spoiler

Specijalne jedinice mogu kupiti uloske sa krlicima (za previjanje) po istoj cijeni po kojoj ostali vojnici kupuju obicne uloske

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...