Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Ahh pa sada su stvari mnogo jasnije oko NS1 i NS2. NS1 je potpuno unisten. Bukvalno, neiplativo, skupo i dugotrajno bi bilo popravljati. NS2 je ostecen, ali taman na mestu i toliko da moze da se popravi veoma brzo. 

 

 

 

 

Edited by Dzoni_m
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MeanMachine said:

Nisam rekao da nema vec da ponestaje i to ne kazem ja to kazu sami Ameri znas neki generali i pukovnici ali sta oni znaju. I sta zna NATO, imali sastanak u vezi tankih zaliha municije i to bas juce:

 

https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_207673.htm?selectedLocale=en

 

Budale trebaju tebe da pitaju.

Mislim da im Ameri mogu slati oruzje sl 5g bez problema. A dobro MM ne brini,ima oruzja 

Link to comment
Share on other sites

Sudeći po izjavama od strane Rusa i po aktivnostima rusofila na mrežama gotovo sam siguran da je ovo sa NS1 i NS2 delo Rusije. Cilj pokušaj stvaranja svađe između SAD i EU pa čak i između zemalja EU jer plasiraju par različitih teorija a pride i da se digne cena gasa zbog opšte nesigurnosti. Ovim se poručuje da to isto mogu da urade i sa drugim gasovodima no mislim da za tako nešto nemaju hrabrosti. NS je istorija dok je Putin na vlasti a najverovatnije dok god se Rusija ne upristoji i postane normalna država tako da tu nema neke štete za Ruse. Videli su da je Namačka sklopila dil sa UAE o uvozu LNG a verovatno će biti i drugih ugovora za koje Rusi već znaju da slede. Vrhunac licemerja danas Zaharova poziva SAD da se oglase povodom toga. Sa druge strane gasovod je uništen gotovo u dvorištu EU tako da ovi bez jakih dokaza mogu samo da ćute jer se postavlja pitanje kako je moguće da to neko uradi tako blizu EU granica.

 

Zaboravih juče da pomenem. Planeta zemlja je dobila novu znamenitost koja se vidi iz svemira. Kolona Rusa na Gruzijskoj granici. Molim one iz St. Pitera da se više potrude da i njihova kolona bude vidljiva 🙂

 

Girkin smatra da će trebati još mobilizacija jer bez milion ljudi nema pobede.

 

 

Danas je objavljen video iz Novoselivke tako da je i to potvrđeno da je oslobođeno. Od bitnijih stvari danas ukrajinci su zauzeli Zelenu Dolinu i borbe se vode za Kolodiazi. Kada ovo selo padne onda će i put Liman-Zarične-Makivka biti na puškomet od Ukrajinske linije. Za sada je taj put relativno siguran noću, danju ga verovatno osmatraju iz dronova i tuku. Za prelaz reke istočno od Limana još uvek nema potvrde, ono što je zanimljivo je da je to info rusofila, a ni jedna ukrajinska mapa nije to "ofarbala". Realno tu je mogao biti ubačen jedan bataljon za više od toga bi morali da grade pontone.

 

Na pravcu Lisičanska nije bilo mnogo vesti a vidim da su danas mape pomerene. Ukrajinci su očistili Verhnokamjanske i napredovali do rafinerije u Lisičansku, nije jasno ko je kontroliše trenutno. Severnije kod Bilohorivke nema pomaka iako su tu praktično na par kilometara od Lisičanska. Ovo se verovatno desilo još za vikend jer je tada bilo reči o tome, samo nije bilo potvrda.

 

Edited by Klotzen
  • Like 6
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Aha… znaci ja sebi odsecem ruku da ti dokazem da ne mozes bez mene? Koje ludilo vlada u svetu kad notmalni ljudi u to usoeju da poveruju. Ovo je jos ludje od bombarduju nuklearnu centralu u kojoj borave. 
 

nego da se dogovorimo konacno: Rusi su tehnoloski zaostali, sklapaju od stapa i kanapa ili imaju resurse da se prosetaju neopazeno do danskih voda i naprave diverziju. Ili jos bolje: putin je hazarder i oportunista ili velemajstor koji je sve ovo predvideo i postavio mine pre godinu dana. 
 

koje cemo?

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Constantin said:

Negde muka kad nema municije, a nekad kad ima...

 

 

Nije fejk, vi neutralni prvo morate da oformite komisiju pre nego sto postavite nesto..ima vas dovoljno, mada bi vrv opet postavili ovo

28 minutes ago, Klotzen said:

Sudeći po izjavama od strane Rusa i po aktivnostima rusofila na mrežama gotovo sam siguran da je ovo sa NS1 i NS2 delo Rusije. Cilj pokušaj stvaranja svađe između SAD i EU pa čak i između zemalja EU jer plasiraju par različitih teorija a pride i da se digne cena gasa zbog opšte nesigurnosti. Ovim se poručuje da to isto mogu da urade i sa drugim gasovodima no mislim da za tako nešto nemaju hrabrosti. NS je istorija dok je Putin na vlasti a najverovatnije dok god se Rusija ne upristoji i postane normalna država tako da tu nema neke štete za Ruse. Videli su da je Namačka sklopila dil sa UAE o uvozu LNG a verovatno će biti i drugih ugovora za koje Rusi već znaju da slede. Vrhunac licemerja danas Zaharova poziva SAD da se oglase povodom toga. Sa druge strane gasovod je uništen gotovo u dvorištu EU tako da ovi bez jakih dokaza mogu samo da ćute jer se postavlja pitanje kako je moguće da to neko uradi tako blizu EU granica.

 

Zaboravih juče da pomenem. Planeta zemlja je dobila novu znamenitost koja se vidi iz svemira. Kolona Rusa na Gruzijskoj granici. Molim one iz St. Pitera da se više potrude da i njihova kolona bude vidljiva 🙂

 

Girkin smatra da će trebati još mobilizacija jer bez milion ljudi nema pobede.

 

 

Danas je objavljen video iz Novoselivke tako da je i to potvrđeno da je oslobođeno. Od bitnijih stvari danas ukrajinci su zauzeli Zelenu Dolinu i borbe se vode za Kolodiazi. Kada ovo selo padne onda će i put Liman-Zarične-Makivka biti na puškomet od Ukrajinske linije. Za sada je taj put relativno siguran noću, danju ga verovatno osmatraju iz dronova i tuku. Za prelaz reke istočno od Limana još uvek nema potvrde, ono što je zanimljivo je da je to info rusofila, a ni jedna ukrajinska mapa nije to "ofarbala". Realno tu je mogao biti ubačen jedan bataljon za više od toga bi morali da grade pontone.

 

Na pravcu Lisičanska nije bilo mnogo vesti a vidim da su danas mape pomerene. Ukrajinci su očistili Verhnokamjanske i napredovali do rafinerije u Lisičansku, nije jasno ko je kontroliše trenutno. Severnije kod Bilohorivke nema pomaka iako su tu praktično na par kilometara od Lisičanska. Ovo se verovatno desilo još za vikend jer je tada bilo reči o tome, samo nije bilo potvrda.

 

Ma ja bi im sve gasovode ugasio. Pa nek se greju u Rusiji do mile volje.

 

Evo konacno USA povlaci gradjane. Nadam se da ce putleru sad ocitati bukvicu. 

 

Rusi jesu pametan narod, ali vlast kao i ovde i ceo taj aparat sa putlerom/psijopatom su glupi ko qrac.

 

Tako da je putler kaput, a nasem se sprema svasta nesto samo da se ova svetska prica zavrsi. Nadam se za pola godine nijednog ruskog vojnika nece biti na Krimu

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sreta-steta said:

Aha… znaci ja sebi odsecem ruku da ti dokazem da ne mozes bez mene? Koje ludilo vlada u svetu kad notmalni ljudi u to usoeju da poveruju. Ovo je jos ludje od bombarduju nuklearnu centralu u kojoj borave. 
 

nego da se dogovorimo konacno: Rusi su tehnoloski zaostali, sklapaju od stapa i kanapa ili imaju resurse da se prosetaju neopazeno do danskih voda i naprave diverziju. Ili jos bolje: putin je hazarder i oportunista ili velemajstor koji je sve ovo predvideo i postavio mine pre godinu dana. 
 

koje cemo?

Ne, idemo na treću mogućnost. Putin je pizda koja je celog života mislila da će "kad se steknu uslovi" moći da se najebe majke onima za koje je mislila da ga po njemu zlostavljaju, ali se ispostavilo da njih nikada za njega nije ni boleo qrtz, i da je samo dosadna buva koja misli da je veća nego što je to stvarno.

 

Može?

 

P.S. Iskreno, i mene je razočarao. 

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, sreta-steta said:

Aha… znaci ja sebi odsecem ruku da ti dokazem da ne mozes bez mene? Koje ludilo vlada u svetu kad notmalni ljudi u to usoeju da poveruju. Ovo je jos ludje od bombarduju nuklearnu centralu u kojoj borave. 
 

nego da se dogovorimo konacno: Rusi su tehnoloski zaostali, sklapaju od stapa i kanapa ili imaju resurse da se prosetaju neopazeno do danskih voda i naprave diverziju. Ili jos bolje: putin je hazarder i oportunista ili velemajstor koji je sve ovo predvideo i postavio mine pre godinu dana. 
 

koje cemo?

 

Pa nisu oni bombardovali nuklearku da je unište, nego samo da bi optužili Ukrajinu za tako nešto. Realno obična artiljerija i ne može da probije zaštitu reaktora a rashladni sistem nije gađan. Šta može ukrajina da dobije od gađanja nuklearke ? Ništa, može samo da izgubi, a nema potrebe da to radi da bi ocrnila Rusiju jer su se oni sami ugrobarili sa ovim ratom. Rusija ima interesa da to radi jer je mislila da će na taj način da prikaže Ukrajinu kao neodgovornu. Srećom retko ko je poverovao u te gluposti.

 

Mine na NS1 i NS2 je mogao da postavi i pre nedelju, dve ili mesec dana i da ih aktivira kada hoće. Mogli su možda i helikopterima to da odrade, jer je to na 250km od Kalinjingrada. Postoji gomila načina da se to odradi. Slobodno iznesi svoje mišljenje ko je po tebi to uradio pa da razmotrimo tu opciju.

 

@Devil In My Pants

 

Jedno je ugasiti a drugo uništiti gasovod. Gasovod koji ne radi je faktor koji utiče na stabilnost cena jer može da proradi. Kada ga uništitš onda više nema funkciju nego još i negativno utiče na cenu gasa. Dakle ovde je EU na gubitku bez obzira što nije u funkciji. Takođe Rusija od tog dana više nije odgovorna što neisporučuje ugovoreni gas tako da više nema ni osnova da ih tuže i traže penale.

 

Edited by Klotzen
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, K.Dot said:

Rusi da su pametni kao sto nisu, da dignu sve cevovode ka Evropi u vazduh, da jedino rešenje ostane tečni naftni gas tankerima iz USA, možda bi se i ovaj rat završio.

 

Rusi da su pametni ne bi ni otpocinjali ovaj rat. Jednostavno su se preracunali.

 

Nigde nije bilo zapisano da je nakon 2014. uspostavljena vlast banderasa/nacista/porosenkovaca/stagod koja nece da se menja. Na Krimu, u Donjeckoj i Luganskoj oblasti je bilo sasvim dovoljno glasaca da proruska opcija uvek moze da racuna na to da bude bitan faktor. Jednostavno, sve od 2014. je islo iz greske u gresku.

Prvo je otisao Krim, a sa njim i bilo kakva sansa da neko ko je proruski orijentisan ikada dodje na vlast, a nakon rata u Donbasu, nastalo je permanentno neprijateljstvo izmedju dve zemlje. Cak i tada Ukrajina nije nista pokusavala jer je rat sa Rusijom ipak previse.

 

Onda je otpocela ova SO/SVO. Neko je tamo izgleda previse gledao holivudskih filmova jer nekoliko stotina hiljada vojnika ne mogu da zauzmu celu zemlju, a bez toga je Rusija osudjena na iscpljujuci rat koji ne moze da dobije. Da nije bilo onakvog rasula na jugu u ukrajinskoj vojsci, Rusija ne bi drzala nista, a i sad ne drzi nista osim veze izmedju Krima i Donbasa i one teritorije severno od Luganska koja se svakim danom smanjuje.

 

Sustina je sta uciniti da se rat zaustavi i da ne preraste u rat NATO protiv Rusije (sa naivnim misljenjem da je "vreme poraziti zle horde sa istoka")? Cak i nakon Krima je bilo moguce trgovati sa Ukrajinom u njenim granicama na cijem bi se celu smenjivale prozapadne i proruske stranke - ionako je tu raspolozenje negde na polovini. Umesto toga, Rusija je pustena da pravi igraliste od Ukrajine, a Putin je pribegao populizmu sa ciljem da poraz predstavi kao pobedu.

 

Pisao sam vec, nista se ova situacija ne razlikuje od one pre osam godina, niti od upada u Gruziju. Uzimanje necije teritorije je pogresno bez obzira da li postoji ili ne postoji otpor i da je tada nacrtana crvena linija ja bih je podrzao. Sad ne mogu ako se ta crvena linija povlaci iz zelje bilo koga da bude totalni pobednik.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Klotzen said:

Sudeći po izjavama od strane Rusa i po aktivnostima rusofila na mrežama gotovo sam siguran da je ovo sa NS1 i NS2 delo Rusije. Cilj pokušaj stvaranja svađe između SAD i EU pa čak i između zemalja EU jer plasiraju par različitih teorija a pride i da se digne cena gasa zbog opšte nesigurnosti. Ovim se poručuje da to isto mogu da urade i sa drugim gasovodima no mislim da za tako nešto nemaju hrabrosti. NS je istorija dok je Putin na vlasti a najverovatnije dok god se Rusija ne upristoji i postane normalna država tako da tu nema neke štete za Ruse. Videli su da je Namačka sklopila dil sa UAE o uvozu LNG a verovatno će biti i drugih ugovora za koje Rusi već znaju da slede. Vrhunac licemerja danas Zaharova poziva SAD da se oglase povodom toga. Sa druge strane gasovod je uništen gotovo u dvorištu EU tako da ovi bez jakih dokaza mogu samo da ćute jer se postavlja pitanje kako je moguće da to neko uradi tako blizu EU granica.

 

Zaboravih juče da pomenem. Planeta zemlja je dobila novu znamenitost koja se vidi iz svemira. Kolona Rusa na Gruzijskoj granici. Molim one iz St. Pitera da se više potrude da i njihova kolona bude vidljiva 🙂

 

Girkin smatra da će trebati još mobilizacija jer bez milion ljudi nema pobede.

 

 

Nemcima jeste problem nema price da nije.

 

Lako je kriviti Putina, ali jbg imas ovu izjavu:

 

 

Ajde da kazemo da nije bas 100% jasna, imas i ovu izjavu:

 

 

Da je citiram one way or another dakle jasno je sta je htela reci.

 

E jbg samo mozemo da kazemo da su njih dvoje se nacrtali Putinu na volej da ovo uradi. Ali to je vec bas veliko natezanje.

 

I na kraju imamo ono poljsko govedo koje je u nekom odboru z saradnju EU i SAD koji se zahvalio sto su Ameri unistili gasovode?

 

I sad ti objasni obicnom coveku da sve to ne znaci nista vec je Putin kod kog je slavina?

 

Pri tome ako EU ide na lng pa sta ce postici ako npr napadne neki evropski gasovod nista spec. 

 

Prakticno je unistio vrlo skupu investiciju i lep prihod u buducnosti zbog nicega. Lik je zloca ali da je glupak tesko. 

 

I da na kraju krajeva Rusija nema nacin da osteti te gasovode, ruski diverzantske podmornice su smesne, ostale im iz SSSR a novu koju su napravili zapalila se pre koju godinu, poginuo dobar deo posade.

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

@MeanMachine

 

To je bila prepirka gde je SAD tražio od Nemačke da prestane da sponzoriše protivnika. Bajden je inače ostvario svoju pretnju tako što je zapretio sankcijama tim kompanijama i NS2 je blokiran. To što se sada vadi iz konteksta politička rasprava iz prošlosti jer nam odgovara za današnje događaje to mi je još jedan pokazatelj da su Rusi iza ovoga. Bajden je svoj cilj ostvario i nije imao nikakvu potrebu da uništava gasovod jer taj događaj utiče negativno na EU a to nije interes SAD.

 

Teorija koja jedina pije vodu da ga je Poljska uništila, odnosno ratoborna opcija kod njih da bi eskalirali ovaj sukob. Ali pošto vidimo da Rusi jako mlako, gotovo nikako ne prete zbog toga ja bih pre rekao da su ga oni sami uništili. Čak se primeti i zadovoljstvo u izjavama Rusa povodom uništenja. A setimo se reakcija kada im je nešto bitno uništavano u ovom ratu.

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Meni nema bas smisla da su ovo uradili Rusi, doduse nista sto oni rade nema smisla, pa logika ne igra neku ulogu. Ako bismo se bavili teorijama zavere i ko bi imao koristi i muda za ovo, meni prvi na pamet padaju Poljaci mozda u savezu sa baltickim republikama. Od kako je ova invazija pocela, sve se cvrsce povezuju i u planu su mnogi infrastrukturni projekti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Klotzen said:

 

Pa nisu oni bombardovali nuklearku da je unište, nego samo da bi optužili Ukrajinu za tako nešto. Realno obična artiljerija i ne može da probije zaštitu reaktora a rashladni sistem nije gađan. Šta može ukrajina da dobije od gađanja nuklearke ? Ništa, može samo da izgubi, a nema potrebe da to radi da bi ocrnila Rusiju jer su se oni sami ugrobarili sa ovim ratom. Rusija ima interesa da to radi jer je mislila da će na taj način da prikaže Ukrajinu kao neodgovornu. Srećom retko ko je poverovao u te gluposti.

 

Mine na NS1 i NS2 je mogao da postavi i pre nedelju, dve ili mesec dana i da ih aktivira kada hoće. Mogli su možda i helikopterima to da odrade, jer je to na 250km od Kalinjingrada. Postoji gomila načina da se to odradi. Slobodno iznesi svoje mišljenje ko je po tebi to uradio pa da razmotrimo tu opciju.

 

@Devil In My Pants

 

Jedno je ugasiti a drugo uništiti gasovod. Gasovod koji ne radi je faktor koji utiče na stabilnost cena jer može da proradi. Kada ga uništitš onda više nema funkciju nego još i negativno utiče na cenu gasa. Dakle ovde je EU na gubitku bez obzira što nije u funkciji. Takođe Rusija od tog dana više nije odgovorna što neisporučuje ugovoreni gas tako da više nema ni osnova da ih tuže i traže penale.

 

Ma unistiti im svaki dotok novca. Hermeticki ih zatvoriti dok ne skinu putlera. Valjalo bi i nama.

 

Svet ce biti jos vise na ivici rata ako ga puste...ekonomski ih satrati.

Link to comment
Share on other sites

Vrlo su Ukrajinci bombardovali nuklearku kada su Rusi poceli da je iskljucuju iz ukrajinske energetske mreze. 
NS je vvt unisten zauvek. Sad ti stvarno razmisli zasto bi Rusi to uradili… da dokazu da nikada nece prenositi gas u evropu? Jel shvatas koliko ta teorija nema smisla?! Ali kad Bajden kaze us ce sjebati gasovod - to je izvuceno iz konteksta, onaj poljak se zahvaljuje americi - ma pusti budalu. Ne, mora da je Putin, znate ga on je lud...

 

ovo jedino igra ukrajini. Tako da izvrsilac je medju njihovim saveznicima.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

Meni nema bas smisla da su ovo uradili Rusi, doduse nista sto oni rade nema smisla, pa logika ne igra neku ulogu. Ako bismo se bavili teorijama zavere i ko bi imao koristi i muda za ovo, meni prvi na pamet padaju Poljaci mozda u savezu sa baltickim republikama. Od kako je ova invazija pocela, sve se cvrsce povezuju i u planu su mnogi infrastrukturni projekti.

 

Pazi od Rusa se da ocekivati svasta ali mnogo je tu problema, prvo kako to da izvedu pa oni kad im je Kursk potonuo su morali da traze pomoc zapada na kraju a to je otprilike slicna dubina, plicak da kazemo.

 

Kasnije kao ulozili novce u te dronove i sta ti ja znam, pa im se neka mala podmornica (bilo ne tako davno) upetlja u kabl ni tamo ni vamo a kiseonika sve manje pa brze bolje zovi Britance da sa svojim dronom je oslobode, i pored silnih novih ruskih dronova morao matori britanski dron da je spasava.

 

Posle toga zbog blama odluce da naprave krstenu podmornicu koja nosi i te dronove, i moze duboko da zaroni i sama cak ima robotske ruke i sta bude? Zapalila se, izginuo najveci deo posade! Eno jos je opravljaju, morali i reaktor da vada jer se stvrdnuo posto je tecni metal.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, K.Dot said:

Rusi da su pametni kao sto nisu, da dignu sve cevovode ka Evropi u vazduh, da jedino rešenje ostane tečni naftni gas tankerima iz USA, možda bi se i ovaj rat završio.

Uzgred, TNG ide i dalje i iz Rusije. Čitao sam nešto na tu temu prošle nedelje pošto Francuska uvozi veći dio ruskog gasa na taj način (između ostalog i zato što je Total partner na projektu Jamal), i za sada nemau nikakvih ograničenja.

 

EDIT: inače ovo što Rusi ne znaju i/ili ne mogu da dokažu ko im je sjebao gasovod znači da su tehnološki na nivou Nigerije. Nigerijska nacionalna naftna kompanija zna da im lokalci u delti Nigera kradu stotine hiljada barela dnevno direktno iz naftovoda, ali evo 50 godina kako nikad nikog nisu uhvatili da im krade. Tako sad Rusi, neko je sabotirao NS, ali oni ne mogu da dokažu ko je to uradio.

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...