Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

10 hours ago, Devil In My Pants said:

 

 

Rusija je isla na pogresnu kartu, meni je bilo logicno da bi oprali svoj status u svetu i okrenuli politiku bilo da udju u tu EU i da budu jedan od glavnih motora. Oni samostalno ne mogu nista vise od pukog finansiranja raznih sarlatana koji nemaju konkretnu pomoc vec samo skoro pa tapsanje po ramenima.

 

EU je svakako nesto cega se boje sve autokrate , zato i jeste primarni cilj njihov raspadanje iste. Ni USA nije iskrena u tim odnosima sto vidimo u slucaju Brexita.

 

Uspeh svetske civilizacije jeste upravo EU, kao sto je to nekada bilo ujedinjenje Amerike.

 

 

Odakle ti ideja da EU hoce Rusiju? Koliko znam Putin odavno pokusava tj pokusavao je da udje u Evropsku Uniju ali Unija nije htela da ih primi jer su suvise veliki i dominirali bi sto EU ne zeli. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ters said:

Raspad na zapadu se nastavlja - austrijski ugostitelji placu... 

 

https://www.b92.net/biz/vesti/svet/stizu-im-astronomski-racuni-za-struju-kolege-placu-ne-mogu-da-podnesu-2201287

 

A mogli su samo okrenuti glavu dok Putin pregazi Ukrajinu i praviti se blesavi, pa bi bilo i gasa i struje i votke za sve....

 

Kako racun moze da poraste sa 3 na 9 hiljada eura, pa sta rade tamo, rudare bitkoin?

Edited by AgroLaki
typo
  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ciao said:

Odakle ti ideja da EU hoce Rusiju? Koliko znam Putin odavno pokusava tj pokusavao je da udje u Evropsku Uniju ali Unija nije htela da ih primi jer su suvise veliki i dominirali bi sto EU ne zeli. 

Rusija je u svakom smislu evropska zemlja. Taj zapad Rusije drzi evropske vrednosti, tj Petersburg, Moskva manje vise. A cuj dominirali bi, pa imaju 140m ljudi i najvecu povrsinu na svetu, da imaju normalna politicka shvatanja niko se tu ne bi bunio.

 

Samim tim Evropa bi pobegla u dominantni polozaj..ali ruska mafija ima druge planove koji su jalovi. Evropska pamet i ruski energenti bi vinuli celu Evropu daleko napred.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AgroLaki said:

 

Kako racun moze da poraste sa 3 na 9 hiljada eura, pa sta rade tamo, rudare bitkoin?

 

Ne trazi logiku - racun od 9000 je nekih 25-30 MWh mjesecno... 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Link na gornju mapu:
 
Još na tu temu:
 

 

FaxDIkbX0AALo-t?format=png&name=4096x409

 

Cena struje na tržištu u okruženju večeras je išla i do 80 centi za kWh, EPS je u jednom trenutku uvozio po ceni od 75 centi. Kažu da prosečno srpsko domaćinstvo troši 400 kWh mesečno, po toj ceni bi samo stavka za potrošenu struju na računu iznosila 300 €. Zimski računi ko se greje na struju idu i u četvorocifrene kilovat-sate, to bi bili iznosi od 800-1000-1500 evra.

 

Naravno, ne uvozimo svu struju i ona se ne prodaje sve vreme po toj ekstremnoj ceni, ali je svakako višestruko poskupela, kao što se vidi iz gornjeg grafikona.

 

McJNzfr.png

 

https://ems.energyflux.rs/#/spot-market-price

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

E pa boli me uvo, nek nas subvencionise Vucic, kad ima da daje svima po 100 eura, pa penzionerima po 20 hiljada, pa za Kopernikus, Premijer ligu i slicne mahinacije, nek pokrije gubitke Sinisa mali. 1000 eura za struju mesecno ne bi ni Svajcarci izdrzali. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, AgroLaki said:

E pa boli me uvo, nek nas subvencionise Vucic, kad ima da daje svima po 100 eura, pa penzionerima po 20 hiljada, pa za Kopernikus, Premijer ligu i slicne mahinacije, nek pokrije gubitke Sinisa mali. 1000 eura za struju mesecno ne bi ni Svajcarci izdrzali. 

Struja je ovde oko 0.20 Fr. (zavisi od kantona, doba dana, eko-mixa... ~0.17-0.25).

Ne znam tacno, ali ako trosimo 4 kW na dan to je oko 120 kW mesecno, znaci oko 24 Fr mesecno.

Poskupljenje od 100% bi znacilo + 24 Fr = jedna Pizza mesecno manje.

Ako mozete da skupite nesto u Srbiji za nas koji propadamo na Zapadu. 😭

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, AgroLaki said:

1000 eura za struju mesecno ne bi ni Svajcarci izdrzali. 

 

9 minutes ago, Dragan said:

Struja je ovde oko 0.20 Fr. (zavisi od kantona, doba dana, eko-mixa... ~0.17-0.25).

Ne znam tacno, ali ako trosimo 4 kW na dan to je oko 120 kW mesecno, znaci oko 24 Fr mesecno.

Poskupljenje od 100% bi znacilo + 24 Fr = jedna Pizza mesecno manje.

Ako mozete da skupite nesto u Srbiji za nas koji propadamo na Zapadu. 😭

 

Zanimljive informacije Dragane, opet ne vidim kako su povezane sa mojom hipotetickom konstatacijom, mislim da svi znamo da prosecni mesecni racun za struju nekog domacinstva nije 1000 eura bilo gde u Evropi, osim ako to domacinstvo ne rudari kriptovalute ili uzgaja marihuanu u podrumu. 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AgroLaki said:

 

 

Zanimljive informacije Dragane, opet ne vidim kako su povezane sa mojom hipotetickom konstatacijom, mislim da svi znamo da prosecni mesecni racun za struju nekog domacinstva nije 1000 eura bilo gde u Evropi, osim ako to domacinstvo ne rudari kriptovalute ili uzgaja marihuanu u podrumu. 🙂

 

Naravno da racun nije 1000 Eura ni za jedno domacinstvo, niti je 9000 za restoran u vrijeme kada je MWh bio 300-350 Eura... Kada prodje susa i kada se podigne proizvodnja u nuklearkama cijena ce se stabilizovati sve ce se vratiti na normalu. Do tada- rjesenje na pomolu: Noletovo cebe za 800 Eura...

 

https://www.kurir.rs/crna-hronika/3996231/teska-prevara-prodaju-noletovo-cebe-za-800-evra-pljackaju-penzionere-pricom-o-djokovicu-i-nadalu-i-uzimaju-im-pare 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, AgroLaki said:

 

Sve mogu da razumem, ali ako je povezao da u cebetu ima vise vitamina nego u ribljem ulju?

Pa ionako su nepismeni i polupismeni, ne razumem šta je tu čudno. Dobro je što im naplaćuju ćebe 800 evra jer treba kroz PDV vratiti u budžet one pare što im je AV poklonio.

 

Ako im niko nije oduzeo poslovnu sposbnost ni pravo da glasaju za AV, onda neka plate i 1000 evra za ćebe, to svakako ima vitamine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ters said:

 

Naravno da racun nije 1000 Eura ni za jedno domacinstvo, niti je 9000 za restoran u vrijeme kada je MWh bio 300-350 Eura... Kada prodje susa i kada se podigne proizvodnja u nuklearkama cijena ce se stabilizovati sve ce se vratiti na normalu. Do tada- rjesenje na pomolu: Noletovo cebe za 800 Eura...

 

https://www.kurir.rs/crna-hronika/3996231/teska-prevara-prodaju-noletovo-cebe-za-800-evra-pljackaju-penzionere-pricom-o-djokovicu-i-nadalu-i-uzimaju-im-pare 

 

Neke Francuske nuklearke će biti u remontu do januara. Tako da ako suša ne prođe cena struje bi mogla da pređe 1000 eura. Naravno ukoliko dođe do pada industrije to bi smanjilo pritisak na struju ali ne zna se šta je gore. Inače cena gasa nema veze sa ovim. Cena proizvodnje struje iz gasne elektrane je oko 300 eura po MWH tako da je jasno da je problem u tome što je nema dovoljno a ne što su inputi veliki. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, ters said:

E zato sam ja bato odjavio fiksni telefon. Ako sam imao na fixni pozive u toku dana, uglavnom 2. Jedan je moja majka, da pita kako su joj unučići, praunučići, kako smo svi, šta ima novo. Drugi je bio uvek iz neke takve, gore opisane, call centar agencije gde su mi saopštavali da sam "metodom slučajnog uzorka" dobio besplatan jastuk, ćebe, jorgan...samo da platim troškove dostave. Nisam hteo da proveravaram, ali garantujem da su troškovi dostave skuplji od navedene nagrade i lepo u MTS...dovidjence....i sad mi mirna glava. A što su se navrzli na seljake, po selima, pljačkaju ne pitaju.....

 

sry za off

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

Pa ionako su nepismeni i polupismeni, ne razumem šta je tu čudno. Dobro je što im naplaćuju ćebe 800 evra jer treba kroz PDV vratiti u budžet one pare što im je AV poklonio.

 

Ako im niko nije oduzeo poslovnu sposbnost ni pravo da glasaju za AV, onda neka plate i 1000 evra za ćebe, to svakako ima vitamine.

Daj Bože da tu ima PDV-a ...ogromna većina to radi na crno. 

Link to comment
Share on other sites

Ovo je iz neke analize za Britaniju, nadam se da je ipak previše pesimistična.

 

Quote

Energy bills [in the UK] are already at their highest levels in at least half a century and are set to nearly triple by early next year, reaching well over £5,000 for the average household. (...)
Rising bills will push two-thirds of UK households into fuel poverty by January 2023.

https://www.carbonbrief.org/analysis-why-uk-energy-bills-are-soaring-to-record-highs-and-how-to-cut-them/

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Constantin said:

možda ima veze s tim što je m3 sa oko 1000 € otišao na preko 3000 €....? Ne znam da li je danas pala cena ?

 

Jezik pregrizo, (ili tastaturu polomio), bre, Kočo, nije valjda 1m3 3000€ nego 1000m3?

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...