Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

4 hours ago, Kronostime said:

Puzigacu pomeni ako hoces. :classic_biggrin:

Ja jeste da sam par puta pominjao gul Dukata i njegovu "prava pobeda je kad nateras neprijatelja da prihvati kako si od pocetka bio u pravu i da nije ni trebalo da ti se opire", ama nisam nikakav promoter NATO :lol_2:

 

Kome da promovisem NATO, ovim srbendskim buzdovanima sto "oni znaju" :lol_2: Ma to je uzaludan posao, i takvi samo jedno razumeju. Sto rekla Herta Miler, do koga reci ne dopiru... I kakva bi mi to naplata bila za ovih 35 godina kad bi nekim cudom i bilo moguce da se oni opamete pa sa velikim entuzijazmom krenu da se prikljuce normalnom svetu? Gde je tu razlog za likovanje? :lol_2:

 

Ja samo tvrdim da tu teritoriju treba pripojiti NATO bez obzira na to sta misli pućanstvo, i onda da se od njega cuje samo plač i škrgut zuba, iz rupa u kojima je boravilo pre vraćanja dostojanstva. Ili da se ne čuje ništa, to od ovih sa potencijalom za licno napredovanje, i kod malobrojnih da se vidi samozadovoljni smešak "konačno ste došli na moje". I onda, od ovih drugih, što škgrguću, samo li se koji raskokodače malo glasnije, objasniti mu da se od njega očekuje da ne ludi, a ako baš insistira da to radi, postoje i druge mogućnosti. Uglavnom pendrekom :lol_2:🥱 

 

A kome se baš mnogo ne sviđa što je ugnjetavan tako što je konačno nateran da se ponaša normalno, slobodno neka se obrati svom Putleru za objašnjenje. Taj je hteo da vraća multipolarni svet, i zbog njega se i u Aziji i na Pacifiku sklapaju vojni savezi između USA, Japana, Australije, Indije itd, koji će se verovatno utopiti u NATO,  a sad će neko u Evropi ostavljati rupe, koje ne bi ni postojale da su ti tu bili normalni kao što nisu, pa da su se priključili NATO još odmah kad je propao SSSR, kao što je jedino bilo normalno.

 

Poenta je, kakvo promovisanje, mamuzanje. Ludoviko tehnika. To je dobro. Prema svecu i tropar. Poljsku i Češku, baltičke zemlje itd niko nije trebalo da ubeđuje gde pripadaju. Ovako to treba:

 

spacer.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sasa965 said:

Afganistan je bio veš mašina za pranje para i šišanje poreskih obveznika.

 

I ubrzno napredovanje oficira. Jedan od razloga sto je vojska bila vrlo razocarana napustanjem, jbg izvisili za unapredjenja.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Vijetnam, Irak, Avganistan procvetase nakon USA intervencije u prosperitetna drustva, videcemo brzo i Somaliju u istom rangu svetskih bastiona demokratije, zar ne?:default_coffee:
Pominjao sam već VN i kako to nije ni približno iste priča kao irak i avg.
Uostalom pogledati J koreju slučaj.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Djoka Vlah izvor?  Onda  mora da je istina..prvo, naravno da ce on da objavi tako nesto, drugo, njegov NSPM sajt mahom rusofili i putonofili i obilaze..kao kada bi npr sajt N1 radio istrazivanje, pa ispadne da je 80% za sankcije..sto takodje ne znam, niti mislim da  je bas prava slika..nismo podeljeno drustvo, ma Boga ti,a kada mu odgovara, onda  jesmo..licno mislim da je 50% ljudiam svejedno,prosto, ne misle o ratu i sankcijama, i u fazonu su: sta nas vise dave sa tim, 20% je apsolutno za 30 je protiv, od cega bi 15% malo negodovalo da se  uvede, ali bi vec sutradan bili u fazonu ide zivot dalje, 5% bi negodvalo vise iz ekenomskih, nego bratskih razloga,a od ostalih 5, jedne bi smirio Vucic dobrim isplatama, to su ovi sto dizu proteste, ostalih 3 bi seklo vene strajkovalo gladju, islo iz protesta u Rusiju, ili ne znam ti sta..nisus vi opsednuti politikom, EU, NATO, Rusijom, kao forumasi ovde..mnogi zive od danas dos utra, i razmisljaju hoce li imati sutra za hleb, deci za skolu, zimi za ogrev, roditeljima za lekove, kakv ce vazduh udisati..to su teme koje bi trebale biti broj 1, ali su  uvek poslednja rupa na svirali..i ond aneko bezi od stvarnosti gledjauci rijalitije, drugi ESC, a treci navijajuci za Rusiju, NATO, i svadjjauci se  oko toga..i jos ubaci u tu kombinaciju ludaka koji ne pije terapiju, vec leci frustracije, i voila..

Link to comment
Share on other sites

Ta anketa zapravo pokazuje zašto se Vašington i Brisel nežno-zaštitnički odnose prema Vučiću, u strahu da posle njega na vlast ne dođu neki šumadijski putinovci i kozaci s Moravu..
 
I sad je zapravo još jasnije zašto svi odreda tule o tome kako Zapadni Balkan treba promptno primiti u EU sa sve Vučićem, Ramom i Đukanovićem, i zašto Šulc kaže da ovaj region ima prednost u odnosu na Ukrajinu, jer su i njima ovi brojevi itekako poznati... I prema njma se više ne odnose kao prema autohtonoj krivici Srbije, već krivicu traže i i u svom ponašanju prema kandidatima za pristupanje Uniji.
 
A samo je trebalo da nas po ubrzanom postupku prime u EU još za vreme Đinđića, kao što su to učinili u slučaju Bugarske i Rumunije, kada smo zaista bili na evroatlanstskom putu, za razliku od današnje situacije kada je, prema Vukadinovićevim anketama, i kuso i repato za Ruse, kada druge ankete pookazuju da je većina Srbije prvi put protiv ulaska u EU i kada Zapadni Balkan predvode kriminogeni tipovi koji se zakljanjaju iza evropskog puta.
 
Ali ne, već su u tom čekanju dočekali atentat na Đinđića koji je bio političar evropskog formata, a zatim i na vaskrsenje socijalista i radikala, koje su zatim prihvatili kao divne partnere.
 
I eto im sada Vukadinovićevi brojevi, nek se zakite s njima...
 
A mi da banujemo Vukadinovića, da nam ne maše sa istinom pred očima.
Bugarska i Rumunija primljene 2005. ili 2007. godine dok je Đinđić ubijen u martu 03 odnosno tek dve godine od kako je postao premijer. Za njegovog mandata nisu mogli da nas prime ni u članstvo u biblioteci.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sasa965 said:

Ukrajinska vojska je nabolje NATO trenirana vojska , uz to i vojska koja ima najviše pravog , borbenog iskustva. Ima svu podršku satelitskog i radarskog nadzora od Američke vojske .Ima motivisane vojnike spremne da se bore .Jedino što fali je NATO oružje i sistemi.Tako da je ovo polovično NATO(Amerika)rat sa Rusijom.

 

Pa u cemu se onda ogleda taj NATO trening ? Kako da slazu  gace i carape po NATO standardu? Ili da vicu piju, piju dok sklapaju saku u obliku pistolja (NATO standardni P-10)..

 

finger-gun_mr-bean_9965.jpg 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HAMMER said:

 

da si bio znao bi da recimo talibani nisu delovali organizovano vec u malim grupama i veoma su retko izvodili masovnije napade. krili se po pecinama u planinskim zabitima i vodili bukvalno gerilski rat a u gradovima su se ogranicili na teroristicke napade. nikakvu vojnu pretnju nisu predstavljali. moji treneri koji su radili tamo imali su jednu do dve uzbune nedeljno jer se talibani dovuku do domasaja minobacaca ili RPG-a, ispale projektil ili dva i bezanija. gde si bio stacioniran?

ne znam sta podrazumevas pod sramotan nacin ali povlacenje su najavili minimum godinu dana unapred a za sobom su ostavili okok 500k vojnika i drzavu koja je funkcionisala dok su oni bili tu. dosli su sa ciljem hvatanja bin ladena i uklanjanja talibanske vlade sto su i uspeli. ne vidim da su ista dugovali niti obecavali afganima a i pored toga sasuli su brdo para i pokusali da im pokazu bolji put od onog kojim su oni isli. ispostavilo se da je bilo uzalud jer su talibani uz precutnu saglasnost vecine afgana preuzeli drzavu za 24 sata iako su u manjini. jednostavno . avganistansko drustvo u celini nije bilo spremno da pruzi otpor i odbaci talibane. ne vidim sta je jos tu amerika mogla da uradi?

 

ti ili me razumijes sta ja pisem ili ne znam sta vec.i optuzujes me da lazem da sam bio tamo.  suvise bi bilo da postujem slike da ti bilo sta dokazujem (iako bi bilo vise nego zanimljvo) , misli sta hoces, jako dugo sam bio, najvise u Kabulu, i stekao prilicno zanimljiva poznanstva.  ja nisam na liniji tvrdnje da su NATO I USA (kao pokretac i najvazniji cinilac operacija tamo) vojno porazeni ali porazeni jesu, rekao sam vec kako…recimo politicki i ideoloski u borbi protiv talibana kojima su na kraju indirektno predali drzavu na tacni. to je ipak nekakav poraz. Vrlo dobro znam i o talibanima, i o hezbi al islami, i o hakani mrezi i o Isis-k. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Bugarska i Rumunija primljene 2005. ili 2007. godine dok je Đinđić ubijen u martu 03 odnosno tek dve godine od kako je postao premijer. Za njegovog mandata nisu mogli da nas prime ni u članstvo u biblioteci.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Bugarska i Rumunija su pomenuti kao primer primanja po ubrzanom postupku, za koje je Evropska komisija tada dokazivala da su potpuno nespremne za članstvo,  i za koje se tada smatralo da su ušle u EU samo da bi Brisel dobacio što dalje na istok, a ne kao usporedba sa Đinđićevim vremenom. 

 

Uzmemo li pak samo slučaj Bugarske, ako analiziramo renomirane indekse i izveštaje o demokratiji, ostaje nam samo da se zapitamo da li ja ta država greškom u EU i zašto je zapravo tu gde jeste. Jer, indeks percepcije o korupciji od strane Transparensija redovno svrstava Bugare u najkorumpiraniju članicu EU, dok u kategoriji "kontrola korupcije“ Bugarska ima rezultate uporedive sa rezultatima zemalja u razvoju i sada je izmerena kao i, recimo, 2009. godine.

 

Indeks vladavine prava 2020. dodeljuje Bugarskoj najlošiju ocenu u EU nakon Mađarske, svrstavajući je na 53. mesto među analiziranim zemljama, a poređenja radi, Kosovo je zauzimalo 54. mesto. Pored toga, u kategoriji korupcije izvršne vlasti na ovom indeksu Bugarska je dobila istu ocenu kao i Rusija, što znači da postoji jednaka verovatnoća da bi bugarski javni službenik primio mito kao i ruski, bez obzira na to što bugarski službenik posredno ima leđa u Briselu, a ruski nema.

.

U izveštaju "Nacije u tranziciji“ Fidom hausa Bugarska je iz demokratije svrstana na nivo polukonsolidovane demokratije,  a lane ju je Svetski indeks slobode medija Reportera bez granica smestio na 111. mesto na svetu - u odnosu na 92. mesto koje zauzima, recimo, Makedonija.

 

Bugarska ima najniži BDP po stanovniku u EU, skoro da je potpuno bez stranih ulaganja, pa nikoga ne treba da iznenadi to što Bugari imaju najnižu prosečnu platu u EU. Sindikati su procenili da tamošnje dvoje ljudi koji zarađuju prosečnu platu ne mogu da izdržavaju četvoročlanu porodicu, stoga siromaštvo posledično deluje i na demografiju. 

 

Takođe, više Bugara radi u inostranstvu nego u Bugarskoj. Masovno iseljavanje je dovelo do toga da ključni sektori ostanu bez mladih - više od polovine doktora u Bugarskoj su stariji od 55 godina. Zemlja ima jednu od najvećih stopa smrtnosti na svetu, što se može pripisati lošoj zdravstvenoj zaštiti i siromaštvu.

 

Prema istraživanju Eurostata, samo 35 odsto Bugara je prošle gdine bilo zadovoljno svojim životom.  Et cetera, et cetera...

 

I kao takvi, oni su bili primljeni u EU preko reda i u vreme kada su evropske institucije pominjale da im nije tu mesto, a Đinđićeva Srbija - nije. Za nekog tamo bojkoborisovikolikog tipa važio je ubrzani postupak, a za postpetooktobarsku Srbiju nije bilo šanse da uđe ubrzanim tempom.

 

Ali će zato putinoliki Vučić koji je po Srbiji lepio plakate sa Putinom i kačio njegove bilborde po gradovima, prema najavama Šulca,  biti primljen pre Zelenskog koji ratuje sa tim Putinom, jer nakaradna vrteška traje bez prestanka.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2022 at 2:05 PM, ters said:

 

Nazalost doslo je do odlaganja od par dana koji ce biti placeni ukrajinskim zivotima - ali sta ocekivati od Rand Paul-a... Paket pomoci u naoruzanju ce proci glasanje u Senatu sasvim sigurno i Ukrajinci ce dobiti sredstva kojima ce moci da stite svoje i zivote svojih porodica.

 

Moram da navedm ovaj post od prije par dana, na zalost ne vide smajliji ispod... Znaju oni koji su.

 

https://www.nbcnews.com/politics/congress/delay-senate-poised-send-40-billion-ukraine-aid-biden-rcna29470

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Milos said:

@ters ovo su ogromne pare + ovo sto si im do sada dali, sad jedno pitanje. Da li je ovo bespovratna pomoc a ako nije ko će ovo da plati?

 

Platiće zemlje trećeg sveta, slabi i nezaštićeni, na ovaj ili onaj način, kao što je sirotinja uvek plaćala račune bez krčmara u savremenoj političkoj istoriji.

 

S tim da, kako smo ranije navodili, Ukrajina ima pravo da izmuze svaku moguću slavinu do njenog isušenja, jer ako je zapad igradio dva puta Nemačku, posle oba rata u kojima su Nemci bili na pogrešnoj strani, Ukrajinci treba da naplate sve ovo što im se dešava.

 

Pa ne, najbolje da se sad Amerikanci povuku i da se prave kao da se razaranje Ukrajine njih ne tiče...

 

E neće baš moći tako, nego ima da plate ono što treba da se plati, da ne bi zbog eventualnog ukrajinskog neuspeha na kraju sve stiglo do ruskog revizora. 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nek grmi jako said:

 

Pa ne, najbolje da se sad Amerikanci povuku i da se prave kao da se razaranje Ukrajine njih ne tiče.

Pa naravno da neće da se povuču kad ih ništa ne košta. 
Još će i da dobro zarade reklamirajuci svoje oruzije. 

Edited by Milos
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Milos said:

@ters ovo su ogromne pare + ovo sto si im do sada dali, sad jedno pitanje. Da li je ovo bespovratna pomoc a ako nije ko će ovo da plati?

 

Pa svi cemo pomalo da doprinesemo, na ovaj ili onaj nacin i to je OK.

 

Lakse je odvojiti koji procenat poreza vise i podrzati  Ukrajince u zaustavljanju  Putina u suludom osvajackom pohodu dok imas odakle platiti, nego morati se boriti kada ti dodje na prag,  spali ti kucu, razrusi firmu i pobije kolege i kada si ti taj koji ocekuje pomoc. Jedan od nasih testera Ukrajinaca je poceo da radi prekovremeno da bi mogao sto vise pomoci slati za Ukrajinu.

 

 

 

 

 

Edited by ters
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

[mention=653]ters[/mention] ovo su ogromne pare + ovo sto si im do sada dali, sad jedno pitanje. Da li je ovo bespovratna pomoc a ako nije ko će ovo da plati?
Srbija je plaćala Francuskoj do 1972 - 1973.g. pomoć iz I svetskog rata...od pušaka do "ladje francuske" koja je bila, ustvari talijanska...

Mnogo ukrajinskog žita će otići kao kompezacija....

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

YRxpDPS.jpg

onZkh0y.jpg

 

Preko 90% ljudi prati ovaj sukob a 45% se ne izjašnjava ko je kriv, jako čudno na prvi pogled . Ja bi rekao da su mnogi rusofili svesni da je Rusija ovde glavni krivac pa biraju druge odgovore na ovo pitanje. Ja sam to primetio i u mojoj okolini kod Rusofila, otrprilike pola ih smatra da Putin ovo nije smeo da uradi i da je on glavni krivac. Što je pomak u odnosu na kako sam zamišljao da naše javno mnjenje razmišlja o ovoj temi. No sad vidim da nije pola na nivou Srbije nego recimo trećina Rusofila shvata ko je glavni krivac za belaj.

 

Ukrajina pomoć neće vraćati kao što je nikad niko nije vraćao. Što se tiče kredita najverovatnije neće ni njih jer će im biti oprošteni obzirom da će morati da se obnavljaju godinama.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...