Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

3 hours ago, Klotzen said:

Šta se nalazi zapadno i severozapadno od Kijeva od Ruskih jedinica :

 

76. Vazdušna Divizija

98. Vazdušna Divizija

106. Vazdušna Divizija

11. Vazdušna Brigada

31. Vazdušna Brigada

141. Puk (Čečeni)

"Jug" Bataljon (Čečeni)

5. Tenkovska Brigada

61. NB - Brigada mornaričke pešadije

 

Ovo ne znam ni otprilike koje bi moglo biti brojno stanje :

 

45. sfB - Pretpostavljam neka jedinica FSB (bivši KGB)

SOBR - ovo su spetznas odredi ali ne znam koliko ih ima na ovom sektoru. Jedan tim je odprilike 50 ljudi pretpostavlja se da rusi imaju do 100 tih timova ukupno.

 

 

 

Po mojoj proceni to je oko 24k vojnika na tom sektoru. Brigade Računam po 2k, divizija 4k. tenkovska brigada i one dve jedinice čečena po 3k. Treba imati na umu da su ovo samo identifikovane jedinice po ovom izvoru, možda ih ima i više.

 

Odlican video.

 

Ne znam koliki je standard u ruskoj vojsci da brigade i divizije broje vojnika. Kod Ukrajinaca brigada ima do tri hiljade vojnika, a sastoji se od bataljona koji imaju hiljadu vojnika, a puk je samostalna jedinica i obicno je nesto manji od bataljona, divizije nemaju.  Naravno, govorim o okvirnim brojevima, jer su brigade i bataljoni razlicite velicine, a specijalne jedinice su brojcano manje za bar trecinu. Potpuno su reformisali vojsku i primenjuju potpuno drugaciju koncepciju od sovjetske. 

Rusi imaju armijske oblasti, pa ispod njih armije koje se sastoje od divizija, divizija se sastoji od pukova, a brigada je samostalna jedinica koja se satoji od bataljona. Neke divizije se sastoje od tri, a neke od dva puka ( misli se na osnovnu delatnost, plus tu idu jedinice artiljerije, PVO, oklopna vozila, tenkovi, izvidnica, sanitet, komanda...) Sto se brojnosti tice, ne znam koliko je brojno stanje jedinica vazdusno desantnih snaga, ali mehanizovane brigade u ruskoj vojsci standardno imaju preko 4 hiljade vojnika, a tenkovske brigade od 2 do 2,5 hiljade. Divizija bi trebalo da ima vise vojnika. VDVa imaju 4 divizije, 3 brigade i 1 brigadu specijalne namene, a procena je da ukupno imaju sve zajedna 45 hiljada vojnika. 

 

Ovaj video potvrdjuje ono sta sam pisao, da su Rusi na Kijev poslali najbolju vojsku koju imaju. 76 VDV divizija je ona cuvena divizija iz Pskova koja vazi za najbolju rusku vojnu jedinicu. 98 VDV divizija je cuvena divizija iz Kastrome. 106 VDV divizija je cuvena tulska divizija. 11 brigada iz Ulan Udea vazi za najbolju jedinicu sa istoka Rusije. Jedino ne znam reputaciju te 31 VDV brigade, ali jbg VDV je kod Rusa uvek elita.  Sto se tice brojnosti, ne bih mogao da procenjujem, ali realno je da se kod Kijeva nalaze bar 2/3, ako ne i 3/4 ukupnih ruskih VDV snaga. Pskovska divizija je veca od ostalih VDV divizija i ima 3 puka, dok ostale imaju po dva puka. 61 brigada mornaricke pesadije je iz Severnog vojnog okruga i pripada severnoj floti, ima jako dobru reputaciju, odma iz crnomorske morske pesadije (810 brigada koja se bori u Mariupolju) i veca je od ostalih brigada morske pesadije i sastoji se iz 4 bataljona, dok se ostale brigade sastoje iz tri, a jedna valjda iz dva. 141 puk Rosgvardije je nastao iz cecenskog bataljona sever, bataljon jug se sada sluzbeno zove 249 posebni specijalni motorizovani bataljon Jug Rosgvardije. Ova dva cecenska odreda predstavljaju njihove regularne jedinice, takodje su kadirovci, ali su u sastavu regularnih trupa unutrasnje vojske Rosgvardije, dok su oni koji se bore u Mariupolju uglavnom paravojne jedinice ciji je komandant optuzen da je organizator ubistva Borisa Nemcova. Postoji jos i SOBR Ahmat i OMON Ahmat-Grozni koji su takodje regularne jedinice Rosgvardije. Znaci radi se o elitnim jedinicama ruske vojske. Mislim da si smanjio njihov broj u proceni i da mora da ih bude vise, cak i osnovnog sastava, plus pomocne trupe. Ovo jasno pokazuje da je Kijev zapravo bio glavni pravac ruskog delovanja. Tolika koncentracija elitnih snaga na jednom podrucju sve govori. Plus treba dodati da je i prvoj tenkovskoj armiji cilj Kijev, to je ona vojska koja dolazi sa istoka i sto je sad potisnuta u kontraofanzivi. Ocigledno je primarni cilj napada od starta bio Kijev.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Kakva je ovo nebuloza, pa ta drzava je unistena za slijedecih 20-30-40 godina, a mozda i vise, zavisi od toga kakva ce se politika voditi sledecih godina.

Od pomoci, Ukrajina je dobijala samo oruzje, nije nista ucinjeno da se pomogne na suzbijanju korupcije, na razvoju ekonomije itd.

Kako mislis da ce se oporaviti unistena drzava od 40 miliona ljudi. Ko ce dati tolike pare? U malu Bosnu se slijeva pomoc skoro 30 godina, pa nista.

Ma naravno da su Rusi unistili Ukrajinu za narednih 20-30 godina a verovatno i vise.

Putinovi zlocini su najuzasniji u istoriji koju pamtimo, sigurno najveci zlikovac koga smo za zivota videli.

Covek je u beg naterao preko 4 miliona dece i ravnjao gradove., sa najpoganijim jezikom koji smo culi od WWII.

 

Ali s obzirom sta je sve jos planirao, Ukrajina ce se izvuci sa manjom stetom.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mama_mia said:

 

kako neko uopste zivi tamo, ako moze tek tako da nestane ili bude ubijen slucajno od strane svojih trupa (oni generali)

ili namerno bez obzira da li je blizak putinu ili ne...a zvanicno saopstenje ma kakvi tamo postoji samo omerta.

 

 

 kad podele ukrajinu na severnu i juznu koreju, tada ce jedan deo biti u nato a drugi u phederaciji.

 

pricam o situaciji pre napada rusa..

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

a de je pecat da su usli u rusiju?:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, A sad said:

 

Odlican video.

 

Ne znam koliki je standard u ruskoj vojsci da brigade i divizije broje vojnika. Kod Ukrajinaca brigada ima do tri hiljade vojnika, a sastoji se od bataljona koji imaju hiljadu vojnika, a puk je samostalna jedinica i obicno je nesto manji od bataljona, divizije nemaju.  Naravno, govorim o okvirnim brojevima, jer su brigade i bataljoni razlicite velicine, a specijalne jedinice su brojcano manje za bar trecinu. Potpuno su reformisali vojsku i primenjuju potpuno drugaciju koncepciju od sovjetske. 

Rusi imaju armijske oblasti, pa ispod njih armije koje se sastoje od divizija, divizija se sastoji od pukova, a brigada je samostalna jedinica koja se satoji od bataljona. Neke divizije se sastoje od tri, a neke od dva puka ( misli se na osnovnu delatnost, plus tu idu jedinice artiljerije, PVO, oklopna vozila, tenkovi, izvidnica, sanitet, komanda...) Sto se brojnosti tice, ne znam koliko je brojno stanje jedinica vazdusno desantnih snaga, ali mehanizovane brigade u ruskoj vojsci standardno imaju preko 4 hiljade vojnika, a tenkovske brigade od 2 do 2,5 hiljade. Divizija bi trebalo da ima vise vojnika. VDVa imaju 4 divizije, 3 brigade i 1 brigadu specijalne namene, a procena je da ukupno imaju sve zajedna 45 hiljada vojnika. 

 

Ovaj video potvrdjuje ono sta sam pisao, da su Rusi na Kijev poslali najbolju vojsku koju imaju. 76 VDV divizija je ona cuvena divizija iz Pskova koja vazi za najbolju rusku vojnu jedinicu. 98 VDV divizija je cuvena divizija iz Kastrome. 106 VDV divizija je cuvena tulska divizija. 11 brigada iz Ulan Udea vazi za najbolju jedinicu sa istoka Rusije. Jedino ne znam reputaciju te 31 VDV brigade, ali jbg VDV je kod Rusa uvek elita.  Sto se tice brojnosti, ne bih mogao da procenjujem, ali realno je da se kod Kijeva nalaze bar 2/3, ako ne i 3/4 ukupnih ruskih VDV snaga. Pskovska divizija je veca od ostalih VDV divizija i ima 3 puka, dok ostale imaju po dva puka. 61 brigada mornaricke pesadije je iz Severnog vojnog okruga i pripada severnoj floti, ima jako dobru reputaciju, odma iz crnomorske morske pesadije (810 brigada koja se bori u Mariupolju) i veca je od ostalih brigada morske pesadije i sastoji se iz 4 bataljona, dok se ostale brigade sastoje iz tri, a jedna valjda iz dva. 141 puk Rosgvardije je nastao iz cecenskog bataljona sever, bataljon jug se sada sluzbeno zove 249 posebni specijalni motorizovani bataljon Jug Rosgvardije. Ova dva cecenska odreda predstavljaju njihove regularne jedinice, takodje su kadirovci, ali su u sastavu regularnih trupa unutrasnje vojske Rosgvardije, dok su oni koji se bore u Mariupolju uglavnom paravojne jedinice ciji je komandant optuzen da je organizator ubistva Borisa Nemcova. Postoji jos i SOBR Ahmat i OMON Ahmat-Grozni koji su takodje regularne jedinice Rosgvardije. Znaci radi se o elitnim jedinicama ruske vojske. Mislim da si smanjio njihov broj u proceni i da mora da ih bude vise, cak i osnovnog sastava, plus pomocne trupe. Ovo jasno pokazuje da je Kijev zapravo bio glavni pravac ruskog delovanja. Tolika koncentracija elitnih snaga na jednom podrucju sve govori. Plus treba dodati da je i prvoj tenkovskoj armiji cilj Kijev, to je ona vojska koja dolazi sa istoka i sto je sad potisnuta u kontraofanzivi. Ocigledno je primarni cilj napada od starta bio Kijev.

 

Sami izveštaji sa ratišta su mu šareni, jer u odsustvu dugih informacija usvaja ono što stiže sa Ruskih kanala ali definitivno ga ne bi stavio u grupu rusofila na YT. Naklonjen je Rusima ali se trudi da bude objektivan.

 

Što se tiče brojnosti Rusi imaje te Bataljonske taktičke grupe koje broje od 600-800 vojnika. Brigada obično ima 2-4 takve grupe i tome treba dodati logističke jedinice i eventualne neke specijalne jedinice. Tenkovska Brigada verovatno ima veću snagu jer je jedina na tom sektoru pa njih cenim da ima verovatno 3 BTG. 

Link to comment
Share on other sites

sve bi te aplikacije ja blokirao i pogasio, al ono kad je sve pocelo kao rijaliti zasto i ne nastaviti u tom stilu jelte..

 

kao sto rekoh i pre, sve su ovo igre koje se vode na mnogo visem nivou, i naravno tesko je ocekivati da to neko sa strane shvati, kad su izmanipulisani i oni koji direknto ucestvuju  u tome, pocevsi od generala pa do ovih klinaca koje salju i od koje je vecina ne svojom voljom poslata..

 

jel neko misli da putin ne moze mirno da spava dok ukrajinci postavljaju videe kako im kasape vojnike, ili da se zelenski preterano cima, sto ce milioni civila izbeci iz ukrajine a stotine hiljada biti mrtvi?

pri tom, nije to samo sukob izmedju istog naroda, vec utice direknto i na milione sirom sveta..

 

i kao sto takodje rekoh na pocetku, interes je svih strana da ovo sto duze potraje, a kao sto se iz prilozenog sada vec i vidi, tako ce i biti.. 

 

 

Edited by n4l1m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KfJ said:

Ma naravno da su Rusi unistili Ukrajinu za narednih 20-30 godina a verovatno i vise.

Putinovi zlocini su najuzasniji u istoriji koju pamtimo, sigurno najveci zlikovac koga smo za zivota videli.

Covek je u beg naterao preko 4 miliona dece i ravnjao gradove., sa najpoganijim jezikom koji smo culi od WWII.

 

Ali s obzirom sta je sve jos planirao, Ukrajina ce se izvuci sa manjom stetom.

 

Ti rece samo im rep oprljio :ajme:, nego kako to ti zamisljas jer vidim da nemas veze o ratu i sta se dogadja poslije rata i koliko treba vremena da se zemlja oporavi i kakvi sve likovi to iskoriste, tzv ratni profiteri, kojih sigurno ne manjka u Ukrajini.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Odlican video.

 

Ne znam koliki je standard u ruskoj vojsci da brigade i divizije broje vojnika. Kod Ukrajinaca brigada ima do tri hiljade vojnika, a sastoji se od bataljona koji imaju hiljadu vojnika, a puk je samostalna jedinica i obicno je nesto manji od bataljona, divizije nemaju.  Naravno, govorim o okvirnim brojevima, jer su brigade i bataljoni razlicite velicine, a specijalne jedinice su brojcano manje za bar trecinu. Potpuno su reformisali vojsku i primenjuju potpuno drugaciju koncepciju od sovjetske. 

.... .

Cini mi se da je vojaska R.F. kao i Ukrajina ostala pri brojevima vojnih formacija kakvi su bili u SSSR-u - divizija do 8000 vojnika,korpus do 15000 a armija od 30000 pa nadalje.

Ruska carska vojska imala je brojnost kakvu je imala i  ima vecina drzava u Evropi - divizija preko 10000,korpus preko 20000 (ako je pun sastav) ,armija od 40000 i vise vojnika.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Amigo said:

 

Ti rece samo im rep oprljio :ajme:, nego kako to ti zamisljas jer vidim da nemas veze o ratu i sta se dogadja poslije rata i koliko treba vremena da se zemlja oporavi i kakvi sve likovi to iskoriste, tzv ratni profiteri, kojih sigurno ne manjka u Ukrajini.

 

 

Oporavak zemlje uvijek zavisi od ishoda rata - tamo gdje dodje do poraza anticivilizacijskih snaga, oporavak se desi za 20-25 godina - Njemacka i Japan su prmjeri za to. Tamo gdje klerofasisti i nacionalsocijalisti ne budu porazenii svedeni na nivo statisticke greske, zemlja se nikada nece oporaviti - u Bosni su sve nacionalns stranke izasle iz rata jos jace nego sto su bile 1990.

 

Po nekim podacima, najveci snabdjevac Ukrajine oruzjem  u ovom trenutku je - Rusija, i ukoliko Putin prestane slati tenkove u Ukrajinu, veoma brzo ce doci do mira:

 

https://www.nzherald.co.nz/world/russia-ukraine-war-ukraine-has-more-tanks-than-what-it-started-with/6OKQEDINPPWPZEYXIISERDQRIQ/

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Devil In My Pants said:

Jel ovo zajebancija?

 

Ne prođe dan a da me neko iz Srbije ne pita kako preživljavamo ovde... kažu, čuli su da je dramatično, prazne prodavnice, nema goriva, ljudi gladuju. 

 

Mene mrzi da se cimam da objašnjavam, pa kažem ako je reko Vučić, onda mora da je tako.

  • Ha-ha 12
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Eddard said:

 

Ne prođe dan a da me neko iz Srbije ne pita kako preživljavamo ovde... kažu, čuli su da je dramatično, prazne prodavnice, nema goriva, ljudi gladuju. 

 

Mene mrzi da se cimam da objašnjavam, pa kažem ako je reko Vučić, onda mora da je tako.

😁 jel pitaju da li treba sta?

 

iskreno ja ne mogu da verujem kako ovde ljudi razmisljaju. Srecom  95% radim sa strancima i ovih 5% nasih su slicni meni inace ne bih mogao. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Oporavak zemlje uvijek zavisi od ishoda rata - tamo gdje dodje do poraza anticivilizacijskih snaga, oporavak se desi za 20-25 godina - Njemacka i Japan su prmjeri za to. Tamo gdje klerofasisti i nacionalsocijalisti ne budu porazenii svedeni na nivo statisticke greske, zemlja se nikada nece oporaviti - u Bosni su sve nacionalns stranke izasle iz rata jos jace nego sto su bile 1990.

 

Ovo ti je neka uopstena, da ne kazem suplja prica. Njemacka se ne moze porediti sa Ukrajinom ni u kom slucaju.

Sto se tice BiH, ta drzava je nastala na nacionalnim programima koji su sukobljeni od prvog dana ii jedino neko veliko medjunacionano pomirenje moze da preokrene situaciju, a koliko vidim od toga nema nista.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

 

Po nekim podacima, najveci snabdjevac Ukrajine oruzjem  u ovom trenutku je - Rusija, i ukoliko Putin prestane slati tenkove u Ukrajinu, veoma brzo ce doci do mira:

 

https://www.nzherald.co.nz/world/russia-ukraine-war-ukraine-has-more-tanks-than-what-it-started-with/6OKQEDINPPWPZEYXIISERDQRIQ/

 

Samo da se ne polakome naši na sovjetske BMP i 1 i 2 i 3, crno im se piše ako ih koriste.
Gore i smrtonosnije vozilo po sopstvenu vojsku teško da postoji. Ok i T-72 odmah pored.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

 

Sami izveštaji sa ratišta su mu šareni, jer u odsustvu dugih informacija usvaja ono što stiže sa Ruskih kanala ali definitivno ga ne bi stavio u grupu rusofila na YT. Naklonjen je Rusima ali se trudi da bude objektivan.

 

Što se tiče brojnosti Rusi imaje te Bataljonske taktičke grupe koje broje od 600-800 vojnika. Brigada obično ima 2-4 takve grupe i tome treba dodati logističke jedinice i eventualne neke specijalne jedinice. Tenkovska Brigada verovatno ima veću snagu jer je jedina na tom sektoru pa njih cenim da ima verovatno 3 BTG. 

 

Skontao sam koju jedinicu mu oznacava 45sfb. To je 45. specijalna gardijska vazdusno desantna brigada posebne namene, to je specnaz VDVa. To znaci, da je skoro kompletan VDV pod Kijevom, nisu samo 1 divizija i 1 brigada. Specijalne jedinice su obicno manje od regularnih. Pre reforme ova jedinica je imala 650-700 ljudi, ali nije bila na nivou brigade vec je delovala kao samostalni puk. Nakon reforme je broj vojnika u njoj znacajno povecan, najmanje duplo, a mozda cak i troduplo i dobila je status brigade. 

 

Inace Ukrajinci tvrde da je ova brigada potpuno unistena i da prakticno vise ne postoji. Nije bas da im verujem, ali da su pretrpeli ozbiljne gubitke jesu. 

 

I ruske i ukrajinske brigade standardno imaju 3 bataljona. Izuzetak je da imaju 4 bataljona. Ova brigada, 45a, ima po nekim izvorima 4 bataljona (naravno, posto se radi o specnazu oni su brojcano manji od redovnih) i brigada mornaricke pesadije severne flote koja je pod Kijevom ima 4 bataljona. Obe VDV brigade imaju po 3 bataljona. Pskovska divizija ima 3 puka, dok druge dve VDV divizije imaju po 2 puka. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Jel ozbiljno Ukrajina nudi pare I drzavljanstvo za ruske vojnike koji se predaju sa tenkovima I avionima? Mozda sam nesto propustila ali to mi deluje kao nova ratna taktika 

Oklen im pare za tako nesto kad im je drzava napadnuta i puno toga ne funkcionise. Puno je propagande ali ovo je baš priča u rangu krste bjelića

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, badenac said:

Cini mi se da je vojaska R.F. kao i Ukrajina ostala pri brojevima vojnih formacija kakvi su bili u SSSR-u - divizija do 8000 vojnika,korpus do 15000 a armija od 30000 pa nadalje.

Ruska carska vojska imala je brojnost kakvu je imala i  ima vecina drzava u Evropi - divizija preko 10000,korpus preko 20000 (ako je pun sastav) ,armija od 40000 i vise vojnika.

 

Ukrajina nema divizije, reformisali su vojsku i napustili sovjetski model.

 

Za Ruse si verovatno u pravu, malo sam guglao da nadjem brojke, ali sam odustao. Te brojke odgovaraju za mehanizovane brigade, tj pesadiju. VDV jedinice bi trebalo da su manje od standardnih. Ali i tu se nekako uklapa brojka u konacnu racunicu. Procena je da ruske VDV snage imaju ukupno 45 hiljada vojnika, 4 divizije i 4 brigade, plus pomocne jedenice, to je to. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...