Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

47 minutes ago, Klotzen said:

Što se tiče generala koji ginu to je zato što rusi ne kontrolišu teritoriju nego samo puteve. To što mape koje kačimo farbaju sve živo je zbog toga što smo mi navikli da tako pratimo rat. U stvarnosti oni kontrolišu samo puteve i par mesta koji imaju važnu stratešku poziciju u svom regionu.

 

Na jugu i jugoistoku verovatno kontrolisu sve (ako izmedju puteva nema jedinica protivnika, to znaci da je sve to teritorija pod kontrolom).

 

Inace, na wiki je juce i danas nastao totalan kurslus sa sve vracanjem mapa moderatora na svoju ruku - dodje jedan moderator i kaze "kako ruski izvori javljaju Sumy, Cernihiv i jos neka mesta su u okruzenju" i oboji sve u crvenu boju, dodje drugi moderator i kaze "ne treba verovati ruskim izvorima" i prefarba sve u zutu boju.

 

Ono sto je cudno kod druge verzije je mapa Donjecke oblasti u kojoj su zuti jako blizu da probiju blokadu Mariupolja, to prosto ne moze biti tacno.

 

Ukratko, nazalost tesko da se bilo gde moze pratiti stanje na frontovima jer je ocigledno da i jedni i drugi iskrivljuju realnost na terenu i predstavljaju svoju stranu kao pobednicku.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, goldberg said:

 

Ukratko, nazalost tesko da se bilo gde moze pratiti stanje na frontovima jer je ocigledno da i jedni i drugi iskrivljuju realnost na terenu i predstavljaju svoju stranu kao pobednicku.

Kad bi znali šta je cilj Rusije znali bi posledično i šta je pobeda, ovako nemamo ideju šta je cilj i ne znamo kako im ide.
Nerešeno je u stvari poraz Rusije.
Koliko god zgodno zvučalo ovako da Rusija ne može da izgubi jer nema jasan cilj to na nivou morala deluje loše

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, A sad said:

 

Jbg ne vidim.

 

Ovo mi vec deluje autenticno. I opis se slaze, to selo kod Harkova su juce/danas Ukrajinci oslobodili. Inace, danas bas gomila snimaka zarobljenika, nije ih bilo tako mnogo neko vreme. 

Mislim da je Rusija najjaca u propagandi. Pre neki dan sam video tih 62vojnika kao zarobljenih i onda danas snimak ruski kako seisti ti dobrovoljno predaju. Isto tako su UA kanali pustali Bajraktar video 8minuta ali iz Karabaka, skontao sam da je fejk cim sam video planine.Pa sam proguglao.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mislim da je Rusija najjaca u propagandi. Pre neki dan sam video tih 62vojnika kao zarobljenih i onda danas snimak ruski kako seisti ti dobrovoljno predaju. Isto tako su UA kanali pustali Bajraktar video 8minuta ali iz Karabaka, skontao sam da je fejk cim sam video planine.Pa sam proguglao.

Postoji istinita priča da su u Aprilu i Maju 1945. jednog domobrana 11 puta zarobljavali i puštali, od tih 11 puta 4 puta ista jedinica NOVJ-a. Preživeo je rat 😉

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Mislim da je Rusija najjaca u propagandi. Pre neki dan sam video tih 62vojnika kao zarobljenih i onda danas snimak ruski kako seisti ti dobrovoljno predaju. Isto tako su UA kanali pustali Bajraktar video 8minuta ali iz Karabaka, skontao sam da je fejk cim sam video planine.Pa sam proguglao.

 

.

 

Pa i tvoj avion od danas...je srusen drugi put, prvi put pre dvadesetak dana😀...j

 

...a samo skrolujem sve to, najbolje kad nadjem iste fotke na obe strane sa dijametralno suprotnim tekstom i smislom...

 

.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nije lako ni ovim sto rade za Bajdena, malo malo pa objasnjavaju sta je mislio kad je skroz nesto drugo rekao.:)

 

https://www.theguardian.com/us-news/2022/mar/26/biden-butcher-putin-cannot-be-allowed-to-stay-in-power

 

Pa onda ide pose demant i objasnjenje da nije bas tako mislio. 

 

https://edition.cnn.com/europe/live-news/ukraine-russia-putin-news-03-26-22/h_7dbce41e65428047cd28fdb679a43116

Edited by Clash
Link to comment
Share on other sites

Oni zarobljeni je ok snimak. U pitanju je neki podzemni bunker nedaleko od Nikolaevke kod Kieva. Selo je već 20 tak dana u posedu Rusa pa su verovatno ostali bez hrane i municije i predali se. Pretpostavljam da je to ovo :

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ras kass said:

Sta se desava sa Hersonom? 

 

Nista. Ukrajinci su istisnuli Ruse iz Nikolajevske oblasti, ali jos uvek nisu krenuli prema Hersonu. Herson i pre svega aerodrom su u dometu artiljerije i redovno se gadjaju ruski polozaji oko grada.

Sam grad je strateski ne bitan. Nema nikakvu vaznost osim psiholoske i propagandne. Bitna je Antonivka gde se nalazi most preko Dnjepra. Grad Herson se nalazi nesto juznije od mosta i u samom gradu nema nijedan most, a i put koji vodi od Krima ka Nikolajevu vodi severno od grada i ne prolazi kroz njega. Ako, Ukrajinci i krenu u ofanzivu u tom pravcu, nece ici na sam Herson vec na Antonivku i sudbina grada zavisi od sudbine tog sela. Mada, ne vidim da Ukrajincima u ovom momentu to treba da bude prioritet. Cela kontraofanziva na tom potezu ide polako i sistematicno, nije u pitanju nikakav blickrig. Bez medijske pompe i bez mnogo snimaka i fotografija. Veoma dobro vodjena operacija u kojoj se pazi i na broj zrtava i da se vojska ne izlozi previse protivnickoj avijaciji. Videcemo kako ce se i da li ce se dalje odvijati. Ja bih licno za dalje izabrao drugi pravac i forsirao Novu Kahovku, ali verujem da su ukrajinski oficiri kompetentniji od mene i da poseduju znatno vise informacija na osnovu kojih donose odluke. Eto, slozili smo se da treba ostaviti Herson da se razvuce front i ispostavilo se kao tacno, sad bih ga ja razvukao prema Novoj Kahovki i ostavio opet Nikolajev i put ka Odesi kao mamac... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Klotzen said:

Oni zarobljeni je ok snimak. U pitanju je neki podzemni bunker nedaleko od Nikolaevke kod Kieva. Selo je već 20 tak dana u posedu Rusa pa su verovatno ostali bez hrane i municije i predali se. Pretpostavljam da je to ovo :

 

 

 

 

 

Pa jeste ok, ali je star. Bar 5-6 dana. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako ti je nasao Kronos dobar Tviter nalog. Niko ne drzi  BUKna sred livade..

Ono baš i ja to gledam.....a u blizini šumica ???....mada, treba doći do šumice, nema teleportacije...Nego, pratiš intezivnije, gde su Sirijci...jesu li uopšte došli ili čekaju lepše vreme ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Iz tog Trostianeca ima gomila video klipova sa zarobljenim rusima, neki su kačeni na temi tako da je to danas verovatno oslobođeno od Rusa, inače grad južno od Sumija.

 

Sa druge strane Rusi su zauzeli gradić zapadno od Černiheva, Slavutić. I Ukrajinci su to potvrdili a imamo i dosta videa jer narod protestuje u gradu protiv Rusa. Grad nije preterano bitan jer je svakako blokiran od početka rata. Biće bitan ako bi uspeli da zauzmu Černihev jer kroz njega prolazi pruga.

Link to comment
Share on other sites

Ne šalješ jedinicu, dovoljno ti je 4-5 vojnika da pošalješ u operaciju par desetina kilometara iza mesta gde se odvija borba. Pre neki dan je neko kačio neke civile kako su rasturili kamion i zarobili vozača. Dakle mogu tamo i da ostanu kao "civili" a pošto ovi ne zalaze u naseljena mesta praktično mogu da operišu tamo dok ne potroše oružje.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, A sad said:

 

.......... put ka Odesi kao mamac... 

Ovi iz Odese su posebna priča....pobacali podvodne mine u more. Danas je jedna doplivala do Bosfora. Doduše, bila je u toku prepodneva, pronadjena i neka, kako kažu Turci, stara mina, ali mediji prenose da to slobodno pluta ka Bugarskoj i Rumuniji. Zatim, minirali su celu obalu ??? Eventualno povlačanje, ukoliko se invazija izvrši iz pravca severa je onemogućena. Ne znam koliko je tačno, ali negde na pravcu severo-zapad Odese, neki najekstremniji likovi pokušavaju da miniraju neku branu i da su praktično oterali ukrajinske ljude iz vlade koji su ih sprečavali u tome.

12 minutes ago, Devil In My Pants said:

Cekaju na lancu da ih pozove kerovodja. 😁

Da li si bio nekad u Ukrajini....?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Klotzen said:

Ne šalješ jedinicu, dovoljno ti je 4-5 vojnika da pošalješ u operaciju par desetina kilometara iza mesta gde se odvija borba. Pre neki dan je neko kačio neke civile kako su rasturili kamion i zarobili vozača. Dakle mogu tamo i da ostanu kao "civili" a pošto ovi ne zalaze u naseljena mesta praktično mogu da operišu tamo dok ne potroše oružje.

Pitam za dopremanje pomoci u naoružanju, opremi, ljudstvu a to ne mogu par civila da odrade

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erwin said:

^

 

Snimak je iz 2014. Svoboda je imala 4,7% na tim izborima i 6 poslaničkih mesta.

Da, a 2012. su imali 10,44 %....i šta ? Znači, malo po obdaništima, malo u osnovnoj i srednjoj školi (one kampove smo valjda svi videli)...to je "za generaciju koja raste".....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...