Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Na svašta nešto gluplje se ljudi naviknu, a ne na McDonalds. Taj fast food jeste objektivno sranje, ali je lako videti kako i zašto se ljudi navuku: Standard usluge u smislu da je hrana uvek ista, da se retko čeka duže od par min, kao i udobnost prostora u svakom smislu, jednom rečju čovek uvek zna šta da očekuje tamo, i ta predvidljivost je krucijalna, jer mnogo ljudi voli komfor i šablon, plus činjenica da je direktna konkurencija skuplja (Govorim o ne samo uporedivoj hrani, nego i usluzi i prostoru). Kod dece to je posebno, jer oni najviše gutaju šta im se servira. Ono što međutim meni nije jasno, su odrasli ljudi koji ne samo da generalno najviše vole fast food, nego i u tom segmentu ostanu verni Meku (Za burgere i sl). Ali da, šablon u glavama ljudi je jak.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Jurgen said:

 

Kako ovaj post doprinosi diskusiji? Koja je njegova poenta?

Pa ocigledno da se zajebavaju rusofili ili preciznije, anticivilizacijski elementi, kojima nije mesto u Evropi, a i generalno im nije mesto. Ako, ako, samo tako. Takvi za drugo i nisu osim za sprdnju. I za psihijatriju.

 

Mislim, individua koja zivi u nekom okruzenju, a ne prihvata uticaj tog okruzenja, kao prvo bas to pomenuto kao najvaznije - individualne slobode i pravo na licni izbor, nego se identifikuje sa nekakvima sa skroz drugog dela sveta, a ovo proganja i masovno siluje svakoga ko neće u čopor, a sad otvoreno podrzava i zlo čovečanstva. Pravi ludaci i moralne nakaze.

 

Ovi fašisti i degenerici sto freethrow o njima tamo pise sa komentara na b92 (i svuda), nije njih niko napravio sada. Ne može se neko pretvoriti u fašistu ako to nije u njemu. Oni su već bili fašisti, samo su podstaknuti da ispolje svoju pravu prirodu. Što je dobro, da se vidi koje je to zlo, kakvo se u normalnom svetu moze naci samo na tim incel forumima, i na slicnim mestima gde se okupljaju ludaci i psihopate. 

 

E, taj post sluzi takve da nervira, pa mozda koji crkne.

 

Btw, McDonalds nije ni bitan kao mesto za hranu, nego kao simbol. Zna se sta je Americana, u delu sa brendovima. Coca cola, Levis, narocito model 501, Marlboro, McDonalds i jos nekoliko.

 

Plus je sto kaze covek uvek ista hrana, i usluga je dobra, a nisu neka creva i puzdra, i nesto sto nikad ne znas sta je i nikad nije isto, i neke tetke smorene i uglavnom nekulturne. Što bi reko Kartmen zna se sta je najbolje, McDonalds pomfrit, i KFC preliv :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Clash said:

@attoliniako ti nije smor, par recenica kakva je situacija tamo.

Mislim na svakodnevne stvari, vec je preko 100 dana rata, kako utice na zivot?

 

 

.

 

Nije  smor, veci je smor odgovarati na postove koji me ubedjuju da sam neobavesten, jer .." ruska propaganda "...dok oni prenose Truhu...problem je  napisati tako da bi se situacija shvatila onakvom kakvom jeste, ili makar kakvom je ja vidim,  jer hteli ne hteli ljudi to gledaju iz neke perspektive koja njih okruzuje...a to nije Rusija...

 

 

 

Iz ugla zapada sankcije nisu ni blizu onog sto je zapad hteo da postigne, sta vise, krajnji cilj , unutrasnji nemiri, pobuna elite, ima kontraefekat...kao sto se zapad ujedinio na pokusaj Rusije da unese razdor, bez obzira na razlicite interese zapadnih drzava pojedinacno , tako se otprilike ujedinjuje Rusija, ne zato sto voli Putina, vec zato sto je za nju opasniji zapad od njega, ...kad pogledas na tih skoro 10 000 sankcija i na koga oni uticu, to jeste tako... 

 

Da li ce ostati tako, nemam pojma...za sad je nereseno...Kremlj je pokusao krizu pre rata da resi dogovorom sa ukrajinskim elitama, upumpavanjem stotina milijardi dolara, za otkaz od NATO, siroku autonomiju Donbasa i priznavanje Krima...nije uspelo, iako su bili veoma blizu...rat je otpoceo negde dogovorima, negde potkupljivanjem elite sa zeljom da se prakticno mirno  useta u Ukrajinu, negde je uspelo , a negde nije, i dobili smo sukob ogromnih razmera...Zapad je hteo da srusi  politicki,ekonomski i finansijski sistem Rusije...i dobio je isto ono sto i Rusija u Ukrajini...Paju...

 

 

Bajden mi je objasnio da sam najebao i da je  dolar  200 rublji..umesto toga on je 53...finansijski, umesto u govnima ja licno sam u cokoladi...

 

 

Cene su se odvezale od svetske valute broj jedan...i imas nesto nalik haosu...Cena kvadrata u Moskvi, prosecna, za nesto sto je recimo kao stari Beograd, dakle nesto sire kruga dvojke, je ista u rubljima sa nekim blagim skokom od pocetka godine oko 10%..u evrima je to sad oko 10 000evra...delovi kao najdalji delovi Novog Beograda imaju prosecnu cenu oko 6000 evra...

Ljudi se zajebavaju " menjam stan u Saratovu za Majami "...

 

Prosecan moskovljanin je zaradjivao negde 100 000 rublji, sad zaradjuje isto toliko, ali u evrima je to sad oko 2000 e, u realnosti plate su znacajno vise jer, dobar deo "nepopularnih" poslova ide migrantima iz srednje azije, i zbog toga sto se daleko ne sve plate  oporezuju na ceo iznos, crna i bela plata, nezaposlenost je veoma niska , oko 4% ,  samo ko nece ne zaradjuje dobro... pa imas , pricam na osnovu licnog iskustva gomilu nekih direktora koji nemaju vise od 30 godina....Ukoliko se nezaposlenost poveca za 100 % , bice na nivou 8% sto je dobar rezultat i za neke evropske ekonomije...

 

 Naravno to ima drugu stranu medalje..redovan servis auta kod dilera, filteri , ulje svecice sad kosta oko 500 evra...prakticno, rast dohodka u evrima ne donosi nista kad nivelises ono sto je poskupelo i ono sto je pojeftinilo...

 

Snabdevenost...ne vidim razliku, pre i posle..svi odlaze, nikako da odu konacno, verovatno je pitanje vremena i tehnikalija, ponavljam , osim Nuttele nikog mi nece biti zao.. cene , supermarketi, koliko vidim one su nize evropskih znacajno za osnovne namirnice, benzin u rubljima isto u evrima poskupeo do 0,85 e...cena gasa za grejanje,za kucu, po kubnom metru, uporedjivao sam s cenom u Srbiji pre nekoliko meseci, pre ovog, bila deset puta niza...struja poskupljuje, tasta se zali, bice 10 evro centi...Vidim poskupljuje obavezno auto osiguranje , nekih 25 % , cene auto delova su skocile vise nego znacajno, osiguranje za recimo 2000 kubika bice oko 200 e , ako se ne varam... ukoliko ostane ovaj kurs.

Kao sto sam ti pisao ranije, dobar deo obicnog sveta koji nije kupovao nemacku auto trojku, letovao negde dalje od Socija ili Krima, ne oseca specijalnu razliku...

 

Oni koji su navikli na nesto drugo su u problemu...Renoviranje stana se blizi kraju, poslednje sto mi je stiglo sa zapada bili su slebovi Maxfine Gemstone, a i to je logisticka kompanija uspela da polupa, zamena na nove je nerealna...Letovanje, za hotel u Bodrumu naprimer, za koji je ranije bilo potrebno 3-4 soma  evra za cetvoro, sad kosta  toliko , kolko je kostala Dominikana pre nekoliko godina, ne znam tacno razloge, da li su cene kod turaka poskupele, avioprevoz, ili sve zajedno...Gledamo istok, Sri Lanku, Gou, Vijetnam...Lik koji mi radi renoviranje , mali preduzetnik kaze da je supruga jedva uspela da kupi karte za voz za Soci ili tu negde, internet rezervisanje u 8:00...u 8:10, sve prodano, treci dan je uspela...Avioni izgleda ne lete...

 

Ruski brod se okrece na istok, ..kad okreces toliki brod sigurno je da ce biti problema..ogromnih...koliko je kvalitetan taj istok ostaje da se vidi, kupio sam nedavno jaknu Kailas, kineski brend, stvari su, ne sve naravno, prvoklasnog i kvaliteta i  dizajna ,  a odeca i dizajn  je oblast gde nesto i znam, za raziku od politike...definitivno prestajem da gledam na istok sa osecajem od pre desetak godina...

Postoje oblasti koje ce profitirati od sankcija, naprimer industrija namestaja, pozicije zapadnih  firmi bile su prejake, pogotovo govna IKEE, medjutim IT sektor i sve vezano za visoke tehnologije bice ogroman izazov, kao umerenom pesimisti ,  bice interesantno videti sta tu mogu da urade, ali bas sumnjam...Novi Mac je isto sto i stari Mac, on je bio lokalizovan na vise od 90%, isti CEO, isti zaposleni, isti meni, samo se ime menja... 

Post iznad, avio, IT , auto industrija je tacan...ali to je bilo jasno posle pet dana sankcija, oni su unisteni..flota prizemljena, AVTOVAZ nastavlja da proizvodi samo ladugrantu, bez vazdusnih jastuka bez ESP bez ..bez...srednji vek...a IT sektor svecom trazi kadar i placa koliko traze samo da ostanu...

 

 

Raspolozenje...kako da objasnim...Rusija je autokratija, postoji taj precutni drustveni dogovor - "mi vama ne smetamo da vladate, vi nama ne smetate da zivimo"...Ljudi ovde zive odvojeno od vlasti i imaju svoju realnost, zato rat nije neka tema, vec obican svakodnevan zivot..

Srbija je takodje autokratija prakticno ali tamo je prostor izmedju vlasti i naroda mnogo uzi, uticaj je mnogo veci i pritisak takodje..ovde izmedju vlasti i drustva imas citav kosmos koji ostavlja prostor za sasvim udoban zivot, svima , osim politickim protivnicima, cak i LGBT populaciji, koja ima prilicno jaku scenu u Moskvi, ...Ono za sta je odgovorna drzava u principu radi dobro, sudovi su u odnosu na srpske formula 1, drzavne usluge digitalizovane vec davno, vise od decenije, ukoliko moras fizicki da pokupis neki papir,dozvolu, dokument, imas sluzbu MFC u kojoj sve udobno, za desetak minuta zavrsavas..drzavna medicina ok sto si blizi Moskvi to je bolja, privatna ce te jos i pocesljati za novac koji je potreban na zapadu...

Socijalna davanja, uvek ce neko reci malo je...danas citam vest da se predlaze isplata ne samo za drugo dete vec i prvo u visini od , sad je to 13 000 evra, nekom mozda malo, nekom verovatno vise nego dovoljno...porodice sa troje i vise dece, prakticno sve imaju besplatno, sto pripada drzavnom sektoru..

 

Sta hocu da kazem...drustvo ovde zivi paralelno od vlasti, svi sve znaju, za ruse su to "oni", to je istorijsko nasledje...ne postoji "drzava duradi nesto", svako se bori za svoju porodicu, dok svojim radom budu u stanju da obezbede porodice nikakvog bunta ovde nece biti da bi se uvela demokratija i menjala lica svake cetiri godine...

"Ruska propaganda" se gleda vise na ovom forumu, i na zapadu, rusi odlicno znaju da to sto se tamo govori nema veze sa realnoscu, odlicno znaju da to sto se tamo govori i o cemu oni lupetaju svaki dan uopste nije povezano i ne utice na odluke koje ce vlast doneti, kada se na kraju donese odluka  vlast putem medija "objasni" zasto je ona pravilna...na zapadu mediji generisu odluke politicara...

 

Populacija koja bi recimo odgovarala forumskoj prati internet portale ili medije poput rbc.ru, ili njihovu televiziju...meni su naprimer oni izvor osnovnih informacija vezanih za svakodnevni zivot u Rusiji..ne govorim o ratu...

 

 

 

Da rezimiram, pozicija noja, sa glavom u pesku nije moja...generalni utisak je takav da je prva runda udara docekana iznad ocekivanja..ali...mislim da ako su problemi na zapadu vidljivi sad, oni ce biti amortizovani vremenom, dok ce problemi za Rusiju vremenom biti sve znacajniji dok na kraju ne postanu prakticno nesavladivi...mada, mozda me zajebu i dokazu da gresim...

 

 

 

P.S. dok sam pisao post razgovarao sam sa suprugom, lik koga znamo, IT sektor, seli se u Kuala Lumpur, devojka s kojom zivi dobila ponudu od svoje medjunarodne konsalting kompanije koja napusta Rusiju, uslovi kosmos..oboje nesto malo iznad trideset...

 

Izvini za duzinu posta..ocito ne umem drugacije...da, sve napisano odnosi se regiju u kojoj zivi oko  cetrdeset miliona ljudi, kako je u Buratiji naprimer, ne znam i ne interesuje me mnogo...

 

 

.

  • Like 13
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

Da se nadovezem na post iznad, jer sam proveo zadnjih 17 dana u Petersburgu. Ne znam kako je u ostatku Rusije, ali u Petersburgu nema nikakvih obilježja rata( mislim na Z simbol, i na pozive na rat). Ni na jednom bilbordu nisam vidio, u centru niko ne prodaje majice sa Z simbolom, dok na primjer juče u Knez Mihajlovoj vidio sam na 7 strana prodaju majica sa Putinovim likom, i sa Z simbolom. 

Za ovih par dana koji sam bio, shvatio sam da se ljudi plaše sankcija i šta će donijeti. Svi koji imaju mogucnost planiraju da napuste Rusiju u skorijoj budućnosti. Osjeća se neka doza straha kad pričaju o budućnosti.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2022 at 9:51 PM, Devil In My Pants said:

Pisao sam da je rska vlast kao i srpsk, sve sto kazu za protivnik to oni rade, doslovce..

 

.

 

Bas si siguran da je ovo uhvaceni rus?...Truha napisala, pa mora da je istina?...iako imas na samoj fotki njen izvor, boli te bas uvo da proveris..Video sam tri dana pre Truhe, slikano je tamo gde ovakvi likovi nisu narodni heroji, i ne tolerisu se zato sto  ih ima  "malo"...

Tamo gde slikano je zakonom zabranjeno ovo tetoviranje, i ovakvi se "love"... a lik ima sansu do suda, i novcane kazne, istu da izbegne ako naprimer preradi tetovazu, ovaj bi mogao da doradi odelo Deda Mraza, a umesto Hitlera uradi lik Deda Mraza...

 

Naravno, mozda i ja gresim..pa su ovi ciju je fotku objavila Truha takodje od nekog ukrali..mada sumnjam...

 

.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, attolini said:

 

.

 

Bas si siguran da je ovo uhvaceni rus?...Truha napisala, pa mora da je istina?...iako imas na samoj fotki njen izvor, boli te bas uvo da proveris..Video sam tri dana pre Truhe, slikano je tamo gde ovakvi likovi nisu narodni heroji, i ne tolerisu se zato sto  ih ima  "malo"...

Tamo gde slikano je zakonom zabranjeno ovo tetoviranje, i ovakvi se "love"... a lik ima sansu do suda, i novcane kazne, istu da izbegne ako naprimer preradi tetovazu, ovaj bi mogao da doradi odelo Deda Mraza, a umesto Hitlera uradi lik Deda Mraza...

 

Naravno, mozda i ja gresim..pa su ovi ciju je fotku objavila Truha takodje od nekog ukrali..mada sumnjam...

 

.

Ova slika  (i jos nekoliko detaljnijih slika istog covjeka) odavno kruzi na proruskim telegram kanalima sa pricom da je ovaj negdje zarobljen kao pripadnik vojske. Mislim cak i iz maja da je slika bila. 

Edited by Gistro Bančo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Gistro Bančo said:

Ova slika  (i jos nekoliko detaljnijih slika istog covjeka) odavno kruzi na proruskim telegram kanalima sa pricom da je ovaj negdje zarobljen kao pripadnik vojske. Mislim cak i iz maja da je slika bila. 

 

.

 

Slike sa naci tetovazama zarobljenih kruze davno na ruskim tg kanalima, u velikoj kolicin, i to sigurno nisu desetine..Bas ovaj lik se pojavio tri dana pre truhe na beloruskom kanalu, koji se uglavnom ovim i bavi , banderovcima i nacistima ...centar za borbu protiv ekstremizma, fotka truhe je njihova fotka, moze da se pretpostavi da je drzavljanin Belorusije...To je sve sto ja znam...istina da su i neki ruski tg kanali preneli fotku kao zarobljenog ukrajinca..

Za sad mi je verzija sa belorusima najbliza istini...

 

Link na beloruski kanal, i post koji odbacuje pricu sa ruskim orkama nacistima kao feik..  https://t.me/centr_ex/163

 

 

edit ..ako naletis negde opet na datum pre 16. ostavi ovde, bilo bi intersantno..

 

.

 

 

 

.

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, attolini said:

Da li ce ostati tako, nemam pojma...za sad je nereseno...Kremlj je pokusao krizu pre rata da resi dogovorom sa ukrajinskim elitama, upumpavanjem stotina milijardi dolara, za otkaz od NATO, siroku autonomiju Donbasa i priznavanje Krima...

 

Nisam siguran gdje su te stotine milijardi dolara  (u zemlji sa ukupnim godisnjim GDP od 65 milijardi)  - ovo su podaci svjetske banke o UKUPNIM stranim investicijama u Ukrajinu za posljednjih 30 godina i ukupan iznos je manji od 100 milijardi dolara. Rusija u tim ukupnim investicijama ucestvuje sa nesto manje od 3%: 

 

https://www.macrotrends.net/countries/UKR/ukraine/foreign-direct-investment

https://tradingeconomics.com/ukraine/foreign-direct-investment#:~:text=Foreign Direct Investment in Ukraine averaged 995.23 USD Million from,the first quarter of 2015.

 

Cak i ako uzmemo u obzir povlastenu cijenu gasa koju je Ukrajina uzivala par godina, opet smo daleko od stotina milijardi dolara, a obecanja o ruskoj kupovini ukrajinskih obveznica su prema stampi ostala samo obecanja...

 

Vjerovatnije je da su  te STOTINE MILIJARDI dolara otisle na neke potrepstine za internu rusku upotrebu:

 

Scheherazade.jpg?w=1000

 

Edited by ters
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Da je Rusija ulagala u Ukrajinu nikada se taj narod ne bi okrenuo protiv njih. Nema perspektive ni za koga u saradnji sa Rusijom. Pa da ta Rusija može nekom da pomogne valjda bi pomogla svojim građanima. Izvan 4-5 najvećih gradova ljudi u Rusiji žive gore od samih Ukrajinaca koji su u ratnom stanju već 8 godina. Rade za minimalac i jedva sastavljaju kraj sa krajem. 

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se mene tice nek im komotno bude bolje nego u Svicarskoj al nek Europa prekine sve veze s njima dok god je na celu zlocinacki rezim. Sa koljacima, ubicama i silovateljima nema poente pregovarati i suradjivati. Naravno ni slucajno ne treba stigmatizirati citav ruski narod i objerucke treba prihvatiti sve koji zele pobjeci od koljaca, ubica i silovatelja. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinci su se povukli iz sela Zolotoe. Pretilo je potpuno okruženje pa su se odlučili na bežaniju. Moram da priznam da mi uopšte nije jasno kako se to selo održalo tako dugo. Mora da je pretvoreno u bunker tipa Popasna pa su Rusi odlučili da ga zaobiđu. Linija frotna ako nije verovatno će se izravnati od izbočine kod Popasne do južnih predgrađa Lisičanska. Verovatno ovih dana počinju borbe i u samom Lisičansku. Grad je već polu srušen u bombardovanjima unazad mesec dana tako da će verovatno proći gore od Severodonjecka.

 

Evo lepog primera kako se ruska propaganda efikasno raskrinkava :

 

https://www.dw.com/en/fact-check-no-olaf-scholzs-grandfather-was-not-a-nazi-ss-commander/a-61595179

 

Praktično sve priče o zapadnim političarima koji imaju naciste pretke su lažne. No to ljudi u Rusiji nikad neće znati i biće ubeđeni da su oni u stvari žrtve nacističke agresije.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni iskreno nije jasna motivacija ljudi koji se motaju po telegramu , tviteru i raznim portalima za koje i sami tvrde da su navijacki obojeni. Kakvu ces tu informaciju da dobijes, osim ako nisi neki obavestajni analiticar, pa onda gledas na propuste u tim objavama. Mislim pre svega na  normalne ljude, za ove koji imaju "misiju" mi je savrseno jasno.

 

 

PS.

@Klotzen za svaki slucaj ovo nema veze sa tvojim postom ili pisanjem.  

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ters said:

 

Nisam siguran gdje su te stotine milijardi dolara  (u zemlji sa ukupnim godisnjim GDP od 65 milijardi)  - ovo su podaci svjetske banke o UKUPNIM stranim investicijama u Ukrajinu za posljednjih 30 godina i ukupan iznos je manji od 100 milijardi dolara. Rusija u tim ukupnim investicijama ucestvuje sa nesto manje od 3%: 

 

https://www.macrotrends.net/countries/UKR/ukraine/foreign-direct-investment

https://tradingeconomics.com/ukraine/foreign-direct-investment#:~:text=Foreign Direct Investment in Ukraine averaged 995.23 USD Million from,the first quarter of 2015.

 

Cak i ako uzmemo u obzir povlastenu cijenu gasa koju je Ukrajina uzivala par godina, opet smo daleko od stotina milijardi dolara, a obecanja o ruskoj kupovini ukrajinskih obveznica su prema stampi ostala samo obecanja...

 

Vjerovatnije je da su  te STOTINE MILIJARDI dolara otisle na neke potrepstine za internu rusku upotrebu:

 

 

 

.

 

GDP 65 milijardi?  ne zelim cak ni da proveravam ovu cifru, nesto si zestoko pomesao...sumu koja se meri verovatno trilionom ti si doveo do profita neke kompanije...

 

 

 

To cemu ti kontriras ne tvrdim ja..ili " ruska propaganda "...to su tvrdnje sa ukrajinske strane od ljudi koji bi mogli da znaju pravu informaciju...Igor Kolomojski NYT pre nesto vise od dve godine:

 

“They’re stronger anyway. We have to improve our relations,” he said, comparing Russia’s power to that of Ukraine. “People want peace, a good life, they don’t want to be at war. And you” — America — “are forcing us to be at war, and not even giving us the money for it.”

“War against Russia,” he said, “to the last Ukrainian.” Rebuilding ties with Russia has become necessary for Ukraine’s economic survival, Mr. Kolomoisky argued. He predicted that the trauma of war will pass.

“Give it five, 10 years, and the blood will be forgotten,” Mr. Kolomoisky said.

“We’ll take $100 billion from the Russians. I think they’d love to give it to us today,” Mr. Kolomoisky said. “What’s the fastest way to resolve issues and restore the relationship? Only money.”

 

 

Sam ovaj intervju moze se shvatiti na razne nacine...Medjutim krajem iste godine eksluzivni  intervju savetnika predsednika Zelenskog sive eminencije Ukrajine u trajanju od cetiri sata, koji potvrdjuje ove reci i razgovore, opisuje ljude s kojima je pregovarano, ko su ljudi s ukrajinske strane, da li su oni proukrajinci prorusi ili proevropljani... i mogucnost da se ispune sva predizborna obecanja s tim novcem...link na  intervju sam vec ostavljao, ocito nisi pogeldao tad , neces ni sad...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

 

Nisam siguran gdje su te stotine milijardi dolara  (u zemlji sa ukupnim godisnjim GDP od 65 milijardi)  - ovo su podaci svjetske banke o UKUPNIM stranim investicijama u Ukrajinu za posljednjih 30 godina i ukupan iznos je manji od 100 milijardi dolara. Rusija u tim ukupnim investicijama ucestvuje sa nesto manje od 3%: 

 

https://www.macrotrends.net/countries/UKR/ukraine/foreign-direct-investment

https://tradingeconomics.com/ukraine/foreign-direct-investment#:~:text=Foreign Direct Investment in Ukraine averaged 995.23 USD Million from,the first quarter of 2015.

 

Cak i ako uzmemo u obzir povlastenu cijenu gasa koju je Ukrajina uzivala par godina, opet smo daleko od stotina milijardi dolara, a obecanja o ruskoj kupovini ukrajinskih obveznica su prema stampi ostala samo obecanja...

 

Vjerovatnije je da su  te STOTINE MILIJARDI dolara otisle na neke potrepstine za internu rusku upotrebu:

 

Scheherazade.jpg?w=1000

 

Vojni budzet Rusije je 65.9 mlrd $. 

Edit. Sad vidim da govoris o Ukrajini. 2021 je bio 66 mlrd. Ove godine predvidjen pad od 45 posto. 
Zanimljivo mi je da je Ukrajinski GDP drasticno pao u odnosu na.  2020, sa 152 na 66 mlrd $ u 2021. Barem prema Svjetskoj banci. 

Edited by Gistro Bančo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJORDJE said:

Meni iskreno nije jasna motivacija ljudi koji se motaju po telegramu , tviteru i raznim portalima za koje i sami tvrde da su navijacki obojeni. Kakvu ces tu informaciju da dobijes, osim ako nisi neki obavestajni analiticar, pa onda gledas na propuste u tim objavama. Mislim pre svega na  normalne ljude, za ove koji imaju "misiju" mi je savrseno jasno.

 

 

PS.

@Klotzen za svaki slucaj ovo nema veze sa tvojim postom ili pisanjem.  

 

Znam na šta si i koga mislio ali ću ponuditi odgovor iz mog ugla. Postoji određena vrednost čak i sa propagandnih kanala gledati video materijal. Evo par komada zašto ja pratim i neke Ukrajinske i neke Ruske iako znam da su direktno vezani za propagandnu mašinu vrha država :

 

1. Ponekad indirektno iz tih videa saznamo gde se nalazi linija fronta (recimo video iz Marijupolja gde smo videli UKR tenkove na nekoj raskrsnici, ili Kadirovci koji su se slikali kod spomenika u istočnom delu grada koji je bio lak za geolociranje)

2. I jedna i druga strana kada postignu neki bitnijij uspeh a snime ga to će ako ne odma posle par dana da osvane na tim kanalima.

3. Provera informacija koja stižu sa konferencija za štampu.

 

Ovo pod tri iako sam zadnje naveo je najznačajnije. Znate ako neko kaže "Danas se predalo par hiljada neprijatelja" a ponudi nam video materijal sa 20 koji se predaju jasno je da je vest bila lažna. Ako neko pet dana za redom priča da je zauzeo neko mesto a nikako da nam da makar 10 sekundi video iz tog mesta jasno je o čemu se radi. Pa onda one priče danas smo uništili 15 M777 a na video materijalu ne vidiš ni jedan uništen ili sa ukrajinske strane gde navodno uništavaju neku rusku bazu a ti ne vidiš živu dušu oko tog objekta. To su sve stvari koje te navode da makar te vesti primiš sa rezervom. No slažem se da to nije bitno za vas koje ne zanima kako se front pomera svakog dana nego pratite vesti u smislu samo bitnijih dešavanja. Da me ne zanima detaljno rat ne bih ni ja gubio vreme prateći te kanale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, attolini said:

 

.

 

GDP 65 milijardi?  ne zelim cak ni da proveravam ovu cifru, nesto si zestoko pomesao...sumu koja se meri verovatno trilionom ti si doveo do profita neke kompanije...

 

 

 

To cemu ti kontriras ne tvrdim ja..ili " ruska propaganda "...to su tvrdnje sa ukrajinske strane od ljudi koji bi mogli da znaju pravu informaciju...Igor Kolomojski NYT pre nesto vise od dve godine:

 

“They’re stronger anyway. We have to improve our relations,” he said, comparing Russia’s power to that of Ukraine. “People want peace, a good life, they don’t want to be at war. And you” — America — “are forcing us to be at war, and not even giving us the money for it.”

“War against Russia,” he said, “to the last Ukrainian.” Rebuilding ties with Russia has become necessary for Ukraine’s economic survival, Mr. Kolomoisky argued. He predicted that the trauma of war will pass.

“Give it five, 10 years, and the blood will be forgotten,” Mr. Kolomoisky said.

“We’ll take $100 billion from the Russians. I think they’d love to give it to us today,” Mr. Kolomoisky said. “What’s the fastest way to resolve issues and restore the relationship? Only money.”

 

 

Sam ovaj intervju moze se shvatiti na razne nacine...Medjutim krajem iste godine eksluzivni  intervju savetnika predsednika Zelenskog sive eminencije Ukrajine u trajanju od cetiri sata, koji potvrdjuje ove reci i razgovore, opisuje ljude s kojima je pregovarano, ko su ljudi s ukrajinske strane, da li su oni proukrajinci prorusi ili proevropljani... i mogucnost da se ispune sva predizborna obecanja s tim novcem...link na  intervju sam vec ostavljao, ocito nisi pogeldao tad , neces ni sad...

 

 

.

Ukrajinski GDP je ove godine $65 miljardi. Prosle $112 milijardi.

 

Da su Rusi upumpali STOTINE MILIJARDI dolara, to be se primijetilo negdje u ukrajinskom GDP. Ili niko drugi nista nije ulozio u Ukrajinu, niti su Ukrajinci sami nesto proizveli tako da im je sav GDP u zadnjih 5 godina koji  se mjeri STOTINAMA MILIJARDI dolara stiao od Rusa...

 

Da su Rusi ponudili $100 milijardi onda bi valjda zabavljac, klovn, pajac, svirac k. i njegova ekipa uzeli taj novac jer je:

 

1) veci od novca koji nudi NATO i zapad

2) ukrajinsko rukovodstvo vodjeno samo novcem

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ters said:

 

 

Da su Rusi upumpali STOTINE MILIJARDI dolara, to be se primijetilo negdje u ukrajinskom GDP. Ili niko drugi nista nije ulozio u Ukrajinu, niti su Ukrajinci sami nesto proizveli tako da im je sav GDP u zadnjih 5 godina koji  se mjeri STOTINAMA MILIJARDI dolara stiao od Rusa...

 

 

.

 

Sta sad ja da ti odgovorim ..pitam se...

 

.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, attolini said:

 

 

 

Da li ce ostati tako, nemam pojma...za sad je nereseno...Kremlj je pokusao krizu pre rata da resi dogovorom sa ukrajinskim elitama, upumpavanjem stotina milijardi dolara, za otkaz od NATO, siroku autonomiju Donbasa i priznavanje Krima...nije uspelo, iako su bili veoma blizu...rat je otpoceo negde dogovorima, negde potkupljivanjem elite sa zeljom da se prakticno mirno  useta u Ukrajinu, negde je uspelo , a negde nije, i dobili smo sukob ogromnih razmera...Zapad je hteo da srusi  politicki,ekonomski i finansijski sistem Rusije...i dobio je isto ono sto i Rusija u Ukrajini...Paju...

 

26 minutes ago, attolini said:

 

.

 

To cemu ti kontriras ne tvrdim ja..ili " ruska propaganda "...to su tvrdnje sa ukrajinske strane od ljudi koji bi mogli da znaju pravu informaciju...Igor Kolomojski NYT pre nesto vise od dve godine:

 

“They’re stronger anyway. We have to improve our relations,” he said, comparing Russia’s power to that of Ukraine. “People want peace, a good life, they don’t want to be at war. And you” — America — “are forcing us to be at war, and not even giving us the money for it.”

“War against Russia,” he said, “to the last Ukrainian.” Rebuilding ties with Russia has become necessary for Ukraine’s economic survival, Mr. Kolomoisky argued. He predicted that the trauma of war will pass.

“Give it five, 10 years, and the blood will be forgotten,” Mr. Kolomoisky said.

“We’ll take $100 billion from the Russians. I think they’d love to give it to us today,” Mr. Kolomoisky said. “What’s the fastest way to resolve issues and restore the relationship? Only money.”

.

Ako je ovaj citat iz NYT dokaz za tvrdnju koju si izneo onda je to u najmanju ruku nerazumevanje engleskog jezika.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Sta sad ja da ti odgovorim ..pitam se...

 

.

Pa nista - poceli smo od tvoje tvrdnje da je Kremlj pokusao da sprijeci krizu upumpavanjem STOTINA MILIJARDI dolara u Ukrajinu


Moja tvdnja je "NIJE SE DESILO". Sve ostalo je moj pokusaj da predstavim zasto tako mislim gledajuci kroz neke brojeve koji su dostupni svima i provjerljivi. 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...