Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Samo imam nesto da pitam u vezi Hantera Bajdena - kakve to veze ima sa bilo cim?


Znaci ako ta laboratorija postoji (niko ne negira zaostale SSSR laboratorije u Ukrajini) i da je on tu nesto muljao, da su sve ove nepovezane pricice koje se seruju istina, kakve to veze ima sa lazima da je pripreman nekakav hemijski napad na Ruse?

 

Kakva je to logika? Postoji laboratorija, neki Amer i to pazi sad predsednikov sin nesto tamo muljao, nekad, to znaci da je Rusija u pravu, Amerika preko Ukrajine htela da hemijskim oruzjem udari na Ruse?

 

I onda samim tim sve sto kazu Rusi tacno, sve sto kazu drugi netacno, kraj diskusije.

 

Odusevljen sam logickim redjanjem cinjenica.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McLeod said:

Samo imam nesto da pitam u vezi Hantera Bajdena - kakve to veze ima sa bilo cim?


Znaci ako ta laboratorija postoji (niko ne negira zaostale SSSR laboratorije u Ukrajini) i da je on tu nesto muljao, da su sve ove nepovezane pricice koje se seruju istina, kakve to veze ima sa lazima da je pripreman nekakav hemijski napad na Ruse?

 

Kakva je to logika? Postoji laboratorija, neki Amer i to pazi sad predsednikov sin nesto tamo muljao, nekad, to znaci da je Rusija u pravu, Amerika preko Ukrajine htela da hemijskim oruzjem udari na Ruse?

 

I onda samim tim sve sto kazu Rusi tacno, sve sto kazu drugi netacno, kraj diskusije.

 

Odusevljen sam logickim redjanjem cinjenica.

Klasicni medijski spin na vec pripremljeno Qanon plodno tlo gde se sve ove vesti primaju samo tako.

Kao sto je i medijski spin trovanje Abramovica, pa onda imamo ovu reakciju zna se ko ovde voli da truje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:
  Reveal hidden contents

 

Meni uopste nije jasno kako Rusi idu ovako u koloni bez neke vazdusne podrske. @urosg3mozesmi objasniti o cemu oni razmisljaju kad idu ovako?

 

Tako to biva kada se napreduje po tome ko je omiljeniji režimu u Kremlju. Totalni javašluk. Ja sam se ovih dana setio Turskih operacija u Siriji kada sam i sam na jednom drugom forumu kritikovao Turke za neke propuste koje su imali tada. A realno ako uporedimo šta su Turci radili u Siriji, Libiji i Nagorno Karabahu Turska je za klasu iznad Rusije danas. Rusija je jako daleko od od neke moderne armije. Džaba tehnika i sve kada im se najeltinije jedinice ponašaju kao naši rezervisti 1991. godine. Naša rezerva iz 1999. je klasa za ovo što gledamo u Ukrajini.

 

 

Pazi ovo, ova šuma se leve strane je par kvadratnih kilometara, idealna da se ukrajinci približe putu po kome se kreće na stotine Ruskih vozila i nju niko ne obezbeđuje. Pa ja kao laik bi čim bi video takvu šumetinu poslao makar jednu četu da obezbedi šumu i stražari tamo dok konvoj ne prođe a oni apsolutno ništa. Niti je naselje obezbeđeno niti šuma. Još oni imaju i male gubitke kako su aljkavi.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da bi Rusi bi uleteli u Ukrajinu i da te laboratorije uopste nisu ni postojale. Potenciranje na njima sluzi samo za zamajavanje.

No, kako je ovih dana u Srba, a bogme cesto i kod drugih, komparacija vrlo zastupljena, onda se oni sete Kolina Pauela i njegovih dokaza kojima se pravdao rat. I onda krene ono sto se popularno zove relativizacijom gde je pitanje samo dokle ce se izdrzati dok se ne izgovori ono ali, a cesto to ali i ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

Ovo rusko stalno prozivanje US i Nato za bombardovanje 99, za Libiju, Irak itd. nije zbog toga sto su Rusi moralne vertikale koje se drze medjunarodnih ugovora i poštuju UN, nego zato da opravdaju svoju agresiju povlačeći paralelu sa ovim dogadjajima.

Elem, ako mogu oni možemo i mi i to je tako.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Clash said:

Ovo rusko stalno prozivanje US i Nato za bombardovanje 99, za Libiju, Irak itd. nije zbog toga sto su Rusi moralne vertikale koje se drze medjunarodnih ugovora i poštuju UN, nego zato da opravdaju svoju agresiju povlačeći paralelu sa ovim dogadjajima.

Elem, ako mogu oni možemo i mi i to je tako.

nažalost tako je 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Liska Manjina said:

knjigu istorije u šake!

Formiranje moderne države Izrael! Mene samo zanima gde se dede ono silno nuklearno oružje koje su imali Iranci?

 

 

Nije bas lako pronaci genezu kojom se stiglo od ukr. do izraela

 

Ali i bez toga imam pitanje

Koja je to knjiga istorije, gde je izdata i kada i ko je istoricar - autor? Ukratko gde se to uci?

 

Jer ipak dozvolices da nismo svi u istu skolu isli i jednu Knjigu citali.

Edited by Mama_mia
ukr
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, attolini said:

 

.

 

@FrediB

 

 

Ne znam zasto se obracas opet meni, Ja sam tvoj post procitao, ali ja ga nisam obrisao, niti sam reagovao na njega, niti doprineo njegovom brisanju..

A i zasto bi, jer tvoji postovi nemaju drugu svrhu osim  blamiranja sebe samog, zasto bih te ja sprecavao u tome...

 

Ni sa tvojim tvrdnjama ja nemam problem, jer one jednostavno nisu tacne...

 

 

Rusija i Vizantijske despotije, azijatsko, orijentalne, mongolske i ne znam sta jos, koje ti,.. i ne samo ti ovde pominjes...

 

 

 

Vizantija nikad nije postojala, ...Postojalo je samo Rimsko Carstvo, koje je padom Konstantinoplja, i proglasenjem turskog sultana za  Cezara Rima...prestalo da postoji posle milenijum i po duge istorije...

Pojam "Vizantija" se prvi put, pojavljuje citav vek posle pada Rimske imperije, njegov tvorac je nemacki istoricar Hieronim Wolf. u sestnaestom veku..a razlog je jednostavan, Holy Roman Empire, nastala na prostranstvu centralne Evrope, kao pojam se koristi tek od trinestog veka, morala je imati distancu od Rimske Imperije koja je produzavala svoju egzistenciju do petnaestog veka..."there can be only one"...Jedina veza zapadne civilizacije sa starim Rimom je katolicka crkva, cija je uloga ogromna da zapadna evropa uopste postane civilizovana...koja je zasluzna sto period poznatiji kao Dark Ages ne bude totalna intelektualna crna rupa izmedju starog rima i pojave Humanizma i Renesanse.....

 

Civilizacije nisu nastajale i oblikovale se  u vakuumu, nikad...vec u interakciji sa drugim civilizacijama ili njihovim nasledjem...Rimska Imperija pa i njen deo koji danas zovemo Vizantija ima nemerljiv uticaj na zapadnu civilizaciju...

 

 

 

Prva, prakticno strateska uloga u oblikovanju Evrope kakvu je znamo je...paradoksalno.. to sto ti nepodnosis...sirenje Hriscanstva - Pravoslavlja...

 

 

Prvo, sto je sama bila brana ka sirenju nove, mocne religije sa istoka na zapad, Islama..Sirenjem pravoslavlja na Balkan i , danasnju Ukrajinu i Rusiju...postavljen je "zid" koji je Evropi omogucio nesmetani razvoj , "zid" koji je na sebe uglavnom preuzeo udare Islama, Mongola, Tatara i svega onog za sta ti danas vezujes ove teritorije...

Da je Vladimir primio Islam, a mogao je,  da li bi Evropa bila ovakva kakvu je znamo?

 

Kao politicki entitet, zapadna civilizacija i danas moze mnogo da uci od "Vizantije"...Zapadnoj Civilizaciji je prakticno bilo potrebno dve hiljade godina da se " vrati" tamo gde je civilizacija vec bila..multi-etnicki, multi-religijski entitet, mesto u kojem imperator, moze da bude druge boje koze, u kojem rasizam kao takav ne postoji, a svi gradjani imaju taj status nezavisno od nacije...

 

Pismenost u desetom veku u Vizantiji  zapadna evropa je uspela da dostigne tek sedam stotina godina kasnije...Makedonska renesansa u vreme dok se stari Rim preobrazavao u  Campo Vaccino, pasnjak za stoku ..obrazovanje , medicina, nauka, arhitektura...

 

Bez Vizantije ne bi bio moguc prvi talas "Globalizacije'...povezivanje Zapada i Dalekog Istoka koji je tad prolazio prvu globalnu tehnolosku revoluciju...i transfera sa istoka na zapad i obrnuto...Konstantinopolj je bio pupak sveta, mesto koje je povezivalo daleki Zapad i daleki Istok...grad od sedam stotina hiljada ljudi u vreme dok je Pariz imao petnaest hiljada...

 

1204..."Evropa"...Tacnije Venecija i zapadni "Vitezovi" su Konstantinoplju naneli udar ok koga se nikad nije oporavio do svog pada..U krstaskom pohodu, grad je totalno opljackan...I danas kad odes do Venecije mozes da se divis Vizantijskoj arhitekturi...Crkvi svetog Marka, landmarku Venecije, koja je posle devastacije Konstantinoplja, dodatno ukrasena pokradenim mermernim stubovima , triumfalnom quadrigom na njenom ulazu i brojnim umetnickim delima... a zapadni vitezovi su imperatoske krune prodavali da pogase dugove..

 

Posle devastacije ...pocinje egzodus iz Konstantinoplja...kao iz svih imperija u padu. Među ovim emigrantima bilo je mnogo vizantijskih  trgovaca, bogatih ljudi, naucnika i umetnika, ukljucujuci, pesnike, pisce, muzicare, astronome, arhitekte, pisare, filozofe, i  teologe.

Egzodus ovih ljudi  je doneo u zapadnu Evropu očuvana i nagomilana znanja o sopstvenoj grčkoj civilizaciji,  doprineo je ozivljavanju antickog grckog nasledja i romanistike, što je pomoglo razvoju renesanse u humanizmu i nauci. ..

 

Evropa se ponovo upoznala s Platonom posle sedam vekova...

 

 

 

 

Petar I evropejac...Ivan The Terrible...je grozan...cinjenicno je netacno...

 

Zapravo je Petar I nastavio put Ivana Groznog  priblizavanju Evropi...Ivan je uradio mnogo na stampanju knjiga u Rusiji, bio pismen, i pisao je kao , kao i njegov savremenik ,Henry VIII, prvi engleski kralj koji je pisao... 

Moskovski Kremlj je zidan jos za vreme njegovog deda italijanskim arhitektama, Ivan je ostavio hram Vasilija blazenog na crvenom trgu, ..Osnovao konzeravtorij, zidao skole...a sam je sebe smatrao nemcem, potomkom Varyaga...

Bio je zestok, ali ne vise od svojih "zapadnih kolega"...pominjani Henry VIII je odgovoran za smrt oko sezdeset hiljada ljudi, od kojih su oni najsrecniji zavrsili sa glavom pored panja, kao njegove dve zene, ostali su bili spaljivani , vesani ili cereceni...

Francuska u isto to vreme ima svoju Bartolomejsku noc, u jednoj noci je ubijeno vise hiljada ljudi, zbog svoje vere, a u progonima te godine je stradalo do pedeset hiljada ljudi...

A spanska inkvizicija?

 

Vazno da je Ivan The Terrible grozan...a njegovi evropski savremenici svi primerci napredne civilizacije....

 

 

 

Kad pozelis da pogledas biblioteke nekih od najvecih francuskih prosvetitelja osamnaestog veka, moraces da dodjes u Piter, i posetis Ermitaz...koji ima poseban deo za Voltaierovu biblioteku sa sedam hiljada naslova, od toga tri hiljade su licni rukopisi Voltaiera...I njegovu i biblioteku Deni Didroa ciji je bila sponzor i za vreme zivote  je donela Ekaterina...

 

I kad vec hoces da posaljes Rusiju u Mongoliju..vidi , pa izmeni nekako ime Alexander Platz  u Berlinu...verujem da mu u tom slucaju vise prilici ime Napoleon platz...Rusija je vec bila i u Berlinu i u Parizu...ne svojom voljom...i nije tamo ostajala...

 

 

 

Da skratim, ...kultura, religija, nacija, itd su sve konstrukti  koji ne postoje u fizickoj realnosti, nastali su u nasim glavama, i samo tamo oni mogu da prestanu da budu razlog za vecne podele, ratove...

Napredna civilizacija dvadeset prvog veka bi trebala da podje u tom pravcu...jer civilizacija je jedna na ovoj planeti, ljudska...I taj Voltair je bio kosmopolita..sinofil na tvoju zalost...

 

 

 

.

 

 

Uobicajena rusokolonaska propaganda, ko da citam sputnjik ili tako neki kremaljski pamflet.

 

I da, sama cinjenica da su rusija i srbija drugacije od Evrope podrazumeva trajno trpanje u karantin tih istih rusija i srbija. Niko nije lud da takve tolerise!  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Jurgen said:

 

Nije svaki potez u ratu ratni zločin. 

Ako napadnes suverenu zemlju bez pravnog razloga, to je vec krsenje medjunarodnog prava. A ratne zlocine u ovom slucaju ce biti lako dokazati.

5 hours ago, Liska Manjina said:

Gospođo, knjigu istorije u šake, pod hitnoooo! Formiranje moderne države Izrael! Mene samo zanima gde se dede ono silno nuklearno oružje koje su imali Iranci?

 

Znaci nista odgovor, nego akrobatika da se izbegne.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, FrediB said:

Uobicajena rusokolonaska propaganda, ko da citam sputnjik ili tako neki kremaljski pamflet.

 

I da, sama cinjenica da su rusija i srbija drugacije od Evrope podrazumeva trajno trpanje u karantin tih istih rusija i srbija. Niko nije lud da takve tolerise!  

 

 

.

 

Naravno da je ruska propaganda...sve sto nije u tvom narativu je ruska propaganda..znam, lakse je tako...

 

Naravno  da ti ne bi prepoznao ono sto pisu ljudi sa Oxforda, Stanforda...itd...dostupnih za tebe cak i u pdf izdanjima...ti produzi sa naucnom fantastikom, lik sa tvog avatara je bio klasa za sebe u tome...

 

.

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, FrediB said:

Uobicajena rusokolonaska propaganda, ko da citam sputnjik ili tako neki kremaljski pamflet.

 

I da, sama cinjenica da su rusija i srbija drugacije od Evrope podrazumeva trajno trpanje u karantin tih istih rusija i srbija. Niko nije lud da takve tolerise!  

 

Po mogućstvu, u konclogore?

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

 

Po mogućstvu, u konclogore?

 

 

Ne, nego ostrakizacija , izopštavanje i totalne sankcije.

Uostalom, u slučaju rusije se već ide tim putem. A ako Srbija nastavi da se pravi pametna sa nekom "nojtralnošću" koju više nema ni Švajcarska i ona će doživeti rusku sudbinu. 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, FrediB said:

 

Cim zinu, lazu.

 

Pokupili to jos od preostalog ''rimskog carstva'' a.k.a. orijentalne korumpirano-intrigasko-lazljive rupcage ljigantije. 

 

.

 

Stula i Komrakov mislili da niko ne moze bolje od njih...

 

.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Rusi su svet za sebe,moze i @attolini da posvedoci da mladi ne znaju ni gde je Srbija,mislim da ne znaju ni pola evropskih zemalja. Staznaju,pa zaLondon,Spaniju, Francusku...nekako mi deluje da ljudi uopste nisu zainteresovani za dogadjaje izvan Rusije sem mozda za rvanje sa zapadom i to vervatno ove starije generacije.

 

Voleo bih da vidim Rusiju kao slobodnu zemlju,uzivao sam u njoj kad sam bio a na rec da sam iz Srbije je kao da Beogradjaninu kazes da si iz Zagubice..posebnosu memladi iznenadili koji bas nista ne znaju u Evropi,u unutrasnjosti je to verovatno mnogo gore. Tako da donekle shvatam sto nemaju empatiju premaskoro nikom.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Devil In My Pants said:

Rusi su svet za sebe,moze i @attolini da posvedoci da mladi ne znaju ni gde je Srbija,mislim da ne znaju ni pola evropskih zemalja. Staznaju,pa zaLondon,Spaniju, Francusku...nekako mi deluje da ljudi uopste nisu zainteresovani za dogadjaje izvan Rusije sem mozda za rvanje sa zapadom i to vervatno ove starije generacije.

 

Voleo bih da vidim Rusiju kao slobodnu zemlju,uzivao sam u njoj kad sam bio a na rec da sam iz Srbije je kao da Beogradjaninu kazes da si iz Zagubice..posebnosu memladi iznenadili koji bas nista ne znaju u Evropi,u unutrasnjosti je to verovatno mnogo gore. Tako da donekle shvatam sto nemaju empatiju premaskoro nikom.

Normalno da nisu znali gde je Novi Sad, a i zasto bi?:classic_biggrin:

I u nekoj pripizdini u USA da kazes da si iz Srbije - gledali bi te belo zato sto van kruga od par okruga prestaje njihov poznati svet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

Normalno da nisu znali gde je Novi Sad, a i zasto bi?:classic_biggrin:

Time se u paramparčad razbija mit da Rusi mare za Srbe, odnosno da ih smatraju za nešto više od korisnih budala koje će da ispaštaju, gladuju te krvare za njihove interese u sukobima sa Zapadom. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, FrediB said:

Time se u paramparčad razbija mit da Rusi mare za Srbe, odnosno da ih smatraju za nešto više od korisnih budala koje će da ispaštaju, gladuju te krvare za njihove interese u sukobima sa Zapadom. 

Mit je da iko mari za male drzave i narode - samo je interes u pitanju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...