Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

3 minutes ago, Liska Manjina said:

Morali su biti spremni na ovakav potez Putina i morali su imati adekvatan odgovor na isti. Znali su da će započeti rat ako se Ukrajina nastvi kretati ka članstvu u NATO-u i opet nisu ništa preduzeli. Kad manijak bljuje pretnje onda ga saslušaš ili se obračunaš sa njim, nema treće mogućnosti. To je isto kao sa pištoljem, ako ga potegneš na nekog budi spreman da pucaš.

 

Po meni je rusija trebala biti izolovana, ili bar da se krenulo u tom pravcu još 2008. kada su isto ovo radili Gruziji. Da su ga tada izolovali danas ne bi imao snage ni za šta a kamoli da šalje 200k vojnika da okupira Ukrajinu. Upravo ta popustljivost gde sa jedne strane kritikujete Rusiju a sa druge strane joj trpate pare u džep je deo problema. Vreme je da se razgraniče sa Rusijom i saradnja svede na minimum. Kao za vreme hladnog rata. Sve ostalo je kontraproduktivno po mir u svetu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Cilemile said:

Nešto mi oko ovog rata nije jasno u vezi s brojkama. Kako je moguće da 150-200.000 vojnika razvučenih na fronti od oko 2000 km u nekoliko dana osvoji toliki teritorij i okupira nekoliko gradova? Ukrajina ima vojsku od oko 200.000 aktivnih vojnika i 900.000 rezervista. 

 

Za usporedbu, u Oluji je bilo angažirano oko 130.000 vojnika na hrvatskoj strani, i trebalo im je 4 dana da osvoje desetak puta manji teritorij protiv puno slabijih snaga.

 

Ili su Rusi nevjerojatno dobro organizirani i efikasni, ili su Ukrajinci u većem rasulu od vojske Krajine 95.

Ne znam na sta mislis posto Rusi se maltene nisu pomakli bilo gde da je branjeno. Od tih 200 hiljada Ukrajina ima 50+ u DNR i LNR.

Link to comment
Share on other sites

 
Po meni je rusija trebala biti izolovana, ili bar da se krenulo u tom pravcu još 2008. kada su isto ovo radili Gruziji. Da su ga tada izolovali danas ne bi imao snage ni za šta a kamoli da šalje 200k vojnika da okupira Ukrajinu. Upravo ta popustljivost gde sa jedne strane kritikujete Rusiju a sa druge strane joj trpate pare u džep je deo problema. Vreme je da se razgraniče sa Rusijom i saradnja svede na minimum. Kao za vreme hladnog rata. Sve ostalo je kontraproduktivno po mir u svetu.

Po meni su trebali vec odavno smaknuti putina , kao b ladena, gadafija. Ima nacina ali izgleda da je bolji ovakav.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nemoj@Cilemile da rušiš sneška forumskim analitičarima, koji tvrde suprotno....iznova i iznova.
Slažem se s tobom u tom delu, ali sa vojne tačke gledišta, bar onoliko koliko se razumem, ne kapiram zašto je avijacija pasivna.

Zelenski svakodnevno traži da se uvede zona zabranjenog leta iznad Ukrajine...

Moram da naglasim da sam u svakom slučaju protiv nametanja bilo kakvog rešenja vojnom silom. Čisto zbog navijača, pred sobom sam čist.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Liska Manjina said:

Morali su biti spremni na ovakav potez Putina i morali su imati adekvatan odgovor na isti. Znali su da će započeti rat ako se Ukrajina nastvi kretati ka članstvu u NATO-u i opet nisu ništa preduzeli. Kad manijak bljuje pretnje onda ga saslušaš ili se obračunaš sa njim, nema treće mogućnosti. To je isto kao sa pištoljem, ako ga potegneš na nekog budi spreman da pucaš.

Naravno da su znali da ce ovo da se desi. Sva retorika i potezi pocev od jebavanja sa gasovodom, pa do otimanja Krima, su bili jasni pokazatelji ovakvog finala. Pa najobicniji nizerazredni politicki analiticar je to shvatao.

I Ameri i Putin su ovo videli kao sansu da nesto urade, da se neke stvari rašciste.

A Evropa blene kao tele u šarena vrata...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cilemile said:

Nešto mi oko ovog rata nije jasno u vezi s brojkama. Kako je moguće da 150-200.000 vojnika razvučenih na fronti od oko 2000 km u nekoliko dana osvoji toliki teritorij i okupira nekoliko gradova? Ukrajina ima vojsku od oko 200.000 aktivnih vojnika i 900.000 rezervista. 

 

Za usporedbu, u Oluji je bilo angažirano oko 130.000 vojnika na hrvatskoj strani, i trebalo im je 4 dana da osvoje desetak puta manji teritorij protiv puno slabijih snaga.

 

Ili su Rusi nevjerojatno dobro organizirani i efikasni, ili su Ukrajinci u većem rasulu od vojske Krajine 95.

Dobra pitanja.

Jedan od elemenata odgovora je to što brojevi ruskih vojnika koji se pominju već mjesecima ne uključuju ruske snage koje su ušle sa Krima.

Drugo, veličina fronta čini da su i ukrajinske snage razvučene. Oni su uspjeli da koncentrišu značajne snage na istoku i sjeveru (što je i logično, tamo je najkraći pravc nastupanja na Kijev), ali je jug ostao vrlo tanak, zato Rusi toliko uspjeha imaju na tom prostoru.

Rusi imaju velikih problema u logistici i koordinaciji snaga, ali je njihova kopnena vojska nesumnjivo odlična, slažem se da nije mala stvar napredovati ovoliko protiv motivisanog protivnika koji ima taj komunistički koncept opštenarodne odbrane ili bar ostatke istog.

Edited by Beonegro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Nemoj@Cilemile da rušiš sneška forumskim analitičarima, koji tvrde suprotno....iznova i iznova.
Slažem se s tobom u tom delu, ali sa vojne tačke gledišta, bar onoliko koliko se razumem, ne kapiram zašto je avijacija pasivna.

Zelenski svakodnevno traži da se uvede zona zabranjenog leta iznad Ukrajine...

Moram da naglasim da sam u svakom slučaju protiv nametanja bilo kakvog rešenja vojnom silom. Čisto zbog navijača, pred sobom sam čist.

 

Pa ne, stvarno mi nije jasno. Možda je tehnika ratovanja toliko napredovala u zadnjih 30 godina, pa je sad dovoljno 100 vojnika za ono za što je prije trebalo 1000. Nešto sumnjam, ali ostavljam i tu mogućnost :).

 

Rat je svakako katastrofa, ali ovo dosad koliko god da je strašno, kad se ovako računa potpuno laički, metodom rule-of-the-thumb, izgleda medijski jako prenapuhano. Što može značiti da će biti neusporedivo gore, a možda i da će Ukrajina praktički šaptom pasti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Klotzen said:

 

Po meni je rusija trebala biti izolovana, ili bar da se krenulo u tom pravcu još 2008. kada su isto ovo radili Gruziji. Da su ga tada izolovali danas ne bi imao snage ni za šta a kamoli da šalje 200k vojnika da okupira Ukrajinu. Upravo ta popustljivost gde sa jedne strane kritikujete Rusiju a sa druge strane joj trpate pare u džep je deo problema. Vreme je da se razgraniče sa Rusijom i saradnja svede na minimum. Kao za vreme hladnog rata. Sve ostalo je kontraproduktivno po mir u svetu.

Izolacija i sankcije samo podižu rejting Putinu (pročitao sam i ranije taj podatak, neko je ovde ostaivo link). Mladi ne podržavaju trenutnu vlast u Moskvi, trebali su samo nastaviti tom putanjom i vremenom bi došlo do promene svesti stanovništva. Rusija nikada više ne bi bila ista, ovim se ide samo korak u nazad. Ovo je moj stav, ali sam siguran da je evropeizacija Rusije proces koji se mogao i morao dovesti do kraja.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je u ovoj inflaciji vesti i analiza onaj biser iz dokumentarca na RT prošao nezasluženo neopaženo. Onaj dekica koji evocira uspomene iz doba SSSR u njegovom Donbasu. I sa potpunim uverenjem, kao da i mi gledaoci moramo tako da razumemo.
Ta vrsta odlučnosti ne gradi se preko noći, to je društveni konsenzus, neke istine koje su neupitne,

Biće vremena da popričamo i o toj vrsti zabluda, ali znašte šta je bio SSSR za ovo danas? Ono što je Jugoslavija za nas. 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je u ovoj inflaciji vesti i analiza onaj biser iz dokumentarca na RT prošao nezasluženo neopaženo. Onaj dekica koji evocira uspomene iz doba SSSR u njegovom Donbasu. I sa potpunim uverenjem, kao da i mi gledaoci moramo tako da razumemo.
Ta vrsta odlučnosti ne gradi se preko noći, to je društveni konsenzus, neke istine koje su neupitne,

Biće vremena da popričamo i o toj vrsti zabluda, ali znašte šta je bio SSSR za ovo danas? Ono što je Jugoslavija za nas. 

Stim sto je Staljin pobio par miliona ukrajinaca i zabranio im jezik.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, deez nuts. said:


Stim sto je Staljin pobio par miliona ukrajinaca i zabranio im jezik.

da li ih je pobio što su Ukrajinci ili što su klasni neprijatelji, uzgred pobio je na milione i drugih nacija u bivšem SSSR 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Gistro Bančo said:

Prema podacima IAEA…kljucni dijelovi elektrane nisu ugrozeni. I nema povecanja radijacije. 
Usput, ovo na snimku nije nikakvo artiljerijsko djelovanje nego pjesadijska vatra  na zgradu koja sluzi za obuku. Moguce je  da su u njoj bili ukrajinski vojnici ili sta vec.

Ima verzija da su Ukrajinci napravili zasedu dok su ulazili u elektranu:

 

Ima dalje da se zapalila pomoćna zgrada koja se koristi za obuku ili tako nešto.

 

Možda je sav taj hajp bio ukrajinska propaganda? Znam da su do sada bili 100% objektivni i precizni u izveštavanju ali možda samo ovaj put nisu? Slučajno pogrešili naravno.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

 

 

9 hours ago, mmajstor said:

Totalitarni tehnofeudalizam sa primesama medijskog fasizma. Tesko je opisati uredjenje u kome se nalazi danasnji svet. 

 

Ali je vrlo lako opisati uredjenje u kome ljudski zivot ne vredi pisljiva boba i koje  je dobar primer "medisjkog fasizma" koji pominjes (pogledaj gore erwinov post). Rusija je kleptokratija u kojoj danas jesi, sutra nisi. Na celu je kriminalac, apsolutni vladar zivota i smrti treniran na beskompromisnoj KGB-doktrini. Ruski politicki DNA: ubistva, zlostavljanje i hapsenje neistomisljenika, elimisanje opozicije, montirana politicka sudjenja, trovanje svojih gradjana po svetu. Svakome na volju da trazi dlaku u demokratskom jajetu, i sunce ima fleke ali sta je alternativa otvorenom demokratskom drustvu? Ovo dole od cega pristojan svet hoce da pobegne glavom bez obzira? 

 

Rusija je  jedna  od najopasnijih zemalja na svetu za novinare. Nobelovac Dmitrij Muratov je rekao da se stidi onog sto njegova zemlja radi. Prema međunarodnoj organizaciji Komitet za zaštitu novinara, CPT Rusija je po smrtnosti  novinara na 149. mestu od 180 ispitanih zemalja. Iako to nikada nije dokazano, mnoge nezavisne organizacije sumnjaju da iza ubistava stoji režim. Istrage koje su sprovedene kritikovane su da su nedovoljne ili pristrasne. Iako je više novinara umrlo u vreme predsednika Jeljcina, mnoge od smrti su bile povezane sa misijama u nesigurnim ili ratnim zonama, ne samo u Ceceniji. Otkako je Putin došao na vlast, smrti novinara se sve više klasifikuju kao atentati. Prema organizaciji Reporteri bez granica, u Rusiji je više novinara u zatvoru nego pre pada Sovjetskog Saveza. Zapravo, opasno žive svi koji su na bilo koji nacin trn u oku režimu. U nastavku samo neki od vrlo poznatih primera:

  • Mart 1995: Vladislav Listjev, šef televizijske kuće Ostankino, ubijen iz vatrenog oružja. Veruje se da je ubistvo povezano sa činjenicom da je planirao da zaustavi TV reklame, što je zabrinulo ”poslovne” krugove.
  • Novembar 1998: Liberalna političarka Galina Starovoitova, poznata aktivistkinja za ljudska prava, ubijena je u svom domu u Sankt Peterburgu.
  • Oktobar 2002: Valentin Cvetkov, guverner Magadanske oblasti, ubijen u Moskvi. Pokušao je da suzbije kriminal u industriji zlata i nafte u Magadanu.
  • Jul 2004: Američki državljanin Pol Klebnikov, urednik ruskog izdanja časopisa Forbs, ubijen je u Moskvi nakon što je, između ostalog, pisao o korupciji u Rusiji i objavio listu najbogatijih ljudi u zemlji.
  • Oktobar 2005: Ubijen bankar Aleksandar Slesarev. Njegova banka je osumnjičena za pranje novca i oduzeta mu je dozvola, što je izazvalo opsežnu bankarsku krizu.
  • Septembar 2006: Andrej Kozlov, jedan od najvećih guvernera centralne banke Rusije, ubijen je iz vatrenog oružja. Pokušao je da zaustavi pranje novca.
  • Oktobar 2006: Novinarka Ana Politkovskaja, poznata po svom kritičkom izveštavanju o ratu u Čečeniji. Ubijena je iz vatrenog oružja u liftu svoje stambene zgrade u Moskvi.
  • Novembar 2006: Aleksandar Litvinjenko je umro u Londonu samo šest nedelja nakon smrti Ane Politkovske. Bivši agent KGB-a otrovan je polonijumom-210, radioaktivnom supstancom bliskom arseniku.
Spoiler

Litvinjenko je ranije kritikovao Federalnu službu bezbednosti (FSB) da je „banditska organizacija“ koju vodi izvesni Vladimir Putin. Uprkos zatvoru, Litvinjenko je uspeo da emigrira u Tursku 1999. Sledeće godine je emigrirao u Britaniju i postao svetski poznati kritičar režima kroz knjigu „Diranje Rusije u vazduh“. Izneo je i oštre optužbe na račun čečenskog režima. Litvinjenko je postao britanski državljanin pre nego što je otrovan u Londonu 2006. Dva dana pre smrti od radijacione bolesti, izdiktirao je izjavu u kojoj je optužio Vladimira Putina za trovanje. Britanska istraga, deset godina kasnije, utvrdila je da su ubistvo izvršila dvojica ruskih agenata Andrej Lugovoj i Dimitrij Kovtun, verovatno u ime FSB.

  • Februar 2015: Boris Njemcov ubijen u Moskvi, nadomak Kremlja.
Spoiler

On je napravio političku karijeru u svom rodnom regionu Nižnji Novgorod. Njegovo vođstvo kao guvernera rezultiralo je značajnim ekonomskim rastom regiona. Istovremeno, on je aktivno tražio potpise za zaustavljanje prvog rata u Čečeniji početkom 1990-ih. U martu 1997. Njemcov je imenovan za prvog potpredsednika Vlade Ruske Federacije, sa posebnom odgovornošću za reformu energetskog sektora. Bio je veoma popularan u javnosti i činilo se da je u stanju da se takmiči za predsednika 2000. Ali njegova karijera se pogoršala nakon kraha ruske berze i ekonomske krize.
Godine 2004. Njemcov je bio koautor članka u listu Nezavisinaja gazeta pod naslovom „Apel Putinovoj većini“ upozoravajući na opasnosti Putinove diktature. Istovremeno, zajedno sa šahistom Garijem Kasparovim i drugim vodećim liberalima, osnovao je Komitet, krovnu organizaciju ruske opozicije. Njemcov je kasnije bio jedan od prva 34 potpisnika manifesta Putin mora da podnese ostavku, koji je objavljen na internetu 2010. Ćerka Žana Nemcova optužila je Vladimira Putina da je politički odgovoran za atentat.

  • Mart 2018: Trovanje Sergeja Skripala i njegove ćerke Novitjokom, ruskim preparatom koji je razvijen 70-ih godina i za razliku od starijeg hemijskog oružja, poput iperita, smrtonosan je čak i u vrlo malim koncentracijama.

Spoiler

On  je radio kao dvostruki agent za britansku bezbednosnu službu MI6. Tada je bio bivši oficir GRU, ruske vojne obaveštajne službe. Godine 2004. uhapsila ga je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) i osudila ga za veleizdaju. Ali 2010. Skripalu je dozvoljeno da se nastani u Engleskoj. Kada mu je ćerka Julija došla u posetu u martu 2018, Skripal je postao svetska vest. Na klupi u parku ispred tržnog centra u gradu Solsberiju, nekoliko milja severozapadno od Sautemptona, Skripal i njegova ćerka pronađeni su beživotni. Na sreću, otkrili su ih lekar i medicinska sestra u prolazu. Brzo su odvezeni u bolnicu gde je otkriveno da su  progutali neurotoksin Novitjok. Na nesrecu, smrtno je lokalna mestanka koja veze nema sa svim ovim.

 

Naravno da Putin nije svojerucno nikog ”overio” i da ne narucuje eksplicitno da se neko ubije ali on stvara atmosferu koja daje razresene ruke njegovim kerberima. On aminuje sve. ”Ako dovoljno puta okruženju kažete da biste želeli da se rešite nekog Navaljnog, to se tumači kao želja za ispunjenjem” (Mikhail Zygar, Vsja kremljovskaja rat). Bilo je to i kod nas, da ne imenujem ovde zrtve i nalogodavce. 

 

I onda se ovde dize na kub idiotska odluka nekog fakulteta u Italiji o Dostojevskom koja je, kao sto se dalo ocekivati, izazvala razumljive protivreakcije te brzo i ukinuta - stvar resena u slobodnom demokratskom drustvu. A ko sme da se suprotstavi odluci Dume - znaci Putina - iz prvog kvota u ovom postu? 

Edited by Cyber
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Cilemile said:

Nešto mi oko ovog rata nije jasno u vezi s brojkama. Kako je moguće da 150-200.000 vojnika razvučenih na fronti od oko 2000 km u nekoliko dana osvoji toliki teritorij i okupira nekoliko gradova? Ukrajina ima vojsku od oko 200.000 aktivnih vojnika i 900.000 rezervista. 

 

Za usporedbu, u Oluji je bilo angažirano oko 130.000 vojnika na hrvatskoj strani, i trebalo im je 4 dana da osvoje desetak puta manji teritorij protiv puno slabijih snaga.

 

Ili su Rusi nevjerojatno dobro organizirani i efikasni, ili su Ukrajinci u većem rasulu od vojske Krajine 95.

 

Na vise vojnih foruma (domacih i stranih) procenjuje se da su Rusi do juce osvojili oko 120 000km2 teritorije (petinu Ukrajine, jednu i po Srbiju). Naravno, pitanje je koliko je ta teritorija zaista "osvojena". Jedno je projuriti kroz neko nebranjeno naselje, proglasiti ga svojim i cepati dalje, ali uvek rizikujes da u pozadini ostanu neki dzepovi koji mogu da ti naprave haos. Tako da su sve te brojke relativne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...slično,kao mile cile,postavlja mi se pitanje,što znači jedan od ciljeva ludog diktatora,kad govori o denacifikaciji.Znači li to samo uklanjanje ili smaknuće Zelenovoskog.Podsječam,da je Zelenovski na slobodnim izborima pobijedio sa više od 70% glasova.Istina da mu je popularnost nakon izbora s vremenom padala zbog nekih gafova zbog manjka političkik znanja.Alidanas se govori,kad se govori o Zelenskom,kao izabrali smo Čaplina a dobili smo Čerčila.Zapravo,pitanje bi bilo,kako smijeniti demokratski izabranog predsjednika.

I još nešto,danas slušam na slovenskoj tv da se sprema treći paket sankcija EU koji obuhvaća,potpunu zabranu uvoza plina i nafte iz Rusije.Znam da Hrvatska uvozi oko 30% potrebnog plina iz Rusije,ostak pokriva iz vlastitih  izvora i LNG na Krku.Ako se to i desi,kakovo je stanje u Srbiji?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...