Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

23 hours ago, Dragan said:

Tanki su ti argumenti (najveca zemlja ne znaci nista, a Kinezi osim sto im nisu nikakvi saveznici, imaju dosta i sopstvenih problema) i to sto je Klotzen pisao se oslanja na solidne argumente.

Druga je stvar sto je zli gnom za ovih 24 godine napravio rezerve (koje su se ipak prepolovile u ove dve godine) i sto je imao dodatnu zaradu prve godine kada su cene nafte skocile.

Neke stvari su navedene u gornjem tekstu, a evo samo par stvari, pa pokusaj da ih osporis, tj da argumentiras kako oni nece oslabiti russku ekonomiju:

1. najmanje milion mladih, radnosposobnih i verovatno visokoobrazovanih je napustilo russiju

2. ~400 000 ih je poginulo/ranjeno, a jos 600 000 ih je vezano za rat u Ukrajini

3. i pre rata im je natalitet bio nizak, a sada je jos nizi

4. kamata centralne banke je na 16%, a inflacija (zvanicna) je 7.4%, budzetski defizit ogroman, rublja pada

5. naftu i gas, koji su im najveci izvor prihoda, moraju da prodaju po diskontnim cenama i sa vecim izdacima za prevoz (uz to dobijaju pretezno yuane i rupije) - najnoviji napadi na rafinerije svakako nece povecati te prihode

6. ekonomski rast se zasniva iskljucivo na drzavnim izdacima za rat, koji ne donose nista drustvu, ostatak privrede stagnira

7. tehnoloska izolovanost i izostanak stranih investicija onemogucavaju bilo kakav ekonomski napredak

 

Jedina stvar koja russiju jos drzi su rezerve, koje se polako ali sigurno tope.

Kada vise ne bude moguce finansirati prihode ljudi u Moskvi i St. Petersburgu da ostanu mirni i kada vise ne bude mogao kupovati (jer za to trebaju $$$) rakete i municiju od Irana, SK, rat ce se pribliziti kraju.

Kad bi samo oni blesavi kultisti u USA barem jos jednom podrzali oruzjem Ukrajinu sve bi bilo puno lakse.

 

8. Samo u tvom imaginarnom svetu gde je Putin nacista a Ukrajinski nacisti žrtve se ova vojna operacija neće završiti pobedom Rusije.

 

Svetski lideri polako okreću ledja komedijašu. Da su to uradili na samom startu bilo bi mnogo manje žrtava sa obe strane. 

  • Like 1
  • Love 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 9
  • Tuzno 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, zobla84 said:

 

8. Samo u tvom imaginarnom svetu gde je Putin nacista a Ukrajinski nacisti žrtve se ova vojna operacija neće završiti pobedom Rusije.

 

Svetski lideri polako okreću ledja komedijašu. Da su to uradili na samom startu bilo bi mnogo manje žrtava sa obe strane. 

 

9. Ti si decko zalutao ovde.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, MeanMachine said:

Nisam ispratio šta bi na kraju sa upadom kod Belgoroda?

Belgorodski Rusi su trazili zastitu od strane Ukrajine i uputili su zahtev u UN za hitnom sednicom radi ocuvanja Nezavisne Republike Belgorod.

Moskovski agresori bombarduju neduzne civiliste u Belgorodu, a ukrajinski oslobodioci ih brane.

UN poziva Moskvu na postivanja granica NRB i mirovne pregovore.

 

 

Edited by Dragan
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zobla84 said:

 

8. Samo u tvom imaginarnom svetu gde je Putin nacista a Ukrajinski nacisti žrtve se ova vojna operacija neće završiti pobedom Rusije.

 

Svetski lideri polako okreću ledja komedijašu. Da su to uradili na samom startu bilo bi mnogo manje žrtava sa obe strane. 

 

:puke:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pre dva dana Rusi su prvi put koristili taktiku "double tap" u bombardovanju. Gađali su civilni deo grada Odese, oštećeno je 10-tak kuća. Zatim su sačekali da se na mestu nesreće skupe ljudi koji pritiču u pomoć pa su gađali ponovo. Poginulo je 20 ljudi a 75 ranjeno. Među poginulima su jedan medicinar i jedan vatrogasac koji su pritekli u pomoć. Dosta ranjenih vatrogasaca se može videti na slikama. Potez iz očaja, unazad nedelju dana dosta ovakvih zločina imamo, verovatno je to jedino što im pada na pamet kao odgovor na gađanje njihove naftne industrije. Ali ovo je prvi put da gađaju na ovaj način, nažalost od ovog zločina nema odbrane jer jednostavno morate da priteknete u pomoć ugroženima tamo gde je bio prvi napad.

 

Ovaj sitem su inače razradili u Siriji gde su pobili gomile ljudi u primenjujući "double tap" napade.

 

Ruski partizani zauzeli Gorkovski, severno od Harkiva :

 

 

 

Pretpostavljam da će se večeras povući sa svih pravaca jer se izbori završavaju. Rusi su mogli da vide da je Putina važnije da se izbori ne prekidaju nego da im omogući bezbednost na teritoriji Rusije.

 

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Dragan said:

Belgorodski Rusi su trazili zastitu od strane Ukrajine i uputili su zahtev u UN za hitnom sednicom radi ocuvanja Nezavisne Republike Belgorod.

Moskovski agresori bombarduju neduzne civiliste u Belgorodu, a ukrajinski oslobodioci ih brane.

UN poziva Moskvu na postivanja granica NRB i mirovne pregovore.

 

Polako, za početak tu je gorkovskij.

 

GI22gWIX0AA5lwk?format=jpg&name=small

 

GI244oDWkAAxMWt?format=jpg&name=medium

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Rusi tvrde da im je uništen helikopter u Transnjistriji. Dosta sumnjiv snimak jer ovaj helikopter sigurno nije operativan, čak se vidi da nema deo kokpita a na osnovu starih snimaka se vidi da nije mrdao godinama sa tog mesta. Sa druge strane bilo kakav nepromišljen odgovor Rusa bi mogao Ukrajini da da povod da unište Ruse u toj oblasti tako da ni oni nemaju nekog povoda da tu prave probleme.

 

Još jedno svedočanstvo očajnog morala kod Rusa :

 

 

 

Ne samo da ubijaju one koji se povuku nego se i ubijaju međusobno zbog novca koji dobijaju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Svaka čast Česima, 1,5 milion granata, to je otprilike neka ok cifra za odbranu sledećih godinu dana ako budu ravnomerno stizale. Sa onim što zapad još bude poslao može se reći da će već od sledećeg mesec Ukrajina imati dovoljno granata. Nadam se da će iskoristiti ovo vreme da dignu proizvodnju da sledeće godine opet ne dođemo u ovu istu poziciju da zapad ne može dovoljno da proizvede da Ukrajina može da se brani.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Nadam se da će iskoristiti ovo vreme da dignu proizvodnju da sledeće godine opet ne dođemo u ovu istu poziciju da zapad ne može dovoljno da proizvede da Ukrajina može da se brani.

Ako celi zapad ne može dovoljno da proizvede, što bi mogla jedna Ukrajina? Jel za te granate treba neka specijalna mašinerija koja samo postoji u Rusiji i zemljama bivšeg istočkog bloka? 

 

A drugo pitanje je ... kako Rusija može toliko mnogo granata da proizvede, više nego ostatak zapada zajedno? Znam da Rusija ima vojnu mašineriju i da im je ekonomija u vojnom stanju, ali opet ... nije mi jasno. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Rusija je diktatura i to je praktično odluka jednog čoveka. Zapad je demokratija i mnoge kockice treba da se slože da bi se odvojio novac za povećanje proizvodnje. To je glavni razlog po mom mišljenju. Recimo Šolc bi mogao da odvoji 10 milijardi evra i uloži u proizvodnju municije i za godinu-dve da proizvodi dovoljno za Ukrajinu ali da bi on to uradio moraju da se slože i stranke iz opozicije da neće to koristiti protiv njega u kampanjama. Dakle potrebna je politička volja da država donese jednu takvu odluku a to je jako teško jer Nemačka nije u ratu i ne preti joj direktna opasnost. Ovo što rade Republikanci i Tramp je takođe odličan primer, koriste ovu situaciju za svoje stranačke interese iako je to direktno protiv SAD interesa.

 

Drugi razlog je  da Rusija koristi starije tehnologije proizvodnje municije i ne sprovodi neke visoke standarde u svojim fabrikama. Ovo prvo bi mogli i zapadnjaci da urade ali ne znam zašto ne rade a ovo drugo ne mogu nikako, osim ako bi gradili fabrike po zabitima tipa Srbija koje ne interesuju visoki standardi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Klotzen said:

Rusija je diktatura i to je praktično odluka jednog čoveka. Zapad je demokratija i mnoge kockice treba da se slože da bi se odvojio novac za povećanje proizvodnje. To je glavni razlog po mom mišljenju. Recimo Šolc bi mogao da odvoji 10 milijardi evra i uloži u proizvodnju municije i za godinu-dve da proizvodi dovoljno za Ukrajinu ali da bi on to uradio moraju da se slože i stranke iz opozicije da neće to koristiti protiv njega u kampanjama. Dakle potrebna je politička volja da država donese jednu takvu odluku a to je jako teško jer Nemačka nije u ratu i ne preti joj direktna opasnost. Ovo što rade Republikanci i Tramp je takođe odličan primer, koriste ovu situaciju za svoje stranačke interese iako je to direktno protiv SAD interesa.

 

Drugi razlog je  da Rusija koristi starije tehnologije proizvodnje municije i ne sprovodi neke visoke standarde u svojim fabrikama. Ovo prvo bi mogli i zapadnjaci da urade ali ne znam zašto ne rade a ovo drugo ne mogu nikako, osim ako bi gradili fabrike po zabitima tipa Srbija koje ne interesuju visoki standardi.

Hvala na odgovoru, to donekle objašnjava ali sam i dalje zbunjen. Zapad ima daleko bolju tehnologiju, ekonomiju, i mnogo više ljudstva, i još nisu pod sankcijama. Čak i da mnogo manje po procentu GPD-a investiraju u vojne svrhe, 2% visokog GDP-a milijardu ljudi je MNOGO više nego čak i 20% GDP-a od zemlje sa 150 mililna stanovnika i lošom ekonomijom. Politika ume da objasni neke stvari, ali da jedna Rusija može da napravi više granata od celog zapada mi nikako ne ide u glavu. 

Link to comment
Share on other sites

Prave vise jer zapad maltene nije ni pravio pre ovog rata. Takodje, Rusija ima ogromne rezerve. Njena aktivna proizvodnja nije nista specijalno sto ne bi mogle samo evropske zemlje da matchuju, da ima politicke volje.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, McLeod said:

Prave vise jer zapad maltene nije ni pravio pre ovog rata. Takodje, Rusija ima ogromne rezerve. Njena aktivna proizvodnja nije nista specijalno sto ne bi mogle samo evropske zemlje da matchuju, da ima politicke volje.

 

Kvaka je što na zapadu se granate prave automatizovano što zbog bezbednosti što zbog cene radne snage. Kod Rusa je to verovatno manje automatizovano dok kod Iranaca i Korejanaca se granate prave ko nekada dakle veliki udeo manuelnog rada ali to je znatno brže ako imaš dosta radnika. Kome nije jasno nek gugla proizvodnju granata tokom prvog svetskog rata ima odličnih videa.

Link to comment
Share on other sites

Nisam strucnjak za rat u Ukrajini. Kakva su saznanja oko proizvodnje dronova u Ukrajini? Citam u ovdasnjim novinama da im solidno ide sa dronovima. Najdalje su dobacili cca 1300 km duboko u Rusku teritoriju a spominje se da im je cilj oko 3000 km od Ukrajinske granice. Zaboravio sam ime nekog mjesta ali sam zapamtio da je to ponajvece (mozda i jest) cvoriste gasa i nafte u Rusiji. Na istom mjestu sam procitao da Ukrajinci dosta sami proizvode dronove ali da za sada ne mogu da proizvedu za tako daleke ciljeve. Mada ja nesto ne vjerujem da oni sami proizvode dronove bez neke pomoci.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, djura.net said:

 

Quote

The US and its allies have given Ukraine a number of highly sophisticated systems, including the M-1 Abrams tank and, soon, F-16 fighter jets. But military analysts say the war will likely be won or lost based on who fires the most artillery shells.

Hvala na članku. Mislim, verujem da zapad manje granata pravi - ali ako je boldovano tačno i da granate toliko znače, zar to nije velika slabost zapadne vojne mašinerije? Sve mi je nekako čudno, da jedna Rusija može 3 puta više artiljerije da proizvede od Amerike i Evrope. Mislim, razumeo bi je u pitanju da umeju da proizvedu više ali ne daju zbog sopstvene zaštite ... ali da im je kapacitet 3 puta manji od ruskog mi zvuči poražavajuće. 

Link to comment
Share on other sites

Zapad ima doktrinu prevlasti u vazduhu tako da oni ne bi ni koristili artiljeriju ovako kako se koristi u ovom ratu. Avijacija je mnogo preciznija i ubojitija od artiljerije. Naravno u ratu sa jakim pvo pre operacija na zemlji prvo bi imali par nedelja ili meseci neutralisanja pvo i avijacije da bi mogli da se posvete podršci kopnenim snagama.

 

Sovjeti su znali da ne mogu da pariraju u vazduhu zapadu pa su dosta ulagali u pvo da time ponište prednost zapada, imali su ogromne količine pvo sistema koje zemlje naslednice drže u naftalimu i verovatno su većinom neoperativne.

 

FPV dronovi će dosta stvari da izmene iz temelja, recimo skroz su zamenili minobacace. 

 

Ukrajina proizvodi preko milion dronovs godišnje, to se odnosi na ove manje . Što se tiče većih kojim tuku Rusiju tu ne verujem da imaju veću proizvodnju. Mislim da je to ista taktika kao kod rusa. Ispaljuješ koliko proizvedeš a to nisu velike cifre.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

 

Hvala na članku. Mislim, verujem da zapad manje granata pravi - ali ako je boldovano tačno i da granate toliko znače, zar to nije velika slabost zapadne vojne mašinerije? Sve mi je nekako čudno, da jedna Rusija može 3 puta više artiljerije da proizvede od Amerike i Evrope. Mislim, razumeo bi je u pitanju da umeju da proizvedu više ali ne daju zbog sopstvene zaštite ... ali da im je kapacitet 3 puta manji od ruskog mi zvuči poražavajuće. 

 

Nije reč o kapacitetima, već o tržišnoj opredeljenosti.

 

Vojni kompleksi zapadnih zemalja u situaciji koja ne zahteva prelazak na ratnu ekonomiju biraju kojim će proizvodima da se nametnu tržištu. I opredelili su se za ono što postiže dobru cenu, a smanjili proizvodnju onoga što im ne donosi toliki profit, poput artiljerijskih granata.

 

I sad nije baš lako svičovati se na masovnu proizvodnju artiljerijske municije jer treba prethodno pripremiti komponente za proizvodnju koja bi parirala ruskoj. Treba skoro iz ničega odmah namaći milione košuljica, upaljača, jedinica baruta odnosno punjenja... A sve to je u prethodnom periodu bilo maltene zadnja rupa na svirali, zato i fali svega toga.

 

U nemogućnosti da se brzo proizvede nešto što odgovara potrebama Ukrajine, neke države su, poput Norveške, bukvalno ispraznile sve magacine artiljerijske municije i poslale na istok buvalno sve do poslednje granate koju su imali. Što je svakako džentlmenski čin pun odricanja jer norvešku artiljerijsku odbranu sada svodi na gađanje grudvama.  

 

I takođe pokazuje da je problem sistemske prirode, jer će u budućnosti Norvežani morati da popunjavaju i svoje zalihe i da ponovo pomažu Ukrajini, odnosno moraće da se pozabave proizvodnjom granata na način na koji to dugo nisu činli.

 

Nekima to nije isplativo, pa i dalje cinculiraju ili se prave mrtvi, a i ne može im se tako jednostavno diktatom nametnuti obaveza jer je reč o privatnim kompanijama, čiji lobisti brane njihove ekonomske i finansijske interese... I koje bi radije da Ukrajini prodaju mngo skuplje proizvode nego što su to granate, jer na taj način profit cveta...

 

Kad bi bilo političke volje i zajedništva po tom pitanju tipa - sad svi mi koji možemo odmah prelazimo na masovnu proizvodnju artiljerijske municije uz državne poticaje i subvencije proizvođačima, kapaciteti najverovatnije uopšte i ne bi bili problem, pa bi se zapadni vojni kompleksi približili ruskoj proizvodnji granata.

 

  

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Isplativo je svima. Trenutni prosek za granatu od 155mm je 5-6k $ po granati koja inače košta oko 500-1k $ da se proizvede. Dakle enromna zarada je u pitanju. Proizvodnja granata nije Tenk ili Avion pa da pričamo o pripremama i razvojnim programima koji traju 5-10-15 godina. To je nešto što se proizvodi već 150 godina i nema mnogo komponenti. To je nešto što se u par godina rešava a ovaj rat je ušao u treću godinu. Dakle stvar je političke volje, niko od njih nije uložio dovoljno da bi rezultati bili zadovoljavajući.

 

Što se tiče potreba mislim da je trenutna potreba na tržištu jedno 100 miliona granata + ono što se troši u trenutno aktivnim ratovima. Dakle nema brige za tržište. Ali treba ponuditi proizvođačima povoljne kreditne linije da ulože u povećanje proizvodnje i višegodišnje ugovore za nabavku granata. Ovo drugo već samo od sebe dolazi ali za ovo prvo mora država malo da pogura. Neće samo NATO imati ogromne potrebe za granatama nego ceo svet jer je Putin ovim ratom otvorio praktično novi hladni rat koji će trajati i za to vreme će sigurno biti još dosta lokalnih ratova.

 

Za sada se odustalo od oduzimanja zamrznutih sredstava Rusije na zapadu, ali će profit od istih biti poslan Ukrajini. Pretpostavljam da se misli na kamate na ta sredstva.

 

 

Rusi pokušali da odšlepaju oštećenog Leoparda sa linije fronta i izgubili oba oklopna vozila koja su ga vukla.

 

Danas novi video samoubistva Ruskog vojnika. Međutim ovaj je nekako promašio svoju glavu, čini mi se da se vidi da se ranio u ruku. U sledećem kadru doleće ukrajinski dron i završava ono što je sam već započeo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...