Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

12 hours ago, Pangea said:

Tako je. To je po IMO bio glavni cilj i zar nije logično da sa tolickom vojskom ne možeš da osvojiš onoliku zemlju? Naravno, postojala je mogućnost i da se Ukrajina preda u prvih nekoliko dana (čuvena tri dana generala Milija), i verujem da se Rusija i tome nadala, ali se nije dogodilo.

Naravno, to je moje mišljenje kao što i ti imaš svoje. Kako god, Rusija je obezbedila Krim, što je letnja ofanziva i pokazala.

 

Ja sam mislio da ovo misljenje postoji samo u glavama Happy enjoyera i to 60+ godina, koji nemaju pristup internetu... Uzasno je zabrinjavajuce da postoje pismeni ljudi koji veruju u Vladine 6D sahovske poteze... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, McLeod said:

Rusija je u prvom talasu imala 350+ hiljada vojnika.

Netačno. Bilo ih je top 190,000, uključujući i para vojske. Sećam se da je broj vojnika bio oko 140,000 u to vreme. Sada je dosta veći. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, 40Wins said:

 

Ja sam mislio da ovo misljenje postoji samo u glavama Happy enjoyera i to 60+ godina, koji nemaju pristup internetu... Uzasno je zabrinjavajuce da postoje pismeni ljudi koji veruju u Vladine 6D sahovske poteze... 

Odlična argumentacija, hvala 🙂

10 minutes ago, Darko said:

Netačno. Bilo ih je top 190,000, uključujući i para vojske. Sećam se da je broj vojnika bio oko 140,000 u to vreme. Sada je dosta veći. 

I ja tako pamtim... Ali dajmo Meku šansu da dokaže da ne priča napamet...

Link to comment
Share on other sites

auuu pa to onda vise nije 6d sah kako sam ja mislio, to je visa dimenzija, najmanje 9d sah jebotee. 
 

stvarno e, posaljes 60 krntija i 400 vojnika na kijev da se cela ukrajina “bakce” njima dok na jugu pozobas teritorije koliko ti volja sa 4 haubice i dve konjske zaprege i lovackim drustvom iz belgoroda. 
 

Nato je kurac za ove genije!!!!!!1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Racunam i "teritorijalnu odbranu" DPR i LNR. Nije bilo 350 hiljada u napadu na Kijev sigurno.

 

Ali da je cilj bio zauzimanje kopnenog koridora do Krima, zasto smo onda gledali napad na Kijev, pa ako prodje prodje?

 

To vise nije ni 6D sah, ne znam ni kako bih to nazvao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Darko said:

Netačno. Bilo ih je top 190,000, uključujući i para vojske. Sećam se da je broj vojnika bio oko 140,000 u to vreme. Sada je dosta veći. 

 

190k je samo ruska armija u belorusiji i rusiji jer im je alibi bio vojna vežba pa se procenjivalo to. Tu treba dodati trupe u donbasu koje je teško proceniti cifre idu od 50-100k a posle prve nedelje su krenuli da dovlače wagner, kadirovce i slične. Ne znam da li su trupe na Krimu u cifri od 190k. Ako se dobro sećam procene su bile ukupno nešto preko 300k. Pisalo se o tme na temi.

 

Ukrajina je imala oko 150k ljudi u operativnim jedinicama i bili su u procesu povećanja vojske za još 50k ali ne verujem da su daleko odmakli jer je to počelo u februaru.

 

Da su Rusi napali sa 140k teško da bi igde napredovali. Armija iz belorusije koja je napadala Kijev i Černihiv je brojala 40k a ne 50 tenkova. Sličnog broja je bila i armija koja je napadala Sumi i Konotop.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, McLeod said:

Racunam i "teritorijalnu odbranu" DPR i LNR. Nije bilo 350 hiljada u napadu na Kijev sigurno.

 

Ali da je cilj bio zauzimanje kopnenog koridora do Krima, zasto smo onda gledali napad na Kijev, pa ako prodje prodje?

 

To vise nije ni 6D sah, ne znam ni kako bih to nazvao.

Ne, bilo je maksimalno 190.000. Procitao sam iz puno izvora. Ako imaš izvor koji kaže 350.000 plus vojnika daj link gde ta brojka pise. DNP i LNR su držali front u Donbasu i nisu upali u ostatak Ukrajine.

 

Opet ponavljas pitanje na koje sam dao odgovor i jasno je. Napadnes kao glavni grad, protivnik se sjuri na sever da spasi (i spasio je) pad glavnog grada i ti se ušetas na drugu stranu, što se i dogodilo osim u Mariupolju gde je bio veliki centar Azova. 

 

Ovakva taktika postoji od kada se ratuje. Uostalom, to su pokušali i Ukrajinci za letnju ofanzivu kada su napadali Bahmut da ga kao povrate i pokušali da povuku Ruse na tu stranu da bi lakše prodrli u Zaporozju, ali nije uspelo. Često je Zaluzni (i Sirski) kritikovan zbog toga, u smislu što nisu sve bacili na jedan pravac. Mada, da je uspelo zvali bi ih vojnim genijima.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Po International Institute for Strategic Studies i Wikipediji, na pocetku invazije Rusija je imala na granicama sa Ukrajnom izmedju 169-190k vojnika i 554k paravojski, Wagner, Luhansk, Donbas, Krim. Ukupan broj vojnog osoblja u Rusiji i Ukrajni je bio 900k (bez paravojski). 

Link to comment
Share on other sites

Juče sam dao link gde piše da se sprema masovan raketni napad na Ukrajinu i bilo je sumnje (i moje takođe) u pouzdanost informacija. Ipak su informacije bile tačne. Napadnut je Kijev, uništena "the building of the Main Intelligence Directorate of Ukraine was also hit." Ima snimaka zgrade lako ćete naći. Takođe je pogođen i aerodrom kod Kijeva i prema nepotvrđenim informacijama gadjani su patriot sistemi. Upotrebljene su verovatno cirkon rakete za koje do sada nema odbrane. Čitao sam da je uzbuna data samo dva minuta pre udara. Takođe je napadnuto primorje, izgleda sahedima i Odesa je ostala bez struje, dakle neki elektro objekti.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Pangea said:

Juče sam dao link gde piše da se sprema masovan raketni napad na Ukrajinu i bilo je sumnje (i moje takođe) u pouzdanost informacija. Ipak su informacije bile tačne. Napadnut je Kijev, uništena "the building of the Main Intelligence Directorate of Ukraine was also hit." Ima snimaka zgrade lako ćete naći. Takođe je pogođen i aerodrom kod Kijeva i prema nepotvrđenim informacijama gadjani su patriot sistemi. Upotrebljene su verovatno cirkon rakete za koje do sada nema odbrane. Čitao sam da je uzbuna data samo dva minuta pre udara. Takođe je napadnuto primorje, izgleda sahedima i Odesa je ostala bez struje, dakle neki elektro objekti.

"za koje do sada nema odbrane" 😂😂😂

Za ovo verovatno sledi dupla porcija parizera😉

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

 

190k je samo ruska armija u belorusiji i rusiji jer im je alibi bio vojna vežba pa se procenjivalo to. Tu treba dodati trupe u donbasu koje je teško proceniti cifre idu od 50-100k a posle prve nedelje su krenuli da dovlače wagner, kadirovce i slične. Ne znam da li su trupe na Krimu u cifri od 190k. Ako se dobro sećam procene su bile ukupno nešto preko 300k. Pisalo se o tme na temi.

 

Ukrajina je imala oko 150k ljudi u operativnim jedinicama i bili su u procesu povećanja vojske za još 50k ali ne verujem da su daleko odmakli jer je to počelo u februaru.

 

Da su Rusi napali sa 140k teško da bi igde napredovali. Armija iz belorusije koja je napadala Kijev i Černihiv je brojala 40k a ne 50 tenkova. Sličnog broja je bila i armija koja je napadala Sumi i Konotop.

Meni je ta brojka od 140 do 190k ostala u pamćenju. Proverih na Wikipedia, tvrdi 190k zajedno sa trupama u Donbasu na početku invazije. Sećam se jer sam diskutovao za ortakom kako to nije ni blizu dovoljno za osvajanje Ukrajine. 

 

Naravno, kasnije je ta brojka dosta porasla. Sada se procenjuje na oko pola miliona. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

Po International Institute for Strategic Studies i Wikipediji, na pocetku invazije Rusija je imala na granicama sa Ukrajnom izmedju 169-190k vojnika i 554k paravojski, Wagner, Luhansk, Donbas, Krim. Ukupan broj vojnog osoblja u Rusiji i Ukrajni je bio 900k (bez paravojski). 

Mi pričamo o tome koliko je vojnika upalo u Ukrajinu 24.02.2022. godine. To u kontekstu priče o vojnim ciljevima u prvim danima/nedeljama invazije.

 

Ovo je info sa wikipedije:

The strength of Russian invading forces, including Russia-controlled "people's militias" of DPR and LPR, is estimated at 190,000 personnel. 

 

Dakle 190 hiljada, uključujući donbas. Dakle smešna vojska, za veličinu i snagu Ukrajine, koja je ostvarila ogroman strateški i ključan uspeh na jugu, imo diverzijom prema Kijevu.

 

Naravno, ako neko ima konkretan link gde se spominje famoznih 350.000+ trupa neka postavi. I da naglasim još jednom, u pitanju su samo invazione trupe koje su ušle februara 2022.

 

 

 

1 hour ago, Sizif said:

"za koje do sada nema odbrane" 😂😂😂

Za ovo verovatno sledi dupla porcija parizera😉

Vauuuu, samo udri sa uvredama, to je ustvari kompliment ako možeš to da pojmis 🙂

 

Da pojasnim rečenicu. Nijedan cirkon do sada nije oboren tako da nema odbrane, za sada.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Pangea said:

Mi pričamo o tome koliko je vojnika upalo u Ukrajinu 24.02.2022. godine. To u kontekstu priče o vojnim ciljevima u prvim danima/nedeljama invazije.

 

Ovo je info sa wikipedije:

The strength of Russian invading forces, including Russia-controlled "people's militias" of DPR and LPR, is estimated at 190,000 personnel. 

 

Dakle 190 hiljada, uključujući donbas. Dakle smešna vojska, za veličinu i snagu Ukrajine, koja je ostvarila ogroman strateški i ključan uspeh na jugu, imo diverzijom prema Kijevu.

 

Naravno, ako neko ima konkretan link gde se spominje famoznih 350.000+ trupa neka postavi. I da naglasim još jednom, u pitanju su samo invazione trupe koje su ušle februara 2022.

 

 

 

Vauuuu, samo udri sa uvredama, to je ustvari kompliment ako možeš to da pojmis 🙂

 

Da pojasnim rečenicu. Nijedan cirkon do sada nije oboren tako da nema odbrane, za sada.

Sa svakim ovakvim upisom, ti vređaš svaku žrtvu ovog, i ovakvog putlerovog ludila. 

Naravno nema ništa bolje od Lade, pa još special😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bilo je juče videa koji prikazuju ogromnu eksploziju. Evo šta je izgleda pogođeno:

Ne znam koliki je ovo problem za distribuciju gasa unutar Ukrajine. Za Evropsku gasnu distribuciju je jako važno čvorište, mada je pitanje važnosti upitno ukoliko Ukrajina zaista prestane da isporučuje Ruski gas na kraju godine (istek ugovora), što su i najavili.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Pangea said:

Prosto, zato što je Ukrajinska vojska najjača vojska u Evropi posle Ruske i dok su Ukrajinci izbacivali Ruse sa severa Rusija je na jugu ostvarila najvažniji cilj, obezbedila zaleđe Krima i maltene napravila Ukrajinu kontinentalnom zemljom.

"ništa glupljenisam pročitao" kaže jedan čovek

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, shonke said:

"ništa glupljenisam pročitao" kaže jedan čovek

Ne treba nazivati glupim nešto što ne razumeš.

 

Guglaj military deception, taktike koje se koriste oduvek. Konkretno:

 

Feint

An offensive action involving force-on-force contact with the adversary which deceives the adversary as to the location and/or time of the friendly side's main effort. A feint will cause the enemy to concentrate resources at an incorrect time and location. A series of feints will condition the enemy to friendly activities in the same location, causing the enemy to lower their guard or respond ineffectively to the friendly main effort.[22]

Example: In May 1940, Nazi Germany's Army Group B attacked the Netherlands and Belgium. At the same time, Army Group A invaded France by attacking through the Ardennes towards the city of Sedan. Army Group B's attack was a feint intended to disguise Germany's main effort from British and French military leaders.[24]

Link to comment
Share on other sites

Cemu ove provokacije? Covjek iznosi svoje misljenje sa dokazima koje on smatra relevantnim. Kulturno se obraca i postuje sagovornika. Neslaganje sa stavovima je jedno, sitne i perfidne provokacije (da ne kazem uvrede) sasvim nesto drugo. 
Zaista nema potrebe za ovim.

 

 

5 minutes ago, Henry Chinaski said:

nekim ko podrzava agresiju.

Moze neki dokaz za ovo, moguce da sam nesto preskocio?
Hvala unaprijed.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Valensija said:

Cemu ove provokacije? Covjek iznosi svoje misljenje sa dokazima koje on smatra relevantnim. Kulturno se obraca i postuje sagovornika. Neslaganje sa stavovima je jedno, sitne i perfidne provokacije (da ne kazem uvrede) sasvim nesto drugo. 
Zaista nema potrebe za ovim.

 

 

Moze neki dokaz za ovo, moguce da sam nesto preskocio?
Hvala unaprijed.

 

Nije provokacija ni najmanje, jednostavno sam stekao utisak da podrzava Rusiju u ovom ratu.

Ne mora bas da napise status " Rusija do pobjede" , da bi se shvatilo.

I opet kazem nema nikakve provokacije, ja imam medju poznanicima, komsijama i kolegama ljude koji podrzavaju agresiju, i rado razmjenim misljenja sa njima kao i sa kolegom forumasem.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Da, covjek koji je relativizirao ubistvo Navalnog na najodvratniji moguci nacin sigurno nije podrzavaoc Putina i agresije. 

To nisam ispratio.

Mada, posprdao si se i ti, prilicno neumjesno sa ovim teroristickim napadom, pa te ne jurih po temi, a jos manje provocirah…

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pangea said:

Napadnes kao glavni grad, protivnik se sjuri na sever da spasi (i spasio je) pad glavnog grada i ti se ušetas na drugu stranu, što se i dogodilo osim u Mariupolju gde je bio veliki centar Azova.

 

Taktika gore, dolje, lijevo, desno, za rusku ljubav treba volje?

 

puĆin je u četiri ujutru izjavio, da ukrajina i ljudi u njoj, ne postoje.

 

Nadomak kijeva, pokolj u buči, taktika "gore", pretpostavljam?

 

Pozorište u mariupolju, sravljeno sa ljudima u njemu, taktika "dole", pretpostavljam?

 

Još samo levo, desno, pa da cirkus bude kompletan.

 

3 hours ago, Pangea said:

Da pojasnim rečenicu. Nijedan cirkon do sada nije oboren tako da nema odbrane, za sada.

 

GJg4MznXUAANtwb?format=jpg&name=small

 

 

Edited by 033zero330
Link to comment
Share on other sites

Sve što leti može se oboriti ali ovo što Ukrajinci pokazuju kao ostatke cirkona nije baš realno.

 

 Ranije su isto tako neki lim pokazali ko deo cirkona a na istom šilom upisano 3M22.

 

Sad pak je upisano alatom za ukucavanje brojeva i slova ali opet deluje amaterski npr pogledati slične oznake na matorim kalašnjikovima mnogo profesionalnije a to je proizvod koji ne košta 100dolara a ne raketa od par miliona dolara.

 

Podestio bih da smo mi tokom 99te rekli da smo oborili B2.

 

Cirkon je problem jer je u oblaku plazme pa radar ga ne vidi ali kad se približi meti verovatno mora da uspori da bi njegovi senzori metu videli dakle isti problem ima ko pvo i onda ako se posreći posadi pvo sistema mogu ga oboriti. Vreme reakcije je minimalno za razliku od balističke rakete koja je čak i brza od cirkona. Balsiticke dobar deo leta su praktično u vakuumu pa nema plazme pa ih radar na vreme uhvati i odredi se tačka presretanja.

 

Da cirkon be valja ne bi Kinezi i Ameri razvijali svoje.

 

Ali cirkon košta plus Rusi verovatno su još uvek u predserijskoj proizvodnji istih pa ih nemaju mnogo ali da je problem problem je npr teorijski bi bio idealan za eliminaciju bitnih glava Ukrajine. Dobiju dojavu gde je npr Budanov i šansa da Ukrajinci znaju da sledi napad je minimalna. Nor kindzal opušteno vide mnogo pre lansiranja jer mig31 sa istim je ogorman na radaru i ono bitnije specifičan pa je jasno o čemu je reč. Dakle vidi se dok je jos fino u Rusiji.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...