Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

3 hours ago, Henry Chinaski said:

Ozbiljna humanitarna katastrofa u najavi, ako se nešto ne promjeni, a ne vidim kako će. Mogu samo zamisliti kako će biti kad bolnice u velikim gradovima ne budu imale struju i vodu.

 

Manijak sve više gubi kompas. Od njega bi i austrijski moler specifičnih brkova imao šta da nauči.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja imam neki čudan osećaj, potpuno anegdotalan i bez trunke empirijskog dokaza, da je i u Srbiji popularnost ove ruske agresije u padu.

 

Naravno, uvek ima solidan % fašističke  stoke koja navija da se Ukrajina "kazni" i vrati srednji vek, kao i veći % besnih relativizatora kojima posle zareza uvek ide"...ali, Amerikanci..." ali nekako mi se čini da su ova vojna poniženja malo otreznila jedan broj ovih što pripadaju drugoj kategoriji. Fašovi su, i onako, too far gone.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Brynner said:

Ja imam neki čudan osećaj, potpuno anegdotalan i bez trunke empirijskog dokaza, da je i u Srbiji popularnost ove ruske agresije u padu.

Cini ti se, sada je svetsko prvenstvo prioritet, a kada se ono bude zavrsilo, opet ce se fokusirati na rusku agresiju na Ukrajinu i urlati navijajuci za putlera. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Brynner said:

Ja imam neki čudan osećaj, potpuno anegdotalan i bez trunke empirijskog dokaza, da je i u Srbiji popularnost ove ruske agresije u padu.

 

Naravno, uvek ima solidan % fašističke  stoke koja navija da se Ukrajina "kazni" i vrati srednji vek, kao i veći % besnih relativizatora kojima posle zareza uvek ide"...ali, Amerikanci..." ali nekako mi se čini da su ova vojna poniženja malo otreznila jedan broj ovih što pripadaju drugoj kategoriji. Fašovi su, i onako, too far gone.

Ja,nažalost nemam.Rekao bih velika većina mog okruženja je na strani Putina i ta podrška ne posustaje.Često ulazim u "duele" sa takvima jer ne mogu da ćutim na njihova obrazloženja zbog kojih veruju da je ovo ispravno što diktator radi.Generalno naš narod nema problem sa autokratijom i smatra da je to dobro.Čvrsta ruka je potrebna kako oni govore i sve više posustajem u pokušaju da nekome promenim mišljenje.Sve sami vernici,patriote,pošteni ljudi kojima nije problem što tamo negde ginu nevini ljudi zarad kako oni veruju pravoslavlja,borbe protiv trulog zapada....kad ih čovek sluša,primetio sam kod mnogih,jedva bi dočekao da ovaj manijak opali neku nuklearku na zapadne zemlje.Sve više mi deluju kao neka sekta.Nije ni čudo ko nam vlada državom decenijama unazad.

Ovo je pitanje vrednosti a ne ko tamo pobeđuje u ratu.Pitanje je šta je ispravno.Baš sam pitao jednog kolegu na poslu:hoće li te biti sramota sutra kad budeš pričao svojoj deci na kojoj si strani bio?Pitanje je bilo prvog dana agresije kada su mnogi mislili da će Rusija za par dana da sravni Ukrajnu.Rekao je normalno da neće jer nije to rat protiv Ukrajne već protiv NATO-a.Nije za rat,ali kad se mora...tako većina razmišlja.

Mada,kada razmislim,takvi ljudi će sutra okrenuti priču kada shvate da Rusija nije toliko moćna koliko oni veruju.A oni i dalje misle da je tako jer izvor informacija su Informer,Hepi,Pink i slični.Isprani mozgovi.

Super je ako neko promeni mišljenje,ali nije dobro što ga menja jer ovi za koje je navijao gubi u ratu a ne zato što je shvatio da je to pogrešno.

Postoje ljudi kao što su Milan St.  Protić koji bez bojazni otvoreno govore da je ovo agresija jedne zemlje na drugu.Problem je što mnogo više ima Boška Obradovića,Zavetnika i ostale desnice koji pričaju drugu priču.

Nada uvek postoji,ali svetlo na kraju tunela je veoma malo i daleko.

Sve više verujem da nam nema pomoći kao društvu a kažu da sam inače optimista.

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Brynner said:

Ja imam neki čudan osećaj, potpuno anegdotalan i bez trunke empirijskog dokaza, da je i u Srbiji popularnost ove ruske agresije u padu.

 

Naravno, uvek ima solidan % fašističke  stoke koja navija da se Ukrajina "kazni" i vrati srednji vek, kao i veći % besnih relativizatora kojima posle zareza uvek ide"...ali, Amerikanci..." ali nekako mi se čini da su ova vojna poniženja malo otreznila jedan broj ovih što pripadaju drugoj kategoriji. Fašovi su, i onako, too far gone.

 

Meni se cini da je u pitanju samo zatisje, uzrokovano odsustvom vojnih ili politickih uspjeha na z-likovackoj strani. 

 

Nadam se da ce tako ostati i da ce z-likovci nastaviti sa vojnim povlacenjem i da ce se siriti krug onih koji odbijaju saradnju sa Putinovim rezimom, ali da budemo jasni - u slucaju da se vojna situacija barem malo promijeni u korist Putina, ili da ako se Putin ili Lavrov sretnu sa bilo kojim svjetskim liderom koji ih nece tretirati kao tvorove,  opet ce "neutralnost" procvjetati - i u drustvu, i na forumu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Meni se cini da je u pitanju samo zatisje, uzrokovano odsustvom vojnih ili politickih uspjeha na z-likovackoj strani. 

 

Mislim da je ovo sasvim dobro objašnjenje. Možda se trenutno manje govori o tom ratu jer pažnju okupiraju i druge stvari, možda ima i malo 'zamora materijala', plus ovo što si naveo.

 

Kada bi se ovde na izborima za predsednika pojavili AV i Putler, mislim da bi ovaj drugi lako pobedio čak i da ga mediji prikazuju kao Kurtija i Đilasa u paketu.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Brynner said:

@Anduril

Neće Bajden to da radi, sad je jasno, i mislim da je to ispravna strategija u smislu minimiziranja rizika da KGBovac opali taktičke nuklearke po Ukrajini. 

 

Ono što je, medjutim, takodje jasno, da sa svakim ovakvim terorističkim bombardovanjem drastično opada bilo kakva šansa za pronalaženje neke pukotine u čvrstom antiruskom zapadnom političkom zidu, što je jedina kakva-takva šansa da KGB-ovac dobije ovaj rat na duže staze. Kad jedna Nemačka, koja je na početku imala problem da uopšte podrži Ukrajinu i verbalno/politički, izdvaja ovolike količine novca i oružja u poslednjih par meseci, evidentno je da do te pukotine na zapadu neće doći.

 

Znam da je to lako reći iz toplog doma, obzirom na teror koji je sad u toku po Ukrajini (tužno je gledati one redove za vodu ili 3 milionski grad u totalnom mraku), ali ovi teroristički udari po civilima su potezi gubitnika. Treba samo pregurati ovu zimu jbg 😞

 

Videcemo - trenutno budze PVO i to ce potrajati do sledece godine da imaju stit koji ce bar kriticne centre bolje zastititi.

Oko pregovora, slazem se, oni i dalje ne kapiraju kako funkcionise zapadno mnjenje i da ce ovo zapravo jos da oteza bilo kakve pregovore.

Cak i ako zele Ukrajince da nateraju na pregovore, tesko, trenutno dobijaju na stotine generatora i bice masivne evakuacije preko zime, ali to je onda to.

Narod koji ovoliko ispasta i plati ovoliku cenu, tesko da ce kasnije da podrzi neki meksi pregovaracki stav - pogotovo sto sledece godine Putin ovo vise nece moci da radi.

PVO ce biti suvise jaka i nece imati vise dovoljno raketa da seriju vecih udara sa po 100 projektila.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

10 hours ago, Brynner said:

Neće sa Atacmsima sprečiti ove napade, pošto ih Rusi lansiraju ili sa strateških bombardera ili sa brodova crnomorske flote. Treba da im daju dodatni PVO, ali čak i najbolji PVO ne može da skine 100% ovih raketa.

 

Problem sa ATACMS je sto sami Ameri rekose da bi morali da posalju svoje posade jer Ukrajincima ne veruju. Dovoljno je da se nadje neka vesela ukrajinska posada i da zvizne neku nuklearku u Rusiji i eto opravdanja da Putin potegne takticko nuklearno oruzije protiv ukrajinskih trupa.

 

A americka posada bi znacila direktno ukljucivanje Amerike u rat.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi kod nas su prosto zeljni revansa zapadu za 90-e i izvor podrske ovom ratu je u tome. Nema toliko veze sa nekom ideologijom, prosto ljudi zele da vide zapad na kolenima i podrzali bi bilo koga. Posebno nema veze sa religijom, jer vecina ima simpatije i prema Iranu, samo zato sto su protiv zapada.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bas su to rekli...

 

Svakako im treba dugi domet. Koja je poenta da se brane non stop, pre ili kasnije nece moci izdrzati taj tempo. Ovo su samo nagadjanja koliko Rusi imaju raketa.

 

Same sankcije su slabe, a i ovde su neki pisali kako eto obican narod nema nista sa putlerom i sto oni da ispastaju, a minimum 80% ovo podrzava...kako vi zamisljate da se ovo zavrsi??? Cak i da uzmu sve nazad, opet ih mogu gadjati svake nedelje ovako?

 

Mislim hbte ljudi rade nacizam u sred Evrope i ciste narod, oni ih bukvalno mrze i da mogu istrebili bi ih zato sto nece da kleknu..daj im rakete pa nek oni njih malo rostiljaju da vide kako i sta....pa Rusi su u sred rata isli da se brckaju po Krimu, u Rusiji vrv ih ne dotice ic...

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Venger said:

Ljudi kod nas su prosto zeljni revansa zapadu za 90-e i izvor podrske ovom ratu je u tome. Nema toliko veze sa nekom ideologijom, prosto ljudi zele da vide zapad na kolenima i podrzali bi bilo koga. Posebno nema veze sa religijom, jer vecina ima simpatije i prema Iranu, samo zato sto su protiv zapada.

 

Naravno da su zeljni, jer jedino sto znaju je da se samosazaljevaju, kukaju, traze samilost,, budu vecite zrtve.....nece sigurno da preuzmu odgovornost jednom u zivotu. Ovako sjebo ih zapad, tako im sudjeno, cekaju socijalnu pomoc i drzavni poso'.

A da i sokirani su nasiljem u skolama....dok u isto vreme cekaju Putina da baci nuklearku i sprzi Ukrajinu,

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Venger said:

Ljudi kod nas su prosto zeljni revansa zapadu za 90-e i izvor podrske ovom ratu je u tome. Nema toliko veze sa nekom ideologijom, prosto ljudi zele da vide zapad na kolenima i podrzali bi bilo koga. Posebno nema veze sa religijom, jer vecina ima simpatije i prema Iranu, samo zato sto su protiv zapada.

 

I te kako ima veze sa ideologijom, jer ti isti ljudi kod nas nisu zeljeli da vide zapad na koljenima u prvih nekoliko godina nakon 5. Oktobra, kada su rane bile svjezije nego sada - zeljeli su da se priblize  zapadu i postanu njegov dio -  i bili spremni na zrtve. Ozbiljnije simpatije prema Iranu nisu postojale u to vrijeme - svima je bilo jasno koji mracnjaci su mule i ajatolasi.  A onda je neko pokrenuo procese u kojima su stvoreni lokalni ajatolasi kao Amfilohije...

Edited by ters
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ters said:

 

I te kako ima veze sa ideologijom, jer ti isti ljudi kod nas nisu zeljeli da vide zapad na koljenima u prvih nekoliko godina nakon 5. Oktobra, kada su rane bile svjezije nego sada - zeljeli su da se priblize  zapadu i postanu njegov dio -  i bili spremni na zrtve. 

Pa nisam bas siguran. Secam se da je 11. septembar docekan u najmanju ruku sa simpatijama, a to je bilo manje od godinu dana od 5. oktobra.

 

5. oktobar je bio mnogo sira prica od te proevropske ili prozapadne. Ljudima je bio pun k Milosevica i hteli su promene. Nisu to sve bili neki evrofanatici. I sam DOS je bio vrlo raznolika organizacija.

Edited by Venger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Venger said:

Ljudi kod nas su prosto zeljni revansa zapadu za 90-e i izvor podrske ovom ratu je u tome. Nema toliko veze sa nekom ideologijom, prosto ljudi zele da vide zapad na kolenima i podrzali bi bilo koga. Posebno nema veze sa religijom, jer vecina ima simpatije i prema Iranu, samo zato sto su protiv zapada.

 

Jeste ovo tačno. U razgovoru sa meni bliskim ljudima koji podržavaju zlikovca, uvek se ovo navodi kao argument. I kako je NATO nas bombardovao isto kao što sad rusi bombarduju Ukrajinu. Jbg, bio sam tu i živeo pod tim bombama i nije isto, koliko god su neki ubedili sebe da jeste. Nek odu sad u Kijev na mesec dana pa nek uporede... 

 

Mrze zapad ali nemaju problem da štekaju evre u banci i da koriste sve benefite zapadne civilizacije... ali putlerčina u srcu... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Issey said:

 

Jeste ovo tačno. U razgovoru sa meni bliskim ljudima koji podržavaju zlikovca, uvek se ovo navodi kao argument. I kako je NATO nas bombardovao isto kao što sad rusi bombarduju Ukrajinu. Jbg, bio sam tu i živeo pod tim bombama i nije isto, koliko god su neki ubedili sebe da jeste. Nek odu sad u Kijev na mesec dana pa nek uporede... 

 

Mrze zapad ali nemaju problem da štekaju evre u banci i da koriste sve benefite zapadne civilizacije... ali putlerčina u srcu... 

Mrze zapad zato sto nas je bombardovao ali zato podrzavaju Rusiju sto bombarduje.Sizofrena situacija.Umesto da nas narod bude na strani zrtve zbog iskustva  on je na strani agresora jer se bori protiv Zapada.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Jutros pricao sa jednom portirom na ulazu. Gleda covek Pink u kucici onoj stalno. I vidim nervozan. Krenem u nek small talk jer cekam kolegu da dodje pa da idemo na rucak. Kaze on "da li je moguce da se Rusi ovako povlace?!" Odgovorim, "sto da njje, nista cudno izgubiti rat." A on ipak ne veruje pa kaze "ma lazu bre, od Rusa nema jacih, ko zna sta se sve krije..." I tu onda shvatis da on veruje onome sto zeli da veruje. A takvih je barem 50% u Srbiji kada je ovaj rat u pitanju. 
 

Ali sve na stranu, i da Ukrajina do kraja protera Ruse, cak i sa Krima, to je sada potpuno devastirana zemlja. Tu ce ziveti 40% stanovnika manje. Ko god je dobio sansu da zivi na zapadu Evrope, nece se vratiti u uzas. Isto kao i u Bosni sto je bilo. Bice to najsiromasnija zemlja Evrope, vecito u senci tog rata, barem narednih 50-70 godina. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...