Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Rusi izgleda imaju nekog uspeha južno od Bahmuta. Praktično drže sada ceo put od Horlivke do Bahmuta a sada su napredovali od puta u pravcu pruge Horlivka Bahmut. Ispostavilo se da je pruga odlična za liniju odbrane. Trenutno se vode borbe oko sela Ozarianivka (neki ukrajinski izvori tvrde da su je Rusi zauzeli) i Kurdiumivke u kojoj se vode teške borbe ali većinu sela i dalje drže Ukrajinci. Naravno Ruski izvori tvrde da je Bahmut blizu toga da bude okružen ali to su 100% laži.

 

Pričali smo o pragama protiv dronova i evo jednog videa sa obuke Ukrajinaca :

 

 

 

Videćemo da li će ih aktivirati, mada mi se čini da je ovo više obuka za ciljeve na zemlji. Ukrajinci su na početku rata koristili prage u borbama ali su vrlo brzo prestali sa tim. Pretpostavljam da je prevelika meta, lako se uoči i bude uništena. No protiv dronova bi ovo bilo ekstra korisno, doduše ni dronova više nema, izgleda da su Rusi istrošili Iranske rezerve.

 

I jedan ekstra zanimljiv video evakuacije jedne starice :

 

 

 

Vrlo napeto.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2022 at 10:42 PM, Devil In My Pants said:

Kod Bahmuta pokolj Vagnerovaca ima tona slika i videa. Nek zove njihove majke i nek ih ostave u sobi..

 

17 minutes ago, Klotzen said:

Rusi izgleda imaju nekog uspeha južno od Bahmuta. Praktično drže sada ceo put od Horlivke do Bahmuta a sada su napredovali od puta u pravcu pruge Horlivka Bahmut. Ispostavilo se da je pruga odlična za liniju odbrane. Trenutno se vode borbe oko sela Ozarianivka (neki ukrajinski izvori tvrde da su je Rusi zauzeli) i Kurdiumivke u kojoj se vode teške borbe ali većinu sela i dalje drže Ukrajinci. Naravno Ruski izvori tvrde da je Bahmut blizu toga da bude okružen ali to su 100% laži.

 

Mislio sam da suse dejstva malo primirila, ali ono...dešavanja, kao na traci, brzo se preokreće...izgleda.

Link to comment
Share on other sites

bbc

 

Some more comments coming to us just now from Nato Secretary General Jens Stoltenberg who is speaking to reporters in Bucharest.

He insists allies of Ukraine have stepped up, but that there is more to be done - "both to help Ukraine repair critical infrastructure but also to address the attacks itself [sic] by providing more air defence systems".

He says it is also important to ensure "that all these systems are Nato-standard and that they are functioning, also [providing] spare parts and ammunition".

He adds: "It is not all about adding more weapons, but making sure weapons provided by Nato allies can shoot down incoming Russian missiles and drones."

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Constantin said:

 

 

Mislio sam da suse dejstva malo primirila, ali ono...dešavanja, kao na traci, brzo se preokreće...izgleda.

 

Ma nije se ništa epohalno desilo, Ozarinivka je selo od 1000 stanovnika, a Rusi su bili 1-2km od tog sela pre nego što su ga zauzeli. Ako ne zauzmu Kurdiumivku na kraju će morati da se povuku iz tog sela jer će im položaji biti neodrživi tu. Ili će trpeti teške gubitke jer će im logistika ići vrlo brzo Ukrajinskih linija.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Constantin said:

 

 

Mislio sam da suse dejstva malo primirila, ali ono...dešavanja, kao na traci, brzo se preokreće...izgleda.

Pa primirala jesu jer traje prebacivanje vojske, ali Bahmut gori i goreo je i pre agresije Rusije koja se samo pojacala pre 10 meseci.

 

Tu je rokanje jer odatle HIMARS ima dobru poziciju za gadjanje. 

 

Rusi ginu kao u drugom svetskom ratu, male grupice napadnu i ovi ih izrostiljaju i tako u krug. Mada ocekujem da se tu situacija okrene...

 

Svakako niko jos ne brani velike gradove sem Mariupolj koji je bio okruzen. Kharkov i Kijev su bili okolo ali ocisceni..brzo cim nisu videli crveni tepih.

 

Mislim da je Lukasenko pod pritiskom da napravi novi front, a poslednja opomena mu je ovaj mrtvi ministar. 

Link to comment
Share on other sites

Nema nista od novog fronta Belorusa, Lukasenko nije toliko glup, zna da bi time potpisao verovatno smrtnu presudu, a pad sa vlasti svakako. To bi trigerovalo ili gradjanski rat u Belorusiji ili bi se vojska okrenula protiv njega i sklonili ga. Postoje izvestaji da su beloruski vojnici besni zbog toga sto se ruski vojnici i komandanti ponasaju prema njima kao prema pomocnom osoblju u njihovoj rodjenoj zemlji.

 

A ni Putin nije bas toliko glup, iako je svakako lud. Belorusija kao safe hub i buffer zona mu vredi mnogo vise nego kao eventualni saveznik u ratu. Za to je bilo vreme odmah na pocetku, da pokusa blickrig. Sada blickriga nema, ako bi se to desilo, mozda bi imali neki vrlo ograniceni uspeh.

 

Zamislite da to krene, Ukrajinci se odbrane i odmah ih odbiju. Posle toga pretnja ne postoji i vecinu tih snaga koje jesu vezane za severne granice prema Rusiji i Belorusiji bi prebacili ka Donbasu ili Mariupolju i to bi verovatno bio najveci autogol Putina u ratu, iako ih je dao vec 50 do sad.

 

Putin moze njemu da preti i da ga ucenjuje, ali mu moc da nesto zapravo uradi i kazni neposlusnost neprekidno slabi, a eventualno sklanjanje Lukasenka ne dolazi u obzir, jer je raspolozenje u Belorusiji sve vise antirusko takodje. Tako da je tu u pat poziciji.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma koji izbori. Ko veruje u izbore u slicnim zemljama. Lukasenko je zreo za beloruski metak jer je to jedini nacin skidanja njega sa vlasti dok je u Kremlju ova vlast.

 

Odneli su 10ak TOR sistema tamo, sumnjam bzvze..i sta to znaci ako nisu odmah, pa ne ide rat tako. Uostalom Rusija ima sta jos da pokaze i njihova snaga nije u vojsci vec tim raketama..

 

Lukasenko ima tu dosta vojske i naoruzanja da bi bespotrebno stajali, vrv ih pripremaju za momenat koji ce doci. Poljaci da li ce uci u rat je upitno.

 

Jedino kako se rat moze zaustaviti bez krvoprolica jeste da se Putler povuce, cak ima i osnov da nece i ne moze da ratuje protiv celog sveta.

Link to comment
Share on other sites

Putin moze Lukasenku da preti i smrcu, sta tu Putin dobija? Instaliranje nekog poslusnika ako ovaj nece? Da li iko misli da bi to Belorusi koji se i inace trude da se oslobode tiranina posmatrali mirno, pogotovo dok gledaju tu mocnu rusku vojsku kako fejluje u Ukrajini, pa i strah nestaje?

 

Nema teoretske sanse. Ako dodje do toga mislim da postoji velika verovatnoca da izbije ograniceni ili totalni sukob izmedu beloruske i ruske vojske stacionirane u Belorusiji.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Ceo svet osim Rusije se zalaze za to. I ja se zalazem za to. Uslov je prost - povlacenje ruske vojske sa teritorije susedne drzave i rat se sutradan zavrsava.

 

To bi Rusi i rusofili i neutralni mogli da urade i kao eksperiment, cisto da vidimo, da li bi se "NATO" koji satro ratuje protiv Rusa u Ukrajini krenuo na Moskvu ili ne.

Edited by McLeod
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Ceo svet osim Rusije se zalaze za to. I ja se zalazem za to. Uslov je prost - povlacenje ruske vojske sa teritorije susedne drzave i rat se sutradan zavrsava.

 

To bi Rusi i rusofili i neutralni mogli da urade i kao eksperiment, cisto da vidimo, da li bi se "NATO" koji satro ratuje protiv Rusa u Ukrajini krenuo na Moskvu ili ne.

Vidim...vidim....pogotovu ovi "šatro"....od Stotelberga do ovog drugorazrednog glumca. Kremaljski kompleksaš se podrazumeva...

Primetio sam da se rusofobi inače najviše zalažu za mir.... 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, McLeod said:

Da li iko misli da bi to Belorusi koji se i inace trude da se oslobode tiranina posmatrali mirno, pogotovo dok gledaju tu mocnu rusku vojsku kako fejluje u Ukrajini, pa i strah nestaje?

 

Nisam upućen u Belorusku situaciju, osim Azarenke :classic_rolleyes: naravno, ali zanima me šta je procena koliko su u tamo ljudi zaista protiv režima Lukašenka?  Znam za proteste kod zadnjih izbora, ali to nije nešto potrajalo... i još nešto - koliko su realne šanse da, recimo, Rusi umarširaju u Belorusiju i, šta ja znam, anektiraju je kao onomad moler Austriju, npr.?

Link to comment
Share on other sites

Prekid rata je besmislica i kupovanje vremena za kepeca i njegove sledbenike. Zima dolazi i tu ih treba satrati. Nikakva milost prema nacistima, ovo je cak i jajarenje od NATO i Amerike jer UA nije dovoljan ulog za pokretanje akcije protiv Putlera. Nek ih muce i razaraju dok se NATO stisle gace. Generalno svetu treba restart, cak su i Kinezi svesniji toga.

 

Kakav prekid rata kad im drze sve vredno u UA sto ih odrzava ekonomski. Mnogo su krvi dali da bi stali...samo nek im daju rakete dugog dometa i nek nakrive kapu. Za nacizam nema mesta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, fancy said:

 

Nisam upućen u Belorusku situaciju, osim Azarenke :classic_rolleyes: naravno, ali zanima me šta je procena koliko su u tamo ljudi zaista protiv režima Lukašenka?  Znam za proteste kod zadnjih izbora, ali to nije nešto potrajalo... i još nešto - koliko su realne šanse da, recimo, Rusi umarširaju u Belorusiju i, šta ja znam, anektiraju je kao onomad moler Austriju, npr.?

Ne mozemo znati sa sigurnoscu, ali navodno preko 50%. Jos veci je problem sto su mu fanovi 60+, tako da ako bi izgubio podrsku bezbednosnih struktura pao bi u roku od odmah.

Link to comment
Share on other sites

Ja koliko se secam, zapravo je par dana bilo jako labavo za Lukasenka. Nikakav rat njemu sad ne ide u korist. Svakako su izgleda Belorusi predali Rusima svo operativno naoruzanje, sto za same Ruse ima vise smisla, jer grebu sa dna kace za jedinice koje su na frontu. 

Za primirje je potrebno da se Rusi MAKAR pomaknu na linije pre 24. februara, pa onda videti za dalje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Devil In My Pants said:

Prekid rata je besmislica i kupovanje vremena za kepeca i njegove sledbenike. Zima dolazi i tu ih treba satrati. Nikakva milost prema nacistima, ovo je cak i jajarenje od NATO i Amerike jer UA nije dovoljan ulog za pokretanje akcije protiv Putlera. Nek ih muce i razaraju dok se NATO stisle gace. Generalno svetu treba restart, cak su i Kinezi svesniji toga.

 

Kakav prekid rata kad im drze sve vredno u UA sto ih odrzava ekonomski. Mnogo su krvi dali da bi stali...samo nek im daju rakete dugog dometa i nek nakrive kapu. Za nacizam nema mesta.

Kad bi se jelo sve što leti ne bi bilo brige na kugli zemaljskoj.....Nije to tako jednostavno. Verujem, kad bi se desilo, onako kako McLeod kaže, da se povuku Rusi iza svojih granica, da preddaju Krim...ti ne bi bio zadovoljan, naredio bi "juriš" na Crveni Trg i dalje....

 

Primirje, mir, zaustavljanje rata sada, u odnosu na mir za 6 meseci je ...izračunaj sam, pošto vodiš evidenciju o poginulima, osakaćenima, srušenim zgradama.....posao onih koji žele da maknu ili smaknu Putina, ne treba da bude zaustavljen, njima na volju, a to je pitanje za same Ruse...što se mene tiče, nemam problem s tim, neka se nastavi, ali koja će cena biti plaćena. Mene u glavnom direktno ništa ne košta. Pitaj one iz Kijeva, Harkova koji sede s decom, bez struje i vode, na minus ne znam koliko. Kako idu u WC, kako se greju sa malom decom....to što će posle svega da naplate Putinu, Rusiji, ni po jada...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Kad bi se jelo sve što leti ne bi bilo brige na kugli zemaljskoj.....Nije to tako jednostavno. Verujem, kad bi se desilo, onako kako McLeod kaže, da se povuku Rusi iza svojih granica, da preddaju Krim...ti ne bi bio zadovoljan, naredio bi "juriš" na Crveni Trg i dalje....

 

Primirje, mir, zaustavljanje rata sada, u odnosu na mir za 6 meseci je ...izračunaj sam, pošto vodiš evidenciju o poginulima, osakaćenima, srušenim zgradama.....posao onih koji žele da maknu ili smaknu Putina, ne treba da bude zaustavljen, njima na volju, a to je pitanje za same Ruse...što se mene tiče, nemam problem s tim, neka se nastavi, ali koja će cena biti plaćena. Mene u glavnom direktno ništa ne košta. Pitaj one iz Kijeva, Harkova koji sede s decom, bez struje i vode, na minus ne znam koliko. Kako idu u WC, kako se greju sa malom decom....to što će posle svega da naplate Putinu, Rusiji, ni po jada...

Da, ti bi predao svoje dupe cim bi ti ugasili struju. Ne ide to tako, a ono sto znam iz Ukrajine sigurno nisu za tvoju mirnu zimu da daju zemlju okupatoru jer pazi nemaju struju.

 

To nijednom recju nikada od vas sto se ljutite da vam kazu da ste neutralni niste osudili. Niti ono da UA nisu narod, a ni drzava. Niti vas dotice sto to svakodnevno govore na njihovim drzavnim televizijama.

 

Lepo je rekao Zelenski, mir kad napustite nase teritorije i ja se slazem sa tim. Naravno to ne sme da bude kraj sankcija, to je druga prica.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devil In My Pants said:

Da, ti bi predao svoje dupe cim bi ti ugasili struju. Ne ide to tako, a ono sto znam iz Ukrajine sigurno nisu za tvoju mirnu zimu da daju zemlju okupatoru jer pazi nemaju struju.

 

To nijednom recju nikada od vas sto se ljutite da vam kazu da ste neutralni niste osudili. Niti ono da UA nisu narod, a ni drzava. Niti vas dotice sto to svakodnevno govore na njihovim drzavnim televizijama.

 

Lepo je rekao Zelenski, mir kad napustite nase teritorije i ja se slazem sa tim. Naravno to ne sme da bude kraj sankcija, to je druga prica.

Eto sad i podmećeš....gde sam ja rekao da bi se trebali predati, zato što nemaju struju ? Razjasni mi to, pa ćemo dalje, ako treba.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Eto sad i podmećeš....gde sam ja rekao da bi se trebali predati, zato što nemaju struju ? Razjasni mi to, pa ćemo dalje, ako treba.

 

Nema sta da ti razjasnim. "Mir" je isto kao i predaja...kako god to da zoves..primirje??

 

Tu im je kraj i ovi ce samo ojacati trenutne pozicije.

 

Cena je skupa, ali je vredna...

 

Koliko je neko svestan da se ceo svet menja da je UA izgubila..zna Putler da i "dobije" da to NATO nece dozboliti. On bi sad primirje ali da ovo bude Rusija. Pa nisu dovoljno jaki da to mogu da otmu.itd..

 

Pandorina kutija ce biti otvorena, a onda ode sve u qrac. 

 

Da dodam, neke stvari ne moras napisati da bi se videla izmedju redova.

Link to comment
Share on other sites

Rusija ne sme da profitira iz ove agresije jer se time šalje poruka svim sličnima Putinu da je agresija sasvim ok. To što bi ovaj rat koštao manje u životima ne znači da je to bolje rešenje jer ćemo posle toga imati još takvih ratova i 10 puta više žrtava nego da se ovde ratuje još 10 godina.

 

Ako hoće da otima teritoriju moraće da okupira celu Ukrajinu ili da se povuče ako želi mir sa Ukrajinom. Treće rešenje za sada ne postoji.

 

Poruke tipa "ja sam za mir" ostavite za izbor mis sveta. Ovde komentarišemo rat i ono što vidimo ili očekujemo da će se desiti. Niko nije za rat ali ga je Putin započeo i neće se završiti dok on ne bude imao više štete nego koristi od njega.

 

Edited by Klotzen
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nema sta da ti razjasnim. "Mir" je isto kao i predaja...kako god to da zoves..primirje??

 

Znači,,,stali smo kod podmetanja...i tu smo ostali. Priče o Kekecu i Bedanecu, može dečici pred spavanje...

7 minutes ago, Klotzen said:

Rusija ne sme da profitira iz ove agresije jer se time šalje poruka svim sličnima Putinu da je agresija sasvim ok. To što bi ovaj rat koštao manje u životima ne znači da je to bolje rešenje jer ćemo posle toga imati još takvih ratova i 10 puta više žrtava nego da se ovde ratuje još 10 godina.

 

Ako hoće da otima teritoriju moraće da okupira celu Ukrajinu ili da se povuče ako želi mir sa Ukrajinom. Treće rešenje za sada ne postoji.

 

Poruke tipa "ja sam za mir" ostavite za izbor mis sveta. Ovde komentarišemo rat i ono što vidimo ili očekujemo da će se desiti. Niko nije za rat ali ga je Putin započeo i neće se završiti dok on ne bude imao više štete nego koristi od njega.

 

 

Samo da razjasnim, a ti ćeš razumeti valjda....kraj rata, prekid.....ne pričam o ishodu.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...