Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

2 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

S obzirom da se citava stvar odvija mimo kakve logike i dokle sve ide, ne bi me cudilo da Putin upotrebi i takticko nuklearno oruzje iznad Kijeva. Njemu je ovde pobeda sve i bojim se da je spreman da ide do kraja. 

Ma daj, ovo bi bio klasičan put u težak poraz i teško je i zamisljiv, iskreno i ne želim da razmišljam u tom pravcu. Prvo ovo bi bio kraj sveta koji poznajemo i zbog toga da ovo ne bi bila jedina bomba koja bi upotrebljena, a drugo samo jedna ta bomba bi napravila nezapamćeno zagađenje, a ne samo da bi posledica osetila Ukrajina, nego i cela planeta, a posebno Rusija. 

Ne vidim kakvu bi pobedu izvojevala Rusija ako zajedno za Ukrajinom uništi i svoju državu?

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, attolini said:

.

 

Rusija ce poceti da prodaje gas isklucivo za rublj...vest od pre desetak minuta, koliko ja kapiram zapadne zemlje ce moraiti da prodaju valutu na Moskovskoj berzi...Rublj na berzi ojacao desetak procenata, gas na berzi u Holandiji poskupeo na dvadesetak...zanimljivo, sta ce iz ovoga da ispadne na kraju..

 

.

 

Meni veoma interesantan potez (ovo za prodaju iskljucivo u Rubljama). Potrudicu se da ispratim da li ce i kakve efekte ovo imati na malo duzi vremenski period, i da li ce istrajati u ovoj odluci.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, attolini said:

.

 

Rusija ce poceti da prodaje gas isklucivo za rublj...vest od pre desetak minuta, koliko ja kapiram zapadne zemlje ce moraiti da prodaju valutu na Moskovskoj berzi...Rublj na berzi ojacao desetak procenata, gas na berzi u Holandiji poskupeo na dvadesetak...zanimljivo, sta ce iz ovoga da ispadne na kraju..

 

.

 

Primoravanje na koristenje rublje kao sljedeci stepen eskalacije nasilja - kada prijetnja nuklearnim oruzjem nije dovoljna. 

 

Jasno mi je da to znaci da ce time osigurati  kontrolu priliva eura i dolara, ali na ne-ekonomskom nivou bas onako  jadno zvuci...

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Don Juan said:

Ma daj, ovo bi bio klasičan put u težak poraz i teško je i zamisljiv, iskreno i ne želim da razmišljam u tom pravcu. Prvo ovo bi bio kraj sveta koji poznajemo i zbog toga da ovo ne bi bila jedina bomba koja bi upotrebljena, a drugo samo jedna ta bomba bi napravila nezapamćeno zagađenje, a ne samo da bi posledica osetila Ukrajina, nego i cela planeta, a posebno Rusija. 

Ne vidim kakvu bi pobedu izvojevala Rusija ako zajedno za Ukrajinom uništi i svoju državu?

Slažem se sa tobom, meni nema baš logike posezati za "crvenim dugmencetom" nakon mesec dana ratovanja. Sumnjam da su Ukrajinci sposobni da odrade kontraofanzivu veći razmera, jednostanvo ovi će ih poklopiti avijacijom i projektilima, nema potrebe za nuklearkom. Ukrajinci bi isto ovako mogli nastaviti, samo je pitanje koliko tehnike i municije imaju, uz nadu da front neće popustiti pa da ne dođe do okruženja jedinica koje se bore na Donbasu. Manpadsi i Javelini su super za gerilsko ratovanje, ali Ukrajinska ravnica nije isto što i vrleti Avganistana ili Čečenije, teže se sakriti (pričam o situaciji nakon eventualnog proboja fronta).

 

Na sve to Rusi kontrolišu more i vazduh, pa je jedini način za dostavljanje pomoći kopno. Navodno su Rusi postavili radare velikog dometa u okolini Bresta i u Pridnjestrovlju, a sve u cilju rane detekcije letelica koje ulaze u vazdušni prostor Ukrajine. Verujem da provode i redovno izviđanje pograničnih oblasti.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, attolini said:

.

 

Rusija ce poceti da prodaje gas isklucivo za rublj...vest od pre desetak minuta, koliko ja kapiram zapadne zemlje ce moraiti da prodaju valutu na Moskovskoj berzi...Rublj na berzi ojacao desetak procenata, gas na berzi u Holandiji poskupeo na dvadesetak...zanimljivo, sta ce iz ovoga da ispadne na kraju..

 

.

Nisam ovo očekivao. Dakle Putin se u svojoj glavi totalno i definitivno raskantao sa zapadom, ovo više ne ostavlja mjesto ni iluziji o mogućnosti normalizacije odnosa. Mislim da Sovjetski Savez nikada nije povukao ovakav potez.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Liska Manjina said:

Sumnjam da su Ukrajinci sposobni da odrade kontraofanzivu veći razmera, jednostanvo ovi će ih poklopiti avijacijom i projektilima, nema potrebe za nuklearkom.

Bacanje nuklearke na Ukrajinu je ista situacija kao kada bi gađao komšiju na spratu u zgradi sa molotovljevim koktelom.

 

Bukvalno isto.

Edited by Don Juan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dobar Basara

 

 

Viralan“ je, što bi rekle tupoumne novindžije, postao video-snimak pravoslavnog skupa u nekoj bosanskoj pripizdini na kome neko prpošno popište u amoku poziva verne da uskliknu s ljubavlju „triput ura za Kadirova“, a skup unisono usklikuje ura-ura-ura.

Slučaj etnofiletizma dijalektički uznapredovalog u etnokretenizam zaslužuje analizu. Opštepoznato je, naime, da je Ramzan Kadirov, proputinovski gaulajter Čečenije, po veroispovesti musliman. Takođe je opštepoznato da veliki (verovatno većinski) deo SPC-ovog sveštenstva i verništva muslimane ne može očima da vidi.

Isto tako mi je nepoznato (mada nije preporučljivo reći) da je Vladimir Solovjov - po narodnosti, viđi vraga, Rus - vaktile pisao da „Srbima pravoslavlje služi uglavnom da bi mrzeli okolne nepravoslavne narode“. (Smem se opkladiti da isto misli i Vladimir Putin).

Grdno bi se, kad bi ustao iz groba, iznenadio Vladimir Solovjov uvidevši da pravoslavlje, onako kako ga shvataju bosanska seoska popištad, može da posluži i za ljubav prema muslimanima. Hoću da kažem da bi se Solovjov u prvi mah prijatno iznenadio. Došlo im iz dupeta u glavu - pomislio bi Vladimir Sergejevič - da su hrišćani u obavezi da se mole za sve ljude, a ne samo za „sve pravoslavne hrišćane“, kako se moli na SPC-ovim liturgijama.

Brzo bi se, međutim, Solovjov razočarao. Čim bi shvatio da bosanski pop usklikuje triput ura za Kadirova, ne zato što voli muslimane nego zato što smatra da je Ramzan „pošteni musliman“, koji se bori rame uz rame sa pravoslavnom braćom Rusima u boju - protiv koga - protiv pravoslavne braće Ukrajinaca. Tek to Solovjovu ne bi bilo jasno, pa bi se vratio u grob pod devizom „bolje grob nego rob gluposti“.

Da li će nadležni episkop očinski pokarati popište, odrapiti mu neku epitimijicu? Čisto sumnjam, jer osnovano sumnjam da i nadležni episkop misli isto što i popište, samo što celomudreno ćuti.

Živo me interesuje koliko li je viralni video dobio lajkova, koliko pak hejtova, mrzi me da proveravam, a sve da me i ne mrzi, sumnjam da bih umeo. Svejedno, smem se ovako na neviđeno kladiti da je neuporedivo više lajkova.

I uopšte, ne samo bosanskopopovska nego i svesrpska javna i medijska scena upadljivo štrče iz evropske medijske scene, što je maltene pouzdan znak da će kao 1989, kao i ko zna koji put pre toga, Srbija izabrati pogrešnu stranu istorije. Da ne bude nedoumica: kakav god bio ishod rata, Rusija će biti na pogrešnoj strani istorije, s tim što će Rusija po sili sopstvene istorije to morati, mi nećemo, ali po svemu sudeći hoćemo.

U svim srpskim ljubavima uvek ima dosta računice. (Znaju to dobro svi koje volimo.) Ljubavna računica bosanskog popa - i ledgona koji su dovoljno oprezni da ne kukuriknu pre svitanja - jeste sledeća: rat u Ukrajini će sakalirati, umešaće se NATO, Rusija će ga pobediti, osvetiti se umesto nas zbog bombardovanja i vratiti nam „naše“ Kosovo. A ako neka atomska bomba padne i na Beograd, jbg, love hurts.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Beonegro said:

Nisam ovo očekivao. Dakle Putin se u svojoj glavi totalno i definitivno raskantao sa zapadom, ovo više ne ostavlja mjesto ni iluziji o mogućnosti normalizacije odnosa. Mislim da Sovjetski Savez nikada nije povukao ovakav potez.

 

.

 

Ne znam sta da ti kazem...informacija sta to zapravo znaci jos nema, Rusiji su vec kako znas zamrznuta sredstva centralne banke, tu su bili verovatno i papiri za celicnim garancijama, svaka dolarska transakcija na celoj planeti je pod sapom US...delom, ovo je sigurno nastavak otkaza od dolara, procesa koji nije poceo juce.

 

Ovde provejava da je on lud, meni je tesko da poverujem u to, neverovatno hladan, racionalan lik...On je zajedno s ekipom , a to nisu oni likovi koje ste svi videli kad je najavljen rat, verovatno dosao do toga da je konacan razlaz neminovan, i da ce rat to samo ubrzati...Dakle nije ovo konacan razlaz, ..on se desio otpocinjanem rata, i suguran sam da je bio toga svestan..

U isto vreme najavio je postovanje svih ugovornih obaveza pri isporuci gasa ...

 

Da ne zivim u Moskvi, bilo bi mi bas interesantno da posmatram kuda ide Rusija...😂 

 

Moje licno misljenje, da normalizacija odnosa nikad nije zavisila od Moskve, ili makar ne u vecem delu...ovo sto se desava je deo procesa starog par decenija..

 

.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Beonegro said:

Ovdje se ne slažemo, ali to već znaš

 

.


Ne mogu da stavim i like i smileya u isto vreme ..pa moram ovako..👍😂....

 

edit...ne slazemo se, ali makar razgovaramo, i pokusavamo da saslusamo jedan drugog...sto nije bio uvek slucaj kod onih drze sudbine stotina miliona ljudi u rukama..

 

.

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, attolini said:

 

.

 

Moze to da se nazove bescascem, ali to je realnost nase civilizacije, Fridman  makar o tome otvoreno govori...ne sklanjajuci se iza licemernih floskula..

 

Glavni procesi na planeti, koji odredjuju kako ce se ona vrteti,  se nisu mnogo promenili jos od rimskog carstva, i nije cudo da rimski simboli, naprimer fascia stoje i kod kremlja i u americkom kongresu...Ako je anticka grcka kolevka evropske civilizacije/ russia included/ u svom politickom i filozofskom obliku, Rim je ono sto je oblikuje kad prestanu sva sranja sa filozofijom, civilizacijskim , evropskim vrednostima, demokratijom...to je nivo iznad, na kome razmisljaju velike sile...i zato ne cudi njegov osvrt na Rim...

 

Evropska civilizacija / US, Russia included /  jeste oblikovala svet svojim univerzitetima, naukom, umetnoscu, knjizevnoscu, misliocima...ali tesko da su francuski prosvetitelji zamisljali revoluciju koja ce se desiti, kao kolevku evropskog imperijalizma /russia included/ ... najveceg zla proslog milenijuma koje je dovelo do dva planetarna rata , desetine miliona poginulih, rasturanja africkog kontinenta, genocida, holokausta...itd...

Demokratija je jos od Magna Carte kompromis sukoba samih elita...

 

I tako , dolazimo do glavnog pitanja...Kako smo mi sjebali sami sebe i dobrovoljno postali glupim ?

 

Kako se nadje uvek dovoljan broj ljudi da poveruje da mora da se prolije krv da bi se zastitili "sveti srpski grobovi"...da se mora razjebati Irak, i celi bliski istok,  jer Sadam ima oruzje za masovno unistenje, i za to nam bude dovoljna - epruveta...ili da uzimamo na sebe misiju "denacifikacije" Ukrajine...

Izgleda da mi zapravo nemamo problem s onim sto znamo vec s onim sto smo uvereni da znamo do mere da nam ta stvar koju znamo deluje ocigledno. O tim stvarima cini se da u jednom trenutku prestanemo da razmisljamo, a kad prestanemo da razmisljamo onda ih radimo po automatizmu i stalno ponavljamo iste greske, uvereni da radimo nesto savrseno logicno i ispravno.

 

Negde stoji recenica - ako se slozimo da ratovi nastaju u ljudskom umu razumno je pretpostaviti da se u ljudskom umu imaju i resavati. Nijedan od ratova koji se vode  nije posledica nuznosti vec je posledica izbora.

 

I dok se mi kao drustvo, civilizacija, ne izdignemo vise elita..prestanemo da se dobrovoljno stavljamo pod prinudu, istih onih koji su nas i doveli dovde...i ne nametnemo kao jedini narativ cuvanje ljudskog zivota, oni ce probleme, strateske, finansijske, ideoloske..izmedju sebe resavati ratom...Dok to ne promenimo zivecemo u onom Klauzevicevom svetu vecnih ratova koji se samo povremeno prekidaju primirjem da bismo se oporavili od proslih i spremili za buduce ratove.

 

.

Netacno, upravo Evropa te SAD i Kanada kao i Australija i Novi Zeland pripadaju istom kulturno-civilizacijskom koridoru, a kome ne pripadaju Rusija te kojekakve Belorusije i Srbije (citaj orijentalne despotije tursko-mongolskog tipa).
Zato Evropljani ni ne dozivljavaju SAD kao okupacionu silu, vec kao prirodnog partnera, a Rusiju i njene minione dozivljavaju kao smrtnog neprijatelja, sto i jeste.

A ''autenticna Evropa od Lisabona do vladivostoka (WTF???)'' postoji samo u skrabotinama kojekakvih Dugina, Kalajica, Julijusa Evola i onog izdajnika Francuske i celog evropskog sveta de Gola.

Edited by FrediB
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, FrediB said:

Netacno, upravo Evropa te SAD i Kanada kao i Australija i Novi Zeland pripadaju istom kulturno-civilizacijskom koridoru, a kome ne pripadaju Rusija te kojekakve Belorusije i Srbije (citaj orijentalne despotije tursko-mongolskog tipa).
Zato Evropljani ni ne dozivljavaju SAD kao okupacionu silu, vec kao prirodnog partnera, a Rusiju i njene minione dozivljavaju kao smrtnog neprijatelja, sto i jeste.

A ''autenticna Evropa od Lisabona do vladivostoka (WTF???)'' postoji samo u skrabotinama kojekakvih Dugina, Kalajica, Julijusa Evola i onog izdajnika Francuske i celog evropskog sveta de Gola.

Strasno sta se pise moj Fredi. Imam osecaj da je velika vecina nije ni videla.. Rusiji da nepisem,a''braca'' su. Nistanismonaucili u 20g-30g idiotluka..moze Serbistanac da trpi koliko hoces

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, attolini said:

Moje licno misljenje, da normalizacija odnosa nikad nije zavisila od Moskve, ili makar ne u vecem delu...ovo sto se desava je deo procesa starog par decenija..

 

Moje misljenje je da je Evropa pokusala da im Rusija bude partner, otvarale su se fabrike u Rusiji, npr automobilska industrija, Francuzi i Nijemci, ti to bolje znas odikoga, ako zivis u Moskvi, medjutim Amerikanci nisu nikada htjeli da Rusija bude partner, nego je bila predstavljanja kao neprijatelj. Sjetimo se sam histerije oko mijesanja Rusa u izbore u Americi, totalna nebuloza, ali se to vrtilo na CNN 24/7. 

Sa takvim nastupom SAD, koji dominiraju u NATO, Evropa je pod pritiscima poklekla i sada se odrice svog biznisa u Rusiji, kao i ruskih resursa, kao i da su pristali da kupuju sirovine povecim cijenama. Kako ce se to odraziti na konkurentnost prema azijskim ekonomijama, tek cemo da vidimo.

 

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Strasno sta se pise moj Fredi. Imam osecaj da je velika vecina nije ni videla.. Rusiji da nepisem,a''braca'' su. Nistanismonaucili u 20g-30g idiotluka..moze Serbistanac da trpi koliko hoces

Oni naivno i pogresno misle da je Rusija deo Evrope samo zbog onih Potemkinovih sela tipa St. Petersburg i Moskva, a potpuno izostavljaju gotovo urodjeni centralnoazijsko-despotijski karakter te zemlje. 

Isto kao kad bi karakazan zvani Srbistan vrednovali po Knez Mihailovoj i centru NS-a. Glupost na kub. 

Edited by FrediB
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jadna Rusija neshvacena i nepravedno optuzena. Sta su uradili, samo drze skoro sve bivse sovjetske republike na lancu kao failed states, a kad im se jedna otrgla, hoce da je "denacifikuju" jer mora da samo nacisti beze od Rusa, nema druge.

 

Dok prebacuje drugima neokolonijalizam, ostaje uz Kinu jedina prava kolonijalna sila sveta, sa tom doktrinom 19. veka u najboljem slucaju.

 

To sto su njihove kolonije kopneno povezane sa maticom ne menja cinjenicu da su kolonije i da ti narodi zive pod njihovom cizmom vekovima.

  • Like 8
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Jadna Rusija neshvacena i nepravedno optuzena. Sta su uradili, samo drze skoro sve bivse sovjetske republike na lancu kao failed states, a kad im se jedna otrgla, hoce da je "denacifikuju" jer mora da samo nacisti beze od Rusa, nema druge.

Bukvalno svuda gde imaju uticaj su instalirali najgore lopuze i tirane.

Jermenija, Belorusija, centralna Azija....sve dno, jad i cemer. 

 

Posle se cude kojekakvim bunama, nezadovoljstvima, sarenim revolucijama i slicnom. 

 

Edited by FrediB
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, FrediB said:

Bukvalno svuda gde imaju uticaj su instalirali najgore lopuze i tirane.

Jermenija, Belorusija, centralna Azija....sve dno, jad i cemer. 

 

Posle se cude kojekakvim bunama, nezadovoljstvima, sarenim revolucijama i slicnom. 

 

 

I kad mi neko prica o Kolumbovom osvajanju Amerike i genocidu nad domorocima. Svakako tamna stranica americke istorije.

 

Sa druge strane, narodi koji zive u Sibiru i na Aljasci, Mongoli pa i deo Kineza su ruske "misionare" docekali rasirenih ruku.

 

Svaki narod (ako izuzmemo nase idiote) koji je osetio tudju nerusku cizmu je prevazisao proslost i gleda u buducnost, samo svi i dalje hoce da beze od Rusa.

 

Mora da su svi ludi, a Rusi jadni, nista nisu krivi.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

I kad mi neko prica o Kolumbovom osvajanju Amerike i genocidu nad domorocima. Svakako tamna stranica americke istorije.

 

Sa druge strane, narodi koji zive u Sibiru i na Aljasci, Mongoli pa i deo Kineza su ruske "misionare" docekali rasirenih ruku.

 

Svaki narod (ako izuzmemo nase idiote) koji je osetio tudju nerusku cizmu je prevazisao proslost i gleda u buducnost, samo svi i dalje hoce da beze od Rusa.

 

Mora da su svi ludi, a Rusi jadni, nista nisu krivi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_conquest_of_Siberia

 

Quote

The conquest of Siberia also resulted in the spread of diseases. Historian John F. Richards wrote: "... it is doubtful that the total early modern Siberian population exceeded 300,000 persons. ... New diseases weakened and demoralized the indigenous peoples of Siberia. The worst of these was smallpox "because of its swift spread, the high death rates, and the permanent disfigurement of survivors." ... In the 1650s, it moved east of the Yenisey, where it carried away up to 80 percent of the Tungus and Yakut populations. In the 1690s, smallpox epidemics reduced Yukagir numbers by an estimated 44 percent. The disease moved rapidly from group to group across Siberia."

 

Quote

The command was that the natives be "totally extirpated" with Pavlutskiy leading again in this war from 1744–47 in which he led to the Cossacks "with the help of Almighty God and to the good fortune of Her Imperial Highness", to slaughter the Chukchi men and enslave their women and children as booty. However the Chukchi ended this campaign and forced them to give up by killing Pavlutskiy and decapitating him.[14]

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...