Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, berti said:

 

A da se sada na zapadu sprovede anketa o tome da li treba bacati atomske bombe po Rusiji, a da se posledice osete samo u njoj... Vecina bi bila za to jer ta histerija galopira.

 

 

.

 

Postoji slicno istrazivanje u US od pre nekoliko godina ..vezano za atomsku na Iran, gde je vecina valjda bila ZA...ne pamtim procente, bio je znacajan broj cak i kad je u pitanju bilo receno da moze  imati za posledicu milione zrtava..i nisu krivi ti ljudi , krivi su oni koji irance ili ruse u ovom slucaju predstavljaju kao nekog koga mozes sravniti sa zemljom...

 

 

Citat nize nije napisan juce...napisao ga je davne 1854. godine pred Krimski rat ruski poznati pesnik Tyutchev...

 

 

„Odavno je bilo moguće predvideti da će ova besna mržnja, koja se trideset godina, svake godine sve više, rasplamsava na Zapadu protiv Rusije, jednog trenutka  pobeci sa lanca. Taj trenutak je stigao.
Rusiji je jednostavno ponuđeno samoubistvo, odricanje od samog temelja svog bića, svečano priznanje da ona nije ništa drugo na svetu, već divlja i ružna pojava, kao zlo koje treba ispraviti."

 

.

Link to comment
Share on other sites

Off topic: mislim, moram da otkucam da sa dva klika, ma koliko da su dobra, ništa pametno ne može da se nađe s netu.

Mora minimum (minimuma) 50-100 plus kuckanje.

Takođe bih da primetim da su štampani mediji i dalje bolji izvori stavova, članaka, intervjua, čega već (počeo sam aktivnije da kupujem nedeljna izdanja, Novu i Danas). Otprilike je razlika između njih i onlajn tekstova, kao film u bioskopu u odnosu na film na tabletu (ili mobilnom).

Moj neki utisak.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Jurgen said:

 

Zbog ovakvih stavova i izbijaju ratovi, nema dijaloga, nema potrebe da se nadje neko resenje, nego samo ono sto pise na nekom papiru od pre 30, 50, 100 godina...

 

I naoruzanje, zivoti vojnika i civila, kuce, zgrade, bolnice, izbeglice, sve je jeftinije nego da se organizuje referendum...

Pa valjda smo mi na našem primeru naučili da su granice u Evropi nepromenjive.

Osim kad nisu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Brian Setzer said:

Off topic: mislim, moram da otkucam da sa dva klika, ma koliko da su dobra, ništa pametno ne može da se nađe s netu.

Mora minimum (minimuma) 50-100 plus kuckanje.

Takođe bih da primetim da su štampani mediji i dalje bolji izvori stavova, članaka, intervjua, čega već (počeo sam aktivnije da kupujem nedeljna izdanja, Novu i Danas). Otprilike je razlika između njih i onlajn tekstova, kao film u bioskopu u odnosu na film na tabletu (ili mobilnom).

Moj neki utisak.

 

Samo kratko posto smo vec pisali o tome - cak i ako shvatis bukvalno dva klika, opet su bolji i od najboljih stampanih izdanja.

 

Ako kazes da nisu, znaci da ne znas da ih nadjes. Nista licno. Ali ovo sto kazes je danas bukvalno nemoguce.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, attolini said:

 

 

.

 

Postoji slicno istrazivanje u US od pre nekoliko godina ..vezano za atomsku na Iran, gde je vecina valjda bila ZA...ne pamtim procente, bio je znacajan broj cak i kad je u pitanju bilo receno da moze  imati za posledicu milione zrtava..i nisu krivi ti ljudi , krivi su oni koji irance ili ruse u ovom slucaju predstavljaju kao nekog koga mozes sravniti sa zemljom...

 

 

Citat nize nije napisan juce...napisao ga je davne 1854. godine pred Krimski rat ruski poznati pesnik Tyutchev...

 

 

„Odavno je bilo moguće predvideti da će ova besna mržnja, koja se trideset godina, svake godine sve više, rasplamsava na Zapadu protiv Rusije, jednog trenutka  pobeci sa lanca. Taj trenutak je stigao.
Rusiji je jednostavno ponuđeno samoubistvo, odricanje od samog temelja svog bića, svečano priznanje da ona nije ništa drugo na svetu, već divlja i ružna pojava, kao zlo koje treba ispraviti."

 

.

"Predrasude Zapada o Rusiji - Nedelja - Dnevni list Danas" https://www.danas.rs/nedelja/predrasude-zapada-o-rusiji/

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, attolini said:

Odavno je bilo moguće predvideti da će ova besna mržnja, koja se trideset godina, svake godine sve više, rasplamsava na Zapadu protiv Rusije, jednog trenutka  pobeci sa lanca. Taj trenutak je stigao.
Rusiji je jednostavno ponuđeno samoubistvo, odricanje od samog temelja svog bića, svečano priznanje da ona nije ništa drugo na svetu, već divlja i ružna pojava, kao zlo koje treba ispraviti."

 

Druže, kratkom proverom citata i izvora odakle si ovo pokupio, ne samo da nisi tačno preneo citat nego si u panici i nepažljivo pročitao i spojio deo Tjutčeva (prva rečenica) sa "poetski nadahnutom" izjavom Dmitrija Medvedeva (ostatak).

(Neću da linkujem đubre, zna se koji je portal, koji počinje na "SP")

 

medv.jpg

 

 

Što se mene tiče, posle ovakve gluposti, izbrisan si s liste ljudi na forumu sa kojima se može vršitii normalna razmena mišljenja.

 

Ako ćemo o Tjutčevu, proveriv citat je sledeće, što poprilično dobro govori o kakvom čoveku pričamo:

 

“There can be no alliance between Russia and the West, either for the sake of interests or for the sake of principles. There is not a single interest, not a single trend in the West which does not conspire against Russia, especially her future, and does not try to harm her. Therefore Russia’s only natural policy towards the West must be to seek not an alliance with the Western powers but their disunion and division. Only then will they not be hostile to us, not of course out of conviction, but out of impotence.”

 

Mislim da nam je ovaj Modus Operandi jako dobro poznat.

Edited by fancy
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cyber said:

 

 

 

 

Nemojte tako ofrlje trcati pred rudu, relevantne informacije su na dohvat ruke. Radi se zamrzavanju a ne oduzimanju imovine; sve prema tacno utvrdjenim kriterijumima. "Neki ćata u opštini" je EU.

 

 

 

 

Ova priča je počela rečenicom jednog Forumaša "oduzetu imovinu prodati i za te pare kupiti oružje Ukrajincima". Naveo sam da se privatna imovina ne oduzima tek tako, dobio odgovor "sud je formalnost" pa sam opet naveo da u demokratskim zemljama sud nikako nije formalnost. Ja nisam pisao o zamrzavanju. Samo o ćati koji radi proskripcije na osnovu nekih svojih kriterijuma, bez suda i suđenja. Već viđeno u starom Rimu. Ili komunističkim državama 20. veka.

 

Ali ne bi smelo da se vidi u demokratskoj Evropi. ili SAD. Pa makar se ćata zvao i EU Council.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema mnogo veze s temom, zato spojler:

Spoiler

  

29 minutes ago, fancy said:

 

Druže, kratkom proverom citata i izvora odakle si ovo pokupio, ne samo da nisi tačno preneo citat nego si u panici i nepažljivo pročitao i spojio deo Tjutčeva (prva rečenica) sa "poetski nadahnutom" izjavom Dmitrija Medvedeva (ostatak).

(Neću da linkujem đubre, zna se koji je portal, koji počinje na "SP")

 

medv.jpg

 

 

Što se mene tiče, posle ovakve gluposti, izbrisan si s liste ljudi na forumu sa kojima se može vršitii normalna razmena mišljenja.

 

Ako ćemo o Tjutčevu, proveriv citat je sledeće, što poprilično dobro govori o kakvom čoveku pričamo:

 

“There can be no alliance between Russia and the West, either for the sake of interests or for the sake of principles. There is not a single interest, not a single trend in the West which does not conspire against Russia, especially her future, and does not try to harm her. Therefore Russia’s only natural policy towards the West must be to seek not an alliance with the Western powers but their disunion and division. Only then will they not be hostile to us, not of course out of conviction, but out of impotence.”

 

Mislim da nam je ovaj Modus Operandi jako dobro poznat.

 

Pa nije drugi deo rekao Medvedev, na osnovu čega si to zaključio, na osnovu onoga što piše na sp... sajtu?

 

Mislim, kad ga prevedeš, ali na ruski, pa pitaš Gugletu.

 

Gugleta isto daje odziv na ime pesnika onako kako ga daje, mislim, sve zavisi koga pitaš i na kom jeziku, pa onda mora čitaš na onim jezicima koje razumeš. 

 

Recimo, rusko-finski rat pre WWII, uvek će prvo da se pročita kako su ih Finci pobili ko zečeve u prvom naletu, detaljno opisano, naširoko i nadugačko, a onda zbrzano ide kako su Rusi na grubi silu ipak pobedili i uzeli im teritorije koje su 'teli (koliko se sećam i više od toga). Te teritorije su i dalje u Rusiji, tj Finska je izgubila taj rat.

 

Po meni, svaka nacionalna istorija, a generalno i istorija sama po sebi je mitološka, koliko god da je odskoro ili ne. Šta je tačno rek'o Tjutčev i kad, onlajn pretragom je nemoguće zasigurno proveriti, znači jedino po knjigama da se traži..

Možda i grešim.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

objektivno nije. To je klasicno tapkanje u mraku i trazenje oslonca za neke intimne, emotivne misli iza kojih ne stoji logika, pa onda groznicavo trazis supstitut.

I ovo napiše čovek koji pogleda statistiku teniskog meča ili košarkaške utakmice i njima piše kao da je sedeo u prvom redu publike.

Pa znamo se aman.

 

Naravno da nisi gledao ni Meršajmerova izlaganja a ni Milinovića.Nisam ja od tebe to ni očekivao.

Jer da jesi , mogao si da izazoveš stavove obojice kontra argumentima.Naravno da nisi.

Sva ova tvoja pisanija kako se bruse stavovi je arčenje tastature i gde baš da nađeš rak kao primer.Ubo si ga samo tako.

1 hour ago, Eddard said:

Na forumu, gde drugde 😉

Ovo ti je na nivou ,,Putin je poludeo"

Ako ne možeš bolje , nemoj ni ovoliko .

Link to comment
Share on other sites

...vidim iz medija da je RF odbila primjeniti privremenu mjeru koju je naložio Sud pravde(jedan od 5 stalnih organa UN)-zaustavlje svih ratnih aktivnosti.Rekao bih očekivano,jer se RF nije pojavila na ročištu,smatrala je da  Sud pravde nije mjerodavan.

Ukrajina je pokrenula spor pred Sudom pravde u Hagu na temelju Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida,ali ne da dokaže genocid,nego da dokaže da genocida kao jednog od povoda za rat kako su navodili Putin,Lavrov itd nije bilo

Unaprijed se znalo da i ako rješenje Suda bude pozitivno,odluke Suda će se teško provesti,ili se uopće neće moći provesti.Naime Sud nema mogućnosti nametnuti svoje odluke,može otići pred VS UN.A znate i sami da stalni članovi VS UN imaju pravo veta na bilo koju rezoluciju,pa tako i RF.Tu bih rekao da Ukrajina ide za tim da dobije neku satisfakciju nakon presude  da genocid  nije mogao biti neki osnov za pokretanje rata.

Sličan slučaj  je bio spor USA-Nikaragva.Nikaragva je dobila,ali je USA iskoristila svoje pravo veta kao stalna članica VS UN,na rezoluciju VS UN ,koja se ticala provedbe odluka Suda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

Druže, kratkom proverom citata i izvora odakle si ovo pokupio, ne samo da nisi tačno preneo citat nego si u panici i nepažljivo pročitao i spojio deo Tjutčeva (prva rečenica) sa "poetski nadahnutom" izjavom Dmitrija Medvedeva (ostatak).

(Neću da linkujem đubre, zna se koji je portal, koji počinje na "SP")

 

medv.jpg

 

 

Što se mene tiče, posle ovakve gluposti, izbrisan si s liste ljudi na forumu sa kojima se može vršitii normalna razmena mišljenja.

 

Ako ćemo o Tjutčevu, proveriv citat je sledeće, što poprilično dobro govori o kakvom čoveku pričamo:

 

“There can be no alliance between Russia and the West, either for the sake of interests or for the sake of principles. There is not a single interest, not a single trend in the West which does not conspire against Russia, especially her future, and does not try to harm her. Therefore Russia’s only natural policy towards the West must be to seek not an alliance with the Western powers but their disunion and division. Only then will they not be hostile to us, not of course out of conviction, but out of impotence.”

 

Mislim da nam je ovaj Modus Operandi jako dobro poznat.

 

.

 

:smiley26:

 

 

Vec sam ti jednom rekao...izmedju znanja i informacije je kanjon, ti znas dovoljno da mislis da nesto znas , ali nedovoljno da bi postao svestan da nista ne znas...

 

 

Sta kazes .."posle kratke provere"...a nisi razmisljao  da napravis malo duzu proveru? Mislis do znanja se dolazi u par klikova?

 

Cak ni clanak sa citatom  nisi uspeo da shvatis kako treba, nije on nista "nadahnuto" dodao, osim " kao da je napisano 2022" ...Citat je ispravan , cak ga je i on ispravno preneo...Ako je to sve tako , a jeste..za sta ti mene zapravo optuzujes ? Za  to sto nisam jedini citirao Tytcheva? Mislis u zemlji od stocetrdeset miliona ljudi samo "pravnik iz Pitera" zna za njega? Tebi je on merilo za sve ruse?  Sta je s tobom covece?

 

Citat je iz knjige izdate krajem proslog veka..Tyutchev i istoriya Rusije.....Istorija Rusije  koju ti ne znas, ili makar njenih odnosa sa velikim silama, od Napoleona do Krimskog rata, tada mozda ne bi boldovao to sto si boldovao...

 

 

"... бешеная ненависть, которая тридцать лет, с каждым годом все сильнее и сильнее, разжигалась на Западе против России, сорвется же когда-нибудь с цепи. Этот миг и настал.. 

России, просто-напросто предложили самоубийство, отречение от самой основы своего бытия, торжественное признание, что она не что иное в мире, как дикое и безобразное явление, как зло, требующее исправления..."

 

 

Idi klikci...

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by attolini
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, attolini said:

 

.

 

:smiley26:

 

 

Vec sam ti jednom rekao...izmedju znanja i informacije je kanjon, ti znas dovoljno da mislis da nesto znas , ali nedovoljno da bi postao svestan da nista ne znas...

 

 

Sta kazes .."posle kratke provere"...a nisi razmisljao  da napravis malo duzu proveru? Mislis do znanja se dolazi u par klikova?

 

Cak ni clanak sa citatom  nisi uspeo da shvatis kako treba, nije on nista "nadahnuto" dodao, osim " kao da je napisano 2022" ...Citat je ispravan , cak ga je i on ispravno preneo...Ako je to sve tako , a jeste..za sta ti mene zapravo optuzujes ? Za  to sto nisam jedini citirao Tytcheva? Mislis u zemlji od stocetrdeset miliona ljudi samo "pravnik iz Pitera" zna za njega? Tebi je on merilo za sve ruse?  Sta je s tobom covece?

 

Citat je iz knjige izdate krajem proslog veka..Tyutchev i istoriya Rusije.....Istorija Rusije  koju ti ne znas, ili makar njenih odnosa sa velikim silama, od Napoleona do Krimskog rata, tada mozda ne bi boldovao to sto si boldovao...

 

 

Idi klikci...

Ja stvarno nikako da napipam i razumem koje je tu rusko biće koje zapad hoće da uništi. Nije sramota ne znati, evo ja ne znam.
Kad mi neko kaže "american way of life" ja imam neku sliku o tome šta je to, možda je pogrešna, možda individualna i najpre banalizovana, ali imam neku sliku šta je to.
Oko ruskog bića koje "zapad" hoće da uništi pojma nemam i to me svrbi, hoću da znam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Ja stvarno nikako da napipam i razumem koje je tu rusko biće koje zapad hoće da uništi. Nije sramota ne znati, evo ja ne znam.
Kad mi neko kaže "american way of life" ja imam neku sliku o tome šta je to, možda je pogrešna, možda individualna i najpre banalizovana, ali imam neku sliku šta je to.
Oko ruskog bića koje "zapad" hoće da uništi pojma nemam i to me svrbi, hoću da znam.

 

Ja mislim da je to komadanje Rusije.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, attolini said:

kao da je napisano 2022

 

Upravo to je tuga.

Pozivanje na nešto od pre 200 ili 2000 godina u 2022 je svejedno uvek samo izvor i pravdanje zla.

 

Kao kad ovde mašu raznim Nikolajima Velimirovićema i inima ne bi li dokazali da Srbija nužno mora da izigrava čir na dupetu celog sveta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

 

Ja mislim da je to komadanje Rusije.

Ok, ukoliko je na to mislio ili oni misle na komadanje valjda će da kažu da je to to. Ovako ispada bezveze. Potpuno razumem da jedan narod želi da spreči komadanje sopstvene teritorije to je legitimno "temelj xy bića naroda" sa druge strane zvuči pompezno i prazno istovremeno. Ako je Medvedev zaista rekao tako to naprosto znači da nema realnog argumenta i da se krije iza sintagmi koje nemaju značenje, ne mogu se definisati i izmeriti.

 

Nikita Mihalkov je jutros čitam rekao da osum Rusije same "zapad" želi da uništi i pravoslavnu etiku. I to je još jedan dobar primer terminološkog i logičkog lutanja, niti znamo šta je pravoslavna etika, kako se ona razlikuje (a morala bi da bude bolja) od obične etike, čemu etici verski predznak, ka da etika zavisi od vere.
Sve u svemu nemušto mi je to zamagljivanje a sa druge strane vidim da moje kontakte iz Rusije isto svrbi na, za mene neočekivanom mestu, kao da oni podrazumevaju nešto što je jako sumorno i teško, istovremeno samorazumljivo i neobjašnjivo nekom ko ne razume.
Pa se u objašnjavanju muče sa pojmovima, migolje logici, uvijaju i nikako da dočaraju svetu šta je to, dok ga sami oni kristalno jasno vide i spremni su da ga brane.
izarno.

Edited by urosg3
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, sasa965 said:

 

Naravno da nisi gledao ni Meršajmerova izlaganja a ni Milinovića.Nisam ja od tebe to ni očekivao.

Jer da jesi , mogao si da izazoveš stavove obojice kontra argumentima.Naravno da nisi.

Sva ova tvoja pisanija kako se bruse stavovi je arčenje tastature i gde baš da nađeš rak kao primer.Ubo si ga samo tako.

 

 

Ti i dalje ne shvatas da je potpuno nebitno da li jesam ili nisam, zato sto iz konteksta izvuceni stavovi nekog treceg, te postavljeni ovde da bi se nekom sopstvenom misljenju dala tezina je, kao sto sam vec rekao, i logicka greska, a i generalno bezvredno za diskusiju.

 

Diskutujemo ti i ja, ti i erwin, ti i Eddard, ja i Eddard, edwin i Eddard i jos 20 forumasa.

 

Time samo pokazujes slabost svoje pozicije, bukvalno je priznajes 😄 I i dalje nisi odgovorio ni na jedno pitanje, dok sam ja na svako tvoje odgovorio.

 

Da si postovao to u smislu, evo ovaj covek sta kaze, on je taj i taj, rekao je to to to i dao neki size svega sto je rekao, pa ako hoce neko da diskutuje o tome - ok. Ti si uradio upravo suprotno, izvukao si nesto sto ti se svidelo da bi potkrepio svoj stav i onda si ga branio time sto ne mozes ti da znas bolje od uciteljice drugi razred argument.

 

Izvini sto necemo da se igramo tako.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

Da si postovao to u smislu, evo ovaj covek sta kaze, on je taj i taj, rekao je to to to i dao neki size svega sto je rekao, pa ako hoce neko da diskutuje o tome - ok

Što lepo ne priznaš da si lenština i da te mrzi da gledaš?

I sad ovoliko pisanje samo da bi ti ja sažvakao i sažeo nečiji sav , mišljenje .

To neće da može . Pomuči se malo .

6 minutes ago, McLeod said:

Diskutujemo ti i ja, ti i erwin, ti i Eddard,

Ne , ne diskutujemo . Diskusija podrazumeva  sučeljavanje različitih pogleda na događaje i pronalaženje neke ,,istine".

 Vi odbijate da vidite bilo šta što izlazi iz zadate matrice.,,NIsam gledao , nisam slušao ali znam da nije tačno",,Kako znam?Eto znam".

Diskusija bi bila da neko od vas napiše npr.,,Ovaj  Meršajmer greši tu i tu zbog , zbog toga i toga"ili,,MIlinović greši...zbog..."

Onda bi imali diskusiju . Ovako je nema.

Odbijajući da situaciju gledate i sa Ruske strane odustajete od mogućnosti da sagledate komletnu sliku . Ovako je vidite samo sa Američke strane a to je samo polovina .

 

 

Zato više cenim @Cyber i kad se ne slažem jer gospođa lepo obrazloži svoj stav.

Nekad je nadvladaju emocije ali ne zameram , takvo je vreme.

 

Pisao sam na početku o širenju NATO pakta ,i reakciji protivničke strane , navodio dokumente koji su promenili Rusko viđenje odbrane . Navodio godine .

Zalud sam arčio tastaturu.

Neće ni ovo nešto mnogo promeniti ali mora da se napiše.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...