Jump to content

NATO SAVEZ: Opsta tema


McCarthy

Recommended Posts

On 8/16/2021 at 2:28 PM, alpaka Bereta Sida said:

 

Taj tzv muslimanski svijet cine najlicemjernija gamad na svijetu. Puca njima kurac za patnje muslimana u drugim zemljama tipa ovoga sto se desava Ujgurima il Palestincima dok god oni na svom teritoriju mogu provodit svoje kozojebne zakone iz sedmog stoljeca, kamenovat zene i rezat dijelove tijela. Muslimanski svijet na tom podrucju je bio drasticno napredniji i liberalniji u vrijeme Muhameda i halifa poslije njega dok je islam jos bio u povojima (kasniji zlatni period Abasidskog halifata i Saladinovu vladavinu u vrijeme krstaskih ratova da i ne spominjem) nego danas. Nijedna muslimanska zemlja s tog bliskog i srednjeg istoka nema ama bas nikakvih dodira sa modernom civilizacijom.  

 

 

...pa njima se upravo zamera to sto su ostali na vremenu muhameda i sto sprovode iste zakone iz tog vremena,

a to sto je u oblasti nauke, astronomije, knjizevnosti, algebre, geometrije, bilo zlatno doba islama to je zbog te nauke i zbog zelje da se ove stvari prevode iz ranijih kultura ...niko im nije branio da nastave da napreduju u smislu izucavanja ili hvatanja koraka sa modernom civilizacijom ... biti moderan i hvatati korak sa civilizacijom ne znaci vracati se na muhamedovu beduinsku zaostavstinu i negovanje iste ma koliko to bilo zlatno doba nauke...

 

znaci nisu oni napredovali pa se unazadili vec stoje u mestu...i ne znam jos sta bi trebalo da rade po pitanju palestinaca - zar palestinci nemaju svoje istovetne vodje?  Zar nemaju iran koji gleda na sat koji odbrojava izraelsku apokalipsu?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Perkos2 said:

Eto ipak cu probati ja da odgovorim,  iz nekih mojih izvora informacije kazu da je  problem  nastao što su talibani prerano krenuli da zauzimaju teritoriju, pogotovo Kabul. Valjda je trebalo da se sve odradi nakon 11.09.  Videcemo vremenom koliko je verovati talibanima i kako če završiti njihovi konkurenti na terenu. Čisto sumnjam da već nema odmazde a vremenom će biti sve gore.  U svakom slučaju ova situacija otvoriće oči kod mnogih koji su smatrali da će im neko treći doneti boljitak, ratovati i organizovati državu umesto njih samih. 

 

 

U sporazumu pise - the United States would pull out all its armed forces from Afghanistan by May, 2021

ispada da su jos i zakasnili, ispada da su svi nesto iznenadjeni zato se pitam zbog cega ako se to vec znalo mnogo ranije

 

...a to sto kazes da ce ova situacija otvoriti oci mnogima to je svejedno i da im otvori i da ne,

jer nato ne stize kad ga pozoves vec kad sam proceni, prilicno su svojeglavi

 

nije to pozovi M radi ubistva, vec N(ato) :wink2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mama_mia said:

nije to pozovi M radi ubistva, vec N(ato) :wink2:

 

Ko je to pozvao N?

 

Povlacenje je doslo iz prostog razloga sto su ogromne pare tu slupane i sto vise nema para. Tramp je izjavio da je prosjecno troseno 420 milijardi godisnje, mozda ta cifra nije najtacnija, ali ogromni novci su otisli prakticno ni za sta.

Znaci 20 godina je potroseno oko 1,500 milijardi. Da je samo 10% od tih para, a da ne kazem vise, potroseno na medicinska istrazivanja, izgradnju bolnica, skola, puteva po Americi, brzih pruga, novih civilnih aviona i slicno, ovaj svijet bi mnogo bolje izgledao. Umjesto toga dat je prioritet ovome sto sada vidimo, jednoj promasenoj politici, terorizam nije unisten, i dalje se moras da izuvas kada putujes avionom, pregledaju te skenirima kada ulazis na stadione itd.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Mama_mia said:

 

 

U sporazumu pise - the United States would pull out all its armed forces from Afghanistan by May, 2021

ispada da su jos i zakasnili, ispada da su svi nesto iznenadjeni zato se pitam zbog cega ako se to vec znalo mnogo ranije

 

...a to sto kazes da ce ova situacija otvoriti oci mnogima to je svejedno i da im otvori i da ne,

jer nato ne stize kad ga pozoves vec kad sam proceni, prilicno su svojeglavi

 

nije to pozovi M radi ubistva, vec N(ato) :wink2:

 

 

Neki kazu da je Bajdenova administracija trazila produzenje tog roka i dogovorila za septembar. U tim pregovorima i dogovorima uvek ima i različitih tumačenja i nepostovanja istih. Meni se čini da su i ovi iz avganistanske vojske isto to znali pa su verovatno i oni napravili neki dogovor sa talibanima a mozda im se deo i pridruzio. Đavolja je to rabota, kao i uvek najgore prođe sirotinja raja a mangupi napune džepove. Barem smo mi to imali prilike da vidimo

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

 

Ko je to pozvao N?

 

Povlacenje je doslo iz prostog razloga sto su ogromne pare tu slupane i sto vise nema para. Tramp je izjavio da je prosjecno troseno 420 milijardi godisnje, mozda ta cifra nije najtacnija, ali ogromni novci su otisli prakticno ni za sta.

Znaci 20 godina je potroseno oko 1,500 milijardi. Da je samo 10% od tih para, a da ne kazem vise, potroseno na medicinska istrazivanja, izgradnju bolnica, skola, puteva po Americi, brzih pruga, novih civilnih aviona i slicno, ovaj svijet bi mnogo bolje izgledao. Umjesto toga dat je prioritet ovome sto sada vidimo, jednoj promasenoj politici, terorizam nije unisten, i dalje se moras da izuvas kada putujes avionom, pregledaju te skenirima kada ulazis na stadione itd.

 

zasto ne citas kako treba? upravo to i kazem nije pozovi nato isto kao pozovi M

(btw to je bila bezazlena doskocica koju izgleda samo ja razumem)

 

Inace kako iko na svetu moze da zna da li je terorizam unisten ili ne, moras da se pridrzavas mera kao da ti je terorista u blizini

cak i da ti licno Biden kaze - gotovo je sa terorizmom opustite se i uzivajte - sto je besmilica

 

ne znam sta si tacno hteo da kazes kao da se bolnicama i brzim prugama iskorenjuje terorizam

 

pa lepo sam rekla samo ono sto pise u tom sporazumu,a to je da amerika odlazi pod uslovom  da afganistan ne postane teroristicki plodan, tek moze da se vidi sta ce nato da uradi ukoliko se talibani ogluse o sporazum i dozvole ili instruisu teroristicki podmladak

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Mama_mia said:

Inace kako iko na svetu moze da zna da li je terorizam unisten ili ne, moras da se pridrzavas mera kao da ti je terorista u blizini

cak i da ti licno Biden kaze - gotovo je sa terorizmom opustite se i uzivajte - sto je besmilica

 

Pa nije gotovo, to sam i ja rekao. Znaci slupano je 20 godina i 1500 milijardi dolara i nista.

 

37 minutes ago, Mama_mia said:

ne znam sta si tacno hteo da kazes kao da se bolnicama i brzim prugama iskorenjuje terorizam

To uopste nisam rekao, bio sam sasvim jasan, te ogromne pare su se mogle uloziti da svijet, prije svega sama USA bude bolje mjesto za zivot, ali je prioritet bio ovo sto vidimo.

 

37 minutes ago, Mama_mia said:

pa lepo sam rekla samo ono sto pise u tom sporazumu,a to je da amerika odlazi pod uslovom  da afganistan ne postane teroristicki plodan, tek moze da se vidi sta ce nato da uradi ukoliko se talibani ogluse o sporazum i dozvole ili instruisu teroristicki podmladak

Sta moze da uradi, da opet potrose 20 godina i 1500 milijardi. Ocigledno da takav pristup ne daje rezultate.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mama_mia said:

biti moderan i hvatati korak sa civilizacijom ne znaci vracati se na muhamedovu beduinsku zaostavstinu i negovanje iste ma koliko to bilo zlatno doba nauke...

 

Slicno se moze reci i za ''pravo''slavnu (anti)civilizaciju.

Non-stop zagledani u nekakvu ''slavnu proslost'' koja nije ni postojala, vecito u mitovima, mrze svaki progres i napredak osim onog prostog tehnoloskog, a identitet im je mahom baziran na ludackom antizapadnjastvu - svaka slicnost sa talibanima je potpuno slucajna. :kece:

Nikako da se makar malo pokrenu s mrtve tacke te reformisu po pitanju sistema vrednosti, religije, kulture ili civilizacije. 

Edited by FrediB
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Doc Holiday said:

Meni nije jasno, za Amere da ako u Avganistanu postoje ta plemena, medju kojima su i Talibani,  da nisu nasli nacin da ih na neki nacin teritorijalno razdvoje..  Na neki nacin kao u BiH....   pa makar i na konacnom nivou..

To ni vanzemaljci ne bi mogli....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

Meni nije jasno, za Amere da ako u Avganistanu postoje ta plemena, medju kojima su i Talibani,  da nisu nasli nacin da ih na neki nacin teritorijalno razdvoje..  Na neki nacin kao u BiH....   pa makar i na konacnom nivou..

Talibani nisu pleme nego pokret, a medju njima ima pripadnika razlicitih plemena i razlicitih etnickih grupa. Uglavnom su Pastuni , ali ima i ostalih. Kada se prica o plemenima to nisu etnicke podele, vec bukvalno "Petrovici", "Jovanovici", itd. Mislim da zapadnjaci za 20 godina nisu skontali ni koliko ih ima , a kamoli nacin na koji da ih razdvoje.

Link to comment
Share on other sites

Po meni je pitanje povlačenje US trupa bilo samo pitanje vremena. Jednostavno nije se ni moglo očekivati da će tamo biti beskonačno, na kraju krajeva to je nešto što se već godinama traži i u samoj US.

Ono što je ipak poražavajuće da Talibani posle 20 godina imaju istu političku snagu kao pre vojne akcije na Afganistan 2001. godine.  

Ipak ću ja primetiti nešto, ipak ovo nisu isti Talibani. Njihovo ponašanje posle zauzimanja gradova, više liči na neku decu kojima su roditelji otišli iz kuće i oni sada rade šta hoće, i pre svega se zabavljaju. Morbidno, naravno, kada pogledaš one likove sa teškim naoružanjem kako se voze na ringišpilu, ali ja ne verujem da bi to radili oni Talibani od pre 20 godina. Ne znam, meni oni ne deluju kao neka ozbiljna vojska koja lagano osvaja gradove i kojima niko ništa ne može. Zbog toga sam blagi optimista da se stvari neće vratiti na period pre US intervencije i da će ljudi ipak imati neku šansu da formiraju neko normalno društvo koje će na kraju moći da se oslobodi i Talibana, ili ako ništa drugo da ih marginalizuje.

Videćemo.

Link to comment
Share on other sites

US_Army_ethnolinguistic_map_of_Afghanist

 

Ovo su etničke podele u državi. Kao što vidimo to je nemoguće podeliti bez novog rata. A mogu misliti pljuvačinu po zapadu da su se prihvatili tog posla. Ovo je najelegantniji potez zapada, povuci se i baci ih u haos dok se ne raspadnu na manje države koje mogu da kontrolišu bezbednost na svojoj teritoriji. A ako se ne raspadnu opet će biti korisni jer će destabilizovati okolinu gde osim Pakistana nema ni jednog zapadnog saveznika. Doduše veliko je pitanje da li je to i Pakistan 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Don Juan said:

Po meni je pitanje povlačenje US trupa bilo samo pitanje vremena. Jednostavno nije se ni moglo očekivati da će tamo biti beskonačno, na kraju krajeva to je nešto što se već godinama traži i u samoj US.

Ono što je ipak poražavajuće da Talibani posle 20 godina imaju istu političku snagu kao pre vojne akcije na Afganistan 2001. godine.  

Ipak ću ja primetiti nešto, ipak ovo nisu isti Talibani. Njihovo ponašanje posle zauzimanja gradova, više liči na neku decu kojima su roditelji otišli iz kuće i oni sada rade šta hoće, i pre svega se zabavljaju. Morbidno, naravno, kada pogledaš one likove sa teškim naoružanjem kako se voze na ringišpilu, ali ja ne verujem da bi to radili oni Talibani od pre 20 godina. Ne znam, meni oni ne deluju kao neka ozbiljna vojska koja lagano osvaja gradove i kojima niko ništa ne može. Zbog toga sam blagi optimista da se stvari neće vratiti na period pre US intervencije i da će ljudi ipak imati neku šansu da formiraju neko normalno društvo koje će na kraju moći da se oslobodi i Talibana, ili ako ništa drugo da ih marginalizuje.

Videćemo.

Nevezano za tebe, ova prica je prisutna u svim medijima.

Tesko naoruzani talibani, wtf

Automatska puska kod 99% njih se nikako ne može nazvati teskim naoruzanjem.

Koliko sam video  nije bio ni jedan snimak talibana sa oklopnim transporterima, tenkovima, haubicama (to je tesko oruzje).

Milsim da je najjace sto se videlo na snimcima one zavarene budzotine sa mitraljezima na Toyota Hiluxima.

I da, ne znam da li mi se ucinilo ili je stvarno tako,oni sebe zovu mudzahedinima, ne talibanima.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Clash said:

Nevezano za tebe, ova prica je prisutna u svim medijima.

Tesko naoruzani talibani, wtf

Automatska puska kod 99% njih se nikako ne može nazvati teskim naoruzanjem.

Koliko sam video  nije bio ni jedan snimak talibana sa oklopnim transporterima, tenkovima, haubicama (to je tesko oruzje).

Milsim da je najjace sto se videlo na snimcima one zavarene budzotine sa mitraljezima na Toyota Hiluxima.

I da, ne znam da li mi se ucinilo ili je stvarno tako,oni sebe zovu mudzahedinima, ne talibanima.

Ok u pravu si. Moja greška. Mislio sam na kalašnjikove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kronostime said:

Kalasnjikov tezi 3.8kg prazan, a 4.3 kg napunjen - iskustvo iz prve ruke. 08bM0ca.gif

Okeeeeej. Onda ću promeniti - Morbidno je videti Talibane sa oružjem težine između 3.8-4.3 kilograma, kako se voze na dečijoj vrtešci i jašu jednoroge.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

Ipak ću ja primetiti nešto, ipak ovo nisu isti Talibani. Njihovo ponašanje posle zauzimanja gradova, više liči na neku decu kojima su roditelji otišli iz kuće i oni sada rade šta hoće, i pre svega se zabavljaju

 

Mislim da se ljudi žestoko varaju verujući u ovo...

Možda su što se kaže malo poradili na PR ali u osnovi je to onaj isti pokret ...

Videćemo za par meseci i na žalost nisam neki optimista ...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mare80 said:

 

Mislim da se ljudi žestoko varaju verujući u ovo...

Možda su što se kaže malo poradili na PR ali u osnovi je to onaj isti pokret ...

Videćemo za par meseci i na žalost nisam neki optimista ...

 

 

Kada kažem nije isti pokret, ne mislim na njihvou ideologiju, nego na snagu i mogućnost da drže zatočene milione. Kada prođe početni šok, i kada se vide sve slabosti Talibana, a očigledno je da ih ima, nisam siguran da će moći da upravljaju državom kao u drugoj polovini devedesetih.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mare80 said:

 

Mislim da se ljudi žestoko varaju verujući u ovo...

Možda su što se kaže malo poradili na PR ali u osnovi je to onaj isti pokret ...

Videćemo za par meseci i na žalost nisam neki optimista ...

 

 

Nije ni pristup svetske javnosti isti prema njima. Svi pomalo uče iz prrthodnog perioda!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...