Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

Seks,zmajevi i krv..mnogo krvi. To je (ocekivano) rezime prve epizode.

Nisam protiv "realisticnog" prikaza stvari,ali ne mora se ni preterivati u tome. Npr.komotno sam mogao da prodjem bez onoliko krvi tokom porodjaja. Nema nikakve potrebe da se bude toliko plastican u prikazivanju scene..iskasapise kraljicu..tako predvidivo. Predvidivo - jer rulja* tako ocekuje da bude. Nepotrebna scena.

Tako izgleda mora biti u svim serijalima ovog autora - seksa,krvi i znoja.

(* i ja sam deo te rulje,da ne bude zabune..da ne ispadne da nekog ovim vredjam)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uzeh malo Svet leda i vatre da se podsetim i videh da su neke replike, npr. opis seksualnih navika ljudi iz Dola, direktno preuzete (i identicne kao u Vatra i krv). Oseca se jak Martin kroz prvu epizodu, kao u prvoj sezoni GOT-a. Naravno, i HBO elementi su tu (vise volim golotinju od krvi, priznajem 😄 ), a i Sapocnikova rezija je prepoznatljiva. Kast odlican, mada je Demon trebalo da bude naocit, al je bar upecatljiv. Risa Ifansa sam jedva prepoznao, sto je vrlo pohvalno. Velarion deluje sjajno, kao i Renis, a Lenora su verovatno cuvali za drugu epizodu, da nas ne izbombarduju svime odmah. Ako sam i imao sumnji, ne vidim kako ce ova sezona da omane. Za sada sve (mini, bas mini) modifikacije u odnosu na knjigu piju vodu i u sluzbi price su. Hajp, hajp, hajp 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

meni je ta scena porođaja baš dobro odrađena i sjajan podsetnik koliko treba da budemo zahvalni medicini danas. Carski rez nije spašavao majku i dete do kraja 19. veka, tako nešto. A i tad jedva. Danas se u nekim zemljama četvrtina porođaja radi carskim rezom, rutinski.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta da mislim, pogledacu epizodu 1 ponovo. Moram da se oslobodim besa nakupljenog tokom poslednje sezone GOT, da se potrudim da budem objektivna.

Sada mi smeta sto su kadrovi mracni, sto je treci plan prazan, sto onaj crnoputi princ ima bele dredove (?!?) i sto su svi, manje vise, ukoceni kao da su progutali oklagiju. Nesto ozbiljno fali, desavanja su tragicna i sudbinska a to zahteva sporiji tempo, malo razrade.....videcemo....

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Daemon je moj instant favorit. Ok, procitao sam Vatru i krv pa znam sta mogu da ocekujem, ali je njegova pojava bas upecatljiva. Slazem se sa kolegama, prva epizoda je odmah ozivela vajb GoT iz prve cetiri sezone. Odlicno je ovo.

Matt Smith, najpoznatiji kao The Doctor u jednoj od svojih inkarnacija, je dobar glumac, izgleda da se opredijelio posle Doctora za uloge negativaca. Vjerujem da će biti sposoban da iznese taj lik, mada ja nisam čitao tu knjigu Fire and Blood, tako da ne znam šta da očekujem od likova i radnje.

Spoiler

Ali Daemonova pojava djeluje antipatično i osjetiš da je lik opasan i da nije sav svoj, a agresivan je - znači, veliki problem u najavi. Ne znam da li je to lik koji je zamišljen da bude, ali tako je predstavljen za sada.

Ne sviđa mi se na prvu lik one mlade princeze, a za ostale ne mogu ništa reći, još je rano, pošto je Deamon u principu najupečatljiviji lik prve epizode. Znam da Martinovi likovi nikad nisu crno-bijeli, da tu nekad ima i previše nijansi sivog, tek za razliku od Neda Starka gdje smo svi odmah mislili u GOT-u da će on biti glavni junak serije (i knjige) za kog ćemo navijati, ovde u prvoj epizodi ne vidim good guyse, samo pomalo oholu princezu kojoj je čini se nametnuto da bude nešto što možda i ne želi, gomilu licemjernih dupelizaca iz vijeća, nesposobnog kralja i njegovu Desnicu, prepredenog čovjeka koji vreba svoju šansu iz prikrajka i koji bi možda mogao postati glavni negativac.

To su samo moja razmišljanja, šta bi moglo biti, ali ipak neka ih u spojleru.

 

Link to comment
Share on other sites

Odlična prva epizoda stvarno, gledaće se ovo isto kao GOT što se gledao. Samo što Fire and Blood nisam čitao tako da ovde samo otprilike se sećam naznaka onoga što bi se moglo desiti.

 

Možda bi u skladu sa tim trebalo i da ovde dogovorimo na koji način ćemo pisati o seriji i onome što će se dešavati dalje.

 

Moj predlog je da ne spojlujemo one (uključujući i mene) kojima nije već poznat epilog. Jedna opcija bi bila da se koriste spojler tagovi, a druga možda da imamo posebnu temu za seriju gde bi se komentarisali događaji iz serije kako budu izlazile epizode, a da na ovoj temi mogu da komentarišu i oni koji su čitali F&B ili se podsetili u međuvremenu predistorije ASOIAF-a

 

Šta mislite?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Hmm izgleda da sam u manjini ovde. Meni je glavni utisak posle prve epizode - mlako. GoT su nosili kompleksni likovi tipa celavog evnuha ili recimo Maloprstic (da ne pricam o Tirionu). Njihove spletke i dijalozi su ono sto su nosili seriju. Negde od 5 sezone se to nekako izgubilo... pa je Tirion pricao samo o pickasisajebanjejebanjejebanje a recimo nacin kako je Maloprstic skoncao je blago receno retardiran. Znaci serija je bila u declineu, likovi su pojednostavljivani i to je nadomesteno akcijom, seksom i krvlju. 

E ovo mi deluje bukvalno kao nastavak: ne vidim apsolutno nista od prve cetiri sezone, vise mi lici na nastavak seste. Mislim ima tu potencijala sigurno: Demon, onaj crnja, kraljica na jedan dan... ali recimo Hajtauer mi je bas bezlican...

Mozda da pogledam opet, da vidimo... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, sreta-steta said:

E ovo mi deluje bukvalno kao nastavak: ne vidim apsolutno nista od prve cetiri sezone, vise mi lici na nastavak seste. Mislim ima tu potencijala sigurno: Demon, onaj crnja, kraljica na jedan dan... ali recimo Hajtauer mi je bas bezlican...

Mozda da pogledam opet, da vidimo... 

 

Hajtauer ubedljivo najslabija karika sto se tice likova. Ocekujem dosta od Velariona da nosi kvalitet serije, ali videcemo. Za sad mi je enigma onaj novi vitez, da li je samo lep ili ume da odglumi. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, sreta-steta said:

Hmm izgleda da sam u manjini ovde. Meni je glavni utisak posle prve epizode - mlako. GoT su nosili kompleksni likovi tipa celavog evnuha ili recimo Maloprstic (da ne pricam o Tirionu). Njihove spletke i dijalozi su ono sto su nosili seriju. Negde od 5 sezone se to nekako izgubilo... pa je Tirion pricao samo o pickasisajebanjejebanjejebanje a recimo nacin kako je Maloprstic skoncao je blago receno retardiran. Znaci serija je bila u declineu, likovi su pojednostavljivani i to je nadomesteno akcijom, seksom i krvlju. 

E ovo mi deluje bukvalno kao nastavak: ne vidim apsolutno nista od prve cetiri sezone, vise mi lici na nastavak seste. Mislim ima tu potencijala sigurno: Demon, onaj crnja, kraljica na jedan dan... ali recimo Hajtauer mi je bas bezlican...

Mozda da pogledam opet, da vidimo... 

Mozes napisati i crnac. Mada od tebe ockivano

 

Prva epizoda GOTa ko nije citao knjigu je bilo slicno, mozda i losije ocekivanje

Link to comment
Share on other sites

Ja bih volio da ekranizuju period kada je Robert zbacio sa vlasti kuću Targerijan. Mada ne vjerujem da će to raditi, previše je blisko vezano sa radnjom iz klasične GoT serije. Ali bilo mi je uvijek zanimljivo kad se preživjeli akteri prisjećaju tog rata. Mogla bi sa tim zajedno da ide i pobuna kuće Grejdžoj. Kad je Stanis razbio njihovu flotu, a posle su im ušli na ostrvo i uništili ih. Uzeli Tiona kao taoca. 

Edited by Sjećaš li se Rum kasato
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Devil In My Pants said:

Pravice od GOT-a jos tuce serija, mozda cak bude i nastavak jednog dana. Najbolja serija ikad cak i sa onim bednim krajem.

negde sam i ja blizu ovog stava

s tim u vezi mi bas nisu najjasniji postovi ovde gde se GoT naziva tragicnim promasajem

verujem da je to slucaj mozda samo kod die-hard fanova knjige...koji su globalno ipak u manjini u odnosu na ukupnu publiku

 

hocu da kazem, ne verujem da HBO vidi GoT, ukljucujuci tu i poslednje 2-3 sezone kao ogroman fejl

tj. kao fejl uopste

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, NikadProtivKaline said:

negde sam i ja blizu ovog stava

s tim u vezi mi bas nisu najjasniji postovi ovde gde se GoT naziva tragicnim promasajem

verujem da je to slucaj mozda samo kod die-hard fanova knjige...koji su globalno ipak u manjini u odnosu na ukupnu publiku

 

hocu da kazem, ne verujem da HBO vidi GoT, ukljucujuci tu i poslednje 2-3 sezone kao ogroman fejl

tj. kao fejl uopste

Vide, mogli su komotno jos 3-5 sezona i to po 10 serija u sezoni. Kraj jedne takve serije mora dovesti do histerije..mada jeste sve bilo ubrzano i neke stvari nismo saznali. Trajace dodaci a mozda i nastavci got-a za naseg zivota.

Link to comment
Share on other sites

On 8/26/2022 at 1:49 PM, Sector said:

Ovako iz prve, ne sviđa mi se princeza, ružnjikava je. VIserys mi je neubjedljiv nekako.

 

Daemon baš dobar.

Svi glumci glavnih likova mi deluju kao da su iz B produkcije, ni u jednom ne vidim potencijal da postanu glam likovi kao skoro ceo sastav GOT. A Demon mi je najslabija karika, deluje mi kao ruzna varijanta kralja vilenjaka Tolkinove druzine prstenova. Sve u svemu, zbrzano da bi se ucarilo na hajpu GOT.

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I meni se podela uloga uglavnom ne sviđa. Na Viserisa sam se do kraja navikao, dobro je odglumio onaj deo sa porođajem, no nije mi ubedljiv u ulozi kralja. Demon mi takođe ne leži ali mislim da je on namerno takav napravljen.

 

Mislim da je ova mlada Renira odlično odigrala i dobro joj leži ali vidim da imaju drugu glumicu koja će glumiti stariju Reniru, ovo nisam siguran zašto su uradili pošto mi se čini da ta druga nije neka starija žena pa da to šminka nije mogla da odradi.

 

Neko je spominjao "Crnca" on je odličan, odlčan utisak ostavlja kao član veća, videćemo ostatak.

 

Videćemo, manje više na glumce ćemo se navići bez obzira kome leže a kome ne leže, samo da je radnja odrađena dobro i znaimljivo.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, ali nista spec. Zanatski i vizuelno to ne zaostaje nimalo za og serijom, medjutim nema bas previse interesantnih likova ovako na prvu loptu. Generalno sam skeptican koliko ce rodjacka predrkavanja Targova (a to upravo izgleda kao glavna tema serije) biti u stanju da animiraju ljude na duze staze. Jasno je da ne zele za jotu da odstupe od formule krv, sise, bulje i vatra, medjutim nekako se sada covek vec toliko navikao na to da vise i nema poriva da se to posebno naglasava i komentarise. Bar u mom slucaju. Ovo su naravno tek prvi utisci, nije realno dati dobar sud pre kraja sezone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/23/2022 at 7:17 PM, Drug Crni said:

Seks,zmajevi i krv..mnogo krvi. To je (ocekivano) rezime prve epizode.

Nisam protiv "realisticnog" prikaza stvari,ali ne mora se ni preterivati u tome. Npr.komotno sam mogao da prodjem bez onoliko krvi tokom porodjaja. Nema nikakve potrebe da se bude toliko plastican u prikazivanju scene..iskasapise kraljicu..tako predvidivo. Predvidivo - jer rulja* tako ocekuje da bude. Nepotrebna scena.

Tako izgleda mora biti u svim serijalima ovog autora - seksa,krvi i znoja.

(* i ja sam deo te rulje,da ne bude zabune..da ne ispadne da nekog ovim vredjam)

 

Miguel Sapochnik je izjavio da je želeo da scena bude što gadnija, gnusnija i realističnija, kako gledaoci ne bi zaboravili šta je Viserys uradio. 

 

On 8/23/2022 at 10:57 PM, Maharaja said:

meni je ta scena porođaja baš dobro odrađena i sjajan podsetnik koliko treba da budemo zahvalni medicini danas. Carski rez nije spašavao majku i dete do kraja 19. veka, tako nešto. A i tad jedva. Danas se u nekim zemljama četvrtina porođaja radi carskim rezom, rutinski.

 

Upravo tako. Nije trebalo da umanje realističnost samo da se eto publika ne bi zgadila.

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...