Jump to content

KK Crvena Zvezda u sezoni 2020/21


Tomiprunet

Prognoza na dan 10.04  

65 members have voted

  1. 1. Da li KKCZ osvaja ABA ligu?

    • Da, bićemo šampioni
    • Ne, loši smo ove sezone
    • Ne znam, još uvek nisam siguran

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Gledam sada naše napredne statistike iz EL i kao što se može pretpostaviti, potpuni su horor. Evo u čemu smo posebno bili loši:

 

Napad

Spoiler

 

- Treći najgori napad u takmičenju: 0.948 poena po posedu

 

- Najgora tranziciona ekipa sa svega 1.076 ppp, a uz to smo bili pretposlednji po broju tranzicionih poseda sa svega 5.8 po meču

 

- Drugi najgori procenat šuta u pozicionom napadu: 43.8 FG%

 

- Druga najgora realizacija oko obruča: 55.4 FG%, 1.153 poena po posedu

 

- Na 8. mestu po broju post up poseda, al' smo zato imali najgoru realizaciju iz istih: bednih 0.783 ppp

 

- Čak 7. po broju uzetih short range i mid range jumper-a, a sa drugom najgorom realizacijom: 34.2 FG%. Pritom, Valensija koja je jedina imala goru realizaciju (33.3%), je u proseku uzimala duplo manje ovih šuteva od nas

 

- Naši visoki igrači su imali najgoru realizaciju iz P&R-a: 47.3 FG%

 

- Bili smo 7. po broju ofanzivnih skokova sa 9.8 po meču, al' smo imali drugu najgoru realizaciju iz istih: 48.8 FG%

 

 

Odbrana

Spoiler

 

- Druga najgora odbrana u takmičenju: 1.022 poena po posedu

 

- Najgora odbrana P&R (računajući i pasove iz pika): 1.092 ppp, a i ball handler-ima smo iz pika dozvoljavali ubedljivo najviši procenat šuta: 46.9 FG%

 

- U izolacijama smo protivnicima dozvoljavali drugi najviši procenat šuta: 43.2 FG%

 

- Najgora post up odbrana: 0.995 poena po posedu

 

- Dozvoljavali smo protivnicima drugi najviši procenat iz jump shots: čak 40.9 FG%

 

 

Ekipa sa premalo ofanzivnog talenta, kreacije, nedovoljnim brojem ball handler-a, užasnom realizacijom unutar linije za tri i generalno nikakvom napadačkom dubinom, očajna i u pozicionom napadu, a posebno u tranziciji i uz to fizički i atletski veoma skromna, sa generalno katastrofalnom odbranom - pika, posta, šuta...

 

Znači na kraju sezone (kako god ona da se završi) bez ikakve sentimentalnosti i priče o starim zaslugama potpuno razbucati ovog frankenštajna od rostera i za promenu sastaviti nešto košarkaški smisleno, ekipu koja će imati identitet (al' ne nacionalni) i karakter. Ako nemamo volje i mogućnosti to da uradimo, onda zaista i ne zaslužujemo da više budemo evroligaš.

 

  • Like 14
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Ova napredna statistika je takav horor, da mi se maltene slosilo dok sam citao.

Dabome, botujem jos od novembra da se frankestajn razmontira, i nadao sam se da ce se desiti korekcije tokom januara ali izgleda da je salo ispucao sve.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I sta znaci identitet al ne nacionalni?

Znamo da je identitet moguce napraviti samo uz vise domacih igraca jer je njih lakse vezati visegodisnjim ugovorom i imaju slican kulturoloski milje sto sa sobom vuce i identitet.

 

Alternativa je ono sto radi Makabi, a posto nemamo toliko love onda neki Makabi za siromasne kao sto je npr. Lokomotiva a siguran sam da to niko ne bi zeleo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako možemo imati tranziciju kada je 90% tima na vi sa loptom?

 

Kada naš visoki uhvati loptu najbolje je uočljiva sva beda i potpuno odsustvo bilo kakve košakrakše pismenosti i nedostatak trunčice talneta. Umesto da se iste brzo oslobodi i ako već postoje uslovi za kontru da se proba realizovati, on se 44 puta okrene oko sebe i na kraju jedva uspe da doda loptu ISKLJUČIVO pleju i to ako mu ovaj priđe na 20cm.

 

Sve ostalo je pola izgubljena lopta. 

 

A kada se nekošarkaši sa viših pozicija nađu u kontri ako je potrebno da se tapne lopta ili doda saigraču, istog momenta sve je otišlo u kurac jer je kontrola lopte u trku nezamislivo umeće za njih.

 

Prvo i osnovno, rasterati sve košarkaški retardirane osobe iz tima, pa onda sve ostalo.

Edited by Laki21
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sector said:

Mene zanima ko je uspio da bude gori od nas u realizaciji oko obruča? 😄

 

Baskonija... Al' su zato u dosta stvari baš dobri, npr. 4. su odbrana Evrolige.

 

25 minutes ago, mmajstor said:

I sta znaci identitet al ne nacionalni?

Znamo da je identitet moguce napraviti samo uz vise domacih igraca jer je njih lakse vezati visegodisnjim ugovorom i imaju slican kulturoloski milje sto sa sobom vuce i identitet.

 

Alternativa je ono sto radi Makabi, a posto nemamo toliko love onda neki Makabi za siromasne kao sto je npr. Lokomotiva a siguran sam da to niko ne bi zeleo. 

 

Znači košarkaški identitet, koji podrazumeva da ekipa ima prepoznatljiv stil igre koji je održiv i na EL nivou i koji će joj omogućiti da bude konkurentna bez obzira na mane i nedostatke (koje svi imaju, što vidimo i na ovom primeru iznad).

 

E a taj identitet u ovom trenutku nikako nije moguće postići sa "što više domaćih igrača", jer i ovi u postojećem rosteru i oni koje bi eventualno mogli da dovedemo nemaju fizički i atletski kapacitet da na EL nivou melju čvrstinom, fizikalnošću i odbranom, a nemaju ni napadački talenat i kreaciju da igramo atraktivnu košarku na poen više. Svaki roster koji se bude sastavljao po nacionalnom ključu, a ne po striktno košarkaškim kriterijumima će proći slično kao i ovaj. 

 

A što se tiče ovoga šta bi ko želeo, ja lično ne bih imao ništa protiv ni rostera sa 9 stranaca, ako bi nam to omogućilo da gledamo kvalitetnu košarku... Primer: ovosezonski Bajern. Kome je do domaćih igrača, njemu bih preporučio da gleda reprezentaciju, pošto tamo igraju naši vrhunski košarkaši, za razliku od Zvezde gde igraju mediokriteti (a za neke je i ovo kompliment).

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Guru said:

E a taj identitet u ovom trenutku nikako nije moguće postići sa "što više domaćih igrača", jer i ovi u postojećem rosteru i oni koje bi eventualno mogli da dovedemo... 

 

Kad se kaze odredjeni broj, ili sto vise domacih igraca, to nije jedini uslov da se tako nesto napravi, nego samo prvi uslov. Ne mozes da dovedes bilo koje domace igrace i da ocekujes identitet. Drugi uslov je njihov kvalitet, a treci je karakter. Istorija u proteklih 20 godina nam je pokazala da je to tako. Zvezda je najbolju kosarku igrala 2017e kada je imala najvise kvalitetnih domacih igraca, Buducnost u 2018 kad su nam odneli titulu ABA, a Partizan godinama pre. Dakle to je recept koji se godinama pokazao kao jedini koji radi. 

 

Da li to moze da se napravi? Pa moze, ali je neophodno raskrstiti sa prethodnim strategijama koje su krenule od 2019 u EL sezoni Buducnosti sa pregomilavanjem osrednjih stranaca i zadovoljenjem menadzerskih interesa, sto se nastavilo na nas prethodnih sezona. 

 

Quote

A što se tiče ovoga šta bi ko želeo, ja lično ne bih imao ništa protiv ni rostera sa 9 stranaca, ako bi nam to omogućilo da gledamo kvalitetnu košarku... Primer: ovosezonski Bajern.

 

Ne bih ni ja, ali primer koji si naveo podrazumeva budzet od 20 miliona evra. I svaki drugi primer bi ti bio takav. Dakle to ne radi sa bidzetom <10M. Da bi imao identitet koji si naveo on mora da se zasniva na odredjenom broju domacih igraca koji su nosioci igre. Dakle to nije dovoljan uslov, ali je zato conditio sine qua non.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mmajstor said:

Kad se kaze odredjeni broj, ili sto vise domacih igraca, to nije jedini uslov da se tako nesto napravi, nego samo prvi uslov.

 

To nije nikakav uslov da se nešto napravi, potpuno je nebitno da li su igrači domaći ili stranci.

 

28 minutes ago, mmajstor said:

Ne mozes da dovedes bilo koje domace igrace i da ocekujes identitet.

 

Upravo tako, o tome i pišem.

 

28 minutes ago, mmajstor said:

Drugi uslov je njihov kvalitet, a treci je karakter.

 

Ovo je zapravo najbitnije, bez obzira na nacionalnost igrača.

 

30 minutes ago, mmajstor said:

Istorija u proteklih 20 godina nam je pokazala da je to tako. Zvezda je najbolju kosarku igrala 2017e kada je imala najvise kvalitetnih domacih igraca, Buducnost u 2018 kad su nam odneli titulu ABA, a Partizan godinama pre. Dakle to je recept koji se godinama pokazao kao jedini koji radi. 

 

Što bi se zaustavili na 20, daj neka bude proteklih 30 godina, taman da obuhvatimo i Partizanovu titulu prvaka Evrope i prebrojimo koliko su stranaca imali u toj ekipi... U evropskoj i domaćoj košarci se verovatno ništa nije promenilo u tom periodu i to je sigurno sve primenjivo i na današnje vreme...

 

35 minutes ago, mmajstor said:

Da li to moze da se napravi? Pa moze, ali je neophodno raskrstiti sa prethodnim strategijama koje su krenule od 2019 u EL sezoni Buducnosti sa pregomilavanjem osrednjih stranaca i zadovoljenjem menadzerskih interesa, sto se nastavilo na nas prethodnih sezona. 

 

Ne može da se napravi, jer Srbija ima ograničen broj kvalitetnih igrača (15-ak u vrh glave) i oni su ili u NBA, ili u bogatim evropskim klubovima = nedostupni su Zvezdi. Samim tim, upravo za taj koncept bi nam bio neophodan ovaj budzet od 20 miliona koji pominješ, dok se obuhvatanjem celokupnog košarkaškog tržišta, bez nacionalnog ključa, uz kvalitetan skauting i fokus na kvalitet/potencijal, karakteristike i karakter igrača može sastaviti konkurentan tim i za neuporedivo manje novca.

 

 

U prethodnom Radonjićevom mandatu smo i mogli da guramo tu domaća osnova priču, jer smo imali Jovića, Simonovića i Kuzmića u prajmu, dominantnog Bobija, up-and-coming Kalinića, talentovanog i već tada produktivnog Gudurića itd. Sada nemamo nijednog domaćeg igrača koji je kvalitetom starter, "mladi" nam i nisu nešto talentovani, veterani su nam praktično penzioneri, nemamo pozicionu izbalansiranost nego gomilu prosečnih krila, nemamo ni ofanzivni talenat i kreativnost, niti fizikalije i atleticizam za modernu košarku. Znači nemamo ništa i bilo bi dobro da to konačno shvatimo.

 

 

  • Like 9
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Apropo priče o šansama u završnici aba lige. Ako kojim čudom obezbedimo domaći teren do kraja, mislim da je realno da osvojimo iako nam je igra blagi užas, skupljamo svlačionicu i efekat opruge. Ako Budućnost bude imala domaći teren, naša ionako košarkaški ograničena grupica momaka mora biti duplo bolja od protivnika da bismo došli do prstena.

Link to comment
Share on other sites

U pravu je Guru, dugo nismo imali mizerniji ucinak od domacih igraca u odnosu na ovu sezonu. Mora se izaci iz tog sablona. Jedino Dobric i donekle Davidovac, ali i oni su imali slabije sezone u odnosu na prethodne, svi ostali bas bas nista. Ali mi ni strance te ne umemo da ubodemo. Teri i Hol su npr stranci dovedeni kao low risk-high reward i failovali smo sa obojicom. Mnogo lose selektiramo igrace, mislim da je to najveci problem. Ipak, nista gore od ovog gde dovodimo penzose u ekipu, osladili im se Faje i Perper, iako su i pre i posle njih od veterana samo kurac dobijali. 

 

Jbt, napraivmo tim u kom sve zavisi od jednog igraca i njegovog raspolozenja - Dzordana Lojda. Okej, i od Voldena zavisi, i to je to. Ostale da zamenimo sa igracima iz FMP-a, isti bi nam kurac bio. 

 

Kako god da se zavrsi ova sezona, na leto totalni remont. Treba nam barem 7,8 novih igraca. 

Edited by Markoss
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Guru said:

 

To nije nikakav uslov da se nešto napravi, potpuno je nebitno da li su igrači domaći ili stranci.

 

 

Upravo tako, o tome i pišem.

 

 

Ovo je zapravo najbitnije, bez obzira na nacionalnost igrača.

 

 

Što bi se zaustavili na 20, daj neka bude proteklih 30 godina, taman da obuhvatimo i Partizanovu titulu prvaka Evrope i prebrojimo koliko su stranaca imali u toj ekipi... U evropskoj i domaćoj košarci se verovatno ništa nije promenilo u tom periodu i to je sigurno sve primenjivo i na današnje vreme...

 

 

Ne može da se napravi, jer Srbija ima ograničen broj kvalitetnih igrača (15-ak u vrh glave) i oni su ili u NBA, ili u bogatim evropskim klubovima = nedostupni su Zvezdi. Samim tim, upravo za taj koncept bi nam bio neophodan ovaj budzet od 20 miliona koji pominješ, dok se obuhvatanjem celokupnog košarkaškog tržišta, bez nacionalnog ključa, uz kvalitetan skauting i fokus na kvalitet/potencijal, karakteristike i karakter igrača može sastaviti konkurentan tim i za neuporedivo manje novca.

 

 

U prethodnom Radonjićevom mandatu smo i mogli da guramo tu domaća osnova priču, jer smo imali Jovića, Simonovića i Kuzmića u prajmu, dominantnog Bobija, up-and-coming Kalinića, talentovanog i već tada produktivnog Gudurića itd. Sada nemamo nijednog domaćeg igrača koji je kvalitetom starter, "mladi" nam i nisu nešto talentovani, veterani su nam praktično penzioneri, nemamo pozicionu izbalansiranost nego gomilu prosečnih krila, nemamo ni ofanzivni talenat i kreativnost, niti fizikalije i atleticizam za modernu košarku. Znači nemamo ništa i bilo bi dobro da to konačno shvatimo.

 

 

 

 

Ne vidim ja da su nama domaći igraci problem vec selekcija stranih igrača. Ove sezone ih je 9 proslo kroz klub i moze se reci da su dvojica pogodjena, a ostali bolje da nisu ni bili u klubu jer nista gore ne bi prošli.

 

Slazem se da nemamo ni jednog domaceg igraca koji bi mogao biti starter u bilo kojoj EL ekipi, ali uz dobru selekciju stranih igraca i to se moze pokriti.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fora je sto na trzistu nema domacih igraca koji su nama platezno dostupni, a da bi uopste mogli da budu u rotaciji u EL. Najblizi tome je onaj Avramovic, a meni je on prilicno bezvezan igrac. Ja stvarno ne vidim kog smo mi to domaceg igraca ispustili ove sezone da dovedemo, a mogli smo, i u EL ne bi bio kosarkas manje kao sto su Simon, Kuridza, Lazic, Kuzmic itd itd. Ja sam i pre za to da Uskokovci bude bekap na kecum, a Radanov na tri, nego da opet gledamo ove veterane koji ne mogu da se sastave sa zivotom. 

 

Okej, verujem da cemo prikljuciti Lazarevica iz FMP-a na leto, on bi u sustini i mogao prijatno da iznenadi, al opet je macka u dzaku. Sem toga stvarno ne znam. Ogorman je jaz izmedju kvalitetnih srpskih igraca i onog suvog proseka koji je upitan i za EC. Jbt, onaj Nenadic deluje najkosarkaskije u FMP-u, a kod nas bas vidno kvalitetom odudarao od ostatka tima. Djordjevic se posle prosle sezone resetovao na Vrsac nivo. Cak smo i tu utanjili maksimalno. 

Edited by Markoss
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Guru said:

To nije nikakav uslov da se nešto napravi, potpuno je nebitno da li su igrači domaći ili stranci.

....

Ovo je zapravo najbitnije, bez obzira na nacionalnost igrača.

 

Pa oko ovoga se sporimo jos od prvog posta....zasto opet ponavljati kad smo se slozili da se ne slazemo?

 

Quote

Što bi se zaustavili na 20, daj neka bude proteklih 30 godina, taman da obuhvatimo i Partizanovu titulu prvaka Evrope i prebrojimo koliko su stranaca imali u toj ekipi... U evropskoj i domaćoj košarci se verovatno ništa nije promenilo u tom periodu i to je sigurno sve primenjivo i na današnje vreme...

 

Sto je duza vremenska serija to su statisticki pokazatelj validniji. Nisam primetio da je u novije vreme drugacije u smislu da timovi balkana mogu do boljeg uspeha sa stranim igracima, nego sa domacim nego bas kontra - sa legijom stranaca smo imali samo fijaska. Naveo sam ti primere - najbolja Zvezdina sezona je 2017a a izbroj koliko smo tada imali domacih igraca koji su igrali u nekom kontinuitetu, a koliko stranih. Ako mi navedes klub koji je kao legija stranaca sa budzetom manjim od 10 miliona napravio neki uspeh u Evropi, mozemo da diskutujemo o tome i da mozda ukrademo neki know how. Ja ne znam nijedan takav primer, tako da bi bilo dobro da prestanemo da mastamo da ce nasi stranci skupljeni sa konca i konopca u najvecem slucaju sa jednogodisnjim ugovorom, liciti na neki tim koji ce biti konkurentan sa skupljim timovima u EL koji igraju vise godina zajedno. Nece, licice na ove timove bez karaktera kao sto je npr. Lokomotiva...u stvari ne znam sto pisem u buducnosti kad smo vec ove sezone izgledali tako.

 

Quote

Ne može da se napravi, jer Srbija ima ograničen broj kvalitetnih igrača (15-ak u vrh glave) i oni su ili u NBA, ili u bogatim evropskim klubovima = nedostupni su Zvezdi. Samim tim, upravo za taj koncept bi nam bio neophodan ovaj budzet od 20 miliona koji pominješ, dok se obuhvatanjem celokupnog košarkaškog tržišta, bez nacionalnog ključa, uz kvalitetan skauting i fokus na kvalitet/potencijal, karakteristike i karakter igrača može sastaviti konkurentan tim i za neuporedivo manje novca.

 

Prvo bih postavio pitanje ima li kod nas jos nesto sem budzeta sto je problem ili je to jedini problem?. Skauting si vec pomenio, ali da li ima nesto jos bitnije jer svi vodeci klubovi imaju odlican skauting pa talentovani igraci su takodje nedostupni? Kako radi nas menadzment? Koje odluke povlaci? Koliko su oni odgovorni za to sto ti kazes da nema dovoljno domacih igraca? Ko je uopste menadzment kod nas sem Covica? Prema tome mislim da je mnogo blize i realnije da svoj novac kojim klub raspolaze se usmeri u kvalitetniji i profesionalniji menadzment, kao i  na pravljenje novih igraca na mnogo bolji nacin kroz ulaganje u struku u mladjim kategorijama, i uslova za te mladje igrace , nego da mastamo i prizeljkujemo da ce nasi vrsni skauti svake godine moci da maznu talentovane igrace najjacim klubovima ispred nosa. 

 

Strategiju takodje nemamo jer svake sezone lutamo kao guske u magli...nije nama potrebno 15 domacih igraca, neophodno nam je mozda 7 od 12, i to ne da svi budu vrhunskog kvaliteta odmah, nego da to da bude neki mix, ali da vecina ima neki kontinuitet igranja. Mi to sada imamo samo sa Dobricem, Davidovcem i Lazicem gde sva trojica prirodno igraju na istoj poziciji. Da li je to neko registrovao kao problem? Pa sve to treba da bude deo strategije kojom bi rukovodio neki GM a ne trener koji je tu neki limitiran vremenski period i boli ga cose za dugorocno funkcionisanje kluba. 

 

Da li sada mozemo da imamo tih 7 domacih igraca? Mozemo. Prvo probrati sta je to na trzistu sto je na pragu EL kvaliteta. Tu je spomenuti Avramovic i nema nikakvog racionalnog objasnjenja zasto ga ne dovesti u klub. Tu je naravno i Jovic koji ce verovatno i biti ovde naredne sezone, a mogli smo da reagujemo i sa Todorovicem godinama pre nego sto je usao u onu tezu povredu....cini mi se da bi sada vec trebalo da igra, pa bi mogao da provede 1 sezonu u FMP za rehab pa da se nakon toga prekomanduje u Zvezdu. Davidovac i Dobric imaju ugovor jos jednu sezonu i to je vec 4-5 igraca, jer mislim da je doslo vreme da se rastanemo sa kapitenom.  Zatim, Zasto umesto 10 stranaca koji prolete kroz klub ne bi isli na recimo 5 a razliku u novcu ne bi ulozili u jednog dokazanog EL domaceg igraca?? Znaci to bi bila promena dosadasnje strategije po kojoj nijedan igrac ne sme da ima preko 500k platu. Zasto ne sme da ima? Gde nas je to dovelo? Pa ako bi se tu istrosili, mogli bi da ona poslednja dvojka u 12 budu mladji igraci sa nekim upside-om koji ne bi bili nosioci ali koji bi brusili iskustvo za naredne sezone (ne na tribinama kao do sad) i koji ce zameniti one koji odu. Nije tacno ni da takvih nema....Dalibor Ilic iz Igokee, Mario Nakic, Stefan Lazarevic, Uros Djordjevic....mozda oni nisu bas na tom kvalitetu, ali uz bolji rad u mladjim kategorijama oni novi koji bi dosli bi sigurno bili.

 

 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...