Jump to content

Domaće serije


deez nuts.

Recommended Posts

3 hours ago, Plavi Golub said:

Uvek sam se pitala je li to samo moj utisak

Nije. To mi je bila omiljena knjiga iz školskih dana i uvek mi je bilo žao što nije ekranizovana. Mada mislim da se ili Stanko ili Zeka buljubaša pojavljuju kao epizodni likovi u nekom drugom filmu ili seriji, ali šanse nema da se setim gde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

Sve zavisi kako je Drašković napisao roman pošto vidim da se temelji na njemu serija. Ja ga još nisam pročitao, kritike su šarene od pohvala pa do kritika da je Kralj Aleksandar predstavljen kao "svetac". Ono što sam video u reklamama za film me nabacuje na ovo drugo ali treba sačekati i videti seriju pa joj suditi. Koliko sam video nisu se 100% držali knjige tako da verovatno ima tu materijala i za one koji su već pročitali roman.

Ukratko, napisao ga je kao političar, u smislu da zastupa neki stav, viđenje i pokušava da ga progura, tj. pridobije podršku da je baš to ono što je ispravno.

 

Nije ga baš predstavio kao sveca, ali naginje ka tome, uz puno razumevanja prema njegovim manama i potezima i ublažavanje istih.

 

Da se razumemo, nažalost, javnost Aleksandra doživljava i ocenjuje površno, često ocenom jedan ili pet. On je bio izrazito kompleksna ličnost, komplikovanog porekla i životne situacije, sprovodio je svoju nemoguću misiju u užasnom istorijskom periodu i očajnim okolnostima (i u kući i u celom svetu). Najmanje što zaslužuje je davanje olakog suda iz sadašnje perspektive, ali i ideološku pristrasnost, sa bilo koje strane. Ono što mi smeta u predstavljanju u knjizi je površnost u nekoj meri, kao i pomenuta simpatija, izneta u maniru političara-agitatora, koja me smara, čak i u situacijama u kojima imam potpuno razumevanje (ne nužno i slaganje) za Aleksandrove postupke ili razmišljanja. Ako je u seriji predstavljen kao u romanu, recimo da je lik Miloša Obrenovića u seriji Vuk Karadžić prikazan neuporedivo dublje i sveobuhvatnije.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Plavi Golub said:

 

Kad pomenu Hajduk Stanka, Janka Veselinovica. Taj roman je, cini mi se, bio u lektiri za IV razred (zeleno - roze), ali ne i u programu obrade. To mi je uvek bilo zao. Citala sam je mnogo puta.  U rangu romana Salgarija, Dime, Londona.

Zapravo je jako dobro napisana knjiga o tom istorijskom periodu i vrlo zanimljiva za taj uzrast. I u pravu si bila bi savrsena za filmovanje, pa cak i za izvoz, sadrzi sve aspekte za dobar film, koji bi bio kombinacija istorije, akcije, pa i romantike.

Uvek sam se pitala je li to samo moj utisak.

 

Nije samo tvoj, bez brige. Verovatno je glavna prepreka ekranizaciji u tome što je jedna od ključnih scena eksplicitno opisano klanje Turčina i vešanje poturice, što nikad nije bilo "na liniji" Partije. A glumac koji bi se prihvatio uloge Marinka bi dobio obeležje za ceo život, kao što je Stevo Žigon vo vjeki vjekov ostao Kriger.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Crni Bombarder said:

Aleksanadar: Kralj od Jugoslavije

Pogledah prvu epizodu. Voleo bih da makar u jednoj seriji istorijske tematike ne cujem neke modernizme poput "covece" i "majke mi" upotrebljene na nacin na koji se danas koriste. Takodje bih voleo da u seriji ovakve tematike vidim i neke masovne scene,veci i respektabilan broj statista koji ce mi pruziti utisak uverljivosti i autenticnosti,a ne da 3 (slovima:tri) srpska vojnika predstavljaju oslobadjanje Boke. Ne shvatam ni poentu crno-belih kadrova Beograda. Ako hoces da docaras njegov izgled od pre stotinu godina,izvoli pa odradi lokacije,setove i scenografiju kako treba.

Voleo bih da ovo ne bude jedno "Shotraijansko" sranje,ali sve me strah da ce tako biti.

Sada si vec probudio crv sumnje, da li da gledam ili ne, a planirao sam. Nisam ocekivao neku istorijsku korektnost od Draskovica, pogotovo jer i sami autori govore o romantiziranoj  verziji " istinitih dogadjaja". Najmanje sto sam ocekivao je da serija bude interesantna za gledanje, poput recimo Senki, a sada se bojim da ne naletim na jos jednu verziju Dare.

Sto se Sotre tice, napravio je jedan sjajan film " Sesta Brzina", sve ostalo je prosek ili ispod proseka.

 

Link to comment
Share on other sites

Odosmo u off ali kada smo se dotakli Draškovića... Potpisujem sve što je Barkley napisao. Ja sam pročitao skoro sve Vukove romane, nekako mi leži njegov stil pisanja, Molitvu sam pročitao nekoliko puta iako je dosta težak roman i Nož isto. Aleksandra sam pročitao u dva dana i iako mi je stalno držao pažnju konstantno sam imao utisak da je ipak to samo komercijani roman. Ostale njegove romane sam čitao dosta mlađi pa ne znam kako bih ih sada doživeo. Poenta je da to treba samo tako i posmatrati, komercijalni istorijski roman. Suviše je to kompleksan istorijski period da bi stao u tu knjigu.
Seriju neću gledati još, ni Daru nisam gledao toliko mi je bolno to sve trenutno da ni na taj topik ne ulazim. A sav uzrok Dare je upravo u tom periodu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJORDJE said:

Sada si vec probudio crv sumnje, da li da gledam ili ne, a planirao sam. Nisam ocekivao neku istorijsku korektnost od Draskovica, pogotovo jer i sami autori govore o romantiziranoj  verziji " istinitih dogadjaja". Najmanje sto sam ocekivao je da serija bude interesantna za gledanje, poput recimo Senki, a sada se bojim da ne naletim na jos jednu verziju Dare.

Sto se Sotre tice, napravio je jedan sjajan film " Sesta Brzina", sve ostalo je prosek ili ispod proseka.

 

 

Neće biti na nivou Dare nego se bojim da će biti sa tom nekom porukom "Nije Aleksandar kriv što je pravio YU nego mi što je nismo sačuvali". Dakle iz krajnosti da je Aleksandar kriv za sve idemo u drugu da je on sve uradio za desetku. Barkley je o tome pisao a i ja sam stekao utisak na osnovu par zadnjih Vukovih knjiga da on svojim likovima u knjigama stavlja rečenice u usta koje inače on često izgovara. E sad ja se ne sećam više njegovih stavova o kraljevini YU tako da ću pogledati seriju da vidim šta je pisac hteo da kaže.

 

Vidim da što se tiče glumaca da su okupljena prilično zavidna imena iako su glavne uloge podeljene relativno nepoznatim glumcima. Ukupno 130 glumaca za seriju od 15 epizoda to je baš dosta. Opet nisam ništa našao o budžetu filma osim da je to projekat United grupe tako da sigurno nije dobio ogroman budžet kao "Dara" što bi bilo i objašnjenje kadra koje je crni spomenuo o tri vojnika u Boki.

Link to comment
Share on other sites

Gospodin muz na gospodju Danu je poprilicno sumnjiv kao romanopisac. Njegova dela se mogu okarakterisati vise kao politicki pamfleti.

 

Knjigu Noz je proslavio film koji je odlican ali nikada nije dobio zasluzenu paznju tako se barem meni cini zbog svoje ozbiljnosti, za razliku npr od Lepih sela koja imaju lako pamtljive fraze i dosta su lakse za svariti bez obzira na kompleksnost i tezinu price. 

 

Sto se tice serije Aleksandar videh trejler samo i prvo sto mi upadne u usi je izvestaceni dijalog. Nadam se da nije cela serija takva.

Link to comment
Share on other sites

Ponekad neka TV serija umesto željenog postane odraz društva u kojem je snimana, odlični primeri su "Vojna akademija" tipična Tadićevska Srbija, nevešto dizajnirana, sa željom i ambicijom bez pokrića, bez ikakvog smislenog sadržaja i suštine. Može komotno da se gleda bez tona i titla i ništa nisi izgubio.
Ovaj "Aleksandar of Yugoslavia" je slika i prilika Vučićevske Srbije, nit dizajna nit ambicije, nit metoda, prazno potpuno. Aleksandar I; ubi se radeći za Jugoslaviju, svi oko njega ga sažaljevaju, krše ruke što se toliko trudi, saveznici ga izdaju, razdire ga sopstvena mini izdaja, a on vredan, radan, satra se od posla, slabo jede, malo spava i takoto.
O tempora o mores.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Perkos2 said:

tako će jednog dana i za AV neki pragmatiči pisac napisati da nije on kriv što sirotinja raja nije sledila njegov reformski pogled na svet.

Prilično je bezveze porediti dva Aleksandra, na bilo koji način. 

 

7 hours ago, Godzo said:

A sav uzrok Dare je upravo u tom periodu.

Uzrok je daleko kompleksniji i proteže se u dužem vremenskom periodu od tih dvadesetak godina, ali to je druga priča.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od Vuka sam Procitao "Noz" i "Moilitvu" prvu i drugu. Bese to dosta davno. Ostalih njegovih uradaka se nisam hvatao.
Ovu knjigu (po kojoj je snimljena serija) mi je citao jedan od najboljih frendova i rece mi da je procitao neke 2/3 knjige,ali jednostavno nije mogao da ode do kraja..kaze da vise nije imao neke tolerancije i strpljenja.

Ne kosta me nista da pogledam bar jos koju epizodu,pa ako bude totalni krs lako cu da dignem ruke (kao sto sam od "Ravne Gore" i "Nemanjica")

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Crni Bombarder said:

Od Vuka sam Procitao "Noz" i "Moilitvu" prvu i drugu. Bese to dosta davno. Ostalih njegovih uradaka se nisam hvatao.
Ovu knjigu (po kojoj je snimljena serija) mi je citao jedan od najboljih frendova i rece mi da je procitao neke 2/3 knjige,ali jednostavno nije mogao da ode do kraja..kaze da vise nije imao neke tolerancije i strpljenja.

Ne kosta me nista da pogledam bar jos koju epizodu,pa ako bude totalni krs lako cu da dignem ruke (kao sto sam od "Ravne Gore" i "Nemanjica")

Sudija je jedino relevantno što sam natrčao od Vuka kao književnika, sad kad pogledam ponovo možda zato jer je imala oreol zabranjene knjige. Film "Nož", ako knjiga i ima neku vrednost  - uspeo je potpuno da sakrije tu vrednost do neprepoznatljivosti, što po svemu sudeći i nije tako teško. Drašković je potpuno porediv sa poznijim Dobricom Ćosićem, ako se Dobrici zbog godina može i oprostiti i hiperprodukcija, i što da ne prirodna demencija to Vuka Draškovića, njegove unutrašnje "sumnje i strepnje" ne može da opravda. Suvi prosek u najboljem slučaju.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, DJORDJE said:

Sada si vec probudio crv sumnje, da li da gledam ili ne, a planirao sam. Nisam ocekivao neku istorijsku korektnost od Draskovica, pogotovo jer i sami autori govore o romantiziranoj  verziji " istinitih dogadjaja". Najmanje sto sam ocekivao je da serija bude interesantna za gledanje, poput recimo Senki, a sada se bojim da ne naletim na jos jednu verziju Dare.

Sto se Sotre tice, napravio je jedan sjajan film " Sesta Brzina", sve ostalo je prosek ili ispod proseka.

 

Sesta brzina je skracena verzija mini seriej Price iz Radionice, koju prpeorucujem toplo inace, ako neko slucajno nije gledao..valja mu Vise od Igre, i TV film, njegova adaptacija Ministarke sa Milenom Dravic..to je to..Boj na Kosovu je i gledljiv, obzirom na to kako je sklepan, i da ga je Sotra sklepao..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Harmonika said:

Sesta brzina je skracena verzija mini seriej Price iz Radionice, koju prpeorucujem toplo inace, ako neko slucajno nije gledao..valja mu Vise od Igre, i TV film, njegova adaptacija Ministarke sa Milenom Dravic..to je to..Boj na Kosovu je i gledljiv, obzirom na to kako je sklepan, i da ga je Sotra sklepao..

Ako me secanje dobro sluzi prvo je isao film , a onda TV serija. Boj na Kosovu je bio jos jedan pamflet pod drzavnim/partijskim sponzorstvom, a mogao je da se napravi barem solidan film na tu temu. Kupio sam seriju pa kako bude. Ubedio me je Ivanovic da je gledam, mada je vise nego ocigledno da mu je promocija serije bio cilj zadnjih nedelja.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Zdravko Sotra at his worst. Sesir profesora Vujica srece udzbenik iz istorije iz osmog osnovne. Aleksandar od Jugoslavije = sveti mucenik Aleksandar Vucic. Izgurao sam prvu epizodu, i nemam nameru na ovo dalje da trosim vreme. Kao i za Daru, ne dolazi se do politicke poruke koliko je filmski tanko...

Edited by Geronimo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...