Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

11 minutes ago, Angelia said:

To ono "ne lipshi magarche..."?

 

Biće... strpite se...

 

Aj sad realno:

 

U suştini duplo golo, jer sve je ovo u najboljem slučaju od maja, pri tom postojeće obaveze koje stižu privredi 15.4. (Pdv, porez na dobit i porez na prihod) nisu odloženi što znači da će manje više problemi krenuti 15.4. Kad ove obaveze isprazne bankovne račune... a tek kroz kakve krugove administrativnog pakla ćemo morat da prolazimo da bi ostvarili pravo na ove podsticaje, koje opet da napomenem nismo videli na papiru nego samo usmeno nam to majke mi ispričao Siniša Mali u prisustvu Marka fkn Čadeža.

Edited by Stoned Laki21
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Stoned Laki21 said:

pri tom postojeće obaveze koje stižu privredi 15.4. (Pdv, porez na dobit i porez na prihod) nisu odloženi

Ne kazem da nije tako,samo ja kao da dans negde videh/procitah da je placanje nekog poreza olozeno. Mada,preleteo sam zaista preko naslova..ne mogu sve ni ispratiti..mozda sam nesto zamenio..:smiley33:

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ne kazem da nije tako,samo ja kao da dans negde videh/procitah da je placanje nekog poreza olozeno. Mada,preleteo sam zaista preko naslova..ne mogu sve ni ispratiti..mozda sam nesto zamenio..:smiley33:

 

Sve je ovo rekla kazala dok ne vidimo papir, da ne kažem:

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, MetalHead said:

Ne bas. Manje je... ali ne menja mnogo poentu. Minimalac je koliko sada, 24.000? Bruto1 je oko 32.000 a Bruto2 je oko 37.500dinara. Dakle drzava umesto da dobije 13.500dinara mesecno od svakog radnika, davace 24.000dinara zaposlenima i racunace da su im placeni doprinosi i porezi... 

 

Zavisi koliko mesec ima dana....

ZaJanuar mesec je bilo 31700.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SamoFlacko said:
2 hours ago, Tamburinjo said:
 
jel me zezas :classic_laugh:

ma okle, stvarno ne znam, osim da je nesto obecao neke pare ali po kom osnovu, sta? :D

 

sori mislio sam da svi znaju za Dinkicevih 1000 evra. Pred neke izbore je obecao 1000 evra svakom gradjaninu od akcija NIS-a JAT-a i EPS-a. 

Naravno niko ziv nije video te pare, posle je priznao da je namerno slagao. 

 

Quote

 

"Kasnije analize su pokazale da bukvalno tih 100.000 glasova, za koliko je pobedio u drugom krugu, dobrim delom potiču od zajedničkog obećanja, koje sam ja preuzeo lično na sebe, o besplatnim akcijama. Znači, preuzeo sam na sebe obećanje, a preusmerio svu političku korist Tadiću", kaže Dinkić.

 

 

 

Edited by Tamburinjo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Stoned Laki21 said:

one man timovi i slični mikro i mali preduzetnici

 

Taj sam... znaci dotle je doslo... 😕 sad jos i u taj trosak da se bacam, kanapce da si kupim. Neka sacekacu ove minimalce i 100jura pa cu od toga. Nemam sada. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, MetalHead said:

 

Taj sam... znaci dotle je doslo... 😕 sad jos i u taj trosak da se bacam, kanapce da si kupim. Neka sacekacu ove minimalce i 100jura pa cu od toga. Nemam sada. 

 

 

Najbolje od svega je sto su rekli da nema pomoci za pausalce koji su zamrzli poslovanje tokom vanrednog stanja... najbolje da neki frizer iz BG placa doprinose 

25-30 000 mesecno i lokal i troskove jos toliko i da ceka da mu se vi smilujete. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tamburinjo said:

 

 

Najbolje od svega je sto su rekli da nema pomoci za pausalce koji su zamrzli poslovanje tokom vanrednog stanja... najbolje da neki frizer iz BG placa doprinose 

25-30 000 mesecno i lokal i troskove jos toliko i da ceka da mu se vi smilujete. 

 

Mislim da nisi dobro razumeo, onaj ko je zamrzao PRE vanrednog stanja ne moze da dobije pomoc... tako sam ja razumeo 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a šta kažu ovi "moji"  iz  pktatić.rs


 

Quote

Program ekonomskih mera za podršku privredi jeste predstavljen, ali propisi za njegovu primenu još uvek nisu doneti

31. 03. 2020.

Ministar finansija predstavio je danas (31. marta 2020. godine) Program ekonomskih mera države za smanjivanje negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom virusa Kovid-19 i podršku privredi Srbije (u nastavku: Program mera), uz najavu da će pravni okvir za primenu tih mera biti donet za "desetak dana". To znači da se tek očekuje donošenje nekoliko uredbi kojima bi trebalo urediti uslove i način primene predloženih mera.

Pre donošenja uredbi nije moguća primena bilo kojeg rešenja koje je okvirno navedeno u Programu mera. Posebno treba imati u vidu da mere koje budu propisane verovatno neće imati retroaktivno dejstvo, što znači da će njihova primena biti moguća tek nakon stupanja na snagu uredbi koje će biti donete. 

PORESKE MERE

U oblasti poreza predviđeno je nekoliko mera, uz još jednu napomenu da se mere ne mogu primenjivati dok ne bude doneta uredba koja će bliže urediti uslove i način primene.  

Na primer, predviđeno je oslobađanje davalaca donacije od obaveze plaćanja PDV-a po osnovu doniranja dobara (proizvoda ili robe) ustanovama koje su neposredno uključene u aktivnosti koje imaju za cilj sprečavanje širenja i lečenja građana od bolesti Kovid-19. Međutim, to oslobađanje ne može da važi za promet dobara koji je izvršen npr. danas ili sutra, tj. u momentu kada to poresko oslobođenje još uvek nije propisano. Takođe, nije poznato da li će se poresko oslobođenje odnositi i na promet usluga, da li je reč o poreskom oslobođenju sa pravom na odbitak prethodnog poreza ili bez prava na odbitak prethodnog poreza itd. 

Detaljna objašnjenja o poreskom tretmanu donacija u dobrima i pružanju usluga bez naknade, u skladu sa Zakonom o PDV-u, dali smo u časopisu Porezi i računovodstvo broj 4/20, str. 75.

Jedna od mera jeste odlaganje plaćanja poreza na zarade i doprinosa za privatni sektor, tokom trajanja vanrednog stanja. Ova mera se odnosi i na odlaganje plaćanja poreza na prihode od samostalnih delatnosti svih preduzetnika. Svi poslodavci koji se opredele da koriste ovu meru mogu da koriste odlaganje plaćanja poreza i doprinosa na zarade do početka 2021. godine, a nakon toga se ostavlja mogućnost daljeg odlaganja plaćanja ovih troškova najduže do 24 meseca bez obaveze plaćanja kamate na zahtev poreskog obveznika.

Međutim, skrećemo pažnju na to da ova mera još uvek nije doneta, što znači da poslodavci koji tokom narednih dana budu isplaćivali zarade imaju obavezu obračuna i plaćanja poreza i doprinosa u momentu isplate zarade u skladu sa opštim pravilima. Takođe, tek treba da bude uređen način na koji će se ova mera operativno sprovoditi, u smislu da li će isplatioci prihoda podnositi poreske prijave, ili će se olakšica ostvarivati na neki drugi način. 

U oblasti poreza na dobit, Programom mera predviđeno je odlaganje plaćanja akontacije poreza na dobit u drugom kvartalu. Ovo bi trebalo da znači, pod pretpostavkom da uredba o tome bude doneta do polovine aprila, da obveznik poreza na dobit ne mora da plaća akontacije koje dospevaju 15. aprila, 15. maja i 15. juna, ali sada nije poznato kada će ove akontacije dospeti za plaćanje.  

U oblasti poreza Programom mera nisu predviđene nikakve druge mere, što ne mora da znači da ih neće biti. Naime, prema našim saznanjima razmišlja se i o pomeranju roka za predaju godišnjeg finansijskog izveštaja (rok bi bio tri meseca od momenta ukidanja vanrednog stanja), što bi istovremeno podrazumevalo i pomeranje roka za predaju poreske prijave za porez na dobit pravnih lica. 

DIREKTNA POMOĆ PRIVATNOM SEKTORU

Drugi set mera odnosi se na direktna davanja u vidu isplate pomoći u visini minimalne zarade (za vreme vanrednog stanja) za preduzetnike, mikro, mala i srednja privredna društva. U slučaju velikih privrednih društava čiji zaposleni su poslati na prinudni odmor, zbog smanjenog obima poslovanja ili potpune obustave rada, predviđena je subvencija u iznosu od 50 odsto minimalne zarade.

Jasno je da i ovu meru treba operacionalizovati, što znači da u ovom momentu nije poznato na koji način će biti sprovedena u praksi. 

MERE ZA OČUVANJE LIKVIDNOSTI

Treći set mera usmeren je na očuvanje likvidnosti privrednih subjekata. Program predviđa dve mere:

  1. Program za dodelu kredita za održavanje likvidnosti i obrtnih sredstava za kompanije iz segmenta preduzetnika, mikro, malih i srednjih privrednih subjekata, poljoprivrednih gazdinstava i zadruga koji su registrovani u relevantnom registru preko Fonda za razvoj Republike Srbije.
  2. Garantne šeme za podršku privredi u uslovima Kovid-19 krize za kredite za održavanje likvidnosti i obrtnih sredstava za kompanije iz segmenta preduzetnika, mikro, malih i srednjih privrednih subjekata, kao i poljoprivrednih gazdinstava preko komercijalnih banaka koje posluju u Republici Srbiji.

U okviru ostalih mera navedena je direktna pomoć svim punoletnim građanima.

MORATORIJUM (ZABRANA) ISPLATE DIVIDENDE

U okviru ostalih mera predviđen je moratorijum na isplatu dividendi do kraja godine, osim za javna preduzeća (slična mera doneta je npr. u Crnoj Gori i još nekim državama), što je mera o kojoj nije bilo reči prilikom predstavljanja Programa mera. Suština je verovatno u tome da subjekti na koje se ta mera bude odnosila neće imati pravo na isplatu dividende svojim osnivačima. 

Na kraju, treba imati u vidu da je navedeno i sledeće: "Na podršku ne mogu da računaju oni privredni subjekti koji su tokom varednog stanja umanjili broj zaposlenih za više od 10 odsto, ne računajući zaposlene na određeno vreme, kojima ugovor ističe tokom vanrednog stanja, kao i oni koji su privremeno prekinuli poslovanje pre proglašenja vanrednog stanja, odnosno pre 15. marta." Međutim, nije jasno da li se ovo odnosi na sve ili samo na pojedine mere

Prema tome, u ovom trenutku najvažnije je razumeti da Program mera tek treba da bude uređen odgovarajućim propisima, što znači da se još uvek ne primenjuje. Imajući u vidu da se donošenje propisa očekuje tek u narednih desetak dana, detaljna objašnjenja daćemo u narednom broju časopisa: Porezi i računovodstvo broj 5/20

 

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim ja nista spektakularno, tj ne vidim ono sto zanima mene kao preduzetnika: kako da nadonadim dobit tj kako da se sto pre vratimo u biznis as juzual. Sve sto sam procitao je vezano za resavanje akutnih problema koji su nastali vanrednim stanjem. Dakle ovo su mere da se glava odrzi iznad vode, s tim da par stvari fali. Ako su vec problem mala preduzeca, zasto se ne predje na naplatu PDVa po naplati? Slicno kako postoji u Rumuniji: ako je godisnji prihod <X, moze da se predje na PDV po naplati. Drugo, objedinjavanje poreskih obaveza. Na primer, pretezni sam izvoznik, imam veliki ulazni PDV koji mogu da koristim da platim porez na dobit... 

Ono sto meni fali je nesto da pokrene potrosnju, to bi bila neka faza 2. Dakle neka masovna javna potrosnja koja bi bila usmerena na pogodjene sektore. Ovo ovde je potpuno nemogudje znajuci zemlju u kojoj zivimo (vec vidim firme koje prave web sajtove za 100000 komad) ali to je upravo ono sto ce nam trebati. 

 

Nego, mene nesto zainteresovalo tih 5b koje pominju. Ajd da vidimo:

- 100evrica po punoletnom = 0.5b;

 - odlaganje poreza i doprinosa na 24m. Rekli smo 250e po zaposlenom x 2m = 500m x 3 meseca = 1.5b. Kamata godisnje neka je 10%, dakle ova pomoc kosta oko 300m EUR (jer drzava se ovde oprasta od kamate koju bi dobila, ne i od moje obaveze);

- isplacivanje minimalca. 250e mesecno x 3 = 750e x 1m = 750m EUR umanjeno za one koji su poslati na prinudne, dakle ovo je ne vise od 700m. 

 

Ovo trece za garancije ne umem da procenim, ali vec se drzava i ja ne poklapamo u racunici: 1.5B eur za ono sto oni kazu da je 2.5B...

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sreta-steta said:

Ne vidim ja nista spektakularno, tj ne vidim ono sto zanima mene kao preduzetnika: kako da nadonadim dobit tj kako da se sto pre vratimo u biznis as juzual.

 

Nikako, pogotovo ukoliko se bavis nekom usluznom delatnoscu i nemas neki backup u vidu slamarice ili parica na racunu.

 

Recimo, imas neku preduzetnicku radnju, recimo frizerski salon, pausalac si. (frizer moze biti pausalac, zar ne? ako ne zamisli neku drugu usluznu delatnost)

Ne znam koliko moze biti pausalni porez na to, neka je 15.000din (porez i doprinosi).

Ti si zaradjivao recimo 25dana*10musterija*500din=125.000din mesecno. Platis drzavi njenih 15.000din svakog meseca i ostane ti 110.000din. Platis lokal, struju i ostale racune i ode ti na to jedno 50.000dinara recimo. Ostaje ti 60.000din tvoje zarade.

 

Ti moras da das 15.000din drzavi koji mogu da sacekaju ili si se zamrzao pa ne moras uopste da platis. Lokal ipak moras da platis osim ako nemas finog "lokalodavca" koji razume situaciju (i ne jede "leba" od tvoje kirije). Racune ces svakako morati nesto da platis... sve u svemu mozda ti treba 30.000din a mozda i svih 50.000din (+15.000din drzavi ako nisi zamrznut). 

 

I tako recimo tri meseca vanrednog stanja. Dakle, hajde da kazemo da moras da imas 100.000-150.000dinara samo da ti prezivi biznis a ne i da zivis i hleba da imas da jedes...

 

I onda ce posle ta tri meseca, drzava da ti da 3 minimalca. Neka je to 90.000dinara. Ti ne mozes time da pokrijes ono sto si placao dok je bilo vanredno stanje.

 

Dakle ne samo da nisi zaradio svojih 60.000dinara mesecno, neko pomoc drzave nece biti dovoljna da ti pokrije troskove u ta tri meseca. 

 

 

Zakljucak:

Ova 3 minimalca kao i onih 100eur su smejurija. To je onako kako mali perica zamislja ekonomiju. 

Jednostavno ne moze da bude isto za sve, 3 minimalca svim preduzetnicima. To nema smisla. Nemaju svi iste prihode i troskove. Ne placamo svi iste poreze i doprinose. Nekome ce to biti super a nekome ni za pola meseca. Trebali su da naprave skalu, pricam pogotovo za pausalce (za one preduzetnike koji vode knjige je jos lakse). Trebalo je da se kaze "pokrivamo X% poreske osnovice, ukoliko preduzetnik pokaze da je imao Z% manje prihode (ili nije imao prihode) u odnosu na prosek u poslednjih Y meseci pre vanrednog stanja". Ako si imao prihode koji su veci od te granice, izvini bato, tebi pomoc bas i ne treba. Ima kome je potrebnija. Ali jbg, lakse im je ovako jer su em oni nesposobni, em ljudi koji to treba da sprovedu, a da o nekom automatizmu i sistemima da ne pricamo (papir i olovka).

 

A ovih 100eur, ne znam sta bih rekao, kao prave nas jednakima opet, a 100eur je manje-vise nista. Kupuju glasove nesrecnih ljudi koje nema pas za sta da ujede, a nazalost takvih je mnogo... bolje daj vise nekim koji su zaista socijalno ugrozeni. Sta ce 100eur nekom ko ima platu 2000eur i vise? Sta ce ovo Miskovicu, Kosticu i ostalim bogatasima? Opet su isli linijom manjeg otpora i kako da ovo brzo odrade samo da se kaze da su nesto uradili.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MetalHead said:

Zakljucak:

Ova 3 minimalca kao i onih 100eur su smejurija. To je onako kako mali perica zamislja ekonomiju. 

Jednostavno ne moze da bude isto za sve, 3 minimalca svim preduzetnicima. To nema smisla. Nemaju svi iste prihode i troskove. Ne placamo svi iste poreze i doprinose. Nekome ce to biti super a nekome ni za pola meseca. Trebali su da naprave skalu, pricam pogotovo za pausalce (za one preduzetnike koji vode knjige je jos lakse). Trebalo je da se kaze "pokrivamo X% poreske osnovice, ukoliko preduzetnik pokaze da je imao Z% manje prihode (ili nije imao prihode) u odnosu na prosek u poslednjih Y meseci pre vanrednog stanja". Ako si imao prihode koji su veci od te granice, izvini bato, tebi pomoc bas i ne treba. Ima kome je potrebnija. Ali jbg, lakse im je ovako jer su em oni nesposobni, em ljudi koji to treba da sprovedu, a da o nekom automatizmu i sistemima da ne pricamo (papir i olovka).

 

A ovih 100eur, ne znam sta bih rekao, kao prave nas jednakima opet, a 100eur je manje-vise nista. Kupuju glasove nesrecnih ljudi koje nema pas za sta da ujede, a nazalost takvih je mnogo... bolje daj vise nekim koji su zaista socijalno ugrozeni. Sta ce 100eur nekom ko ima platu 2000eur i vise? Sta ce ovo Miskovicu, Kosticu i ostalim bogatasima? Opet su isli linijom manjeg otpora i kako da ovo brzo odrade samo da se kaze da su nesto uradili.

 

 

 

 

Ne može se očekivati da država, u ovoj situaciji, svima nadoknadi eventualne gubitke, propuštene zarade, neispunjene planove, niti da obezbedi primanja svim kategorijama, u socio-ekonomskom smislu, u skladu sa potrebama. To nam jen nadam se svima jasno.

Takođe, jasno je i da se sa ovim tzv Merama izašlo prerano i da su deo predizborne propagande. U ovom momentu Vlada treba da brine da obezbedi da funkcionišu neophodne službe, pre svega zdravstvo, EPS, telekomunikacije, trgovina i proizvodnja prehrambenih proizvoda, da pomogne logistički , a a ko treba i finansijski. 

Bolje bi bilo da su sa medicinskim merama izašli ranije, ali ne, tada su čekali i sprdali se, sada trče pred rudu, a ne zna se koliko će ovo trajati, koliko će ekonomske štete naneti, sa konkretnim merama treba izaći kad se sagledaju posledice pandemije u Srbiji, u okruženju, u EU, u svetu, jer kakvi god da smo, deo smo nekog sveta, nešto radimo, uvozimo, izvozimo. Znaju li sada kakve će cene na berzama biti kroz 2-3-6 meseci, kakvi će biti uslovi zaduživanja.

Ono rečeno, mi imamo pare, uštedeli smo, to su gluposti, imamo nerealizovane, a odobrene kredite, imamo neplaćene dugove. Sve što država bude "dala" sve će to biti novi dugovi koje ćemo morati da vraćamo. Sad možemo meriti koliko će ko dobiti a koliko platiti na kraju.

Sad će nama, penzosima, dati celu penziju početkom aprila, plus tih 4000, odakle će isplatiti penzije početkom maja, za april, koliko će imati priliva od doprinosa u Fond PIO, znači, ili će isplate biti neredovne ili zaduživanje veće.

Poštenije bi bilo da pošteno kažu, najebali smo, grcaćemo par godina, da pokušaju da rasporede teret što ravnomernije, ravnomernije srazmerno mogućnostima, a ne na sve jednako u apsolutnom iznosu.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nisam lepo napisao, naravno da mi ne treba drzava da nadoknadi moje gubitke. Sam snosim rizik svog posla, pa i ovaj nepredvidjeni - sto bi rekli sam pao, sam se ubio. Ono gde drzava moze da pomogne je da napravi klimu da se izgubljeno vrati. Citao sam bas danas kako je hotelima otkazano oko 2 miliona nocenja. Drzava zaposljava 700.000 ljudi. Uzmite i svakome po vaucer na 10 dana odmora negde po Srbiji. Takva pomoc mora da bude targetirana jer postoje grane kojima pomoc i nije potrebna, a postoje i one koje su satrte ovim. Mislim da je upravo onako kako je Div napisao: oni su sa ovim izasli kao deo marketinga (otuda i frljanje ciframa) a ne sa ciljem da zaista rese problem. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ja gledam ovo sa druge strane, nadasve pozitivno  jer svi će da propadnemo...


mere su nadasve jedno veliko sviranje q kao što je sve sviranje q za vreme SNS,   sve je marketing i sve je samopromocija  jer smo (što je najcrnje) po dubini/širini  funkcionalno nepismena nacija poslušnika i klimoglavaca koju nikad nisu naučili da razmišlja...


pa tako i ove mere  izšao Beogradski Fantom Siniša Mali i rekao   daćomo pola budžeta privredi da se oporavi i da izdrži krizu  to vam je  1000 milijardi  a i na sve to da vam pokažemo kolko ima para svima na sve to dajemo i pa evo na sve to  svima bakšiša 100 evrića  će da bude da ne kažete da ja Mali cicija...  i onda staviš to na papir i skontaš da će tebi sve što si manje više akomulirao ovih godina da potrošiš u ova tri meseca i onda da kao onaj magarac   iz narodne umotvorine da  čekaš i da ne lipšeš do zelene trave.

 

 

e ako se posle ovog debakla ne stvori neka iole svest da je vodja (koji god da je vodja u pitanju, ne samo ovaj aktuelni) sranje i da nam su spas u suštini samo nezavisne  institucije u kojima će sedeti nezavisni stručnjaci, za razliku od ovih SNStručnjaka...  onda jebi ga  nek se podavimo u svojim govnima  nismo za bolje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stoned Laki21 said:

 

 

e ako se posle ovog debakla ne stvori neka iole svest da je vodja (koji god da je vodja u pitanju, ne samo ovaj aktuelni) sranje i da nam su spas u suštini samo nezavisne  institucije u kojima će sedeti nezavisni stručnjaci, za razliku od ovih SNStručnjaka...  onda jebi ga  nek se podavimo u svojim govnima  nismo za bolje.

 

Jesi normalan, sa ovim će nas zajahati bar još 10 godina l a g a n o .

Ljudi iz javnog sektora svakako ne smeju da talasaju, mali privatnici koji će sad najebati, svakako slabo glasaju za Psiha, penzioneri će da ga stave pored ikone, jer je vodio rat za njihov spas.

Ovo sranje će samo dati gas gašenju SPSa, ako je neka vajdica.

Čuo sam da Girica grebe gde god može da se pojavi, ali jebe ih što nemaju sad neko ministarstvo tipa fin, trgovina, poljopr, policije. Jedino Ružić lokalne samouprave, ali i to slabo koriste, a Dačić se pojavljivao samo oko ovih transfera sa aerodroma.

Link to comment
Share on other sites

Izašli su sa ovim merama u fazonu "Svi donose neke mere, pa da i mi pokažemo kako nismo sirotinja...dapače... daj piće za celu kafanu".

 

Za neku dublju analizu ili što bi kolega rekao targetiranje, treba vremena i naprezanja sivih ćelija.

 

Srbija godinama i decenijama nema sredjen sistem socijalne zaštite. Iz budžeta se godišnje izdvaja milijardu i po eura u te svrhe, a niko pojma nema gde taj novac ide i da li ga dobijaju zaista oni kojima je potrrebno.

Zato je i sada  najlakše svima podeliti po 100 eura.

 

Treba predsednika podsetiti da će tajkun Djilas dobiti 100 evra, kao i neki što nema leba jesti.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, AgroLaki said:

Ljudi iz javnog sektora svakako ne smeju da talasaju, mali privatnici koji će sad najebati, svakako slabo glasaju za Psiha, penzioneri će da ga stave pored ikone, jer je vodio rat za njihov spas.

 

 

ja ne pričam o vlasnicima kapitala i privatnicima lično i personalno,  ja pričam o celom lancu koji vuče kad neko ko ima 5 zaposlenih zatvori radnju... a takvih će biti kolko hoćeš....    kao domine efekat će da ima.

osetiće se besparica samo tako.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AgroLaki said:

Da, to jeste tačno, ali nažalost ne mislim da će zbog toga on pasti.

 

pa i neće, al da se stvori neka masa kao 1996  za početak...  jer i sloba nije pao jer smo željni demokratije i slobode, nego smo sve ratove pogubili i bedni smo bii baš.

Link to comment
Share on other sites

Nisu baš za poredjenje pozicije Slobe i Vučića.

Sloba je imao opoziciju, Vučić nema.

Slobu su rušili ovi spolja, Vučića baš i ne ruše.

 

Kod Slobe je život bio bedan, ali Vučić će prodati priču da smo mi najbolji od svih bednih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...