Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

(1) This is probably the best methodological study to date on the effect of Covid Lockdown measures. Harvard, Oxford other top universities, evaluate previous data in the model. Particularly effective are closures of schools / universities, shops and meetings with more than 10 people

(2) Closures of shops also include bars, restaurants and cafes and other shops where “face to face” contact takes place. Curfews were ineffective. Study confirms our now begun lockdown and also explains well the failure of the wave breaker

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

Princip dostupnosti vakcini treba da bude ujednačen, a ne da neke zemlje prave zalihe sa vakcinama kod druge imaju problem da vakcinišu i 20% stanovništva. Primera radi Kanada je naručila 4 puta više doza nego što ima stanovništva, USA i UK dva puta više nego stanovništva, EU - 1.3 puta. Ovde pričamo o vakcinama koje će biti prozivedene do kraja 2021. Dakle, neke države će imati rezerve vakcina dok druge zemlje neće imati mogućnost da do kraja godine vakcinišu ni 20% stanovništva.

Ovaj princip preraspodele u stvari prikazuje jedan opšti krah ljudskog društva i civilizacijskih vrednosti koje se propagiraju, posebno na zapadu.

Nisu one naručile pa će im sada stići, nego imaju rezervisano toliko. To je velika razlika

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicklord said:

Nisu one naručile pa će im sada stići, nego imaju rezervisano toliko. To je velika razlika

Šta sam ja drugačije napisao? Dakle prozvodnja vakcina do 2021. Ako je normalno da Kanada može da do kraja sledeće godine ima naručene vakcine u odnosu na stanovništvo 4:1, a da imamo zemlje koje neće ni imati vakcine, ili u mnogo manjem pricentu, do 20% stanovnistva, i ako je to samo zato što im se može, a ovim drugima ne, onda mi se ta normalnost ne sviđa. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, wwww said:

to mora da objasni neko ko zivi tamo ili bolje poznaje situaciju.

 

Evo meni nije jasno za NL - brojevi su bili u padu pred kraj oktobra/pocetkom novembra (tad su restorani jos uvek radili, maske nisu bile obavezne u zatvorenim prostorima), i onda su 2 novembra resili da pozatvaraju i restorane, maske postale obavezne u svim zatvorenim prostorima. Ako pogledas brojeve u NL, videces da su 9 novembra imali 4600 slucajeva, a sad imaju 11000.

 

I zato kazem da mi nije bas jasna ta korelacija. Ne kazem da bi bilo bolje/isto bez mera, ali mi nije bas  najjasnije kako uz strozije mere brojke tako krenu da skacu.

 

Edit: sad sam gledala na RKI, ne nalazim broj hospitalizovanih u DE, imas li taj podatak?

 

U Srbiji:"U bolnicama se trenutno nalazi 9499 osoba"!!

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Don Juan said:

Šta sam ja drugačije napisao? Dakle prozvodnja vakcina do 2021. Ako je normalno da Kanada može da do kraja sledeće godine ima naručene vakcine u odnosu na stanovništvo 4:1, a da imamo zemlje koje neće ni imati vakcine, ili u mnogo manjem pricentu, do 20% stanovnistva, i ako je to samo zato što im se može, a ovim drugima ne, onda mi se ta normalnost ne sviđa. 

Zato što naručeno i rezervisano nije isto 😄 Kanada je bukvalno kod svakog rekla "ja želim milion vaših vakcina i platiću vam sto miliona", nije se obavezala da će da plati 100 miliona. Na kraju krajeva neke od tih vakcina se možda ni ne odobre na kraju. 

 

Mislim nije tako jednostavno ali neće sad da stigne u Kanadu 4 puta više vakcina nego što treba. U suštini, to je bacanje para iz državne kase

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Don Juan said:

Ovo sa vakcinom je slika tragedija društva u kome živimo, u kome se svi pravimo kako smo liberalni, kako smo kao društvo napredovali, kako smo na vrhuncu razvoja u toleranaciji i prihvatanju. Međutim, kada je nastupila kriza koja je nastuplila, ogolela je svo licemerstvo zapadnog društva. Bogate države su razgrabile vakcine, a za sirotinju šta ostane.

Tako da za Afriku i dobar deo Južne Amerike, biće kao da vakcina nije ni otkrivena. 

Ja sam stvarno duboko razočaran.

Stvarno si razocaran sto su zemlje koje su finansirale vakcinu, obezbedile prvo sebe? :classic_huh:

Sta si u stvari ocekivao?

 

27 minutes ago, Sunshine State said:

 

I zato kazem da mi nije bas jasna ta korelacija. Ne kazem da bi bilo bolje/isto bez mera, ali mi nije bas  najjasnije kako uz strozije mere brojke tako krenu da skacu.

 

To je veoma prosto, zabranis ljudima socijalni kontakt koji imaju u prodavnicama i restoranima, oni se sabiju u privatne kuce.

A tu se virus siri brze nego u restoranima i prodavnicama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Stvarno si razocaran sto su zemlje koje su finansirale vakcinu, obezbedile prvo sebe? :classic_huh:

Sta si u stvari ocekivao?

 

 

Mislim da to nije poenta, nego sto neko  ima 20 miliona stanovnika a naruci 80 miliona doza. Zato su se oglasile i razne medjunarodne organizacije.

 

Ali kapiram da je to predostroznost jer se ne zna sta ce od tog narucenog uopste biti i odobreno i isporuceno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ras kass said:

 

Mislim da to nije poenta, nego sto neko  ima 20 miliona stanovnika a naruci 80 miliona doza. Zato su se oglasile i razne medjunarodne organizacije.

 

Ali kapiram da je to predostroznost jer se ne zna sta ce od tog narucenog uopste biti i odobreno i isporuceno.

I ne znaci da ako budu imali vise nego sto im treba da nece donirati neke. Tako da je sva prica o zlom zapadu besmislena.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

- Još od maja Radna grupa za laboratorijske usluge tražla je povećanje cene. Niko cenu ne određuje paušalno, već se ona jasno definiše na osnovu strukture - navodi naša sagovornica i ističe da postoje različite vrste komercijalnih testova koji različito koštaju, ali da se uvek računa jedinstvena, srednja cena.

- Imate najpre komercijalni kit (test), potom potrošni materijal kao što su tubice, epruvete, zaštitna oprema, jer je po sredi invektivni agens i na kraju, stručni tim koji je uključen u izradu testa, a koji čine lekar specijalista mikrobiologije, molekularni biolog i laborant tehničar. Kada se svi ovi troškovi saberu dobije se cena testa - ističe prof. Jovanović.

Tvrdi, da smo i sa PCR testom od 9.000 konkurentni i povoljni u okruženju.

- Kada to kažem, mislim na Hrvatsku, Sloveniju, Severnu Makedoniju, a da ne pričamo o zapadnoj Evropi - navodi prof. Jovanović.

Član Kirznog štaba o tome zašto je PCR TEST POSKUPEO NA 9.000 dinara i šta je alternativa za jeftinije testiranje na lični zahtev

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ras kass said:

 

Mislim da to nije poenta, nego sto neko  ima 20 miliona stanovnika a naruci 80 miliona doza. Zato su se oglasile i razne medjunarodne organizacije.

 

Ali kapiram da je to predostroznost jer se ne zna sta ce od tog narucenog uopste biti i odobreno i isporuceno.

Nemoj da se sekiras 70%+ amera je reklo da nece da se vakcinise. Preostale vakcine ce da budu dzabe. 

Kad moram da budem ironican. Ceo taj biznis je onog momenta kad se pojavlo resenje, postao fenomenalna politicka manipulacija.

Link to comment
Share on other sites

Ako hipoteticki moram da biram da li bih primio rusku vakcinu u aprilu maju, ili Fajzerovu 2022, onda sirokih ruku tavaris Putin, nas i Rusa 300 miliona. 

Realnost je da ce ruska za Srbiju biti best case pocetkom 2022. a ostali 2023. pa ko prezivi do tada. 

Danas sam otisao prvi put do posla, od pocetka septembra, sretnem kolegu koji je u julu prelezao i kaze mi da njegova majka jos ima problema sa koagulacijom krvi, nesto sto treba da bude tipa 0.5, njoj je i dalje 1.1. Drug koji mu radi u nekoj od bolnica mu rekao da je minimalan broj pusaca (zar to nije opovrgnuto?)

 

U vezi raspodele vakcina, hajde da vidimo kako ce se to odviti, pa ako budemo ovde i za 2 godine, da prodiskutujemo ko je ispao dzek a ko ljakse. 

Bogate drzave jesu bogate jer su mahom vredne i odgovorne, a drzava kao javni servis i ima obavezu da gradjanima koji je uredno placaju i obezbedi najbolje moguce usluge.  E sad, da li ce nakon toga biti i humanosti, da se pomogne onima koji nemaju ta sredstva, videcemo. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Cyrus Smith said:

Zapad, najgori deo sveta ako se izuzmu svi ostali. Dobiće je je i navedeni samo nešto kasnije. Previše je očekivati da u ovakvom trenutku to ide potpuno ravnomerno.

Mozes li da objasnis kako je to zapad najgori dio svijeta. Sad onako zesce sam iritiran kad kad procitam ovakve stvari ( da ne kazem nesto zesce). Da li zivis na zapadu ili si u Srbiji?😬

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne verujem da je Kanada od jednog proizvođača naručila/kupila/rezervisala četiri puta veću količinu nego što ima stanovnika, već od više njih, što je odlično jer je (zajedno sa ostalim zemljama) oslobodila farmaceutsku industriju novčanih nedoumica - ima para, samo ih razvijajte, ispitujte, ako neka i ne ispadne dobra, nećete biti na gubitku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Don Juan said:

Princip dostupnosti vakcini treba da bude ujednačen, a ne da neke zemlje prave zalihe sa vakcinama kod druge imaju problem da vakcinišu i 20% stanovništva. Primera radi Kanada je naručila 4 puta više doza nego što ima stanovništva, USA i UK dva puta više nego stanovništva, EU - 1.3 puta. Ovde pričamo o vakcinama koje će biti prozivedene do kraja 2021. Dakle, neke države će imati rezerve vakcina dok druge zemlje neće imati mogućnost da do kraja godine vakcinišu ni 20% stanovništva.

Ovaj princip preraspodele u stvari prikazuje jedan opšti krah ljudskog društva i civilizacijskih vrednosti koje se propagiraju, posebno na zapadu.

Kod njih se to odavno raspalo.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Evo meni nije jasno za NL - brojevi su bili u padu pred kraj oktobra/pocetkom novembra (tad su restorani jos uvek radili, maske nisu bile obavezne u zatvorenim prostorima), i onda su 2 novembra resili da pozatvaraju i restorane, maske postale obavezne u svim zatvorenim prostorima. Ako pogledas brojeve u NL, videces da su 9 novembra imali 4600 slucajeva, a sad imaju 11000.

 

I zato kazem da mi nije bas jasna ta korelacija. Ne kazem da bi bilo bolje/isto bez mera, ali mi nije bas  najjasnije kako uz strozije mere brojke tako krenu da skacu.

 

Edit: sad sam gledala na RKI, ne nalazim broj hospitalizovanih u DE, imas li taj podatak?

 

U Srbiji:"U bolnicama se trenutno nalazi 9499 osoba"!!

https://www.intensivregister.de/#/aktuelle-lage/zeitreihen

ovde su krive za celu Nemacku i po pokrajinama (moze gore da se bira)

 

ovde na 9. strani je tabela u dnevnom izvestaju RKI: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Dez_2020/2020-12-16-de.pdf?__blob=publicationFile

u izvestaju na engleskom je to na strani 6: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Dez_2020/2020-12-16-en.pdf?__blob=publicationFile

 

ovo je kriva za registrovane inficirane u Nemackoj (prosek za 7 dana - zbog neujednacenog prijavljivanja tokom razlicitih dana u sedmici). Vidis kako je pocetkom oktobra kriva krenula naglo da raste (mere soft lockdowna uvedene tek 2.11.). Prosto: ljudi sve vise vremena poceli da provode u zatvorenim prostorijama.

 

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...