Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sve u svemu, kako god se okrenes, straznjica ti pozadi!

 

Naravno, za tako nesto se priprema 20 godina, a ne 2-3, mislim sprema se onoliko koliko je otprilike Fauci u raznim drzavnim pozicijama :classic_biggrin:

Tako da ta njegova prica iz 2017te je "Kasno Marko na Kosovo stize"

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Naravno, za tako nesto se priprema 20 godina, a ne 2-3, mislim sprema se onoliko koliko je otprilike Fauci u raznim drzavnim pozicijama :classic_biggrin:

Tako da ta njegova prica iz 2017te je "Kasno Marko na Kosovo stize"

Pa vidi naučna zajednica, kojoj spada inžinjering virusa deli informacije 🙂 čim tvrdi da je u mandatu Trampa 🙂

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Vamos Laki said:

Well, ovo bas i nije normalno izjaviti.

Da je mislio da ce Trampacha uzeti 3 mandata pa ni tako nije normalno, al da predvidi u rasponu od 2, 3 godine 😂

da se  u coveku stavrno javitoreticar i kaze  ma da ovo ipak nije neko lepo isplanirao:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Možeš, postoji metod. Mi smo nakon 2000. pristupili EU programu, u okviru kojeg smo kritikovani da imamo previše kreveta u bolnicama i da imamo praksu da previše dugo zadržavamo pacijente na bolničkom lečenju. Postojala su nekoliko projekata EU u tu svrhu, edukacija zdravstvenih radnika na temu smanjivanja bolničkih dana i kapaciteta bolnica.

Načiću ti, ukoliko želiš web sajtove tih projekata i materijale, čak i ime čoveka koji je bio koordinator projekta. Firma koja je stajala iza njega zvala se Hifab to se sećam.
Imali su modele i proračune baš za tu svrhu.

 

Bold - otkad ja to pricam!!

Pa me sindikalni sef Dr Rade Panic najuri kako ja to "hvalim Srbiju, kako sam bot, jer izjavljujem da se u Srbiji trosi vise nego u zapadnoj Evropi"....dazbe mu objasnjavati da poenta mog komentara nije da pohvalim Srbiju, vec da kritikujem  neracionalno trosenje

 

Jos je tu i dobro, ko se sve bavi vodjenjem posla

Link to comment
Share on other sites

Fauci i ti drugi nisu nista novo rekli 2017 sto nije receno posle izbijanja SARS i MERS epidemije. Naucnici (strucnjaci epidemiolozi i virolozi) su jos pre 20-tak godina shvatili sta nas ceka i stoga su u okviru WHO pokrenute odredjene akcije (a i u USA, jos pod Bushom juniorom). A ovo govorim na osnovu naucnih emisija o SARS i MERS epidemijama koje su snimane godinu-dve posle doticnih (znaci nema nikakve veze ni s Trampom ni s Faucijem ni s svim mogucim teorijama zavere, ukljucujuci i 5G, Gejtsa, ravnu zemlju...), a koje su prikazane na nemackoj TV u martu ove godine. Mislim da sam na naucnoj temi u to vreme stavljala i link sa youtube bar jedne, ako ne i obe emisije. Pa je isla i prica o istrazivacima koji po dzunglama Amazonije istrazuju ondasnje slepe miseve i viruse koji su u njima, pa diskutuju koliko ce deforestacija Amazonije uticati na povecanje veovatnoce da neki od tih virusa predje na domace zivotinje i coveka.

 

Tako da bez panike, sve je to u naucnim krugovima odavno poznato, samo sto mi laici tek sada obracamo paznju na to.

 

 

 

15 minutes ago, urosg3 said:

Možeš, postoji metod. Mi smo nakon 2000. pristupili EU programu, u okviru kojeg smo kritikovani da imamo previše kreveta u bolnicama i da imamo praksu da previše dugo zadržavamo pacijente na bolničkom lečenju. Postojala su nekoliko projekata EU u tu svrhu, edukacija zdravstvenih radnika na temu smanjivanja bolničkih dana i kapaciteta bolnica.

Načiću ti, ukoliko želiš web sajtove tih projekata i materijale, čak i ime čoveka koji je bio koordinator projekta. Firma koja je stajala iza njega zvala se Hifab to se sećam.
Imali su modele i proračune baš za tu svrhu.

o ovome se pricalo i u Nemackoj, a Nemci su ove godine bas zahvalni sto nisu jos uvek bili postupili po tim preporukama (za razliku od nekih drugih zemmalja).

 

Tako je to kad zdravstvo hoces da posmatras kao svaku drugu industrijsku granu :ajme:

Edited by wwww
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Inace, jos je Bush Jr. pokrenuo neke programe u USA, osnovao neke posebne "institucije" (sta li) koje ce se baviti ovim, Obama je posle nastavio s tim, ali je Tramp dolaskom na vlast krenuo da razgradjuje ovo sto su ova dvojica pre toga napravili (a sve s ciljem da unisti sve sto ima veze s Obamom :ajme: ). Mislim da je Faucijev govor bio usmeren na to da se to dalje ne razgradjuje. ali ko moze Trampa da ubedi da on ne zna sve najbolje!

Spoiler

bice dobro ako pre odlaska s vlasti ne bombarduje Iran i njihova nuklearna postrojenja i ne pokrene rat tamo. A sta zna bomba sta je nekoliko hiljada km tamo ili ovamo :classic_dry:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@wwww

 

Ne pricamo (bar ja ovde) o teorijama zavere, vec o ulaganju u prevenciju ocekivanih pandemija - koliko drzave (hajde da ne uzmemo sad u obzir ove najbogatije, a ni najsiromasnije) mogu da se pripreme za pandemiju ovih razmera?

 

Recimo da je Srbija imala milijarde milijardi  eura - sta bi drasticno drugacije mogla da uradi? Koliko vidimo, mere vrlo malo zavise od bogatstva drzave.... 

Medicinsko osoblje je brojno onoliko koliko drzavi treba u normalnim uslovima.

Vakcinu nema (jos uvek) ni bogata Nemacka, kao ni siromasnija Srbija. Efikasnog leka takodje.

Sta nam ostaje?

 

Link to comment
Share on other sites

Ma ja i ne panicim oko teorija zavere, iskreno, kako god da je korona dolsa, slucajno, namerno, prirodno, vestacki, isto mi se  hvata manje vise, vise mi  smeta taj trend predvidjanja, najava, buducih epdiemija..ono, bar dok se  ovoga ne resimo, i ne odmorimo neko vreme od istog, ako ne pomremo svi..ja mogu ne da predvidim, nego da spomenem epdiemiju koja vec uveliko  ide paralelno sa kovidom, a icice i psole kovida, smrt mnogih koji imaju non kovid bolesti, i tu je smrtnost i veca..i, pomazem li nekome time, naravno da  ne..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

 

Ne pricamo (bar ja ovde) o teorijama zavere, vec o ulaganju u prevenciju ocekivanih pandemija - koliko drzave (hajde da ne uzmemo sad u obzir ove najbogatije, a ni najsiromasnije) mogu da se pripreme za pandemiju ovih razmera?

 

Recimo da je Srbija imala milijarde milijardi  eura - sta bi drasticno drugacije mogla da uradi? Koliko vidimo, mere vrlo malo zavise od bogatstva drzave.... 

Medicinsko osoblje je brojno onoliko koliko drzavi treba u normalnim uslovima.

Vakcinu nema (jos uvek) ni bogata Nemacka, kao ni siromasnija Srbija. Efikasnog leka takodje.

Sta nam ostaje?

 

 

kazem samo sto sam cula u doticnim emisijama koje su snimane pocetkom 2000-tih (ne secam se sad godina, ali znam da sam tad proverila i da sam videla da su snimane neke 2 godine posle zavrsetka SARS i potom MERS epidemije). U emisiji su govorili ljudi iz CDC, WHO, jedan poznati epidemiolog iz Holandije (vidjala sam ga potom ove godine da par puta komentariise covid-19), prof Drosten je pricao kako je izdvojio SARS virus i napravio test (sve s odlaskom do Frankfurta da uzme uzorak od coveka koji je u Frankfurtu skinut s aviona zarazen) i jos neki koje sam prepoznavala u ovogodisnjim komentarima. Ljudi su u tim emisijama izgledali znacajno mladje nego danas - logicno jer su emisije snimane pre 10-tak (+) godina.

 

Racunam takodje da su ti ljudi, koji su specijalisti za infektivne bolesti i njihovo sirenje, znali sta treba da se radi i sta je potrebno da bi se svi bolje pripremili i sto ranije uocili moguci outbreak, a potom i adekvatno odgovorili i lokalizovali ga. Problem koji sada imamo je sto, za razliku od ljudi zarazenih SARS i MERS virusom koji su bili infektivni tek posle pojave simptoma, kod SARS-Cov-2 su i asimptomaticni infektivni (a to su zakljucili tek negde krajem januara kad je vec bilo kasno da se "duh vrati u bocu"). U svemu ovome USA je imala vodecu ulogu, prvenstveno zbog toga jer je u to vreme USA "doktrina" bila da je bolje boriti se s opasnoscu/pretnjom dok je jos van njihove teritorije (taktika "odvracanja" opasnosti ili kako se vec zove). Ali je Tramp sve to u USA razbucao kad je dosao na vlast.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, urosg3 said:

Pa vidi naučna zajednica, kojoj spada inžinjering virusa deli informacije 🙂 čim tvrdi da je u mandatu Trampa 🙂

Necu ni da te podsecam o pitanju s pocetka pandemije, to je tek pogodno za teoriju....ono kako je Fauci odobrio ogromno finansiranje labaratorije u Wuhanu :classic_biggrin: daleko pre pandemije.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

 

Ne pricamo (bar ja ovde) o teorijama zavere, vec o ulaganju u prevenciju ocekivanih pandemija - koliko drzave (hajde da ne uzmemo sad u obzir ove najbogatije, a ni najsiromasnije) mogu da se pripreme za pandemiju ovih razmera?

 

Recimo da je Srbija imala milijarde milijardi  eura - sta bi drasticno drugacije mogla da uradi? Koliko vidimo, mere vrlo malo zavise od bogatstva drzave.... 

Medicinsko osoblje je brojno onoliko koliko drzavi treba u normalnim uslovima.

Vakcinu nema (jos uvek) ni bogata Nemacka, kao ni siromasnija Srbija. Efikasnog leka takodje.

Sta nam ostaje?

 

 

Problem je što su odgovor na panedmiju izgleda planirali samo infektolozi i epidemiolozi, ali falili su im malo psiholozi, a bogami i komunikolozi, ekonomisti i politicari. 

 

Meni nekako deluje da je najveci fail u pandemiji nedostatak međunarodne saradnje na pocetku, a kasnije ispravna komunikacija mera i ocekivanja. 

 

Msm ko je slusao mogao je jos u martu da cuje kako ce izgledati ostatak ove godine, ali mali broj ljudi se u toj meri informise, a realno i oni koji su informisani i znaju sta da očekuju, nekad je lakse malo se zavaravati. 

 

Uz to mediji su apsolutno odigrali uzasnu ulogu, i samo pogorsali stanje. Danas sam video neki naslov o virusu u Boliviji iz 2004, a prepricava se studija iz 2019. pa nek odjebu vise, jebali ih klikovi

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Harmonika said:

Ma ja i ne panicim oko teorija zavere, iskreno, kako god da je korona dolsa, slucajno, namerno, prirodno, vestacki, isto mi se  hvata manje vise, vise mi  smeta taj trend predvidjanja, najava, buducih epdiemija..ono, bar dok se  ovoga ne resimo, i ne odmorimo neko vreme od istog, ako ne pomremo svi..ja mogu ne da predvidim, nego da spomenem epdiemiju koja vec uveliko  ide paralelno sa kovidom, a icice i psole kovida, smrt mnogih koji imaju non kovid bolesti, i tu je smrtnost i veca..i, pomazem li nekome time, naravno da  ne..

naravno, ne treba paniciti, ali posao epidemiologa je da prate sta se desava i predvidjaju sta moze da se desi, pa da osmisle preventivne mere.

 

najveci problem je sto ljudi ima sve vise i sto im treba prostor za zivot, poljoprivredu, a to znaci da odlaze na teritoriju zivuljki koje imaju svakojake viruse na koje mi ljudi nismo navikli (a oni jesu i nista im ne smeta), te je sve veca verovatnoca da se susretnemo s tim zivuljkama i da ti virusi predju na nas. Kad sve ovo imas u vidu nije tesko predvideti sta se moze desiti.

 

Ali to sve znaci da se problem mora resavati globalno, a ne zatvarenjem u nacionalne granice i gledanjem samo sopstvenih interesa (a videli smo da ni mocna USA ne moze da podigne zid oko svojih granica i da spreci da u nju dodje neki virus s Wuhanske pijace). No da ne ulazim u to, previse politike...

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

 

kazem samo sto sam cula u doticnim emisijama koje su snimane pocetkom 2000-tih (ne secam se sad godina, ali znam da sam tad proverila i da sam videla da su snimane neke 2 godine posle zavrsetka SARS i potom MERS epidemije). U emisiji su govorili ljudi iz CDC, WHO, jedan poznati epidemiolog iz Holandije (vidjala sam ga potom ove godine da par puta komentariise covid-19), prof Drosten je pricao kako je izdvojio SARS virus i napravio test (sve s odlaskom do Frankfurta da uzme uzorak od coveka koji je u Frankfurtu skinut s aviona zarazen) i jos neki koje sam prepoznavala u ovogodisnjim komentarima. Ljudi su u tim emisijama izgledali znacajno mladje nego danas - logicno jer su emisije snimane pre 10-tak (+) godina.

 

Racunam takodje da su ti ljudi, koji su specijalisti za infektivne bolesti i njihovo sirenje, znali sta treba da se radi i sta je potrebno da bi se svi bolje pripremili i sto ranije uocili moguci outbreak, a potom i adekvatno odgovorili i lokalizovali ga. Problem koji sada imamo je sto, za razliku od ljudi zarazenih SARS i MERS virusom koji su bili infektivni tek posle pojave simptoma, kod SARS-Cov-2 su i asimptomaticni infektivni (a to su zakljucili tek negde krajem januara kad je vec bilo kasno da se "duh vrati u bocu"). U svemu ovome USA je imala vodecu ulogu, prvenstveno zbog toga jer je u to vreme USA "doktrina" bila da je bolje boriti se s opasnoscu/pretnjom dok je jos van njihove teritorije (taktika "odvracanja" opasnosti ili kako se vec zove). Ali je Tramp sve to u USA razbucao kad je dosao na vlast.

 

Bold: upravo iz isecka onog clanka koji sam stavila na prethodnoj strani, ako si pazljivo procitala:

 

According to some of the experts who spoke on Tuesday, preparing the U.S. for pandemics requires proper funding and starts by battling disease outbreaks overseas. This is not just the right thing to do, but the best way to keep Americans safe, Klain said.

 

Virus je krenuo iz Kine, i mnogo ga je lakse bilo "doneti" (kao sto smo videli) do Evrope - koja je US uloga bila u sprecavanju toga?

 

Stvarno pitam, jer meni nije jasno....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

naravno, ne treba paniciti, ali posao epidemiologa je da prte sta se desava i predvidjaju sta moze da se desi, pa da osmisle preventivne mere.

 

najveci problem je sto ljudi ima sve vise i sto im treba prostor za zivot, poljoprivredu, a to znaci da odlaze na teritoriju zivuljki koje imaju svakojake viruse na koje mi ljudi nismo navikli (a oni jesu i nista im ne smeta), te je sve veca verovatnoca da se susretnemo s tim zivuljkama i da ti virusi predju na nas. Kad sve ovo imas u vidu nije tesko predvideti sta se moze desiti.

 

Ali to sve znaci da se problem mora resavati globalno, a ne zatvarenjem u nacionalne granice i gledanjem samo sopstvenih interesa (a videli smo da ni mocna USA ne moze da podigne zid oko svojih granica i da spreci da u nju dodje neki virus s Wuhanske pijace). No da ne ulazim u to, previse politike...

Pa i kovid to resava, evo, smanjuje se populacija covecanstva..doduse, vise indirektno, nego direktno, ali rezultat se psotize..

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, nemanjaol said:

 

Problem je što su odgovor na panedmiju izgleda planirali samo infektolozi i epidemiolozi, ali falili su im malo psiholozi, a bogami i komunikolozi, ekonomisti i politicari. 

 

Meni nekako deluje da je najveci fail u pandemiji nedostatak međunarodne saradnje na pocetku, a kasnije ispravna komunikacija mera i ocekivanja. 

 

Msm ko je slusao mogao je jos u martu da cuje kako ce izgledati ostatak ove godine, ali mali broj ljudi se u toj meri informise, a realno i oni koji su informisani i znaju sta da očekuju, nekad je lakse malo se zavaravati. 

 

Uz to mediji su apsolutno odigrali uzasnu ulogu, i samo pogorsali stanje. Danas sam video neki naslov o virusu u Boliviji iz 2004, a prepricava se studija iz 2019. pa nek odjebu vise, jebali ih klikovi

 

Bold: upravo tako!

Ako se bilo ko od nas seti kad je krenulo u Kini u januaru, koliko nas je mislilo da je to nesto bas tako opasno i da moze stici i do nas? Pa cak ni sam pocetak u Italiji, ni tad, iako nam je bilo vec pred vratima, nismo dozivljavali kao neku veliku opasnost. Hajd' sto mi nismo, ali ni oni kojima je posao da prepoznaju opasnost, nisu odreagovali kako treba.

Dok nam nije "uslo u kucu"....

 

Edit: Srbija je prvi zvanicni slucaj imala 6.marta

WHO je proglasila pandemiju 11.marta, tad je vec bilo ovako: 

"There are now more than 118,000 cases in 114 countries, and 4,291 people have lost their lives. "

 

U cemu je tu US zabrljala, ako se vec US p(r)oziva?

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sunshine State said:

 

Bold: upravo tako!

Ako se bilo ko od nas seti kad je krenulo u Kini u januaru, koliko nas je mislilo da je to nesto bas tako opasno i da moze stici i do nas? Pa cak ni sam pocetak u Italiji, ni tad, iako nam je bilo vec pred vratima, nismo dozivljavali kao neku veliku opasnost. Hajd' sto mi nismo, ali ni oni kojima je posao da prepoznaju opasnost, nisu odreagovali kako treba.

Dok nam nije "uslo u kucu"....

 

Mi smo porodično otišli na Divčibare tada, sećam se kao da je juče bilo kada su se pojavile prve vesti iz Vuhana. Bio sam siguran da je veliko sranje u pitanju čim su Kinezi onako reagovali, a bio sam siguran i da će stići do nas. Nadao sam se da neće ali to je bilo više onako reda radi...kada je stiglo u Italiju, pa tu već nije bilo šanse da ne izbije globalni pičvajz. I ne mislim da sam zbog toga nešto specijalno pametan, samo mi je izgledalo logično da će tako biti.

 

P.S. ona legendarna konferencija sa Nestorom je bila potvrda da smo već u problemu, a nasmejanost prisutnih (+smrknuti Kon u pozadini) znak da je problem golem.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Bold: upravo iz isecka onog clanka koji sam stavila na prethodnoj strani, ako si pazljivo procitala:

 

According to some of the experts who spoke on Tuesday, preparing the U.S. for pandemics requires proper funding and starts by battling disease outbreaks overseas. This is not just the right thing to do, but the best way to keep Americans safe, Klain said.

 

Virus je krenuo iz Kine, i mnogo ga je lakse bilo "doneti" (kao sto smo videli) do Evrope - koja je US uloga bila u sprecavanju toga?

 

Stvarno pitam, jer meni nije jasno....

A u Evropu je dosao iz Kine. Na zapadnu obalu USA je stigao direktno iz Kine.

 

Ako se dobro secam sta sam cula/citala, onaj cuveni institut u Wuhanu je i napravljen u saradnji s WHO i Amerima (mnogi njihovi strucnjaci su takodje radili tamo/s njima) da bi se pravovremeno uocilo ako nesto krene po zlu. Naravno, i strucnjaci iz drugih zemalja su bili ukljuceni, ne samo Ameri, odrzavali su se kontakti uspostavljeni jos tokom SARS i MERS epidemija (i ko zna kojih jos pre toga).

 

Elem, nisam strucnjak, ali na osnovu ovog sto sam cula/procitala recimo da mi se cini da postoje dva glavna problema koja su dovela do nekontrolisanog sirenja virusa (i mozda je upravo zbog njih bilo nemoguce spreciti pandemiju):

- priroda vlasti u Kini - jer je neki lokalni glavesina pokusao da zataska situaciju da ne bi dosao na crnu listu vlasti u Pekingu - negirali su sta se desava i pokusavali da ucutkaju lekare koji su ukazivali na problem

- virus se prenosi i pre nego sto ljudi dobiju neke simptome (ne znam ima li neka strategija za suzbijanje sirenja zaraze u ovakvim slucajevima)

 

Na sve ovo se nadovezuju mnogi drugi problemi u drugim zemljama koji su pogodovali sirenju virusa: recimo korupcija u Italiji, lakomost na pare (jer su angazovali jeftinu radnu snagu iz Kine, ali ih doveli u Italiju da bi na proizvodima visoke mode moglo da pise "made in Italy", a ne "made in China", pa da se proda za vece pare)

pa recimo to da EU jos uvek funkcionise vise kao suma drzava (cesto kao rastimovani orkestar), a ne kao neki poseban entitet koji moze da koordinira drzave clanice i osmisli neku zajednicku strategiju i taktiku.

 

da ne pricamo sto WHO zavisi od zemalja clanica i ne moze da im se suprotstavi i da im naredi da nesto odrade (WHO ne moze da naredi Kini da uradi ovo ili ono, prisiljena je da ne priznaje Tajvan jer ga oficijelna KIna ne priznaje itd.)

 

 

No, sve ovo je moje totalno laicko misljenje, nekog ko to posmatra totalno sa strane i nije upoznat ni s delicem onog sto se desava.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Bold: upravo tako!

Ako se bilo ko od nas seti kad je krenulo u Kini u januaru, koliko nas je mislilo da je to nesto bas tako opasno i da moze stici i do nas? Pa cak ni sam pocetak u Italiji, ni tad, iako nam je bilo vec pred vratima, nismo dozivljavali kao neku veliku opasnost. Hajd' sto mi nismo, ali ni oni kojima je posao da prepoznaju opasnost, nisu odreagovali kako treba.

Dok nam nije "uslo u kucu"....

 

Edit: Srbija je prvi zvanicni slucaj imala 6.marta

WHO je proglasila pandemiju 11.marta, tad je vec bilo ovako: 

"There are now more than 118,000 cases in 114 countries, and 4,291 people have lost their lives. "

 

U cemu je tu US zabrljala, ako se vec US p(r)oziva?

 

Ne prozivam ja USA da su krivi za pandemiju (ne znam otkud ta ideja). Ali je cinjenica da je USA bila vodeca sila u svetu u aktivnostima oko suzbijanja (potencijalnih) pandemija. Oni sami su se dobrovoljno stavili na celo (potpomognuti jos nekim jacim zemljama) jer su u tome videli svoj interes (totalno logicno).

 

Bilo bi idealno kada bi sve zemlje u svetu i htele i bile u mogucnosti da aktivno uzmu ucese u resavanju mnogih problema s kojima se susrece ljudska civilizacija (i planeta Zemlja). Ali i sami znamo da je to u danasnjem svetu nemoguce. U danasnjem svetu je jedina opcija da USA bude na celu nekakvih takvih akcija (potpomognuta EU, Japanom, Australijom itd.). Doduse, bilo bi bolje da USA ima nekakav partnerski odnos makar s EU, Japanom, Australijom itd. nego da "lupo sakom o sto" i kaze "ovako ce da bude". Problem je nastao kada je pod Trampovom administracijom USA resila da se zatvori u svoje granice i izadje iz svih mogucih medjunarodnih "aktivnosti" (od sporazuma o nuklearnom programu Irana, preko sporazuma o klimatskim promenama, pa na kraju i do rasformiravanja te "institucije" u USA koja je trebalo da prati moguce izbijanje pandemije i do  polacenju iz WHO. A nije bilo nikog da "uskoci" na njihovo mesto. Tako da sad imamo pandemiju...

Edited by wwww
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, wwww said:

- virus se prenosi i pre nego sto ljudi dobiju neke simptome (ne znam ima li neka strategija za suzbijanje sirenja zaraze u ovakvim slucajevima)

 

Izgleda da je jedna od strategija upravo ono što su Kinezi uradili u Vuhanu i još par gradova. Zaključaš sve, nema ulaska i izlaska, čekaš da prođe par inkubacionih ciklusa, itd. Ne ulazim u vrednosni sud i priču oko ljudskih prava, samo navodim primer. Bilo bi lepo da se javi neki stručnjak i da malo više informacija i opcija.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, wwww said:

Bilo bi idealno kada bi sve zemlje u svetu i htele i bile u mogucnosti da aktivno uzmu ucese u resavanju mnogih problema s kojima se susrece ljudska civilizacija (i planeta Zemlja). Ali i sami znamo da je to u danasnjem svetu nemoguce.

 

Ja sam izneo sličan stav pa su mi na forumu prigovorili da imam vrlo opasne ideje i optužili da sam, maltene, fašista. Ne možemo mi da uradimo ništa kolektivno kao ljudska vrsta, ima da se zatvorimo svako u svoj atar i gledamo preko nišana. Jedino smo složni u uništavanju planete koja je već počela da nas odbacuje kao remetilački faktor.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Izgleda da je jedna od strategija upravo ono što su Kinezi uradili u Vuhanu i još par gradova. Zaključaš sve, nema ulaska i izlaska, čekaš da prođe par inkubacionih ciklusa, itd. Ne ulazim u vrednosni sud i priču oko ljudskih prava, samo navodim primer. Bilo bi lepo da se javi neki stručnjak i da malo više informacija i opcija.

problem je sto im je virus "pobegao" iz Wuhana pre nego sto su ga zakljucali, pa je stigao preko Shangaja do Evrope/USA, a odatle i dalje.

 

Ne znam da li si pratio temu u martu/aprilu, pisala sam o prvom slucaju koji je otkriven u Nemackoj, u januaru u Bavarskoj. Jedna zena iz Shangaja je dosla na neki poslovni sastanak u neku firmu u Bavarskoj. Zena je bila inficirana (a da to nije znala) i pri tome je zarazila nekoliko nemackih kolega. Kad se vratila nazad za Kinu testirana je i ustanovljeni je da je zarazena, pa je odmah alarmirala kolege u Bavarskoj. Tad su se aktivirale odredjene medicinske ustanove (a i Prof Drosten je bio u timu), ispitali su ljude koji su bili u kontaktu s tom Kineskinjom, testirali ih, izolovali i detaljno dokumentovali slucaj. U to vreme su verovali da ce tom metodom moci da iskontrolisu svaki moguci "upliv" virusa na teritoriju Nemacke (koa sto su uradili u slucaju SARS virusa). Medjutim, onda je pocela da se "desava" Italija/Lombardija, a Islandjani su upozorili na slucaj Ischgl. U Nemackoj su nastavili metodologiju primenjenu u Bavarskoj, verujuci da ce to biti dovoljno. Uglavnom su mogli da udju u trag infekcijama i da zakljuce gde i kako su se ljudi zarazili. Medjutim, onda se desio neki slucaj u B-W gde inficiranu osobu nisu nikako mogli da povezu ni sa kim (a slucajno su je otkrili), niti su imali pojma kako se osoba zarazila (a nije bila u kriznim oblastima). I tad je nastala panika jer su shvatili da nemaju kontrolu nad epidemijom, da je virus tu negde oko nas, a da nemamo pojma gde. Tad jos nisu znali da se virus prenosi aerozolima, vec se smatralo da je glavni vid prenosa kapljicni. Tek pracenjem nekih studija iz Kine (koje su u medjuvremenu publikovane) su postepeno poceli da shvataju kolika je opasnost.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Sunshine State said:

 

U cemu je tu US zabrljala, ako se vec US p(r)oziva?

 

Nekako na kraju uvek je USA kriva za sve.

Kina je krila sta se desava.

WHO je ucestvovao u prikrivanju.

Nema sta ni da brojimo januar kad se sada zna da je virus bio u Evropi, a verovatno i USA daleko pre nego je Kina rekla da ima slucajeve.

 

I da se ne zavaravamo, nije USA kriva zato sto nije bilo koordinisanog odgovora - nego politika. Nije US bila potrebna da bi se EU koordinisala, osim ako ne pricamo samo o parama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AgroLaki said:

Kakav materijal za  nase teoreticare zavera sunce ti poljubim. 

 

Sta im je prvo palo na pamet kada je pocelo? Pa Bill Gejts. Posto je pre pet godina pricao o tome da ce za jedno 5 najverovatnije izbiti neka pandemija... nema nista drugo osim da je on pustio laboratorijski virus. Cak su mu nasli i laboratoriju u Wuhanu 😄 Mora da je njegova, nema druge... 

Link to comment
Share on other sites

Није Уса крива него је крива политика. Ма вази, кад бисмо се играли. Уса изабрала стабилног генија који се посвадио са свима, сурфајуци на таласу популизма и антиинтелектуализма, јер народ то воли тако одлуцно саком о сто и д...етом да се залупе врата. Кад је мистер "yuge" излазио из Париског споразума, постављао разноразне CC denialiste на чело оне NOAA, како се већ зове, требало је гомила људи од науке и струке да изадје на улице да му се супротстави и да му то не дозволи. А сад политика крива... па ето политика изабрала како је хтела, политика после добила по њоњи. Добро је уопсте и функционисало посматрање и працење циклона и осталих временских аномалија, колико је штете направио надамо-се-ускоро -бивши Потуса. Не ваља тако, није Уса ниста крива: кад је требало да се буде светски полицајац и да се интервенисе око Косова, Ирака и сл, онда смо лидер слободног света и светионик демократије па нема ко други, а сад нисмо ми криви. Аха, да да.

 

Крива је и Еу, крива је и Кина, криви су сви који су одлуцивали. Па и ми који смо их бирали такве неспособне односно не реаговали довољно када смо увидели да су претерали са глупостима. Или цемо опет као овце свако у свој тор и да се гледамо цији ован јаче блеји и лепсе млати својим звонцетом. Звонца и прапорци, да да.

 

Инаце, ово ми је вец треци налог по реду, јер никако да се сетим лозинке. Боље вас нашао 🙂

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...