Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, implant said:

 

Ako je za utehu, oba događaja su na otvorenom...ne znam više šta da kažem, nek im (nam) je sa srećom.

Naravno. nek nam je srećom i da prođe sa posledicama kao u Splitu... Nikakvim.

Ono što je zanimljivo kako neka banalna tema ispliva i odjednom se spinuje i svi je spinuju, i kako spontano zamre. Ili "spontano" zamre nebitno. Da ne znam to što znam da su mediji to što jesu danas, pomislio bih, bez šale, da se uređuju iz jednog centra, da postoji glavni urednik koji tako, po potrebi, pali i gasi neke teme potpuno nemaran što često vređaju elementarnu inteligenciju.

Kad je ovako spontano, kao što jeste, onda je društveni pokazatelj. Zastrašujuće, budućnost sa i bez Korone je strašna.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AgroLaki said:

 

Da li lece u Medigroupu ili idu svaki dan? Jel ima vise ulaza za  korona/ne korona pacijente ili svi djuture sa ulaza u Milutina Milankovica?

Nije baš bila prilika da je u onakvom stanju detaljno ispitujem. Pitao sam je o njenom stanju a ne o Medigroupu. Koliko sam shvatio i ona i bratačeva verenica su bile pre tri dana, u međuvremenu piju kući lekove i odmaraju pa treba valjda sutra ili prekosutra opet da idu tamo. Znači ambulantna varijanta, ne stacionarna. A pretpostavljam da se ide nekim odvojenim ulazom, verovatno odvojeno odeljenje nekako. Bilo bi logično. Kad se oporavi ispitaću je detaljnije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Jesi ti uopste radio laboratoriju do sad? 

 

@sreta-steta @wrecktangle javljajte kako ste!

Sve ok. Pomalo se gospoJi vraca okus a ostalo je sasvim normalno. Kcerka i ja bez icega. 
Skoro sasvim (moguce i sasvim) popunjeni covid kapaciteti lokalne bolnice. Ima prilicno onih sa teskom klinickom slikom. 
Ima nesto u tome...ko je duze bez cula lakse prodje izgleda. 

Edited by wrecktangle
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U Nemackoj je naravno frka oko toga sto manje-vise ne postoje neki suvisli planovi ministarstava prosvete za skole, pa su ljudi polako poceli sami da se organizuju:

 

https://www.mpg.de/15962809/corona-lueftung-aerosole-luft

Max-Planck institut za hemiju osmislio jedan sistem za luftiranje ucionica koji moze da se sklepa "u kucnoj radinosti"

original-1604070649.jpg?t=eyJ3aWR0aCI6Nj

original-1604065782.jpg?t=eyJ3aWR0aCI6MT

 

za nekih 200 eur mogu se kupiti delovi potrebni da se ova skalamerija napravi.

Quote

Iznad svakog stola, u visini plafona, visi široki kišobran koji je povezan sa cevi. Sve cevi vode u centralnu cev, koja dalje vodi napolje kroz nagnuti prozor. Ventilator na kraju cevi osigurava da se vazduh aktivno prenosi napolje.

uskoro ce na sajtu instituta postaviti detaljno uputstvo za pravljenje ovog (provericu za koji dan, pa kad postve - stavicu link, mozda nekom bude koristilo).

 

verujem da se ovako nesto moze namontirati i u velikim prostorijama u kojima boravi vise ljudi.

 

(sad samo cekam da se javi "sigurnost na radu" i da zabrani ovo jer TÜV nije lupio pecat :classic_rolleyes: )

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

U Nemackoj je naravno frka oko toga sto manje-vise ne postoje neki suvisli planovi ministarstava prosvete za skole, pa su ljudi plako poceli sami da se organizuju:

 

https://www.mpg.de/15962809/corona-lueftung-aerosole-luft

Max-Planck institut za hemiju osmislio jedan sistem za luftiranje ucionica koji moze da se sklepa "u kucnoj radinosti"

original-1604070649.jpg?t=eyJ3aWR0aCI6Nj

original-1604065782.jpg?t=eyJ3aWR0aCI6MT

 

za nekih 200 eur mogu se kupiti delovi potrebni da se ova skalamerija napravi.

uskoro ce na sajtu instituta postaviti detaljno uputstvo za pravljenje ovog (provericu za koji dan, pa kad postve - stavicu link, mozda nekom bude koristilo).

 

verujem da se ovako nesto moze namontirati i u velikim prostorijama u kojima boravi vise ljudi.

 

(sad samo cekam da se javi "sigurnost na radu" i da zabrani ovo jer TÜV nije lupio pecat :classic_rolleyes: )

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Harmonika said:

Da, insajd imformacije kazu, zdratvseni sistem pred kolapsom..ali se cuti, naravno..

A pricalo se dovoljno o tome...(da se ne lazemo) da ce biti kolaps. Sad sto to mnogima nije izgledalo realno na proljece je zalazak u socioloske teme. Mozemo srati po svim kriznim stabovima koliko ‘ocemo (jako cesto i s pravom) ali barem u BiH, Hrv, Srb i Mak su upozoravali toliko da su nam dodijali. Samo se nije desilo proljetos. Sad hoce..tacnije vec je. Realnost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

30 minutes ago, Wookie said:

Ovo su demonstracije zbog nekih dodatnih ovlašćenja policije, koliko sam shvatio. Francuski mi je inače na nivou Delboja iz Mućki, tako da se unapred izvinjavam, ako sam pogrešno razumeo zbog čega su demonstracije. 😆

au contraire mon ami
1_Del-Boy-3.jpg

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harmonika said:

Da, insajd imformacije kazu, zdratvseni sistem pred kolapsom..ali se cuti, naravno..

Prema poslednjim informacijama koje imam, a one su od 31.12.2017. godine u zdravstvenom sistemu je zaposleno 102.543 ljudi, bar toliko je plata isplaćeno. Nezvanično broj je danas veći za nepunih 20 000 dakle oko 122 000 plata plaćaju zaposleni + budžet ove zemlje. Ukoliko je radni dan 8 sati, a radna nedelja 40 sati tih 122k ljudi imaju dnevno 976000 sati ili 
4 880 000 sati nedeljno. Toliko ih plaćamo.

Trenutno je u Srbiji, na realnih 6,5 miliona stanovnika po bolnicama od Kovida ima tačno 4 963 pacijenta.

Prosto rečeno 4953 pacijenta deli tih 976000 radnih sati, hajde pošto su u pitanju smene, pa podelim na tri deli 325333,3 radnih sati po smeni. Svaki pacijent dobije od toga 65,68 sati u jednoj osmočasovnoj smeni.

Naravno nemamo samo pacijente od Korone, i nisu svi lekari, ali čisto da se poigramo matematike i dostupnim informacijama. Ono što je jedino realno i merljivo ovde su plaćeni radni sati, to je tačan broj, toliko nas košta taj sistem pred kolapsom.

Uzgred u zenitu JNA bilo je nešto malo manje  100 000 regruta godišnje tako da je ovaj sistem po brojnosti dosta blizu. Bojim se i po uspešnosti 😞
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Ovo su demonstracije zbog nekih dodatnih ovlašćenja policije, koliko sam shvatio. Francuski mi je inače na nivou Delboja iz Mućki, tako da se unapred izvinjavam, ako sam pogrešno razumeo zbog čega su demonstracije. 😆

 

Protest protiv novog zakona koji:

- Zabranjuje ljudima da snimaju lica milicajaca.

- Dozvoljava vladi da koriste dronove u praćenju ljudi.

- Dozvoljava vladi da koristi sistem za prepoznavanje lica.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mare80 said:

 

Protest protiv novog zakona koji:

- Zabranjuje ljudima da snimaju lica milicajaca.

- Dozvoljava vladi da koriste dronove u praćenju ljudi.

- Dozvoljava vladi da koristi sistem za prepoznavanje lica.

Da odmah odgovor na nepostavljeno pitanje, a setiće se neko da ga postavi:
"Zar je morao protest protiv zabranje ljudima da snimaju lica milicajaca, protiv dozvole vladi da koriste dronove u praćenju ljudi i protiv korišćenja sistema za prepoznavanje lica?"
da odgovorim:
Zar je morala vlada u sred pandemije da donosi zakone koji su etički upitni u svakom društvu, zar ti zakoni baš nisu mogli da sačekaju kraj pandemije?

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Wookie said:

Dobro je dok ima mesta na respiratorima, kad nestane, imaćemo "proleće, trinaestog u decembru".

Pa i ne baš, ko se popne na respirator, ovaj...teško siđe. Bitnije su kiseonične linije, a slobodnih mesta je sve manje.

Link to comment
Share on other sites

Spominjali smo vec Dr Fauci-ja, pa evo malo sta je on govorio jos u januaru 2017. - tesko da smo spremni docekali!  A sudeci po ovom sad, i ako se covid-19 dovede pod kontrolu, pitanje je koja je sledeca epidemija/pandemija iza coska!!

 

"Anthony S. Fauci, MD, director of the National Institute of Allergy and Infectious Diseases, said there is “no doubt” Donald J. Trump will be confronted with a surprise infectious disease outbreak during his presidency.

 

During a forum on pandemic preparedness at Georgetown University, Fauci said the Trump administration will not only be challenged by ongoing global health threats such as influenza and HIV, but also a surprise disease outbreak.

 

“We will definitely get surprised in the next few years,” he said.

 

According to some of the experts who spoke on Tuesday, preparing the U.S. for pandemics requires proper funding and starts by battling disease outbreaks overseas. This is not just the right thing to do, but the best way to keep Americans safe, Klain said.

 

“What about the things we are not even thinking about?” he said. “No matter what, history has told us definitively that [outbreaks] will happen because [facing] infectious diseases is a perpetual challenge. It is not going to go away. The thing we’re extraordinarily confident about is that we’re going to see this in the next few years.” 

 

 

https://www.healio.com/news/infectious-disease/20170111/fauci-no-doubt-trump-will-face-surprise-infectious-disease-outbreak

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Akiro said:

Nije baš bila prilika da je u onakvom stanju detaljno ispitujem. Pitao sam je o njenom stanju a ne o Medigroupu. Koliko sam shvatio i ona i bratačeva verenica su bile pre tri dana, u međuvremenu piju kući lekove i odmaraju pa treba valjda sutra ili prekosutra opet da idu tamo. Znači ambulantna varijanta, ne stacionarna. A pretpostavljam da se ide nekim odvojenim ulazom, verovatno odvojeno odeljenje nekako. Bilo bi logično. Kad se oporavi ispitaću je detaljnije.

 

Daj zamoli je kada se oporavi i kada ti ne bude problematično da je pitaš za protokol lečenja koji su na njima primenjivali tamo. Dakle, šta je sve od medikamenata korišćeno.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, AgroLaki said:

Kakav materijal za  nase teoreticare zavera sunce ti poljubim. 

Well, ovo bas i nije normalno izjaviti.

Da je mislio da ce Trampacha uzeti 3 mandata pa ni tako nije normalno, al da predvidi u rasponu od 2, 3 godine 😂

Link to comment
Share on other sites

Pa izvesno je da ce se epidemije/pandemije javljati, tesko da bilo ko moze da predvidi kad. Ali, ono sto zabrinjava je, cak i da su silne pare odvojene za prevenciju, ne vidim koliko bi to promenilo "stanje na terenu"

 

U resavanju pandemije ovakvih razmera, pare pomazu da se zdravstvo malo poboljsa, ali ne mozes unapred isplanirati koliko ce ti medicinskog osoblja trebati, pa da ulazes u obucavanje, za slucaj da zatrebaju. Mozes pokupovati sve respiratore ovog sveta, ako nemas dovoljno onih koji znaju da koriste - dzabe ti.

Deo para moze biti upotrebljen za pomoc ekonomiji....i to je to. Ni sve pare ovog sveta ne mogu, kao sto vidimo, za mesec dana napraviti efikasnu vakcinu ili lek, za neki novi virus. 

 

Sve u svemu, kako god se okrenes, straznjica ti pozadi!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

ali ne mozes unapred isplanirati koliko ce ti medicinskog osoblja trebati, pa da ulazes u obucavanje, za slucaj da zatrebaju.

 

Možeš, postoji metod. Mi smo nakon 2000. pristupili EU programu, u okviru kojeg smo kritikovani da imamo previše kreveta u bolnicama i da imamo praksu da previše dugo zadržavamo pacijente na bolničkom lečenju. Postojala su nekoliko projekata EU u tu svrhu, edukacija zdravstvenih radnika na temu smanjivanja bolničkih dana i kapaciteta bolnica.

Načiću ti, ukoliko želiš web sajtove tih projekata i materijale, čak i ime čoveka koji je bio koordinator projekta. Firma koja je stajala iza njega zvala se Hifab to se sećam.
Imali su modele i proračune baš za tu svrhu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...