Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, sreta-steta said:

Meracim se od juce da se hvalim da sam pobedio koroniju (doduse ne kao Palma za 40min) ali ne lezi vraze. Dakle, testirali se deca i ja juce, i svi negativni (dakle ukupno 8 dana). Dve cudne stvari su se desile od tada: najmladja je dobila temperaturu sinoc: krene sa 38-39, i onda krene porodicna nocna zabava - PNZ budjenje na 2h i skidanje temperature. Od jutros nema temperaturu. Druga cudna stvar je krenem da prosetam psa, standardna tura jedno 5-6km. Na pola puta osetio sam nenormalnu slabost, poceo da se znojim, nisam osecao noge. Pokupila me zena i od tada lezim jer nisam u stanju da se mrdnem - opet se vratila ona slabost. Samo da spomenem iz kuce nisam izasao, nisam jeo nesto neuobicajno, nemam neku hronicnu falinku... Ono sto sam ja zakljucio je da uprkos negativnom testu, virus je i dalje tu negde. Nema ga dovoljno da me razboli ali sasvim dovoljno da mi drnda imuni sistem. 

 

Inace gdza jos ceka, i dalje dobije temp jednom dnevno, slaba je itd...

 

Ovo već rekoh Kronosu, pa ajde da ponovim. Ljudi, dajte se nemojte zajebavati. Korona NIJE obična prehlada niti običan grip. To sranje oštećuje organizam. Krvne sudove, pluća.. To što se u momentu osećaš dobro definitivno ne znači i da si zdrav. Otkuda znaš da li ti vene i arterije imaju prohodnost kao pre oboljevanja?

 

Neće nigde pobeći šetnje, mora planine bicikli kurci palci. Dajte se urazumite i POLAKO se vraćajte u normalu da se ne desi da čitamo tužne vesti.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 said:

 

Ovo već rekoh Kronosu, pa ajde da ponovim. Ljudi, dajte se nemojte zajebavati. Korona NIJE obična prehlada niti običan grip. To sranje oštećuje organizam. Krvne sudove, pluća.. To što se u momentu osećaš dobro definitivno ne znači i da si zdrav. Otkuda znaš da li ti vene i arterije imaju prohodnost kao pre oboljevanja?

 

Neće nigde pobeći šetnje, mora planine bicikli kurci palci. Dajte se urazumite i POLAKO se vraćajte u normalu da se ne desi da čitamo tužne vesti.

Posle Odžove tragedije, pa treba li bolje upozorenje...

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, sasha arsenal said:

Evo i ja da se prijavim da sam fasovao koronu.Pokupio od šuraka koji se juce testirao posle dobijene temperature.Svraćao je kod nas za vikend.

Jbg,čuvao se sve vreme,ali sta da se radi.

 

Juče sam imao stomačne probleme i pošto je šurak imao iste,rešio sam da se testiram.Otišao sam privatno(3500 din)-uzorak iz nosa i stigli su mi ubrzo rezultati.

Supruga se oseća lošije-raste joj temperatura.Beba je dobro,što je najbitnije.

14 dana izolacije i nadam se da će to biti sve ok.

 

I da,obavestio sam sve osobe koje sam sreo i sa kim sam bio u kontaktu.Sva sreća nije veliki broj.

 

Uzorak iz nosa - to znači da su ti u Medilabu radili PCR a ne serološki (serološki se radi iz krvi)?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, wwww said:

hvala.

 

ja cu ipak da obracam malo vise paznje na to sta govore epidemiolozi i virolizi.

 

Btw, u clanku doticnog nema nista harmful, covek izneo svoje zapazanje, koje se u nekim drzavama prilicno poklapa s onim sto on opisuje.

Ne vidim sta je tu bitan virolog ili epidemiolog - covek nije propagirao nikakve terapije, nije zagovarao izbegavanje mera... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Laki21 said:

Neće nigde pobeći šetnje, mora planine bicikli kurci palci. Dajte se urazumite i POLAKO se vraćajte u normalu da se ne desi da čitamo tužne vesti.

 

To vazi inace i za svaki virus, ni posle gripa se ne treba junaciti, a kamoli posle korone...Mi se i sa gripom zezamo, prelezimo ga na nogama, idemo na posao, a posle kad doktori nadju oziljke na plucima, oziljke na srcu, pitamo se odakle?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sta znam, meni ovo lici na dve Gausove krive, s tim nekim vremenskim intervalima....makar bilo opisano u martu!

 

spacer.png

Pa i jesu Gausove krive, samo što se ne uklapa svaka država u taj interval od 6 nedelja. Negde bude 6 meseci, kao u Argentini, negde 5 meseci, kao u Brazilu, negde je možda bilo i kraće od 6 nedelja, ali sad znamo da ima zemalja gde je trajalo duže da se dođe do vrhunca.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Just now, Wookie said:

 

Pa i jesu Gausove krive, samo što se ne uklapa svaka država u taj interval od 6 nedelja. Negde bude 6 meseci, kao u Argentini, negde 5 meseci, kao u Brazilu, negde je možda bilo i kraće od 6 nedelja, ali sad znamo da ima zemalja gde je trajalo duže da se dođe do vrhunca.

 

Je l'  neko rekao da ce SVE zemlje imati taj pattern?

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2020 at 3:52 PM, Likvi said:

Videćemo, hoće on još mandata, ne verujem da bi se igrao sa prisilom

 

IMG_20201112_155033.jpg

IMG_20201112_155045.jpg

 

On 11/12/2020 at 3:55 PM, Likvi said:

I najvažnije- način izazivanja imunološkog odgovora još uvek nije ispitan????

IMG_20201112_155109.jpg

Ne zaboravimo da enzim reverzna transkriptaza kod HIV virusa i kod npr HTLV virusa mogu da od virusne RNK naprave DNK i da se ista ugradi u nas genom. A mi dobijamo RNK virus ovim vakcinama.

 

Jako zanimljivo štivo. Biću Đavolji advokat, pa da postavim dva pitanja;

 

Prvo, nanočestice se ovde koriste kao nosioci iRNK, dakle, one imaju pasivnu ulogu, ne stvaraju nikakvu interakciju ni sa čim.

 

Drugo, pitanje, šta ako se informacije koje nosi konkretni iRNK ugrade u naš genom? Ova vakcina bi kodirala antigen Covida-19 u genom, koji je u principu 99% skladište raznoraznog evolucijskog otpada. Tu se tokom miliona godina evolucije već kodiralo sve & svašta pa makar ja laički ne vidim problem u još par informacija iz ovog RNK/DNK.

 

Može li malo opširniji odgovor, jako je zanimljivo pitanje?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

 

Btw, u clanku doticnog nema nista harmful, covek izneo svoje zapazanje, koje se u nekim drzavama prilicno poklapa s onim sto on opisuje.

Ne vidim sta je tu bitan virolog ili epidemiolog - covek nije propagirao nikakve terapije, nije zagovarao izbegavanje mera... 

 

 

gde sam ja tvrdila da je on rekao nesto stetno ili propagirao teorije zavere?

 

ono sa cim se ne slazem je njegovo zapazanje koje si citirala. on tvrdi da bez obzira sta radili (da li se distancirali ili pravili zurke) sve ce se zavrsiti za 6 sedmica ili koliko vec jer je kriva popud Gausove. Prosto je provukao krivu kroz neke tacke i izveo zakljucak za oblast koja nije njegova struka. nije uzimao u obzir mere koje su preduzete, tj. da tacke kroz koje on provalci krivu nisu "izmerene" pri konstantnim parametrima.

 

ja sam u mojoj oblasti imala jedan takav slucaj, gde smo imali jedan "multidisciplinarni" sastanak i gde je tip (strucnjak za modelovanje, ali ne i za doticnu oblast) provukao neku krivu kroz neke eksperimentalne tacke i kao zakljucak dao neke preporuke u kom pravcu treba nesto da "pomerimo", sto nije imalo nikakvog smisla ni logike (ni dodirnih tacaka s zakonima doticne struke) - preporucio je nesto sto je dokazano stetno!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Wookie said:

U Srbiji ovakva ideja ne može da se sprovede u delo, pošto postoji gomila domaćinstava gde zajedno žive 3 generacije. Ili je predlog da se penzioneri izbace iz svojih stanova, da bi njihovi sredovečni potomci i unuci studenti mogli da se ponašaju kao da je sve normalno?

Takvi ideje verovatno mogu da padnu na pamet nekome u Švedskoj, ili u USA, ali me nešto preterano ne tangira kako će oni da se izbore sa epidemijom.

Ma jok mogu da nastave da ne rade dok svi skupa ne pocrkaju od gladi.

A sto se tice tri generacije u stanu, koliko je to jos uvek situacija u gradovima? Nesto mi deluje neverovatno, zvuci vise kao ruralna stvar, a tamo imamo i manje problema sa virusom.

I izmedju ostalog ja sam pricala o svetu,  ne posebnoj zemlji i specificnog problema ako i postoji.

 

4 hours ago, implant said:

 

Zanima me kakav će pristup imati Bajdenova administracija prema epidemiji u USA, hoće li menjati nešto u pristupu.

Poceli su da prete lockdownom, ali nema od toga nista. prvo zato sto nemaju jurisdikciju (to je u jurisdikciji drzava), Fauci je vec rekao da za to nema razloga a gallupovo istrazivanje vec potvrdilo da je vise od 50% amerikanaca reklo da nece vise postovati pozive na lockdown.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Je l'  neko rekao da ce SVE zemlje imati taj pattern?

 

 

To da se epidemije uklapaju u Gausovu krivu je poznato odavno, tu nikakvu toplu vodu nije otkrio. Jedino što bi moglo biti zanimljivo u njegovoj tvrdnji je taj interval od 6 nedelja, za koji sad vidimo da nije tačan. Tako da sve u svemu ništa pametno nema u tom članku.

 

6 minutes ago, Angelia said:

Ma jok mogu da nastave da ne rade dok svi skupa ne pocrkaju od gladi.

A sto se tice tri generacije u stanu, koliko je to jos uvek situacija u gradovima? Nesto mi deluje neverovatno, zvuci vise kao ruralna stvar, a tamo imamo i manje problema sa virusom.

I izmedju ostalog ja sam pricala o svetu,  ne posebnoj zemlji i specificnog problema ako i postoji.

 

Poceli su da prete lockdownom, ali nema od toga nista. prvo zato sto nemaju jurisdikciju (to je u jurisdikciji drzava), Fauci je vec rekao da za to nema razloga a gallupovo istrazivanje vec potvrdilo da je vise od 50% amerikanaca reklo da nece vise postovati pozive na lockdown.

Ti gledaš sa svog američkog stanovišta, ja gledam sa svog srpskog. Znam za dosta domaćinstava sa 3 generacije u sred Beograda i odavno je rečeno da ta ideja o izolovanju starijih, dok bi mlađi živeli normalno, nije ostvariva u Srbiji.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

Ti gledaš sa svog američkog stanovišta, ja gledam sa svog srpskog. Znam za dosta domaćinstava sa 3 generacije u sred Beograda i odavno je rečeno da ta ideja o izolovanju starijih, dok bi mlađi živeli normalno nije ostvariva u Srbiji.

Ja gledam i sa engleskog stanovnista, i sa nemackog, i sa Austrijskog....

Medjutim nisi mi odgovorio - to ti znas tri porodice nije odgovor, koliko je to cesto u urbanim sredinama da u jednom stanu zivi 3 generacije? Nisam odavno u SR, pa mozda sam nesto propustila, moja generacija je sad sredovecna i ne znam nikog od mojih prijatelja koji zive u 3 generacije u jednom stanu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Ja gledam i sa engleskog stanovnista, i sa nemackog, i sa Austrijskog....

Medjutim nisi mi odgovorio - to ti znas tri porodice nije odgovor, koliko je to cesto u urbanim sredinama da u jednom stanu zivi 3 generacije? Nisam odavno u SR, pa mozda sam nesto propustila, moja generacija je sad sredovecna i ne znam nikog od mojih prijatelja koji zive u 3 generacije u jednom stanu.

Ne mora biti 3 generacije, ali ima jako puno samaca od 30 do 40 godina, koji još uvek žive sa roditeljima. I tu već imamo tu situaciju da su roditelji u toj ugroženoj grupi starijih, a s njima živi radno sposobna osoba.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

Ne mora biti 3 generacije, ali ima jako puno samaca od 30 do 40 godina, koji još uvek žive sa roditeljima. I tu već imamo tu situaciju da su roditelji u toj ugroženoj grupi starijih, a s njima živi radno sposobna osoba.

Pa? Mislim, ne mozes da se prilagodis predlogu pa ako je specijalan slucaj izoluju se zajedno....nego bi odmah da izbacujes starije iz stanova i objasnjavas zasto ne moze..... jel moze za 50% populacije? Zar ne bi bilo korisno da stariji ne umiru a da mladji privredjuju ako nisu u opasnosti?

Vidis sad je to malo teze i u US, jer su zbog lockdowna naterali decu da se vrate kod roditelja jer nema para za dve stambene jedinice :classic_biggrin: jer su izgubili posao...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Pa? Mislim, ne mozes da se prilagodis predlogu pa ako je specijalan slucaj izoluju se zajedno....nego bi odmah da izbacujes starije iz stanova i objasnjavas zasto ne moze..... jel moze za 50% populacije? Zar ne bi bilo korisno da stariji ne umiru a da mladji privredjuju ako nisu u opasnosti?

Vidis sad je to malo teze i u US, jer su zbog lockdowna naterali decu da se vrate kod roditelja jer nema para za dve stambene jedinice :classic_biggrin: jer su izgubili posao...

A što ne bi lepo ko Kinezi? Ali bez prisiljavanja, nego sad kad vidimo u čemu je fora. 28 dana praktično bez kontakata, dva ciklusa inkubacije, virus ne može da se širi i epidemija se gasi. Da li je to manja šteta, ili još godinu dana ovoga?

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Wookie said:

A što ne bi lepo ko Kinezi? Ali bez prisiljavanja, nego sad kad vidimo u čemu je fora. 28 dana praktično bez kontakata, dva ciklusa inkubacije, virus ne može da se širi i epidemija se gasi. Da li je to manja šteta, ili još godinu dana ovoga?

Podržao bih. Liči na plan. Još ako bi se organizovali dobro, da ne mora 10 000 policajaca grada Čikaga da nadzire, još bi bilo bolje, ali da, podržao bih bilo kakav smislen plan.
 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Podržao bih. Liči na plan. Još ako bi se organizovali dobro, da ne mora 10 000 policajaca grada Čikaga da nadzire, još bi bilo bolje, ali da, podržao bih bilo kakav smislen plan.
 

Ma to je jedna utopistička ideja, koja je naravno nemoguća. Da se postigne neki društveni dogovor, pošto sad već vidimo da ovo može da potraje još 2 godine, ako se nekako ne zaustavi. Ali teško da bi ljudi mogli da malo razmisle glavom i da shvate da život nije ova sledeća dva meseca, nego dosta duže, ako preguramo ovo živi i zdravi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Wookie said:

A što ne bi lepo ko Kinezi? Ali bez prisiljavanja, nego sad kad vidimo u čemu je fora. 28 dana praktično bez kontakata, dva ciklusa inkubacije, virus ne može da se širi i epidemija se gasi. Da li je to manja šteta, ili još godinu dana ovoga?

Ti i koja vojska ce da zatvori sve na 28 dana? Nije to jedan grad, to su drzave. Neko mora da odrzava red, neko mora da odrzava sisteme, neko da obezbedi hranu....Sta mislis da li je to manja steta ili da samo samoizolujemo deo populacije?

To ti je moguce a izolovanje ugrozene populacije je nemoguce.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...