Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, sasha arsenal said:

Medilab Čačak

 

edit:Šurak je u Medigrup ili tako nešto u Beogradu.

 

Ok hvala za info. Za ne daj boze da znam da ne moram da cekam po ambulantama.

 

Kod mene u ulici dvoje mladjih zarazeno.

 

Brz oporavak. Mislio sam da je karantin sada kraci.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ras kass said:

 

Ok hvala za info. Za ne daj boze da znam da ne moram da cekam po ambulantama.

 

Kod mene u ulici dvoje mladjih zarazeno.

 

Brz oporavak. Mislio sam da je karantin sada kraci.

 

 

Bolje je privatno jer se,kako sam čuo,čeka po par sati u kovid ambulantama.Ne znam koliko je tačno.

 

Što se tiče karantina,nisam isao licno kod doktorke.Poslao sam viberom potvrdu kolegi i on joj je pokazao.Otvorila mi je bolovanje.Pozvao sam je telefonom i obavestio o kontaktima.Rekla mi je da budem u karantinu.Pitao sam je je l 14 dana,rekla mi je "da".I posle da se testiram.Mada,moraću da proverim kod jos nekoga.Uglavnom,neko će me pozvati u ponedeljak a i moje kontakte,pa ću pitati još jednom.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, sasha arsenal said:

Bolje je privatno jer se,kako sam čuo,čeka po par sati u kovid ambulantama.Ne znam koliko je tačno.

 

Što se tiče karantina,nisam isao licno kod doktorke.Poslao sam viberom potvrdu kolegi i on joj je pokazao.Otvorila mi je bolovanje.Pozvao sam je telefonom i obavestio o kontaktima.Rekla mi je da budem u karantinu.Pitao sam je je l 14 dana,rekla mi je "da".I posle da se testiram.Mada,moraću da proverim kod jos nekoga.Uglavnom,neko će me pozvati u ponedeljak a i moje kontakte,pa ću pitati još jednom.

Taj drugi test odradi u ambulanti, ne pucaj pare. Ja ljudima pišem recept za Dovicin koji je 100 din, iz principa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Angelia said:

Oni preko 65 godina cine nesto malo manje od 15% obolelih, medjutim oni cine skoro 80% umrlih (najveci uticaj imaju oni u rasponu iznad 85 godina, vise od 32% smrti a cak ni 3% obolelih).

 

Hrvati su dosta azurni, pa gledam njihove brojke, ne verujem da su u Srbiji drugacije, ali otprilike se slazu i sa Vasim podacima. Pratim aktivno u poslednjih mesec dana, 80 i vise posto preminulih su rodjeni 1940tih, 1930tih i 1920tih. A to je inace grupa sa najmanjim brojem zarazenih. Bude svaki dan medju preminulima i neko rodjen 1950tih, retko 1960tih (mozda nekih 5 posto), a mladjih gotovo nema. U mesec dana od cca 500 preminulih bilo je troje mladjih od 40 godina, i to sa ozbiljnim propratnim problemima. A rekao bih da je to starosna grupa sa najvecim procentom zarazenih.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Hrvati su dosta azurni, pa gledam njihove brojke, ne verujem da su u Srbiji drugacije, ali otprilike se slazu i sa Vasim podacima. Pratim aktivno u poslednjih mesec dana, 80 i vise posto preminulih su rodjeni 1940tih, 1930tih i 1920tih. A to je inace grupa sa najmanjim brojem zarazenih. Bude svaki dan medju preminulima i neko rodjen 1950tih, retko 1960tih (mozda nekih 5 posto), a mladjih gotovo nema. U mesec dana od cca 500 preminulih bilo je troje mladjih od 40 godina, i to sa ozbiljnim propratnim problemima. A rekao bih da je to starosna grupa sa najvecim procentom zarazenih.

 

Jeste, naši ne objavljuju. Prosek u Italiji proletos je bio 81 godinu. Inače prosek smrtnosti u Italiji je niži od 81 godine.

 

Činjenica je da se ova statistika na neki način gura u drugi plan.
Postavljala je wwww statistiku za nemačke radnike u bolnicama (dakle <65g) i smrtnost je bila neka strašno mala.

Ali nije ispravno gledati bolest ni samo kroz ovu prizmu. Mlađi ljudi prođu kroz ozbiljnu bolest, bolničari kroz preozbiljan napor.

 

Ako je do statistike - najbitnija statistika bi bila procenat ljudi koji zaglave ozbiljnu formu bolesti (hospitalizaciju/intenzivnu negu) po uzrastu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CheshireCat said:

 

Jeste, naši ne objavljuju. Prosek u Italiji proletos je bio 81 godinu. Inače prosek smrtnosti u Italiji je niži od 81 godine.

 

Činjenica je da se ova statistika na neki način gura u drugi plan.
Postavljala je wwww statistiku za nemačke radnike u bolnicama (dakle <65g) i smrtnost je bila neka strašno mala.

Ali nije ispravno gledati bolest ni samo kroz ovu prizmu. Mlađi ljudi prođu kroz ozbiljnu bolest, bolničari kroz preozbiljan napor.

 

Ako je do statistike - najbitnija statistika bi bila procenat ljudi koji zaglave ozbiljnu formu bolesti (hospitalizaciju/intenzivnu negu) po uzrastu.

 

Sa celim postom sam apsolutno saglasan i narocito sa boldovanim gde se po meni i nalazi poenta, samo bih dodao da, bez obzira to sto ogroman broj ljudi pregura ovo kako treba, nismo jos sigurni kakve su sve posledice koje ce se mozda ispoljiti (o tome je i @Darko cesto pisao). Uopste ne zelim da umanjim opasnost koja preti od ovog virusa, samo bih voleo da ovi nasi budu transparentniji kad su podaci u pitanju, jer je jedina stvar koje se ne treba plasiti - istina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CheshireCat said:

 

Jeste, naši ne objavljuju. Prosek u Italiji proletos je bio 81 godinu. Inače prosek smrtnosti u Italiji je niži od 81 godine.

 

Činjenica je da se ova statistika na neki način gura u drugi plan.
Postavljala je wwww statistiku za nemačke radnike u bolnicama (dakle <65g) i smrtnost je bila neka strašno mala.

Ali nije ispravno gledati bolest ni samo kroz ovu prizmu. Mlađi ljudi prođu kroz ozbiljnu bolest, bolničari kroz preozbiljan napor.

 

Ako je do statistike - najbitnija statistika bi bila procenat ljudi koji zaglave ozbiljnu formu bolesti (hospitalizaciju/intenzivnu negu) po uzrastu.

Nazalost kod nas nemam pristup takvim podacima tj hospitalizacija po godistu, ali na osnovu konstatne recenice u PA koja kaze najveci broj hospitalizovanih je preko 65 godina, zakljucujem da cu verovatno videti slicnu sliku.

To bi i podrzalo ideju one profesorke sa Oxforda (cije ime mi je sad izlapelo iz glave) da treba izolovati tu populaciju a za ostale da nastave da rade barem dok ne nemamo vakcinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Hrvati su dosta azurni, pa gledam njihove brojke, ne verujem da su u Srbiji drugacije, ali otprilike se slazu i sa Vasim podacima. Pratim aktivno u poslednjih mesec dana, 80 i vise posto preminulih su rodjeni 1940tih, 1930tih i 1920tih. A to je inace grupa sa najmanjim brojem zarazenih. Bude svaki dan medju preminulima i neko rodjen 1950tih, retko 1960tih (mozda nekih 5 posto), a mladjih gotovo nema. U mesec dana od cca 500 preminulih bilo je troje mladjih od 40 godina, i to sa ozbiljnim propratnim problemima. A rekao bih da je to starosna grupa sa najvecim procentom zarazenih.

Priča o svekrvi moje tehničarke, karcinom pankreasa. Letos su je ujutru zatekli u komatoznom stanju. Hitna je prevezla u urgentni, stavljena na respirator. Više puta testirana, negativna. Umrla posle mesec dana. Sahranjena uobičajeno. Pravilo urgentne medicine je da se onkološki pacijenti u terminalnim stadijumima ne reanimiraju. Imala je 83 godine.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Likvi said:

Priča o svekrvi moje tehničarke, karcinom pankreasa. Letos su je ujutru zatekli u komatoznom stanju. Hitna je prevezla u urgentni, stavljena na respirator. Više puta testirana, negativna. Umrla posle mesec dana. Sahranjena uobičajeno. Pravilo urgentne medicine je da se onkološki pacijenti u terminalnim stadijumima ne reanimiraju. Imala je 83 godine.

 

Ja kazem - virus je opasan sve dok je u stanju da nekome skrati zivot makar za jedan dan 😞

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ja kazem - virus je opasan sve dok je u stanju da nekome skrati zivot makar za jedan dan 😞

Ali ona nije imala nikakvo virusno oboljenje. Ženi je, prosto, tok bolesti bio takav. Zašto je stavljena na respirator? 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Sa celim postom sam apsolutno saglasan i narocito sa boldovanim gde se po meni i nalazi poenta, samo bih dodao da, bez obzira to sto ogroman broj ljudi pregura ovo kako treba, nismo jos sigurni kakve su sve posledice koje ce se mozda ispoljiti (o tome je i @Darko cesto pisao). Uopste ne zelim da umanjim opasnost koja preti od ovog virusa, samo bih voleo da ovi nasi budu transparentniji kad su podaci u pitanju, jer je jedina stvar koje se ne treba plasiti - istina.

 

Zato sto je za zastrasivanje lakse lagati i pricati o cudu nevidjenom i silnim mladim ljudima koji umiru , zavrse na respiratoru. I onda neko vidi gomilu sportista, javnih licnosti koji koronu preleze za tri dana gledajuci tv iz spavace sobe, i kazu ovi lazu, foliraju i sl......5g, Gejc i ostalo....

 

Gledao sam na bbc-u, njihov lekar koga zovu dr .lockdown krene pricu o mnogo mladih ljudi do 30 godina koji su umrli od korone, zdravi bili i sl....Novinarka mu kaze da je prema zvanicnim informacijama broj umrlih od covida ispod 60 godina u UK manji od 300 ,  a on na to odgovora Pa nije ih se puno ni zarazilo...  I sada kada neko tako ocigledno laze da bi opravdao lockdown, zasto se cude antivakserima i teorijama zavere ????

 

U Srbiji je tek to naglaseno, redom lekari pricaju pricu o zdravim mladim ljudima koji zavrse na respiratoru, bez da ijednom kazu a koliko je to tacno mladih zdravih ljudi bilo na respiratoru???? Verovatno zato sto je broj ustvari 0.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ras kass said:

 

Zato sto je za zastrasivanje lakse lagati i pricati o cudu nevidjenom i silnim mladim ljudima koji umiru , zavrse na respiratoru. I onda neko vidi gomilu sportista, javnih licnosti koji koronu preleze za tri dana gledajuci tv iz spavace sobe, i kazu ovi lazu, foliraju i sl......5g, Gejc i ostalo....

 

Gledao sam na bbc-u, njihov lekar koga zovu dr .lockdown krene pricu o mnogo mladih ljudi do 30 godina koji su umrli od korone, zdravi bili i sl....Novinarka mu kaze da je prema zvanicnim informacijama broj umrlih od covida ispod 60 godina u UK manji od 300 ,  a on na to odgovora Pa nije ih se puno ni zarazilo...  I sada kada neko tako ocigledno laze da bi opravdao lockdown, zasto se cude antivakserima i teorijama zavere ????

 

U Srbiji je tek to naglaseno, redom lekari pricaju pricu o zdravim mladim ljudima koji zavrse na respiratoru, bez da ijednom kazu a koliko je to tacno mladih zdravih ljudi bilo na respiratoru???? Verovatno zato sto je broj ustvari 0.

Statistički rezervoar da ga nazovem "hospitalizovani" je sada već dovoljno veliki da možemo u njemu nađemo sve što tražimo, samo treba da poželimo primer i naći ćeš.

Inače moje iskustvo sa Medigroup je ok, sve odrade u zakazanom terminu by the book, a što se testiranja tiče PCR ne radi niko privatno još u Srbiji, a serološki može na više mesta. Može i  u Medigroup.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ras kass said:

 

 

U Srbiji je tek to naglaseno, redom lekari pricaju pricu o zdravim mladim ljudima koji zavrse na respiratoru, bez da ijednom kazu a koliko je to tacno mladih zdravih ljudi bilo na respiratoru???? Verovatno zato sto je broj ustvari 0.

 

 

Po podacima CDC, u ciju tacnost stvarno ne ulazim, smrtnost onih ispod 40 godina je ispod 0.1% u odnosu na broj obolelih istog godista.

A znamo da je broj obolelih (inficiranih) verovatno drasticno veci nego sto su registrovani. Za one ispod 30 godina smrtnost je 0.04%

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CheshireCat said:

 

Jeste, naši ne objavljuju. Prosek u Italiji proletos je bio 81 godinu. Inače prosek smrtnosti u Italiji je niži od 81 godine.

 

Činjenica je da se ova statistika na neki način gura u drugi plan.
Postavljala je wwww statistiku za nemačke radnike u bolnicama (dakle <65g) i smrtnost je bila neka strašno mala.

Ali nije ispravno gledati bolest ni samo kroz ovu prizmu. Mlađi ljudi prođu kroz ozbiljnu bolest, bolničari kroz preozbiljan napor.

 

Ako je do statistike - najbitnija statistika bi bila procenat ljudi koji zaglave ozbiljnu formu bolesti (hospitalizaciju/intenzivnu negu) po uzrastu.

Podaci od utorka 10.11.:

spacer.png

 

spacer.png

 

Prema zanimanjima/mestu inficiranja (od 12. Nov.):

spacer.png

 

Ovo je od 3.11.:

spacer.png

 

Edited by wwww
  • Like 1
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Meracim se od juce da se hvalim da sam pobedio koroniju (doduse ne kao Palma za 40min) ali ne lezi vraze. Dakle, testirali se deca i ja juce, i svi negativni (dakle ukupno 8 dana). Dve cudne stvari su se desile od tada: najmladja je dobila temperaturu sinoc: krene sa 38-39, i onda krene porodicna nocna zabava - PNZ budjenje na 2h i skidanje temperature. Od jutros nema temperaturu. Druga cudna stvar je krenem da prosetam psa, standardna tura jedno 5-6km. Na pola puta osetio sam nenormalnu slabost, poceo da se znojim, nisam osecao noge. Pokupila me zena i od tada lezim jer nisam u stanju da se mrdnem - opet se vratila ona slabost. Samo da spomenem iz kuce nisam izasao, nisam jeo nesto neuobicajno, nemam neku hronicnu falinku... Ono sto sam ja zakljucio je da uprkos negativnom testu, virus je i dalje tu negde. Nema ga dovoljno da me razboli ali sasvim dovoljno da mi drnda imuni sistem. 

 

Inace gdza jos ceka, i dalje dobije temp jednom dnevno, slaba je itd...

  • Like 4
  • Tuzno 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sasha arsenal said:

Evo i ja da se prijavim da sam fasovao koronu.Pokupio od šuraka koji se juce testirao posle dobijene temperature.Svraćao je kod nas za vikend.

Jbg,čuvao se sve vreme,ali sta da se radi.

 

Juče sam imao stomačne probleme i pošto je šurak imao iste,rešio sam da se testiram.Otišao sam privatno(3500 din)-uzorak iz nosa i stigli su mi ubrzo rezultati.

Supruga se oseća lošije-raste joj temperatura.Beba je dobro,što je najbitnije.

14 dana izolacije i nadam se da će to biti sve ok.

 

I da,obavestio sam sve osobe koje sam sreo i sa kim sam bio u kontaktu.Sva sreća nije veliki broj.

Brz oporavak. 💪

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Nazalost kod nas nemam pristup takvim podacima tj hospitalizacija po godistu, ali na osnovu konstatne recenice u PA koja kaze najveci broj hospitalizovanih je preko 65 godina, zakljucujem da cu verovatno videti slicnu sliku.

To bi i podrzalo ideju one profesorke sa Oxforda (cije ime mi je sad izlapelo iz glave) da treba izolovati tu populaciju a za ostale da nastave da rade barem dok ne nemamo vakcinu.

U Srbiji ovakva ideja ne može da se sprovede u delo, pošto postoji gomila domaćinstava gde zajedno žive 3 generacije. Ili je predlog da se penzioneri izbace iz svojih stanova, da bi njihovi sredovečni potomci i unuci studenti mogli da se ponašaju kao da je sve normalno?

Takvi ideje verovatno mogu da padnu na pamet nekome u Švedskoj, ili u USA, ali me nešto preterano ne tangira kako će oni da se izbore sa epidemijom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, sreta-steta said:

Meracim se od juce da se hvalim da sam pobedio koroniju (doduse ne kao Palma za 40min) ali ne lezi vraze. Dakle, testirali se deca i ja juce, i svi negativni (dakle ukupno 8 dana). Dve cudne stvari su se desile od tada: najmladja je dobila temperaturu sinoc: krene sa 38-39, i onda krene porodicna nocna zabava - PNZ budjenje na 2h i skidanje temperature. Od jutros nema temperaturu. Druga cudna stvar je krenem da prosetam psa, standardna tura jedno 5-6km. Na pola puta osetio sam nenormalnu slabost, poceo da se znojim, nisam osecao noge. Pokupila me zena i od tada lezim jer nisam u stanju da se mrdnem - opet se vratila ona slabost. Samo da spomenem iz kuce nisam izasao, nisam jeo nesto neuobicajno, nemam neku hronicnu falinku... Ono sto sam ja zakljucio je da uprkos negativnom testu, virus je i dalje tu negde. Nema ga dovoljno da me razboli ali sasvim dovoljno da mi drnda imuni sistem. 

 

Inace gdza jos ceka, i dalje dobije temp jednom dnevno, slaba je itd...

postoji nesto sto se zove long covid sindrom, obicno se valjda javlja kod blazih slucajeva, kada se ljudi sedmicama posle inficiranja i oficijelnog "izlecenja" jos uvek osecaju umorno i imaju nekakve simptome.

Ovde ima jedan clanak, ali koliko sam ja ispratila sve to nije dovoljno istrazeno: https://www.bbc.com/news/health-54296223

Preporucuje se da se ne forsira i da se puno odmara.

Drzim pesnice 🤞

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

U Srbiji ovakva ideja ne može da se sprovede u delo, pošto postoji gomila domaćinstava gde zajedno žive 3 generacije. Ili je predlog da se penzioneri izbace iz svojih stanova, da bi njihovi sredovečni potomci i unuci studenti mogli da se ponašaju kao da je sve normalno?

Takvi ideje verovatno mogu da padnu na pamet nekome u Švedskoj, ili u USA, ali me nešto preterano ne tangira kako će oni da se izbore sa epidemijom.

 

Zanima me kakav će pristup imati Bajdenova administracija prema epidemiji u USA, hoće li menjati nešto u pristupu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...