Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pise da je testirano 1232793 gradjana Srbije, tu jos dodati milion onih koji nisu imali simptome, i eto 60% stanovnistva . Tako da sto se mene tice, nece biti kod nas nekog veceg divljanja virusa.

sve i da je tako, ostaje 40% da mediji divljaju, da se prebrojava, da darije jašu po našim grbačama, da propisuju mere...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Osim ako nesto znaju, a nece da kazu, pa mi smo prava oaza zdravlja u odnosu na komsije, susjede, neighbo(u)rs...

Mi smo to odradili u julu.

 

31 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pise da je testirano 1232793 gradjana Srbije, tu jos dodati milion onih koji nisu imali simptome, i eto 60% stanovnistva . Tako da sto se mene tice, nece biti kod nas nekog veceg divljanja virusa.

 

Medicinski radnici se testiraju stalno, plus ljudi koji su se vise puta testirali, tako da smo daleko ispod ovog broja testiranih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mozda bi korona mogla da se pobedi brzim testovima. Citam da je Oksford razvio testove koji za oko 5 minuta pokazu rezultat. Kad bi ti testovi bili masovni i jeftini, pa da se podele svima na planeti i da se odradi kampanja da se 30 dana svi testiraju svakog jutra. Ko je negativan ok, ko je pozitivan izolacija 14 dana pa ponovi test.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Mozda bi korona mogla da se pobedi brzim testovima. Citam da je Oksford razvio testove koji za oko 5 minuta pokazu rezultat. Kad bi ti testovi bili masovni i jeftini, pa da se podele svima na planeti i da se odradi kampanja da se 30 dana svi testiraju svakog jutra. Ko je negativan ok, ko je pozitivan izolacija 14 dana pa ponovi test.

 

"Eeevooo reseeenjnjaaa"!!

  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

"Eeevooo reseeenjnjaaa"!!

 

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Mozda bi korona mogla da se pobedi brzim testovima. Citam da je Oksford razvio testove koji za oko 5 minuta pokazu rezultat. Kad bi ti testovi bili masovni i jeftini, pa da se podele svima na planeti i da se odradi kampanja da se 30 dana svi testiraju svakog jutra. Ko je negativan ok, ko je pozitivan izolacija 14 dana pa ponovi test.

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Mozda bi korona mogla da se pobedi brzim testovima. Citam da je Oksford razvio testove koji za oko 5 minuta pokazu rezultat. Kad bi ti testovi bili masovni i jeftini, pa da se podele svima na planeti i da se odradi kampanja da se 30 dana svi testiraju svakog jutra. Ko je negativan ok, ko je pozitivan izolacija 14 dana pa ponovi test.

 

Ti testovi su jedno 300 puta najavljeni, ne znam da li je i jedan u upotrebi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Mozda bi korona mogla da se pobedi brzim testovima. Citam da je Oksford razvio testove koji za oko 5 minuta pokazu rezultat. Kad bi ti testovi bili masovni i jeftini, pa da se podele svima na planeti i da se odradi kampanja da se 30 dana svi testiraju svakog jutra. Ko je negativan ok, ko je pozitivan izolacija 14 dana pa ponovi test.

Kada bi ljudi bili odgovorni, to bi bilo moguće. Ovako je teško očekivati da bi se svi pridržavali toga. Jednostavno bi dobar deo i ako dobiju pozitivan test nastavio sa aktivnostima ako nema simptoma, a često se dešavalo da i ljudi sa simptomima igorišu iste i normalno se kreću.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AgroLaki said:

Mi smo to odradili u julu.

 

 

Medicinski radnici se testiraju stalno, plus ljudi koji su se vise puta testirali, tako da smo daleko ispod ovog broja testiranih.

 

Evo zbog puta ja sam se danas po četvrti put od početka ovog sranja testirao u Torlaku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Laki21 said:

 

Evo zbog puta ja sam se danas po četvrti put od početka ovog sranja testirao u Torlaku.

Koliko se ceka na rezultate? Koliko unapred se zakazuje?

Mene ceka nekih 17 sati voznje (bez prestanka) za NL; ako je potreban test ne stariji od 48 h, ja treba da radim test/imam rezultat taj dan kad krenem, da bi test bio validan uz put 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Mozda bi korona mogla da se pobedi brzim testovima. Citam da je Oksford razvio testove koji za oko 5 minuta pokazu rezultat. Kad bi ti testovi bili masovni i jeftini, pa da se podele svima na planeti i da se odradi kampanja da se 30 dana svi testiraju svakog jutra. Ko je negativan ok, ko je pozitivan izolacija 14 dana pa ponovi test.

Nama je Makron najavio te testove u ogromnoj kolicini i vrlo uskoro s tim sto cemo takodje kaze on nauciti i moci jednostavno da ga sami radimo, da ga citiram " kao sto se radi samostalno kod kuce testiranje na trudnocu tako ce svako moci uskoro da se testira na covid". Ako sam dobro shvatila nema veze sa testom na trudnocu jer ce se raditi iz pljuvacke mada nije davao detalje izuzev nekih stvari koje je rekao a koje mi nisu jasne tj : rekao je da ce se rezultat dobiti takoreci odmah tj u roku od desetak minuta medjutim kaze on ovi novi testovi nece biti pouzdani kao PCR jer kad se radi PCR ceka se jer se broj virusa uvecava i onda se lakse i pouzdano detektuje; sa novim testovima nece biti te amplifikacije znaci bice manje pouzdani a kada neko bude pozitivan onda ce da ide na potvrdjivanje sa PCR testom. Meni tu nije jasno - po meni ako si pozitivan sa tim testom onda si sigurno pozitivan, a ako si negativan to moze da bude da si ustvari pozitivan ali nemas dovoljno virusa da ti ga ovaj test detektuje, tj negativan znaci da nisi mnooogo negativan ali ne znaci da si negativan. Moj licni zakljucak - potrosili su uglavnom PCR testove koje su napravili ili kupili sad cemo malo da trosimo ove nove testove koje sad imamo ili cemo uskoro imati i sad oni treba da se potrose

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Koliko se ceka na rezultate? Koliko unapred se zakazuje?

Mene ceka nekih 17 sati voznje (bez prestanka) za NL; ako je potreban test ne stariji od 48 h, ja treba da radim test/imam rezultat taj dan kad krenem, da bi test bio validan uz put 

 

Ne zakazuje se, nema gužve, stigao sam na red za nekih 5 minuta.

 

Bio sam u pola jedan, rezultat mi je stigao na mejl u 20.20h.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ciao said:

Nama je Makron najavio te testove u ogromnoj kolicini i vrlo uskoro s tim sto cemo takodje kaze on nauciti i moci jednostavno da ga sami radimo, da ga citiram " kao sto se radi samostalno kod kuce testiranje na trudnocu tako ce svako moci uskoro da se testira na covid". Ako sam dobro shvatila nema veze sa testom na trudnocu jer ce se raditi iz pljuvacke mada nije davao detalje izuzev nekih stvari koje je rekao a koje mi nisu jasne tj : rekao je da ce se rezultat dobiti takoreci odmah tj u roku od desetak minuta medjutim kaze on ovi novi testovi nece biti pouzdani kao PCR jer kad se radi PCR ceka se jer se broj virusa uvecava i onda se lakse i pouzdano detektuje; sa novim testovima nece biti te amplifikacije znaci bice manje pouzdani a kada neko bude pozitivan onda ce da ide na potvrdjivanje sa PCR testom. Meni tu nije jasno - po meni ako si pozitivan sa tim testom onda si sigurno pozitivan, a ako si negativan to moze da bude da si ustvari pozitivan ali nemas dovoljno virusa da ti ga ovaj test detektuje, tj negativan znaci da nisi mnooogo negativan ali ne znaci da si negativan. Moj licni zakljucak - potrosili su uglavnom PCR testove koje su napravili ili kupili sad cemo malo da trosimo ove nove testove koje sad imamo ili cemo uskoro imati i sad oni treba da se potrose

 

Meni ima logike i mislim da mogu da objasnim. I to zahvaljujuci tome sto zivim u zemlji s prilicno iscasenim pristupom pandemiji 😀.

Pisala sam ranije da se u Svedskoj u vecini slucajeva (ne rekose koliko, ali svakako vise od 50%) primenjuje samotestiranje. Jasno je da to ne daje uvek pravi rezultat jer malo ko moze sam sebi da zagrebe po grlu onako kako to moze strucna osoba. Neko od Tegnelovih saradnika je dobio pitanje o verodostojnosti takvih rezultata i odgovor je bio da ce oni s puno virusa, drugim recima oni koji su najopasniji za okolinu u smislu sirenja zaraze, svakako biti detektovani, cak i ako su traljavo odradili test. Bitno je, naime, da se oni identifikuju. Ostali, oni s manje virusa, ne moraju jer, cak i ako su pozitivni, ne predstavljaju rizik ni za sebe ni za druge.

U tome vidim i logiku ove Makronove najave. Gde ovaj brzi test pokaze pozitivan rezultat, to treba da bude potvrdjeno od strane zdravstvenih radnika da bi moglo da se eventualno tretira, da se ti ljudi registruju, eventualno prate kontakti. Ostali nece ulaziti u statistiku, cak i ako su pozitivni, cime ce broj obolelih naglo pasti. Po svedskoj strategiji, to ne cini razliku, jer je bitan trend, a on se najbolje vidi po broju tesko obolelih, pre svega onih kojima treba bolnicko lecenje ili cak intenzivna nega, a ne po ukupnom broju pozitivnih. Po svedskom pristupu pozitivan ne mora da znaci i bolestan, bar dok simptomi nisu jace izrazeni.

Odatle i relativno niske brojke trenutno u swe. Mnogi pozitivni se broje u negativne jer nemaju znacajnu kolicinu virusa i izrazene simptome. Ne znam da li je to dobro ili ne. Moglo bi da bude, zbog manjeg sirenja panike i nepotrebnog opterecivanja zdravstvenog sistema. A mogla bi da bude i tempirana bomba, kad toliki broj pozitivnih veruje da su ustvari negativni i ide okolo nesvesno da nekog osetljivijeg mogu da zaraze.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...