Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, urosg3 said:

Da. e vidi ne znam kako je bilo u Maju taman kako i ne znam kako je danas. To jest znam isto. Prosto gledam brojeve.
Tačno je i dobar ti je Živorad primer, jer je Živorad iz Maja i Živorad danas - isti Živorad. Samo su negde, sa sve Živoradima u Maju bile brojke x a danas y. Ništa se nije promenilo, samo su brojke veće.

Logično je pitanje. 
I kako to da disciplinovaniji azijski narodi pobediše jeste dobro pitanje, jer su disciplinovani, takvi kakvi jesu. Mi smo takvi kakvi jesmo sa druge strane i pitanje je možemo li postati azijati ili ne. Mislim da ne i to je dobro, lepo je da planeta ima raznovrsnu kulturu i civilizacije. Da li su ove mere primerene nama je isto pitanje, Maj svedoči da nešto može da se postigne, danas svedoči da ne može.
Na donosiocu strategije da promisli o tome, on ima bolje informacije, i veruj mi ima projekcije. Te mere moraju da uzmu u obzir Živorade jer postoje, takvi kakvi su.

Što se mene lično tiče, na mene bi @Akiro bio ponosan, u realnom životu savesno sprovodim mere sopstvene zaštite. Da štitim druge iskreno ne želim, to je kolateralna korist. Komplikovana je priča zašto, prečesto me ovo društvo do sada ostavilo bez solidarnosti da ne osećam više potrebu za društvenom solidarnošću, uostalom takvo je iskustvo većine ovde nisam izuzetak.

Neobičan je ovaj skok u Evropi čak i za moje standarde. ni jedan jedini model nije predvideo niti naslutio da će biti. Ono što svakako znamo, pouzdano, distanca, maske, pranje ruku kakvu su npr u Sloveniji praktikovali celo leto više ne radi, i možemo da se pravimo da to ne vidimo, ali tako je. Logično, mere koje smo ovde praktikovali takođe više neće da rade, nema razloga. A lockdown, hmm, srećno im bilo sa njim. Tu ti je lek gori od bolesti.
Ne znam ima li išta što je dobro rešenje, ima samo loše i manje loše.

Uroše, nemoj ba, zajebavat'. Nije se promenilo ništa osim 2 godišnja doba, "pobede" nad koronom koju su Živorad, Huan, Fransoa i Helmut proslavili svako prema svojim sklonostima, godišnjih odmora, polazaka u školu, povratka na posao u Septembru sa onlajn režima i ostalog. Život je naprosto stao, ljudi su se zamrzli u Maju posle pobede, svi su bili disciplinovani jer to je inače Živoradu i ostalima u prirodi, jelte...jedino me je Helmut iznenadio, nisam znao da 'oće da baci flašu na policajca kada ovaj upadne na ilegalni rejv ili da rasturi skup džankija (!), ni on nije kao što je bio. Slovenija? Par stranica iznad imaš kratki izveštaj iz Slovenije i ručkovima u zatvorenom bez distance u toku turističke sezone, ne sećam se ko je pisao. A i bez tog izveštaja, sve ovo što ti navodiš kao pouzdano su samo tvoje pretpostavke; ne verujem da si neko sveprisutno biće ili da imaš tehnologiju koja prati stotine miliona ljudi u istom trenutku. Svi mi možemo da kažemo da je nešto sigurno ako to vidimo sopstvenim očima, u našem okruženju, barem kada je ovakva stvar u pitanju. Bilo bi zanimljivo videti neki izveštaj o tome koji procenat stanovništva nosi maske, recimo, ja na to još uvek nisam naišao, verovatno zato što je i nemoguće napraviti nešto takvo (možda grešim).

 

Ono što ipak znamo sa nekom pouzdanošću (iz medijskih izveštaja) jeste da su neki azijski narodi stavili pod kontrolu epidemiju koristeći upravo ove mere oko kojih ratujemo ovde + lokdaun kada je bilo gusto. Ok, ti poštuješ te neke osnovne stvari, kažeš da bi i Akiro bio ponosan😀 i ok, naš Živorad ne može to da prihvati, neće čovek jbg. Kažeš u Maju je je radilo a sada ne radi, ajde da prihvatimo da se Žika pridržava svih mera i sada (mada se ne pridržava, barem ne u mom okruženju). I naravno, narodi se razlikuju, slažem se da je to super, mada mislim da je pametno učiti od onih koji su uspeli nešto mi nismo. Pošto mi i to ne možemo, kakve to mere (koje bi radile) predlažeš a da ih i Žika prihvati?

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Azazelkg said:

Inače, i u Srbiji si mogao na posao, kod dr i sl., takođe uz potvrdu da si se uputio baš tamo... Lično sam imao tu potvrdu za vreme zabrane kretanja kod nas...

 

Pretpostavljam da su potvrde imali i demonstranti na krovovima. 

Pored vikend-zatvora, i to je razlika - ne verujem da u Fra ljudi dobiju potvrdu o dozvoli kretanja da bi pravili bakljade na krovovima.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, implant said:

Pošto mi i to ne možemo, kakve to mere (koje bi radile) predlažeš a da ih i Žika prihvati?

E sad moram malo da se zezam, pa kako 🙂
Nemam ideju za mere, naprosto ne znam, radim na rešenju za sebe i porodicu i to je to što mogu, pravimo svoj bubble. 
Nisam siguran da se Živorad iz Maja i Živorad danas razlikuju, ima nečeg u argumentaciji da se razlikuje ponašanje Živorada. Daj mi malo da razmislim. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, urosg3 said:

E sad moram malo da se zezam, pa kako 🙂
Nemam ideju za mere, naprosto ne znam, radim na rešenju za sebe i porodicu i to je to što mogu, pravimo svoj bubble. 
Nisam siguran da se Živorad iz Maja i Živorad danas razlikuju, ima nečeg u argumentaciji da se razlikuje ponašanje Živorada. Daj mi malo da razmislim. 

 

Pa valjda o ponašanju i pričamo, ako se neko pridržava ili ne pridržava mera to je oblik ponašanja, zar ne 🙂?

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, implant said:

 

Pa valjda o ponašanju i pričamo, ako se neko pridržava ili ne pridržava mera to je oblik ponašanja, zar ne 🙂?

Da o ponašanju. Vidi ovako, inkubacioni period je 10 dana, to sada znamo. Šta se Živoradi u Hrvatskoj uradili pre 10 dana da ih danas ima 750? A ti isti Živoradi pre 20 dana nisu uradili.

Dakle očigledno je (po brojevima) da se kod komšija nešto promenilo pre 10 dana, mi ne znamo šta. Samo vidimo posledicu.

Taj raspon od nekog 25.9. do 5.10. se nešto dogodilo čije posledice vidimo danas. Šta je bilo u tih 10 dana - pojma nemam. Možemo samo da pretpostavljamo, mediji nam ne nude odgovore,  struka takođe.
 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ras kass said:

Maske napolju mozda samo ako su veca okupljanja. S obzirom da ih nema, maske napolju su totalna glupost, a realno i stete opstem zdravlju.

 

Ko se zarazio u setnji ?

I ja mislim da nema nikakvog smisla, da je alibi mera. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Da o ponašanju. Vidi ovako, inkubacioni period je 10 dana, to sada znamo

Opet se vrtimo u krug. Inkubacini period zavisi i varira od osobe do osobe, on može biti jako kratak (1 dan) i može biti jako dug (10+ dana). Prosečan inkubacioni period je opet duplo kraći i između je 5 i 6 dana.

Drugo još dve stvari su jako bitne - broj testova i uslovi pod kojima se zaražavanje nastalo. Ako se bolest proširila u zatvorenim zajednicama, počevši od porodice do recimo sportskog kluba ili staračkog doma, vrlo lako od 20 možeš da dobiješ 100, to je prosta matematika.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Don Juan said:

Opet se vrtimo u krug. Inkubacini period zavisi i varira od osobe do osobe, on može biti jako kratak (1 dan) i može biti jako dug (10+ dana). Prosečan inkubacioni period je opet duplo kraći i između je 5 i 6 dana.

Drugo još dve stvari su jako bitne - broj testova i uslovi pod kojima se zaražavanje nastalo. Ako se bolest proširila u zatvorenim zajednicama, počevši od porodice do recimo sportskog kluba ili staračkog doma, vrlo lako od 20 možeš da dobiješ 100, to je prosta matematika.

Ma ok, ubiše me nelogičnosti, naprosto ne volim da ne razumem, šta ću. Broj testova kao varijabla, ok. Ukoliko na 100 testova bude x pozitivnih ne znači automatski (valjda) da će 1000 testova da bude 10x pozitivnih. To nema logike.
Ovo oko eventa sa superprenosiocima ima smisla, najverovatnije je tako. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, urosg3 said:

Ma ok, ubiše me nelogičnosti, naprosto ne volim da ne razumem, šta ću. Broj testova kao varijabla, ok. Ukoliko na 100 testova bude x pozitivnih ne znači automatski (valjda) da će 1000 testova da bude 10x pozitivnih. To nema logike.
Ovo oko eventa sa superprenosiocima ima smisla, najverovatnije je tako. 

Ali ne samo to, pitanje je i kako se zajednica u celosti odnosi prema virusu, pa ćemo na osnovu toga da imamo situciju kada imalo lagani rast broja zaraženih, ili ćemo ukoliko se stanovništvo baš i ne pridržava mera imati eksponencijalni rast. Ovo drugo je nažalost realnost u većini zemalja, tako da cifre uskoro mogu da budu astronomski visoke, a to će vući i mnogo veću smrtost nego sada. Ja čak više nisam ni siugran da li se ovo može zaustaviti, odnosno da li se može ublažiti rast u dogledno vreme, što bi opet značilo da ako je prvi talas trajao od marta do maja/juna, ovaj će trajati do februara ili marta u najboljem slučaju.

Ukratko crno nam se piše.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pise mi drug iz NL:"Pisala mi moja indijska drugarica da je danas dobila poruku da je pozitivna, testirana 28/9 kad je bila, po njoj, već 12 dana zaražena i svi - blagi - simptomi su nestali do kraja septembra. Kaže da je sad super. I ti sad veruj brojevima..."

 

Ok, to je u NL - mene zanima da li nju uracunavaju u danasnje brojke (vise od dve nedelje proslo od testiranja, zena vec ozdravila), a ubrojana u siiiiilne brojke danas, posto nece retroaktivno brojati??

  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Don Juan said:

Ali ne samo to, pitanje je i kako se zajednica u celosti odnosi prema virusu, pa ćemo na osnovu toga da imamo situciju kada imalo lagani rast broja zaraženih, ili ćemo ukoliko se stanovništvo baš i ne pridržava mera imati eksponencijalni rast. Ovo drugo je nažalost realnost u većini zemalja, tako da cifre uskoro mogu da budu astronomski visoke, a to će vući i mnogo veću smrtost nego sada. Ja čak više nisam ni siugran da li se ovo može zaustaviti, odnosno da li se može ublažiti rast u dogledno vreme, što bi opet značilo da ako je prvi talas trajao od marta do maja/juna, ovaj će trajati do februara ili marta u najboljem slučaju.

Ukratko crno nam se piše.

Kako će zajednica da se odnosi, tu ima mnogo varijabli, ja bih na prvo mesto stavio umor materijala, ljudima je već dosadilo sve.
Na drugo mesto poverenje, krizni štab - građani i obratno. Ne zna se gde je manje.
A onda sve ostalo...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, urosg3 said:

Kako će zajednica da se odnosi, tu ima mnogo varijabli, ja bih na prvo mesto stavio umor materijala, ljudima je već dosadilo sve.
Na drugo mesto poverenje, krizni štab - građani i obratno. Ne zna se gde je manje.
A onda sve ostalo...

Nebitan je krizni štab, ja od početka epidemije ih nisam gledao ni jednom. Bitno je kakav odnos imamo prema sebi i prema drugima. Bitno je da li želimo da pokušamo da budemo odgovorni ili ne. To je ona klasična priča da je za sve kriv neko drugi i da smo mk samo umorne žrtve. Srbija je generalno zemlja neodgovrnih pojedinaca i to se vidi na bukvalno svakom koraku. Ta priča da je revolt ili je znam šta u pitanju je prazna priča. A na koncu mislim da je krajnje vreme da ovaj narod konačno preuzme odgovornost za svoje postupke, a ne da krivi druge. To bi bio sjajan početak.

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Don Juan said:

Nebitan je krizni štab, ja od početka epidemije ih nisam gledao ni jednom. Bitno je kakav odnos imamo prema sebi i prema drugima. Bitno je da li želimo da pokušamo da budemo odgovorni ili ne. To je ona klasična priča da je za sve kriv neko drugi i da smo mk samo umorne žrtve. Srbija je generalno zemlja neodgovrnih pojedinaca i to se vidi na bukvalno svakom koraku. Ta priča da je revolt ili je znam šta u pitanju je prazna priča. A na koncu mislim da je krajnje vreme da ovaj narod konačno preuzme odgovornost za svoje postupke, a ne da krivi druge. To bi bio sjajan početak.

To nije organizovana država niti organizovano društvo što opisuješ. Naprosto tako ne može da se funkcioniše, ovaj svet nije tako ustrojen ma koliko lepo ili romantično zvučalo. I privlačno.

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da se setim one teme na starom b92 forumu, gde sam pisao da treba da deca vode racuna o starima, bla bla bla. gde su mnogi clanovi foruma pisali kako to nije uredu, jer svako ima pravo na svoj zivot, .... i onda dolazimo sada do korona virusa gde treba svako da vodi racuna o nekom drugom da se ne bi sirio virus. 

Pa ako je sve individualno, zasto sad odjednom moramo da budemo kolektivni? 

Eto apsurda, pre godinu dana i sada 😄

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Da o ponašanju. Vidi ovako, inkubacioni period je 10 dana, to sada znamo. Šta se Živoradi u Hrvatskoj uradili pre 10 dana da ih danas ima 750? A ti isti Živoradi pre 20 dana nisu uradili.

Dakle očigledno je (po brojevima) da se kod komšija nešto promenilo pre 10 dana, mi ne znamo šta. Samo vidimo posledicu.

Taj raspon od nekog 25.9. do 5.10. se nešto dogodilo čije posledice vidimo danas. Šta je bilo u tih 10 dana - pojma nemam. Možemo samo da pretpostavljamo, mediji nam ne nude odgovore,  struka takođe.
 

 

Osećam se kao u onom filmu Toma Kruza, kada mu se ponavlja isti dan😉...sada dolazi onaj deo kada ja kažem da ne znam šta se promenilo kod komšija jer nisam tamo, ne pratim njihove vesti (posebno ne gradske ili županijske), nemam ni neke poznanike tamo koji bi mogli da mi kažu ej, ovde je raspad ili ma jok, svi se pridržavaju mera. Čak i da imam, to bi bio utisak o ponašanju na malom uzorku...ono što znam jer sam to video je da su se kod nas, u Srbiji, ljudi poprilično opustili (u tržnim centrima, prevozu, radnim mestima, itd.) u odnosu na Avgust i Septembar. Naravno da je i to mali uzorak, ali se to zatezanje i popuštanje u ponašanju poklapa sa smirivanjem i razbuktavanjem epidemije i to već 2 puta. Možda je slučajnost, ali čisto sumnjam. 

 

Nego, opet smo počeli da se vratimo u krug, izgleda da se ne kapiramo (nije kraj sveta, naravno). Evo jedno pitanje za tebe, šta ti se čini manje verovatnim?

 

1. Kinezi lažu, nemoguće je staviti ovu epidemiju pod kontrolu maskama, distancom, pojačanom higijenom i lokdaunom u ekstremnim situacijama;

 

2. Živorad se uvek i u svakoj situaciji pridržava svih mera profilakse.

 

Šta misliš?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sta ja mislim je to da Kinezi i ostali Azijati su stavili pod kontrolu virus, iako je sad bio neki praznik u Kini i imali smo priliku da vidimo koliko je ljudi bilo na jednom mestu sa i bez maski.

dolazimo do zakljucka, da ili jedni ili drugi lazu sto se tice zarazenosti.

u ovom slucaju mislim da evropejci lazu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, implant said:

 

Osećam se kao u onom filmu Toma Kruza, kada mu se ponavlja isti dan😉...sada dolazi onaj deo kada ja kažem da ne znam šta se promenilo kod komšija jer nisam tamo, ne pratim njihove vesti (posebno ne gradske ili županijske), nemam ni neke poznanike tamo koji bi mogli da mi kažu ej, ovde je raspad ili ma jok, svi se pridržavaju mera. Čak i da imam, to bi bio utisak o ponašanju na malom uzorku...ono što znam jer sam to video je da su se kod nas, u Srbiji, ljudi poprilično opustili (u tržnim centrima, prevozu, radnim mestima, itd.) u odnosu na Avgust i Septembar. Naravno da je i to mali uzorak, ali se to zatezanje i popuštanje u ponašanju poklapa sa smirivanjem i razbuktavanjem epidemije i to već 2 puta. Možda je slučajnost, ali čisto sumnjam. 

 

Nego, opet smo počeli da se vratimo u krug, izgleda da se ne kapiramo (nije kraj sveta, naravno). Evo jedno pitanje za tebe, šta ti se čini manje verovatnim?

 

1. Kinezi lažu, nemoguće je staviti ovu epidemiju pod kontrolu maskama, distancom, pojačanom higijenom i lokdaunom u ekstremnim situacijama;

 

2. Živorad se uvek i u svakoj situaciji pridržava svih mera profilakse.

 

Šta misliš?

Mislim da je Groundhog Day bolji film 🙂 kakav crni Tom Kruz!
Mislim da je slučaj #3 Živorad se ponaša isto (dobro ili loše) ali nepormenjeno stalno. Da se menjaju brojevi ne ponašanje Živorada. 

Link to comment
Share on other sites

Lol. Panika kod Francuza. Kaze Mikron , drzava ce pomoci ugrozenim privrednicima ( restorani, barovi,...) Sad francuzi postavljaju pitanje od cijih para ce se to uzeti. Ministri izbegavaju odgovor a pare ce se uzeti od gradjana.

Sent from my lineage_umi using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Mislim da je Groundhog Day bolji film 🙂 kakav crni Tom Kruz!
Mislim da je slučaj #3 Živorad se ponaša isto (dobro ili loše) ali nepormenjeno stalno. Da se menjaju brojevi ne ponašanje Živorada. 

 

Ne znam, po ovome što vidim u kontaktu sa drugim ljudima (znači iz prve ruke), nemam takav utisak. Živorad se prvo bio malo usrao, pa se onda okuražio (×2), primetio sam pojačan stepen bolikurcije kod Živorada u Maju i Septembru. Pre par sati sam se vratio iz tržnog centra u Ustaničkoj i prodavci nose maske pola-pola, u Avgustu to definitivno nije bilo tako, to sam video svojim očima. Ono što je dobro je da su se deca preko leta barem malo družila na otvorenom a nije bilo nekih posledica, to je zanimljiva tema iz više razloga. Ali opet se ponavljamo, sve smo ovo prošli više puta...neka ostane da se ne slažemo👍.

 

P.S. može Groundhog Day, mada ni ovaj Kruzov nije loš za ubiti vreme. Btw., Bolikurcije zvuči kao ime nekog rimskog senatora na pajdu 😀.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Don Juan said:

Nebitan je krizni štab, ja od početka epidemije ih nisam gledao ni jednom. Bitno je kakav odnos imamo prema sebi i prema drugima. Bitno je da li želimo da pokušamo da budemo odgovorni ili ne. To je ona klasična priča da je za sve kriv neko drugi i da smo mk samo umorne žrtve. Srbija je generalno zemlja neodgovrnih pojedinaca i to se vidi na bukvalno svakom koraku. Ta priča da je revolt ili je znam šta u pitanju je prazna priča. A na koncu mislim da je krajnje vreme da ovaj narod konačno preuzme odgovornost za svoje postupke, a ne da krivi druge. To bi bio sjajan početak.

 

Najluđe je to što smo mi kao narod, kroz svoju istoriju, pokazali da možemo da napravimo sulude stvari koje zahtevaju ogroman stepen kolektivizma i spremnosti da se žrtvujemo zarad opšteg dobra, kakvi god da smo danas. Onaj meme što sam okačio gore je dobar primer, povučeš se preko Albanije, oporaviš se i oslobodiš zemlju; 100 godina kasnije, ne možeš naterati taj isti narod da nekoliko meseci nosi masku jer mu smeta dok diše.

 

Mislim da je problem u tome što ljudi generalno ne shvataju ovo previše ozbiljno, verovatno i ne prate; kapiram da je stav negde u fazonu da je ovo malo jači grip i toeto, oni koji umru umrli bi i ovako i onako, ili su već bili bolesni. Da su ljudi svesniji činjenice da ovo govno ima potencijal da ozbiljno podrije društvene temelje i da država ima muda da sprovede i ove postojeće mere, mislim da bi se drugačija pesma pevala. I naravno da nije nikakav revolt u pitanju, samo nespremnost da se naprave neki (zaista mali) ustupci zarad opšteg dobra. Zašto su ljudi nespremni na to, o tome se može razgovarati do prekosutra.

Edited by implant
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...