Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

https://www.dutchnews.nl/news/2020/10/dutch-royals-cancel-greek-holiday-after-mps-condemn-bad-example/

 

Kralj i kraljica, s cerkama, se vracaju s odmora iz Grcke na koji su otisli u petak, kad su videli reakcije javnosti i medija. Oni, inace, tamo imaju svoju vilu, a i sama oblast je u zutoj zoni sto se tice covid-19....no svejedno, shvatili su da nema smisla da se gradjanstvu preporucuje da ne putuje, a onda oni odu na odmor. 

Nekad je dobro ne biti royal 😄

Evo ja bezbrizno isla na Floridu, ne briga me za javnost i medije 😄

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:

 

Meni ima logike i mislim da mogu da objasnim. I to zahvaljujuci tome sto zivim u zemlji s prilicno iscasenim pristupom pandemiji 😀.

Pisala sam ranije da se u Svedskoj u vecini slucajeva (ne rekose koliko, ali svakako vise od 50%) primenjuje samotestiranje. Jasno je da to ne daje uvek pravi rezultat jer malo ko moze sam sebi da zagrebe po grlu onako kako to moze strucna osoba. Neko od Tegnelovih saradnika je dobio pitanje o verodostojnosti takvih rezultata i odgovor je bio da ce oni s puno virusa, drugim recima oni koji su najopasniji za okolinu u smislu sirenja zaraze, svakako biti detektovani, cak i ako su traljavo odradili test. Bitno je, naime, da se oni identifikuju. Ostali, oni s manje virusa, ne moraju jer, cak i ako su pozitivni, ne predstavljaju rizik ni za sebe ni za druge.

U tome vidim i logiku ove Makronove najave. Gde ovaj brzi test pokaze pozitivan rezultat, to treba da bude potvrdjeno od strane zdravstvenih radnika da bi moglo da se eventualno tretira, da se ti ljudi registruju, eventualno prate kontakti. Ostali nece ulaziti u statistiku, cak i ako su pozitivni, cime ce broj obolelih naglo pasti. Po svedskoj strategiji, to ne cini razliku, jer je bitan trend, a on se najbolje vidi po broju tesko obolelih, pre svega onih kojima treba bolnicko lecenje ili cak intenzivna nega, a ne po ukupnom broju pozitivnih. Po svedskom pristupu pozitivan ne mora da znaci i bolestan, bar dok simptomi nisu jace izrazeni.

Odatle i relativno niske brojke trenutno u swe. Mnogi pozitivni se broje u negativne jer nemaju znacajnu kolicinu virusa i izrazene simptome. Ne znam da li je to dobro ili ne. Moglo bi da bude, zbog manjeg sirenja panike i nepotrebnog opterecivanja zdravstvenog sistema. A mogla bi da bude i tempirana bomba, kad toliki broj pozitivnih veruje da su ustvari negativni i ide okolo nesvesno da nekog osetljivijeg mogu da zaraze.

Po meni ti si to vrlo lepo objasnila i potpuno se slazem sa tobom jedino sto bih rekla da ti ne zivis u zemlji s prilicno iscasenim pristupom pandemiji nego zivis u zemlji gde se o pandemiji prica posteno i onako kako je - ako je ovo sto si napisala narativ tj objasnjenje zvanicno - meni je problem sto Makron te brze testove nije uopste tako prikazao ili bar ne otvoreno - on je napomenuo da ce biti brzi i jednostavni i moci ce da se kupe u apoteci i sam ili u apoteci ti ga urade i da ce pozitivni testovi biti provereni, negativni ne, znaci podrazumeva se u principu da se negativnim veruje sto se i ti slazes i ja da to nije tacno nego jednostavno ti asimptotski sliucajevi (kojih u fra ima ogroman broj) nisu vazni tj bice tretirani kao da nisu vazni niti ce naravno ulaziti u statistiku, nego ce samo pozitivni da budu provereni sa PCR i ulazice u cifre. Ti pozitivni su oni koji su mnooogo pozitivni pa i ovi brzi testovi mogu da detektuju tj sa velikom kolicinom virusa tj ljudi sa simptomima. Sve u svemu ti testovi su ne samo takoreci beskorisni nego i nanose stetu, jer - ljudi sa simptomima bi ionako isli kod lekara i radili PCR a ovi sa malom kolicinom virusa ce dobiti lazni rezultat da su negativni i normalno ce ziveti i zarazavati (sto btw mozda i nije lose). S druge strane mi u Fra cemo znaci kroz mesec dva kada budemo koristili te testove imati bitno manji broj slucajeva sto ce naravno biti pripisano nocnom lockdownu i registrovanju u restoranima i kaficima preko dana tj upravo uvedenim merama.

Da rezimiram - cini mi se da su novi buduci testovi nepouzdani ali ce skinuti opterecenje drzavi jer ce biti mnogo manje PCR testova koji su besplatni i rade ih laboratorije a sa druge strane stvorice se lazna slika da smo imali uzasnu epidemiju a da je to lockdown sredio ocas posla. Tako ja to vidim - mozda pogresno.

Pitanje za @vilhelmina jel vama Tegnel sve to tako lepo kaze otvoreno? Svaka cast ako jeste

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

https://www.dutchnews.nl/news/2020/10/dutch-royals-cancel-greek-holiday-after-mps-condemn-bad-example/

 

Kralj i kraljica, s cerkama, se vracaju s odmora iz Grcke na koji su otisli u petak, kad su videli reakcije javnosti i medija. Oni, inace, tamo imaju svoju vilu, a i sama oblast je u zutoj zoni sto se tice covid-19....no svejedno, shvatili su da nema smisla da se gradjanstvu preporucuje da ne putuje, a onda oni odu na odmor. 

Nekad je dobro ne biti royal 😄

Evo ja bezbrizno isla na Floridu, ne briga me za javnost i medije 😄

Pa ti si samo naša kraljica, ove male zajednice, nisi nacije 🙂 A i mi smo tolerantni...

  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Gledan sad na sajtu b92 ima "live" izvestaji u vezi korona virusa, kako svuda bukti,....crno nam se pise.

Imam jednu ideju, jer i u toj live temi preporucuju da se poostre mere, pa ideja je da se i u zatvorenom i na otvorenom nose maske. U zatvoreno isto kod kuce, u svojoj sobi, i predlazem da se to sve nadgleda preko kamera na mobilnim telefonima, tabletima, computerima,.... onaj ko nema da drzava instalira video nadzor, i da nadzire da li svi i u kucama nosimo maske.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sa website-a NL ministarstva zdravlja o ponasanju u karantinu:

 

"

Nobody may visit you, except for medical purposes (for example, a doctor or a GGD official).

Only members of your household or your travel companions may be in your accommodation with you. You must stay 1.5 metres away from them as much as possible. This means no hugging, kissing or sex."

  • Like 1
  • Ha-ha 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Sa website-a NL ministarstva zdravlja o ponasanju u karantinu:

 

"

Nobody may visit you, except for medical purposes (for example, a doctor or a GGD official).

Only members of your household or your travel companions may be in your accommodation with you. You must stay 1.5 metres away from them as much as possible. This means no hugging, kissing or sex."

ova planeta je potpuno odlepila, neki inače normalan svet je podivljao načisto. 

21 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Gledan sad na sajtu b92 ima "live" izvestaji u vezi korona virusa, kako svuda bukti,....crno nam se pise.

Imam jednu ideju, jer i u toj live temi preporucuju da se poostre mere, pa ideja je da se i u zatvorenom i na otvorenom nose maske. U zatvoreno isto kod kuce, u svojoj sobi, i predlazem da se to sve nadgleda preko kamera na mobilnim telefonima, tabletima, computerima,.... onaj ko nema da drzava instalira video nadzor, i da nadzire da li svi i u kucama nosimo maske.

Imam i softver za to 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Vidiš kako se otvaraju novi poslovni horizonti, naplatiš po 20e licencu, vajdica je Bajo moj 😀.

ma košta mnooooogo više, ali ne sumnjam da će naći dobar deal sa proizvođačem. Izgleda i radi zanimljivo. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

 

Pitanje za @vilhelmina jel vama Tegnel sve to tako lepo kaze otvoreno? Svaka cast ako jeste

 

Nazalost, potpuno je suprotno. Sam Tegnel je nekakav introvertan tip, tesko mu je izvuci odgovor na bilo koje novinarsko pitanje, a da to nije ponavljanje onog sto je vec hiljadama puta receno, o distanci, pranju ruku i sl. Imam utisak da vec mesecima drzi jednu te istu konferenciju za stampu. Menjaju se brojke, ali ne i njegovi komentari. Bude na tim kzs i drugih, ali oni uglavnom citaju izvestaje i jos ih je teze slusati nego Tegnela. Ono objasnjenje o testiranju ljudi s blagim simptomima ili cak bez njih sam nasla na netu, nakon dosta guglanja. Na poslednjoj kzs u petak je doduse i sam tako nesto rekao u odgovoru na novinarsko pitanje, ali toliko uvijeno, da ne bih shvatila sta je hteo da kaze, da vec nisam znala odgovor. 

Novinari kao novinari, pitaju svasta, ali uglavnom se zadovolje odgovorom, kako god uopsten bio, i ne insistiraju na pojasnjenjima. Imam utisak da je covid ovde prilicno tabu tema, prosto je nepristojno pricati o bilo cemu u vezi toga. Svi se pravimo da ne postoji, i ne bih rekla da je to bas zdravo ponasanje. Svi znamo da se nesto ipak dogadja, niko nije blesav, ali zid cutanja i u javnosti, i u razgovorima s kolegama na poslu. Prilicno tipicno ponasanje za Svedsku, ali tesko za objasniti u nekoliko reci. Daleko od toga da se ljudi ne brinu, i mislim da bi prava informacija pomogla. Sto nikako ne znaci da treba ici u drugu krajnost i bombardovati ljude svim i svacim, ali ne valja ni ovako.

 

Primera radi, na poslednjoj kzs kaze tip da je u tri od svedskih 21 regiona povecana pripravnost (misli se pre svega na zdravstvo, ali i ostale sluzbe). Novinar pita o kojim regionima je rec i dobije odgovor da oni ne daju takve informacije. Mislim pobogu, zar je to nesto sto treba kriti od javnosti, da se ne uznemirava ili sta? A to je samo jedan od brojnih primera. Za razliku od drugih tema, o ovoj nema javne debate niti bilo kakvih drugacijih misljenja.

 

Drugi primer je trenutno Uppsala. Taj region je prosle nedelje hteo da uvede neke restrikcije (nismo saznali koje) zbog velikog broja obolelih. Pri tome taj region ne primenjuje samotestiranje kao Stockholm vec to radi iskljucivo strucni kadar. Otisao Tegnel u Uppsalu i ubedio ih da odustanu. A i ta informacija je slucajno procurela u javnost, ali bez publiciteta i ikakvih komentara.

 

Ipak treba biti posten i reci da ovdasnjeg javnost i ne trazi vise od ovih nekoliko sturih informacija sto joj se povremeno da. Ne mogu reci da mi taj deo svedskog modela posebno prija, ali ovde sam s tim u manjini. Zato imam ovaj forum 😀.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

32427 novih slucajeva u Francuskoj, juce.

Mora da je zbog toga jer je stanovnistvo jurilo da se snabde namirnicama, a i da se izdruze do 21h.

 

Treba gledati broj hospitalizovanih i onih na respiratoru. 

Same brojke zarazenih nista ne znace. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Treba gledati broj hospitalizovanih i onih na respiratoru. 
Same brojke zarazenih nista ne znace. 
 
Naravno. Zato se i "sprdam" [emoji3]

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Imam i softver za to [emoji846]
Delimo zaradu, 70:30. Tebi 70 meni 30 zbog ideje [emoji3]

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kon kaže:
 

Quote

Istakao je da nošenje maski nije mera, nego za sada najbolji način da se smanji jačanje virusa korona i zaražavanje većeg broja ljudi.

Mere su isključivo vanredno stanje i policijski čas.
Objavila Beta, malopre.
https://beta.rs/vesti/covid-19/135289-kon-ne-moze-se-ocekivati-da-se-u-evropi-poveca-broj-zarazenih-kovidom-a-da-to-zaobidje-srbiju

Link to comment
Share on other sites

Interesantan rad, statistika smrtnosti. Pre svega, starački domovi i nozokomijalne ( intrahospitalne) infekcije. Uklapa se s pričom drugarice mikrobiologa koja je pričala da je svakom na respiratoru hemokultura bila pozitivna- narodski, imao sepsu. Mi, naravno, nemamo presek starosne strukture hospitalizovanih, samo objave od- do. Intrahospitalne infekcije su naše blago i u redovnim okolnostima, i mlađi ih lako fasuju i dugo se oporavljaju. 

https://t.co/O0jYfrQKjC?amp=1

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A slavljenicki proglasili kraj pre par meseci. 

 

Oni i Hrvatska skroz nespremni, Slovenci vodili antihrvatsku kampanju umesto da su gradili covid bolnice. 

 

Sve drzave imaju manje vise rast, ali one koje su dobro prosle proletos sada imaju  visoke brojeve zarazenih ali i znacajan broj preminulih. Sto znaci dzabe su slavili, kad tad mora da te zakaci. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Likvi said:

Interesantan rad, statistika smrtnosti. Pre svega, starački domovi i nozokomijalne ( intrahospitalne) infekcije. Uklapa se s pričom drugarice mikrobiologa koja je pričala da je svakom na respiratoru hemokultura bila pozitivna- narodski, imao sepsu. Mi, naravno, nemamo presek starosne strukture hospitalizovanih, samo objave od- do. Intrahospitalne infekcije su naše blago i u redovnim okolnostima, i mlađi ih lako fasuju i dugo se oporavljaju. 

https://t.co/O0jYfrQKjC?amp=1

 

Ukratko - makedonac je bio baš u pravu.

 

Ovo je mnogo korisnija informacija od slike vojnih kamiona koji odvoze mrtve iz Bergama.

 

 

 

Edited by CheshireCat
link
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...