Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Cela porodica se testirala 31.08. Roditelji su pustili dete da ide u školu. U toku popodneva majka je obavestila učiteljicu da je dečak zaražen koronavirusom. 

Cela grupa učenika i učiteljica su kod kuće i nastava će se odvijati online ( valjda 14 dana ).

Slučaj je prosleđen i Centru za socijalni rad. Prosledio ga je Šarčević.

 

http://rs.n1info.com/Vesti/a635713/Koronavirus-u-skoli-u-Beogradu.html

 

***

Ne razumem zašto su roditelji pustili dečaka u školu ako PCR test nije bio gotov? Jedan dan je mogao da izostane iz škole. 

To je neogovorno ponašanje.

 

Ipak, nadam se da će roditelji platiti novčanu kaznu, i da im neće dete oduzeti. 

 

Citam pre neki dan vest da je socijalna sluzba u jednom svedskom gradu oduzela troje dece roditeljima koji su ih (bukvalno) zabarikadirali u stanu kad je ovde stigla pandemija. Deca su bila zakljucana,  svako u svojoj sobi a tako izolovani jedni od drugih su jeli i svoje obroke. Roditelji kazu da su tako uradili iz straha. 

Link to comment
Share on other sites

Čekao sam da se neko iz struke ohrabri, i kaže nešto slično ovo što dr Tiodorović tvrdi:

 

Quote

"Ono što se desilo za vikend u Vrnjačkoj banji, na koncertu pevačice Teodore Džehverović, strašno je, nije bilo distance, niti su se nosile maske. Najmanje sto njih će oboleti, ako već nisu. Iako su to sve mladi, oni će imati asimptomatsku sliku ili neku laku sliku. Imali smo i mlade sa teškim kliničkim slikama, neki su umrli", upozorava Tiodorović na opasnost od koncerata na kojima se ne poštuje fizička distanca"


Da vidimo, zna li neko kad je taj koncert bio i u kojem vremenskom razmaku treba da očekuje tih makar 100 novih. To bi moralo da bude u nekom razumnom vremenu kao posledica navedenog koncerta.

Zanimljivo, šta ukoliko ne bude?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Čekao sam da se neko iz struke ohrabri, i kaže nešto slično ovo što dr Tiodorović tvrdi:

 


Da vidimo, zna li neko kad je taj koncert bio i u kojem vremenskom razmaku treba da očekuje tih makar 100 novih. To bi moralo da bude u nekom razumnom vremenu kao posledica navedenog koncerta.

Zanimljivo, šta ukoliko ne bude?

Ništa. Otićićeš do Kona i Tiosavljeviča prezentovati im svoja istraživanja, oni će shvatiti da je u zabludi, pocepaće diplome zato što im ne trebaju, I na kraju ćemo napraviti jednu veliku žurku u diskoteci i pozvati tu meni nepoznatu devojku da peva.

Ok?

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Don Juan said:

Ništa. Otićićeš do Kona i Tiosavljeviča prezentovati im svoja istraživanja, oni će shvatiti da je u zabludi, pocepaće diplome zato što im ne trebaju, I na kraju ćemo napraviti jednu veliku žurku u diskoteci i pozvati tu meni nepoznatu devojku da peva.

Ok?

pa i nije. Javna reč, javna funkcija. Mogu ja veselo da budem glup i da nisam u pravu, to se tiče mene i samo mene. Ljudi koji su u kriznom štabu imaju veću odgovornost od mene na forumu.
Naprosto nismo ista liga znaš.

Dakle šta ako nije u pravu, šta ako on nije u pravu (a nije), čemu onda ovakva politika?  
Naprosto tiče se svih nas, ja i moja razmišljanja - najmanji problem da nisam u pravu. I valjda nije potrbno prezentovati im, oni su struka, valjda će sami da uoče anomaliju kao posledicu jednog koncerta, kao i odsustvo anomalije. Problem je u tome što će to tad svi da zaborave.
I onda imamo to što imamo, paušalne ocene, paušalna predviđanja šta će biti u budućnosti, paušalna plašenja javnosti. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E pa bas su nas nasli da im budemo pokusni kunici:

 

CDC Advises Several Cities Including Philadelphia To Prepare To Distribute COVID-19 Vaccine By Nov. 1

 

PHILADELPHIA (CBS/AP) – Philadelphia is among the five pilot locations in the U.S. where a supply of COVID-19 vaccines may be distributed as early as Nov. 1. In a four-page memo this summer, the federal Centers for Disease Control and Prevention told health departments across the country to draft vaccination plans by Oct. 1 “to coincide with the earliest possible release of COVID-19 vaccine.”

The CDC’s director, Dr. Robert Redfield, also wrote to governors last week about the urgent need to have vaccine distribution sites up and running by Nov. 1. Redfield asked governors to expedite the process for setting up these facilities. McClatchy first reported Redfield’s letter.

.......

People will need to receive their second COVID-19 dose 21 or 28 days after the first, so health providers will need to remind patients to receive their second shot, Moore said, and ensure that the second dose is the same brand as the first.

The CDC will require vaccinators to provide “ dose-level accounting and reporting” for immunizations, so that the agency knows where every dose of COVID-19 vaccine is “at any point in time,” Moore said. Although “the sophistication of these systems has improved dramatically” in the past decade, she said, “many states will still face major challenges meeting data tracking and reporting expectations.”

The CDC is developing an app called the Vaccine Administration Monitoring System for health departments whose data systems don’t meet standards for COVID-19 response, said Claire Hannan, executive director of the Association of Immunization Managers, a nonprofit based in Rockville, Maryland.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, zoe Bg said:

95/8432/2

Na respiratoru 41

 

Hrvati opet oborili nacionalni rekord.

 

369/4492/3

15 na respiratoru, 269 u bolnicama

2634 aktivnih, 8901 u samoizolaciji

 

...

 

Cek, sad ide ono famozno pitanje

 

On 7/20/2020 at 2:32 PM, John Terry said:

Na koju foru ste toliko bolji od nas?

Mislim...balkanci jedni, balkanci drugi, ista stoka. A kod vas kao da korona umire?

 

Link to comment
Share on other sites

Pravilo je da pravila nema, to smo apsolvirali...

I bolje i da ne pitamo jedni druge kako je neko bolji, em samo onaj koji pita na kraju izmalerise onog drugog, em ovo nije takmicenje  i nadmetanje...ko zna kakav nas oktobar ceka..

Ali, neko moje vidjenje zasto i kako, mi smo imali naglo  popustanje, plus izbore, plus derbi, jos uz sve to narod pusten sa narusenim imunitetom, a Hrvatska je imala turisticku sezonu..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

pa slazemo se. u biti, pitanje je da li je smanjenje broja novozarazenih u Srbiji rezultat novih epidemioloskih mjera, i ako da, kojih. broj ljudi na respiratorima, kao i smrtnost, su hvala ljetu, ipak kudikamo manji nego u proljece. ono sto jeste ozbiljan problem je ako Hrvatska uleti u jesen (a jesen kuca na vrata, i skole se otvaraju u ponedjeljak) sa ovakvim brojkama. 

Link to comment
Share on other sites

Znas kako, ovi iz struke ce ti reci da je to iskljucivo zbog mera, sad da li je bas tako, ja ne bih bas rekao , ne znam, ali, na osnovu  svega sto smo videli u proteklih 6 meseci, manje vise je kako se  kome kad zalomi, lutrija..na stranu sto kod nas struci vise niko i ne veruje, niti veruje zvanicnim brojkama, i one su, kao i sve ostalo pod ogromnim znakom pitanja...sad, ja bih najvise voleo da kazem da se virus izduvao kod nas, i da nas vise nece ovako jebavati, i da ce isto tako i kod vas, vremenom, ali, jbg, nadao sam se posle VS da ce nam barem leto biti relativno mirno, kad ono..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je kod HRV problem turizam. Realno na more idu ljudi koji ne haju mnogo za covid i ne boje se da će oboleti. I zato se i zaražavaju i šire bolest dalje. Ovih dana sam u gužvi pa ne pratim detaljnije ali pre 10 dana su županije na moru upravo bile najgore tako da na osnovu toga zaključujem. A sada kada se sezona završava sada bi moglo da se proširi na sve delove HRV ali i zemlje odakle su turisti.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Angelia said:

E pa bas su nas nasli da im budemo pokusni kunici

Pa dobro, mora neko da parira Rusima

8 hours ago, Vjekoslav said:

u biti, pitanje je da li je smanjenje broja novozarazenih u Srbiji rezultat novih epidemioloskih mjera

Zaboravljaš Vučićevu "kosilicu". Pravi broj umrlih je mnogo veći od zvaničnog, mada se slažem da se situacija stišava donekle.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, CheshireCat said:

 

Pa nema drugog izlaza iz ovoga. Sve drugo su lepe želje.

Ima - vakcina ili vakcine. Ne moraju da daju doživotni imunitet, dovoljno je da bar smanje simptome/smrtnost. Naravno, ako uspeju da nađu efektivnu vakcinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas objavili da se 15 skola u Marin county otvaraju osmog Septembra. Ovo je fenomenalan experiment o kome ce se sigurno jos cuti. Da li je moguce ocekivati da ce deca <18g postovati 2 m rastojanje?

U svakom slucaju je interesantno pratiti kako se virus siri i razvija. Mozda ga grupno ukokaju. :krstipd4:

15 Marin County schools allowed to reopen for in-person classes on September 8

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...