Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ministarstvo prosvete takodje nema nikakve ingerencije za sve sto se desava van skolskog dvorista, pa tu ne moze nista i da propisuje. 

pa realno kakva je to epidemijska mera koja je ograničena na ingerencije?
Alibi mera.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

pa realno kakva je to epidemijska mera koja je ograničena na ingerencije?
Alibi mera.

 

Ne razumem sta hoces da kazes, da Sarcevic propise da "klinci" nose maske i van skolskog dvorista, u parkovima, kod kuce...? Ne zezaj, pa ne moze to tako nigde.

Edit: e, ako je tvoj stav "sta ce onda maske klincima bilo gde?", to je vec druga prica.

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ne razumem sta hoces da kazes, da Sarcevic propise da "klinci" nose maske i van skolskog dvorista, u parkovima, kod kuce...? Ne zezaj, pa ne moze to tako nigde.

Edit: e, ako je tvoj stav "sta ce onda maske klincima bilo gde?", to je vec druga prica.

pa vidi, ako se igraju celo leto napolju, u gomilama, mogu da se igraju i u dvorištu, ne vidim razliku.
Unutra, da nose maske mogao bih da razumem, zatvoren prostor. Ali ovo je - naopako. Nose ih u dvorištu to malo odmora, a unutra skidaju.
I svakako deca do V razreda, kao u HR mislim da ne bi trebalo da ih se frustrira dodatno. Ali dozvoljavam da tu grešim

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

pa vidi, ako se igraju celo leto napolju, u gomilama, mogu da se igraju i u dvorištu, ne vidim razliku.
Unutra, da nose maske mogao bih da razumem, zatvoren prostor. Ali ovo je - naopako. Nose ih u dvorištu to malo odmora, a unutra skidaju.
I svakako deca do V razreda, kao u HR mislim da ne bi trebalo da ih se frustrira dodatno. Ali dozvoljavam da tu grešim

 

Tu cemo se mi u mnogim stvarima sloziti, nema zbora. Evo gledam celog proleca i leta kako su parkovi u Pancevu prepuni dece uvece, uglavnom stariji osnovnoskolci. Da se kovid tako lako prenosi medju njima, Narodna basta i Barutana, inace bukvalno krcati decom, bi se isprazili dok kazes "keks". 

Ali opet, neke mere su morali da preduzmu. Da li su to najbolje mere - pa nisu, naravno. I mnogi pametniji od nas ne znaju sta da rade. Samo ne bih bas sve nazvao alibijem i pranjem ruku (pun intended!), pre svega sto nas niko nista nije ni pitao. 

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Tu cemo se mi u mnogim stvarima sloziti, nema zbora. Evo gledam celog proleca i leta kako su parkovi u Pancevu prepuni dece uvece, uglavnom stariji osnovnoskolci. Da se kovid tako lako prenosi medju njima, Narodna basta i Barutana, inace bukvalno krcati decom, bi se isprazili dok kazes "keks". 

Ali opet, neke mere su morali da preduzmu. Da li su to najbolje mere - pa nisu, naravno. I mnogi pametniji od nas ne znaju sta da rade. Samo ne bih bas sve nazvao alibijem i pranjem ruku (pun intended!), pre svega sto nas niko nista nije ni pitao. 

Imam utisak, možda me vara, da su ovo alibi mere. Ne drže logički test.
Da bi "olajn" Šarčević sutra rekao: pa nisu se zarazili u školi tamo imamo "mere" a van škole, gde nema "mera"  ergo odgovornost je na roditeljima.
Uzgred, nisu sredili osvetLenje Olajn nastave i učionice, sumorno ne mož` sumornije da bude.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Imam utisak, možda me vara, da su ovo alibi mere. Ne drže logički test.
Da bi "olajn" Šarčević sutra rekao: pa nisu se zarazili u školi tamo imamo "mere" a van škole, gde nema "mera"  ergo odgovornost je na roditeljima.
Uzgred, nisu sredili osvetLenje Olajn nastave i učionice, sumorno ne mož` sumornije da bude.

 

Ne sekiraj se, s obzirom na to kako "sitno crevce Sharky" voli da glumi strogocu, i u jednom i u drugom slucaju ce leteti glave direktorima. Eno vec bilo nekoliko situacija da su roditelji pustili zarazenu decu u skolu, pa ih niko nije dirao. Zato ce da napenali nekoga iz skole prvom prilikom (vec je bilo takvih tri komata, sad ce duvede i olajn hotlajn da se salju fotke ako je neki nastavnik skinuo masku da popije vodu u zbornici). Tako da mere vise targetiraju nastavno osoblje nego roditelje. Roditelje bar neko nesto kao pitao, nastavnike jok more 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Meni je i nosenje maske vanredna mera. 

Sutra krecem put Francuske. Autobus Subotica -BGD , pa onda do hotlea u BGD gde cu prespavati, jer mi je let ujutro u 7:20 za Cirih. Onda od Ciriha idem vozom do Zeneve, gde presedam na voz do Voiron-a.

Srećan put, javi se odande 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ne sekiraj se, s obzirom na to kako "sitno crevce Sharky" voli da glumi strogocu, i u jednom i u drugom slucaju ce leteti glave direktorima. Eno vec bilo nekoliko situacija da su roditelji pustili zarazenu decu u skolu, pa ih niko nije dirao. Zato ce da napenali nekoga iz skole prvom prilikom (vec je bilo takvih tri komata, sad ce duvede i olajn hotlajn da se salju fotke ako je neki nastavnik skinuo masku da popije vodu u zbornici). Tako da mere vise targetiraju nastavno osoblje nego roditelje. Roditelje bar neko nesto kao pitao, nastavnike jok more 🙂

sunce ti žareno kvarcovani je tužibaba. Divno, možda ispadne nešto od prosvete na kraju, kad krenu motkama da ga ganjaju.

A ovo oko zaražene dece, ukoliko sam dobro ispratio  poslali su decu u školu u međuvremenu dok su čekali test, rezultate testa. Dakle administrativno nisu bili zaraženi 🙂

Ali zamisli samo, neki klinac, npr, drugi razred stavljaju ga u "posebnu prostoriju, izolator" Tu on sedi sam, sa maskom, i čeka roditelje da ga vode u Kovid ambulantu, na pregled, i čeka nekoliko dana rezultate.
I onda malac preboli, naravno, i vrati se u školu, ima da beže od njega kao od leproznog u onim filmovima. Da sedi u čošku samoizolovan i društveno izolovan. Toga će se malac em sećati celog života, em proizvesti traumu u njemu, znam ja kako je to.

Pre mnooogo godina, u jednom vrtiću u Skoplju su pisca ovog posta zle vaspitačice terale da jede spanać. Da stvar bude odvratnija (kao da ima od spanaća išta gore) u njega su krknule zdravo pravo kiselo mleko (koje bi pisac rado pojeo samostalno) i umešale ga u zelenkastu nejestivu kašu.

Dan danas se ponekad budim skroz mokar sa užasom u pogledu, sanjam taj obrok...

Edited by urosg3
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

Ali zamisli samo, neki klinac, npr, drugi razred stavljaju ga u "posebnu prostoriju, izolator" Tu on sedi sam, sa maskom, i čeka roditelje da ga vode u Kovid ambulantu, na pregled, i čeka nekoliko dana rezultate.
I onda malac preboli, naravno, i vrati se u školu, ima da beže od njega kao od leproznog u onim filmovima. Da sedi u čošku samoizolovan i društveno izolovan. Toga će se malac em sećati celog života, em proizvesti traumu u njemu, znam ja kako je to.

 

To zaista deluje kao jedno strasno iskustvo. E, to ti je ono "novo normalno"...Mada mnogo je solidarnosti i razumevanja medju decom ovih dana, to je jedino sto me raduje. A sto se same korone tice, kad si vec spomenuo, stvarno su nas toliko izbombardovali da se na onog ko ima koronu gleda kao da ima kugu, lepru ili vaske. Nesto necisto, strokavo, naopako.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

To zaista deluje kao jedno strasno iskustvo. E, to ti je ono "novo normalno"...Mada mnogo je solidarnosti i razumevanja medju decom ovih dana, to je jedino sto me raduje. A sto se same korone tice, kad si vec spomenuo, stvarno su nas toliko izbombardovali da se na onog ko ima koronu gleda kao da ima kugu, lepru ili vaske. Nesto necisto, strokavo, naopako.

Ima dobre dve decenije kako nisam politički aktivan, uz jedan kratak izlet, iz nostalgije, trajao je mesec dana.

Ako bude nekih političkih pokreta, revolucija, najbolje gerila, protiv "novog normalnog" ima moje srce, dušu i telo. Ne da neću da živim u novom normalnom, nego malo mi je to. Mora aktivniji otpor.

Mediji su ovde odigrali jednu sramnu ulogu, sve razumem, i finu ruku orkerstriranja, i spin doktore, i mogule strategija, ali ovo je neoprostivo. Sekuritizacija zdravstvenog problema mi je u početku izgledala dovoljno užasno, ali ovo menjanje društva sa masovnim  prihvatnjem novog normalnog, i strateški sluđujuće poruke "struke" su prevršile svaku meru.

Pošto je to svakom vlastodršcu volšebno diglo rejting, a njima se na rejting pojavljuju davno zaboravljene erekcije, onda se tu umeša i državna birokratska mašina da posluži interesima, i eto malca samog sa maskom, u prostoriji za izolaciju, sam protiv svih. Verovatno čak nije ni bolestan, samo je pozitivan. A treba da živi i bude u toj školi sa stigmom još nekoliko godina.

A sve da bi Jankovići i Konovi imali alibi, da bi Darija imala perfektne nastupe, daj malo solidarnosti sa decom pre svega, pa sa ljudima.
Pitao si ranije za alibi, stvar funkcioniše tako. Vlast propiše mere, i kao bude bolje. Onda krene na gore (prirodan tok epidemije, svaka ima istu krivu) i onda idemo, nesavesni, neodgovorni, krše mere.

Nemam nešto previše nade da će skoro, menja se narativ oko novog normalnog ali baš sporo, i teško, previše je ljudi uplašeno. A ima ona narodna valjda:
Boj se ovna, boj se govna, kad ćeš živeti?

Još mi je odvratnije kad pomislim kako će da se nakoti neka mreža NGO sa "inkluziju prebolelih Covid-19" i da veselo prave besmislene radionice, i znaš već.

Sve je od početka u stvari greška. I šoping Milano - greška, i policijski čas - greška i opasan presedan, i mala će nam biti groblja - greška, i ukidanje zbog šerpovanja - greška, i derbi, i izbori, i "opuštanje" kao termin, u stvari normalizacija - greška, i histerija posle izbora - greška, i demonstracije sa pravim povodom,ali očajnom realizacijom - greška, i maske i histerija oko njih - greška i narativ "nosim masku da štitim druge od sebe - nije greška, to je podvala.

naravno ne mislim da je maska brnjica, i da je u stvari uvedena da se prebroje poslušni podanici, ali je uvredljivo bedasto kako se servira potreba da ih se nosi. Znaš, kao kad gledaš reklamu, pa misliš, ovi me smatraju za debila koliko je to banalno. U stvari ta banalizacija svega je isto novo normalno.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, stefan81888 said:

Teško mi je da ispratim, je l postoji neko ograničenje po broju ljudi npr za istim stolom u kafiću? 

 

U Srbiji to određuju opštine. Pre nekih mesec dana sećam se članka o Pančevu gde je doneta odluka da za jednim stolom može maksimalno dvoje da bude i razmak između svakog gosta 2 metra. Međutim svi znamo da to niko ne kontroliše niti se dobijaju kazne pa to niko i ne poštuje. Jedini koje sam ja primetio da poštuju su kafići na ekstra prometnim mestima koji jesu proredili stolove u baštama ali unutra nema nikakvih izmena. O noćnom životu neću ni da pričam, tek tu se skoro ništa ne poštuje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, urosg3 said:

tu je negde, zeleno i nejestivo, mada za prevagu spanaća imam dva argumenta:
Brokoli nije ljigava amorfna masa
Brokoli ne ište sasvim ispravno kiselo mleko da ga nepovratno upropasti

 

Ovde kod mene u okolini, i kod ljudi koje poznajem niko ne jede samo obaren spanac. 

pravimo sos od njega za uz meso nedeljom.

Da ne pisem vise nije ovo tema o kulinarstvu.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, urosg3 said:


Pitao si ranije za alibi, stvar funkcioniše tako. Vlast propiše mere, i kao bude bolje. Onda krene na gore (prirodan tok epidemije, svaka ima istu krivu) i onda idemo, nesavesni, neodgovorni, krše mere.


 

 

Pazi, ja mislim da je važno da se čuju glasovi poput tvog, da budu korektiv preteranom strahu i preoštrim merama zatvaranja i kontrole epidemije i po cenu potpunog ubijanja društvenog života i ekonomija. I mislim da ovo što smo imali kod nas tokom avgusta npr je otprilike ok balans, svakako dosta opuštenije nego u mnogim zemljama, a ponovo dovoljno učinkovito.

 

Ali ti konstantno polaziš od pogrešnih premisa i onda izvlačiš zaključke koji deluju logično, ali su pogrešni. Kao ovo gore, da epidemija ima prirodnu krivu. To je ono o čemu je Kon trubio sve vreme u martu i aprilu, ali ima jedan zajeb tu. Da ovaj virus zaista prati tu "prirodnu pravilnost" nama ne bi mesec dana nakon kraja epidemije ponovo krenule da skaču brojke i da se pretrpavaju bolnice.

 

Ti kontantno pišeš da se virus ponaša nezavisno od mera i da sada svuda u svetu gde je virus stavljen pod kontrolu imamo isto stanje kao na početku pandemije, ali to nije tačno. Grafici otkrivenih novozaraženih deluju slično, mada i tu nisu isti. Ali procenat pozitivnih testova, kao i broj smrti na dnevnom nivou su potpuno drugačiji, sada ima znatno manje zaraženih nego u martu i aprilu, ali ih države bolje hvataju. Ne postoji slom zdravstvenog sistema koji je u velikoj meri uticao na toliku smrtnost

 

U isto vreme imaš i primer države poput Brazila koja nije sprovodila oštre mere i tu virus piči manje više isto već 6 meseci. Mada bi tu za kompletnu sliku trebalo pogledati pojedinačne savezne države.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

Pazi, ja mislim da je važno da se čuju glasovi poput tvog, da budu korektiv preteranom strahu i preoštrim merama zatvaranja i kontrole epidemije i po cenu potpunog ubijanja društvenog života i ekonomija. I mislim da ovo što smo imali kod nas tokom avgusta npr je otprilike ok balans, svakako dosta opuštenije nego u mnogim zemljama, a ponovo dovoljno učinkovito.

 

Ali ti konstantno polaziš od pogrešnih premisa i onda izvlačiš zaključke koji deluju logično, ali su pogrešni. Kao ovo gore, da epidemija ima prirodnu krivu. To je ono o čemu je Kon trubio sve vreme u martu i aprilu, ali ima jedan zajeb tu. Da ovaj virus zaista prati tu "prirodnu pravilnost" nama ne bi mesec dana nakon kraja epidemije ponovo krenule da skaču brojke i da se pretrpavaju bolnice.

 

Ti kontantno pišeš da se virus ponaša nezavisno od mera i da sada svuda u svetu gde je virus stavljen pod kontrolu imamo isto stanje kao na početku pandemije, ali to nije tačno. Grafici otkrivenih novozaraženih deluju slično, mada i tu nisu isti. Ali procenat pozitivnih testova, kao i broj smrti na dnevnom nivou su potpuno drugačiji, sada ima znatno manje zaraženih nego u martu i aprilu, ali ih države bolje hvataju. Ne postoji slom zdravstvenog sistema koji je u velikoj meri uticao na toliku smrtnost

 

U isto vreme imaš i primer države poput Brazila koja nije sprovodila oštre mere i tu virus piči manje više isto već 6 meseci. Mada bi tu za kompletnu sliku trebalo pogledati pojedinačne savezne države.

 

tako je, malo smo i čitali, u međuvremenu, knjige ne google 🙂
Iščitao sam 
51ovVQkGJEL._SX345_BO1,204,203,200_.jpg
ovaj Kindle je super.

Elem, na tim krivama, raznoraznih primera imap sve o čemu trubi Kon,  bukvalno prvi talas, pik, plato, stagnacija, pad, drugi talas, pik, plato, stagnacija pad.
Ima i onaj Jankovićev rep
Elem imam i notorno Švedsku kao primer, ukoliko pogledaš njihovu krivu vidimo konstantan pad, svih parametara, i dovoljno dugo traje da se može smatrati relevantnim. Oni su to uspeli - bez maski.

Takođe je neprirodno da u Japanu, koji se konstantno drži istih mera sa disciplinovanim stanovništvom imaš pikove. Odakle ti pikovi? Da nisu prirodni tok epidemije?

Možemo da debatujmo da li je SWE na početku pogrešila, da li su odbranili adekvatno zatvorene sisteme, ali u opštoj populaciji nema rasta, nema platoa, imamo konstantan pad, i drži se na prihvatljivoj meri.

Ono o čemu možemo da raspravljamo kao pogrešnoj premisi je nedovoljno (tačnih ili netačnih podataka), tu bi moglo da bude greška.
Da pojednostavim, u svakom društvu imaš značajan procenat populacije koji se ne pridržava mera, ili ih sprovodi trapavo, nestručno, zaborave se, ma sve što može da obesmisli meru.

Kod nas je, možda taj procenat recimo za raspravu uzmi 20 posto populacije, ili ugrubo milion i po ljudi. 

Ako prihvatim, za raspravu, da mere zaista deluju, imam 1,5 miliona ljudi na koje mere ne deluju, i to je dovoljan rezervoar da iz njega može da se crpi prirodan tok zaraze, i tu je verovatno kvaka. Imaš dosta građana na koje mere, osim lockdown uopšte ne deluju. I imaš mnogo veći broj ljudi na koje deluju.
Evo juče smo uhvatili koliko 84 novozaraženih, i sad ti budi pametan, dali je tih 84 statistički zanemarivih iz rezervoara od 1,5 miliona ovih ili iz ostatka?
Na tako malim brojevima sve je nagađanje.

Mere su uostalom u svrhu ne zaštite nego smanjenja rizika, i verovatnoće, a sa verovatnoćom teško da se možemo dobro provesti u statistici sa ovakvim inputima.
Sa druge strane znamo da mere kolju privredu, efikasno, i kidaju društveno tkivo u neželjenom pravcu, medijska histerija je odličan alat za svrhu, to vidimo očigledno i nedvosmisleno. Sad kad je Evropa došla na stav da neće biti zatvaranja pod svaku cenu, ustanovili smo šta su, sad samo pregovaramo o ceni.

Naša srpska muka je što nemamo dovoljno kapaciteta u bolnicama, ali to nije epidemiološki nego nasleđen problem, naprosto ne postoji strategija u zdravstvu od smrti SFRJ na ovamo. I to mora da nas košta što voli da kaže Kon, nas... Ko smo to mi je dobro pitanje. Uostalom cenu odbrane zdravstvenog sistemo počinjemo da plaćamo, poslednji minimalac je isplaćen upravo populaciji koja je jednu platu daleko od brankrota, koji je sledećeg meseca. Pad potrošnje, pad prihoda države, opšta recesija, i zdravstveni sistem će da strada. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, urosg3 said:


Elem imam i notorno Švedsku kao primer, ukoliko pogledaš njihovu krivu vidimo konstantan pad, svih parametara, i dovoljno dugo traje da se može smatrati relevantnim. Oni su to uspeli - bez maski.

Takođe je neprirodno da u Japanu, koji se konstantno drži istih mera sa disciplinovanim stanovništvom imaš pikove. Odakle ti pikovi? Da nisu prirodni tok epidemije?

Možemo da debatujmo da li je SWE na početku pogrešila, da li su odbranili adekvatno zatvorene sisteme, ali u opštoj populaciji nema rasta, nema platoa, imamo konstantan pad, i drži se na prihvatljivoj meri.


Ne znam da li primecujes, ali ti i jos neki jos od marta pominjete Svedsku kao neki turbo pozitivan primer, vidite neke padajuce krive, sveopstu slobodu i zivotni radost, procvetalu ekonomiju..., kome je sta vec milo.
Sve sto je tebi tu lepo, pozitivno i prihvatljivo, ovde je razlog da je vecina ljudi krajnje zabrinuta i smorena, da se ljudi pitaju pa dokle bre vise? Ono, daj jednom bar da vidimo dvocifrenu brojku novoobolelih u jednom danu, pa majkumu nema nas 100 miliona, nego samo 10! I daj jednom da se odlepimo od vrha evropske tabele po broju zarazenih, gde se uporno drzimo (sije nas samo turisticka Spanija) i pored ekstremno niskog nivoa testiranja (po tome smo vec u donjem delu evropske liste, u rangu sa Srbijom). 
Mislim, sto tebi to ne bi bilo prihvatljivo, kad ne zivis ovde? U tom delu te potpuno razumem. Kod komsije je uvek zelenija trava, a nigde nije tako zelena kao u Skandinaviji. Ali pobogu, smanjite malo dozivljaj! Da je tako kao sto se prica, konstantni pad, a nekog pika valjda nikad nije ni bilo, mi bi do sada vec zaboravili sta to bese korona. A nismo, nego se sve cesce cuje pitanje da li ne bi bilo glupo da i mi porazmislimo o tim maskama, kad je vec ocigledno da ni od vakcine, ni od imuniteta krda, ocigledno u dogledno vreme nema nista.


Znaci, dobro bi bilo da bacis pogled na worldometer - dnevni broj obolelih je u swe na nivou marta, bas kao i u vecini evropskih zemalja. Glavna je razlika u tome sto je Svedska imala jedan pik, i to u vreme kad su ostali u Evropi imali zanemarljiv broj slucajeva (jun i pocetak jula). Ostali su imali dva pika, pre i posle ovog svedskog, ali u ukupnom skoru niti su je dostigli, niti ce. I to je zato sto je pad koji se tebi pricinjava samo u odnosu na ono ludilo s kraja juna i pocetka juna, ali daleko od toga da se nazire kraj. Uz konstantan pad koji pominjes, a kojeg ja ovde ne primecujem, trebalo bi da se bar nazre, ako ne i sasvim priblizi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vilhelmina said:

Ostali su imali dva pika, pre i posle ovog svedskog, ali u ukupnom skoru niti su je dostigli, niti ce.

e vidiš. tu je kvaka, ako zanemarimo utiske, ostaju dva pitanja:

Gde je II pik u SWE i zašto ga nema? Kako je to moguće?

Niti će ga stići je, hmm izjava, ravnopravna sa mojoj slutnjom - da hoće.

ko je u pravu vreme će pokazati. 

 

6 minutes ago, vilhelmina said:

ali daleko od toga da se nazire kraj.

Ja ću ovde III put da citiram, do sad se niko od apologeta lockdown nije osvrnuo na ovo, a mislim da je dovoljno značajno, i da mora biti uvršteno raspravu:
 

Quote

Ljudi mogu biti motivisani da dobrovoljno prihvate ograničenja u kretanju, lišavanja od svog uobičajenog komfora, odstupanja od navika svakodnevice, pa čak i da učine herojska dela – ali sve to, baš kao u pravom ratu, može trajati samo neko vreme. Visoki moral nikada ne može trajati neograničeno. Produžena pandemija, kombinovana sa povećanom nezaposlenošću i stalnom recesijom, uz dosad nezabeležene nivoe javnog duga neizbežno će stvarati nove socijalne tenzije koje će onda narastati, sve do eksplozija: na raznim tačkama, u raznim trenucima i raznim povodima.

Upravo to što se ne nazira kraj je problem sa svim mogućim merama, produženo trajanje mera kopni esenciju društva, i pretvara promene u nepovratne. 
Odgovor na to pitanje dobićemo za najmanje godinu i po dana

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, urosg3 said:

e vidiš. tu je kvaka, ako zanemarimo utiske, ostaju dva pitanja:

Gde je II pik u SWE i zašto ga nema? Kako je to moguće?

Niti će ga stići je, hmm izjava, ravnopravna sa mojoj slutnjom - da hoće.

 

Nema drugog pika zato sto je nakon prvog pika dnevni broj novoobolelih konstantno visok, a NE zato sto je znatno opao (slucaj u zemljama sa strozim merama od svedskih, nakon prvog pika), ili zato sto je o konstantnom padu (kao sto ti tvrdis). U poslednjih 24 sata imamo 314 novih slucajeva, a to nikako nije malo. I to bas zato sto se ne radi ni o kakvom piku, nego je to ovde vec mesecima redovno stanje. Osim krajem juna kad su brojke otisle u nebo i dostizale 2000 slucajeva dnevno.

 

51 minutes ago, urosg3 said:

 

Upravo to što se ne nazira kraj je problem sa svim mogućim merama, produženo trajanje mera kopni esenciju društva, i pretvara promene u nepovratne. 
Odgovor na to pitanje dobićemo za najmanje godinu i po dana


Ne znam na koje promene mislis, ali pretpostavljam nesto vezano za slobodu. Tacno je da udara na istu u Svedskoj nismo imali, ali smo izlozeni svemu onome cemu i ljudi u ostatku sveta. Dakle, briga za egzistenciju i dobrobit najblizih kao i sebe samih, strah od buducnosti, ekonomski pad, nezaposlenost, opsta nesigurnost...

Ali naravno, ako ces ti i dogodine predstavljati tih dva meseca lockdowna kao da si proveo 20 godina u gulagu, onda nemam sanse u diskusiji s tobom, jer me eto niko nije zatvarao i ogranicavao mi oslobodu, osim virusa samog.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, vilhelmina said:

Ne znam na koje promene mislis, ali pretpostavljam nesto vezano za slobodu. Tacno je da udara na istu u Svedskoj nismo imali, ali smo izlozeni svemu onome cemu i ljudi u ostatku sveta. Dakle, briga za egzistenciju i dobrobit najblizih kao i sebe samih, strah od buducnosti, ekonomski pad, nezaposlenost, opsta nesigurnost...

Ali naravno, ako ces ti i dogodine predstavljati tih dva meseca lockdowna kao da si proveo 20 godina u gulagu, onda nemam sanse u diskusiji s tobom, jer me eto niko nije zatvarao i ogranicavao mi oslobodu, osim virusa samog.

razlikujemo se što mislimo da je ta razlika bitna, ključna.
Suštinski zadire u odnos države i pojedinca, i dodaje da osim:
 

Quote

briga za egzistenciju i dobrobit najblizih kao i sebe samih, strah od buducnosti, ekonomski pad, nezaposlenost, opsta nesigurnost...

stavlja i elementarnu slobodu u jednačinu. Sada znamo da da ovde i dobrom delu zapadnih država mogu da te tretiraju kao debila i narede kućni pritvor.

U Hr, na primer stvar je eskalirala dodatno, na telefonski poziv epidemiolog može da naredi, usmeno, građaninu kućni pritvor, bez pismenog rešenja, bez ikakvog pravnog osnova. Toga ste recimo pošteđeni.

Mi zajedno delimo sve brige koje pominješ, mi imamo jednu više, muka što misliš da je nebitna, a što ja mislim da je baš bitna.

Ne znam šta pametno da ti kažem, za godinu dana, do kraja života predstavljaću policijski čas kao neosnovani atak države na elementarnu slobodu građana, i ništa više ni manje od toga. Kao opasan presedan koji je ostao bez adekvatnog odgovora društva.

Edited by urosg3
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, uini said:

ti i dalje furas policijski čas narativ 

 

sorry baš me pogodilo. I ja sam se iznenadio koliko, bukvalno iz temelja mi promenilo pogled na život budućnost.

Izvinjavam se ako sam smorio na temu.

Dugo sam se opirao prvo okruženje, posle ženi kad me nagovarali  da se odselimo,  ali sad najozbiljnije radim na tome. Nepodnošljivo mi je da živim u zemlju gde svakoj budali može sve da padne na pamet.
Naprosto ne osećam se više kao čovek ovde, to je kap koja je prelila čašu.

Pregovaram sa par kompanija, i sa Linux foundation. Jedna od njih, do sad najozbiljnija je iz Vitorio Venetto.

p.s. mali grad sa ozbiljnim data centrom 🙂

Edited by urosg3
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...