Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 hours ago, Harmonika said:

I generalno sam protiv pocetka skolske godine, jer, usledice nam novi cirkus u oktobru, a mozda i ranije koji ko zna kada ce da splasne, naravno,bio bih najsrecniji na svetu da ne bude tako,

 

Vidi, ja te potpuno razumem, ali deca ce u jednom trenutku morati da se vrate u skolske klupe. Pitanje je koliko ce to da traje, ali prvaci treba da upoznaju uciteljicu, petaci nastavnike...Ako je sad zaista korona usporila (ne govorim o njihovim brojkama, nego o tome da su se bolnice stvarno ispraznile), onda nema boljeg trenutka za tako nesto. Da smo odlozili skolsku godinu, mozda bi upali u veci problem, jer ce uskoro i sezona gripa. Za 2 nedelje ce se raditi evaluacija, ako broj zarazenih raste prelazi se na online...Svakako ovako ne moze dugo, ako razvuku do novembra maksimalno, ali bolje i malo u skoli, nego bas nimalo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Za sve one koji pisu o preterivanju s merama i dizanju panike, moram da vam navedem primercic pravog covid ludila u tom pravcu.

@urosg3 ovo je upozorenje za tebe: dalje citas na sopstvenu odgovornost :classic_biggrin:

 

Verovatno oni koji ne prate sport ne znaju, ali poceo je jedan od 4 grand slam-a (najveca takmicenja u tenisu) u sred NY. Osmisljen je protokol, stvoren mehur za igrace i sve odobreno od strane Guvernera NY (a uz saglasnost savezne vlade u cilju vracanja zivota u "normalu"). Igraci su smesteni u 2 hotela specijalno rezervisana samo za njih. Po dolasku u hotel odmah su testirani i zatvoreni u sobe (s odgovarajucim narukvicama valjda crvene boje), rezultati se dobijau nakon 24h i ako su negtivni dobija se zelena narukvica, posle cega se moze izaci iz sobe. Iz hotela mogu da izadju samo u autobus koji ih vozi do kompleksa gde se igra turnir (nema nikakvog svrljanja bilo gde drugde po gradu i okolini). U hotelu se nose maske svukuda, sve zivo se dezinfikuje, sve je postavljeno na propisano odstojanje (nema mogucnosti bilo kakvog velikog grupisanja). U teniskom kompleksu su takodje totalno izolovani od spoljasnjeg sveta (pristup kompleksu imaju samo igraci i osoblje koje je neophodno da bi turnir funkcionisao - niko drugi, nema publike nigde itd.). Maske se nose svukuda, osim kad treniraju na terenima ili igraju meceve (bez obzira na rastojanje od drugih ljudi ili to sto su napolju). Rasporedili su one sprave u teretanama na dovoljna rastojanja (nekoliko metara izmedju) i u principu otvorili sve zivo tako da svi aerozoli odmah izlete napolje. Tamo gde su regularno cirkulisali navijaci sad su rasporedjene neke sedece garniture (a propisnom rastojanju) i stvarcice koje igraci mogu da koriste da prekrate vreme kad ne treniraju (mini golf, kosevi itd.) posto im je ogranicena sloboda kretanja kao da su u zatvoru. U sustini: virus nema sanse da se priblizi i jednom igracu ni na kilometar!

 

Ako je nekom igracu/ici portebno da se ukaze neka medicinska pomoc (tz. medicinski timeout) tokom meca (neka povreda koja moze da se sanira tokom meca) i igrac i lekar stavljaju maske na lice i zastitne naocare (a videla sam da lekari nose i rukavice). Peskiri, koje igraci koriste da obrisu znoj izmedju poena (a koje su igracima ranije dodavali skupljaci loptica), su sada smesteni u posebne korpe/okaceni na posebne zakacke (svaka posebno odredjena za svakog igraca, da ne dodje do mesanja) i svaki igrac ih uzima sam (tako je izbegnut kontakt skupljaca loptica s bilo kakvim izlucevinama igraca). A ide se dotle da igraci posle meca, kad daju intervju nekom tipu na terenu, od kog su udaljeni nekoliko metara, ponovo nose maske (sve je ovo na otvorenom).

 

Sve u svemu, kao da im je @Akiro licno pisao protokol :classic_biggrin:  USO i BJK teniski kompleks su najbezbednije mesto na planeti sto se tice corona virusa!

 

Prethodne sedmice je na istim terenima i pod istim uslovima igran jedan nesto manji turnir i manje-vise je sve proteklo bez ikakvih problema. Ako se izuzme da su pred sam pocetak turnira, kod nekog 2.-3. testa, nasli da je jedan fizioterapeut dvojice igraca bio zarazen, te su njega izolovali u sobu, a tu dvojicu igraca, koji su bili kontakti, su izbacili s turnira i strpali u 14 dnevni karantin (sede u hotelskoj sobi i ne mrdaju).

 

Elem, sad je i jedan igrac (Francuz) testiran pozitvan (verovatno je pokupio virus neposredno pre ulaska u "mehur" nekih 10-tak dana ranije, ne verujem da ga je dobio od osoblja koje cisti i usluzuje).Tip je bio testiran nekoliko puta pre ovog (sve vreme negativan), da bi valjda u prosli cetvrtak-petak nasli da je pozitivan (inkubacioni period i te stvari...). I odmah su ga izbacili iz takmicenja i zatvorili u sobu u 10-dnevni karantin (iliti: lezi 10 dana u samici). Onda su jurili kontakte (svaki igrac ima legitimaciju koju mora svuda da nosi, a ona je chipovana pa ih prate kuda se krecu - vidite da su teoreticari zavere bili u pravu, hoce sve da nas cipuju :classic_biggrin: samo sto su promasili ko i kako ce to da uradi :classic_wink:). Pa su pronasli 11 kriticnih kontakata (neki drugi fransuski igraci). Posto je prethodne sedmice bila izbila velika frka oko one dvojice tenisera koji su izbaceni (ni krivi ni duzni) s prethodnog turnira, sad su malo drugacije resili da hendluju situaciju (a mozd aje imalo uticaja i to sto su sad u pitanju Francuzi, jaka teniska nacija i organizacija, dok su ona dva sirotana prosle sedmice bili juznoamerikanci). Ovo 11-toro nije izbaceno s turnira, dozvoljeno im je da se takmice, ali im je dodatno ograniceno kretanje: mogu samo da idu na teniski teren da igraju mec i u sobu (gde jedu, odmaraju se i rade sta je moguce raditi u sobi).

 

@urosg3-e, jesi li dobro? nadam se da ti se nije slosilo ako si ipak resio da procitas ovaj tekst.

 

i sad tek dolazi vrhunsko ludilo. Posejali su toliku paranoju medju igracima da je jednu igracicu (koja je juce igrala protiv igracice koja spada u ovih 11 kontakata) uhvatila panika da je mozda dobila virus ili ce zbog ovog biti pozitivna na testu! Plus se plasi da je mozda mogla da pokupi virus od ovog igraca koji je sad testiran pozitivno jer je jednom bila u liftu s njim (sve s maskom)! :ajme:  Jedan drugi igrac se zabrinuo posto je bio u drustvu drugog igraca a koji je tenirao s ovim koji je testiran pozitivno!

 

Totalno ludilo!

 

 

dodatni  biser:

Posle meceva igraci drze konferencije za stampu. U doba corone to se radi virtuelno: novinari se javljaju iz svojih kuca video linkom i postavljaju pitanja igracu kad ih ukljuce "u program". Malocas gledam jednu takvu KZS i prikazuju jednog novinara koji sedi su svojoj kuci, u radnoj sobi, potpuno sam, nosi hirursku masku preko lica i kacket nabijen preko ociju! :twak:Pa majku mu, ne prenosi se virus preko ekrana! Kog klinac nosis masku u svojoj sopstvenoj kuci, sam u svojoj radnoj sobi?

Jedan drugi novinar je bio malcice bolji: on je masku nosio ispod brade! Kao da je slusao instrukcie Dr Kona!

A videla sam i jednog igraca koji tako sedi sam u toj prostoriju za KZS ispred tih monitora s novinarima i nosi masku dok odgovara na pitanja tih novinara s ekrana!

 

 

i za kraj, jedan bisercic:

posto ste iz prethodnog vec zakljucili kolika se paranoja digla u svetu tenisa (tolika da izvesni US novinar agituje da se tenis totalno ukine kao sport dok se svi ne vakcinisemo protiv covid-19) kao i da je vrlo bitno (narocito u USA) demonstrirati nosenje maski u svakoj prilici (bez obzira da li to ima ili nema smisla) onda vas sigurno nece iznenaditi i sledece. Prethodno pomenuti novinar je sad nadao dreku jer je nekih 20-tak igraca pratilo finalni mec prethodnog turnira (ljudima dosadno jer ne mogu nista drugo da rade osim da treniraju i odmaraju) s totalno praznih tribina (koje inace primaju nekoliko desetina hiljada navijaca) sve rastrkani po tim tribinama (rastojanje i po 10m medju njima). Kao: los je imidz i primer tv auditorijumu ako ih kamera usnimi! :twak::twak::twak:

 

Evo @urosg3-e ovo je primer totalnog ludila, paranoje i ataka na slobode pojedinca.

 

 

Edit: zaboravila sam da dodam da su teniseri pre ulaska u "mehur" morali da potpisu izjavu da sami snose sve posledice ako se tokom ova dva turnira nekako budu zarazili corona virusom - organizator ne snosi nikakve posledice.

Edited by wwww
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

@wwww
Tako je slicno i za NBA .

Sto se mene tice nisu uopste trebali dozvolit snimanja utakmica. Tj nek snimaju amateri iz klubova ili ovde u tenisu trener ili pomocnik, za arhivu.
Koga jos interesuje blebetanje glupih novinara.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

na sta konkretno mislis? ne razumem.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Hajde javljaj, ja idem popodne 🙂

 

Neki tata pisao jutros:

 

"Evo iskustvo o merama, iz prve ruke, prvi dan škole, NS: 200 roditelja se naguralo na kapiji škole, deca se guraju kroz neverovatnu gužvu do dvorišta koje je svakako puno. Nema vise od 5 cm između dece, jer jadna deca nemaju gde od mase nerazumnih roditelja koji očigledno smatraju da su im deca u drugom i trećem osnovne nesposobna da prevale 2 m sama pa ih moraju uneti kroz kapiju. Sva deca sa maskama, a pola roditelja u toj gužvi bez maske...Ako ovakva školska godina potraje duže od 3 nedelje, svaka čast."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa na ove meceve.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

mislis da nije trebalo da ima tv prenosa meceva? Pa teniski turniri u USA su i organizovani ove godine da bi USTA dobila (makar) pare od prodaje tv prava (iz ugovora koji su potpisali s ESPN) kad vec ne dobijaju nista od prodaje karata gledaocima.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa onda nek se dasavaju takvi novinari.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

pa novinari i nisu u NY, oni se javljaju od kuce. KZS su obaveza igraca prema ugovoru s tourom/GS-ovima - zbog promocije istih.

 

A bitno je da se ima snimak KZS zbog transparentnosti, pogotovu sto se u tenisu cesto desava da teniski novinari izvrcu reci igraca i tendenciozno ih prenose (da im se uklopi u pricu koju su smislili da forsiraju). Kakvih je sve tu budalastina pitano i napisano - ne mozes ni da zamislis. Meni se vise svidja sto se tacno vidi koji novinar sta pita (ovo je samo slucaj na USO, na par drugih GS se moze cuti glas novinara pa se neki mogu po tome prepoznati, ostali turniri ako daju transkripte - super!). Mozes li da zamislis kad je jedan tikvan cestitao pobedu igracu koji je izgubio mec! :ajme: Pazi kad tip nije ni gledao mec, niti je proverio rezultat, ali se prvi javio da postavi pitanje! :twak: Tragicno!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Mislio sam na ona p.o.e.a.v.a.a novinara oko onih igraca koja su posmatrala meceve rastrkana po tribinama

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

ma taj novinar je idiot bez obzira na to igrao se tenis ili ne. on prosipa bisere da dok se svi ne vakcinisemo niko ne treba da mrda iz kuce niti ista treba da radi. sedi u maminom podrumu i pise gluposti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

On 8/29/2020 at 9:55 PM, Vjekoslav said:

 

On 8/29/2020 at 3:30 PM, zoe Bg said:

75/6996/1

Na respiratoru 40

 

jos malo pa ce biti veci broj na respiratoru nego novozarazenih.

 

18 hours ago, zoe Bg said:

41/5829/2

Na respiratoru 47

 

es vidio ti vraga. nije mi drago sto sam pogodio, moja supruga bi rekla: ne copraj!

 

 

On 8/29/2020 at 9:55 PM, Vjekoslav said:

Cro

312/3415/3
12 na respiratoru, 211 u bolnicama
2654 aktivnih

 

jucer

146/1591/2

14 na respiratoru

 

danas 

145/2995/1

14 na respiratoru, 258 u bolnicama

2492 aktivna, 8808 u samoizolaciji

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Neki tata pisao jutros:

 

"Evo iskustvo o merama, iz prve ruke, prvi dan škole, NS: 200 roditelja se naguralo na kapiji škole, deca se guraju kroz neverovatnu gužvu do dvorišta koje je svakako puno. Nema vise od 5 cm između dece, jer jadna deca nemaju gde od mase nerazumnih roditelja koji očigledno smatraju da su im deca u drugom i trećem osnovne nesposobna da prevale 2 m sama pa ih moraju uneti kroz kapiju. Sva deca sa maskama, a pola roditelja u toj gužvi bez maske...Ako ovakva školska godina potraje duže od 3 nedelje, svaka čast."

Pa da, tako otprilike, sa tim da je pisano iz jedne perspektive.
Roditelji na horde, većinom slobodni, deca sa maskama,  i sve to malo liči na školu, prva asocijacija mi je kasarna JNA,  jutarnje postrojavanje i oni desetari. Tako da ne bi bilo loše da se škole nazovu kasarne 🙂 Osoblje po dvorištu svi nervozni, buka, buka i buka na sve strane što je i logično, kad propišeš mere, onda  se pojavi potreba da neko to kontroliše, a posle toga i potreba da kažnjava, e to su ozbiljno shvatili. 

Šta znam ćerina ekipa svi su na broju, ionako se celo leto igrali zajedno, delili sve, pa nije bilo problema. Prvačići, stvarno tuga jedna, uzbuđeni, njima je ovo veliki dan, stvarno je mogao onaj kinez da ne jede šišmiša, a i da nađemo način da se makar prvačićima prvi dan školovanja i upoznavanja ne svede na Un ballo in maschera.

 

Posle časova potpuno drugačija slika!
Stariji razredi a i dobra polovina mlađih nosi maske dr Kon style ima ih i bez maski potpuno AV style, što je meni očekivano. Druga polovina nosi. Uobičajena gungula u dvorištu, trčanje po hodnicima, sve kao što je bilo. Iskreno, žao mi fanova profilakse, ali da opet citiram dr Kona "mladi nalaze način da se druže" u ovom deljenju karata profilaktičari su prošli dosta loše.
Videćemo u sedećih desetak dana, kako stojimo i ima li prokužavanja školske populacije, ja ne očekujem, bar ne neki značajan broj,  što će "pojedini" da pripišu uspehu mera.

Kako je na časovima, i to je nekako polovično, dobro u ovom slučaju dvotrećinski 🙂 neko se raduje kraćoj nastavi, neko ne. Sutra ne idemo u školu, pa pišem vam da li je RTS uspeo da sredi osvetljenje u ućionici za "olajn" copyright by Šarčević nastavu da ne izgleda sumornije online nastava nego što treba. Proletos je izgledala tragično, a nije da je nemoguće, samo ko uporedi HRT i RTS online nastavu biće mu očigledno.

Evo odoše deca da se igraju, napolje, bez maski. Kao da ništa nije bilo... I tako, valjda, možemo da preživimo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Naša škola, internacionalna u Japanu, ima puno prisustvo učenika (800 njih), svi nose maske. Ima da traje fizičko prisustvo i prava nastava dok neko ne bude dijagnoziran pozitivno na koronu. Tek je dve nedelje, može to da se desi, nadam se da neće.

Ako se desi, online dok se ne sanira - infektivni na kućnu samo izolaciju, dubinsko čišćenje svih prostorija.

 

Što mi ćerka kaže, ništa bez škole "in person", dosadilo im online.

 

Roditeljima je zabranjen ne samo ulaz u kampus nego i prilaženje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

Naša škola, internacionalna u Japanu, ima puno prisustvo učenika (800 njih), svi nose maske. Ima da traje fizičko prisustvo i prava nastava dok neko ne bude dijagnoziran pozitivno na koronu. Tek je dve nedelje, može to da se desi, nadam se da neće.

Ako se desi, online dok se ne sanira - infektivni na kućnu samo izolaciju, dubinsko čišćenje svih prostorija.

 

Što mi ćerka kaže, ništa bez škole "in person", dosadilo im online.

 

Roditeljima je zabranjen ne samo ulaz u kampus nego i prilaženje.

Japan je Japan!

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kad bi ovakve bile ucionice, koliko bi nama trebalo skola da svi djaci idu normalno u skolu? 🙂

e hvala, zaboravio da napišem.
Naša škola ima skoro 1300 učenika u proseku broj razreda po generaciji iznosi 5

Link to comment
Share on other sites

Jutros gledam vesti i glavna vest je da su neki college-i otvorili on-site. Dodatak sledi:"Broj covid slucajeva je explodirao". Kazu da mladi misle da su besmrtni i ne vode racuna od odgovarajucem rastojanju, maskama, etc.

Samo da im ja dopunim pitanjem:"Koja budala je mislila da ce mladi ljudi drugacije da se ponasaju?"

 

Samo kazem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Vidi, ja te potpuno razumem, ali deca ce u jednom trenutku morati da se vrate u skolske klupe. Pitanje je koliko ce to da traje, ali prvaci treba da upoznaju uciteljicu, petaci nastavnike...Ako je sad zaista korona usporila (ne govorim o njihovim brojkama, nego o tome da su se bolnice stvarno ispraznile), onda nema boljeg trenutka za tako nesto. Da smo odlozili skolsku godinu, mozda bi upali u veci problem, jer ce uskoro i sezona gripa. Za 2 nedelje ce se raditi evaluacija, ako broj zarazenih raste prelazi se na online...Svakako ovako ne moze dugo, ako razvuku do novembra maksimalno, ali bolje i malo u skoli, nego bas nimalo.

ma kakav novembar, ovo ni ceo septembar nece trajati..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...