Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Malopre na Banjici, na parkingu ispred zgrade jedan deran ubijen, drugi ranjen.

Napadači pobegli, kažu komšije, Škodom Oktavijom, i obojica napadača nosili maske, uredno.

Šta ti je briga za javno zdravlje i borba protiv pandemije, u takvom trenutku brinu i čuvaju druge od sebe.

Link to comment
Share on other sites

Juce prvi put predjena granica od 300 hiljada obolelih za jedan dan.

 

Ocekuje se da Indija uskoro izbije na prvo mesto po broju obolelih. Imaju najvise obolelih u jednom danu od svih zemalja i taj broj se samo povecava - bio je dugo na 70 hiljada, pa se povecao na 80 hiljada, eto ga sad na 90 hiljada:

 

image.png.2ade8f9284fb69589efec8cf239221d9.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2020 at 2:18 PM, Darko said:

Ima - vakcina ili vakcine. Ne moraju da daju doživotni imunitet, dovoljno je da bar smanje simptome/smrtnost. Naravno, ako uspeju da nađu efektivnu vakcinu.

Do neke proeverene i bezbedne vakcine, koja makar i ublazava efekte korone, ocigledno je dug put..e, sad, ja licno bih mozda i reskirao sa ruskom ili Oksford vakcinom, mada, dok do mene to i dodje, vec ce se verovatno prokuziti dovoljan deo gardjanstav za imunitet krda..verujem i da se znacajan deo vec prokuzio u ovom  drugom piku, talasu, koji god da je vec kurac, ako uzmemo u obzir da je korona prosla neosteno kroz mnoge, da se najvise i lazirao broj pozitivnih bas kad je bilo najgore..

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Harmonika said:

Mislim, u junu i julu, znamo da se lagalo pre izbora,a i posle, lagalo se nesto manje, ali, verujem da je bilo i vise zarazenih od 400 dnevno..

Aaaah, naravno - izvini, pogrešno sam razumeo. Učinilo mi se da si rekao da su naduvavali broj pozitivnih, a realnost je totalno suprotna. Slažemo se

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Kako 2017. godina???

pa to, i ja se pitam - kako?

Nije mi kolega online, a i ja sam na poslu, zapalo me, ali pitaću ga pa javljam.

Neobično je, ali pravo pitanje je koliko je izvor relevantan, ma koliko izgleda da jeste, a on se bavi tim poslom pa će znati da mi kaže. Ja se ne bavim sa tim, ali da je neobično - neobično je.

Link to comment
Share on other sites

Grčka na oko 150 novih, 4 nova smrtna slučaja (hvala majmunima sa njihovom Corona žurkom, treba ih sve optužiti za ubistvo). Polako uspevaju da spuštaju, ali nisam siguran koliko zahvaljujući obavezi nošenja maske na otvorenom, pre će biti da skraćenje rada ugostiteljskih objekata i zabrana većih skupova deluju. No party without Corona. Na tu temu mi baš i nije bilo svejedno, kakvu sam ležaljku na jednom beach baru dobio:

 

 

107704256_coronaekstra.jpg.9392dd528bb95f6469307158e5b03f97.jpg

 

Solunjani uglavnom otišli kućama, turista ionako jedva ima, i Halkidiki se spustio na svega dva nova slučaja. Lokalci se vesele njihovom odlasku i psuju ih na sav glas zbog letnjih žurevanja, direktno mladim Solunjanima pripisuju lokalni outbreak. Čuje se noću tu i tamo neki pokušaji žurevanja, pa makar sa većim bluetoothima, ali se zvuk uglavnom gubi posle najkasnije pola sata. Nagađam, ali izgleda da policija radi svoj posao. Ovde ne moraju da se umiljavaju stoki kao kod nas. Kažu lokalci da je pre letnje sezone ovde na Kasandri bilo ZERO slučajeva. Verovatno ugostitelji pate za druželjubivim mladim Solunjanima, ali ostala lokalna publika je jedva sačekala da im vidi leđa. Me & bolja polovina included. Sada može na miru da se uživa na plaži i po kafićima i restoranima bez prevelikog rizika od mladih pljuvača kapljica. Malo rizičnije eventualno vikendom. Uglavnom milina. Verovatno i kod nas u Vrnjačkoj banji i sličnim mestima ovako misle o Beograđanima.

 

Selo je u ovoj situaciji pravi pogodak. Razmišljamo nešto, ako se ovo njesra nastavi na duže staze (mada se još uvek nadamo vakcini) i uzevši u obzir i zagađenost Beograda, da jedan stan prodamo i preselimo se na selo u okolini Beograda. Manje smrada, manje rizika, manje nerviranja - meni se ovde sa visokog normalizovao pritisak na idealni. No party - no Corona - no stress.

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Akiro said:

 

Razmišljamo nešto, ako se ovo njesra nastavi na duže staze (mada se još uvek nadamo vakcini) i uzevši u obzir i zagađenost Beograda, da jedan stan prodamo i preselimo se na selo u okolini Beograda. Manje smrada, manje rizika, manje nerviranja - meni se ovde sa visokog normalizovao pritisak na idealni. No party - no Corona - no stress.

Ja sam se ovim bavio ozbiljno, nakon proletos i zatvora. Čak smo išli i gledali par nekretnina Trešnja, Ralja, Koviona, Sopot.

Sopot je infrastrukturno najbolji, ima svu infrastrukturu, i gas, što je važno za grejanje, i nije ni neka skupoća velika.
Na minus strani je što je skoro pa 50 km od grada, ali ok.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Akiro said:

...

Selo je u ovoj situaciji pravi pogodak. Razmišljamo nešto, ako se ovo njesra nastavi na duže staze (mada se još uvek nadamo vakcini) i uzevši u obzir i zagađenost Beograda, da jedan stan prodamo i preselimo se na selo u okolini Beograda. Manje smrada, manje rizika, manje nerviranja - meni se ovde sa visokog normalizovao pritisak na idealni. No party - no Corona - no stress.

 

Blago tebi! Ja svoj tlak mogu regulirati isključivo kemijom, tj francuskim proizvodom koji je dvokomponentna kombinacija bisoprolofumarata (beta blokator) i perindoprilarginina (ACE inhibitor). Kako sam pred skoro dvije godine imao ozbiljnih problema sa srcem, a od visokog pritiska patim od svoje 16 - 17 godine (na sistematskom pregledu prilikom upisa na faks 1976. izmjerili su mi tlak 150/90, s nepunih 19 godina), a trenutno sam zarobljen u Hrvatskoj gdje sam u siječnju došao na redovne kontrole i terapiju, pa me zatekla Corona, potres, snijeg, najezda skakavaca, krv koja teče Nilom Savom, žabe, srećom ne i pomor prvorođenčadi. Sreća u nesreći: moj kardiolog stanuje doslovce preko puta mog zagrebačkog stana, a distributer spasonosnog lijeka je iza ugla, cca 2 minute hoda, tako da ne moram u apoteku, jer imam trajni recept.

Link to comment
Share on other sites

Urose, ako bi mogao da mi objasnis sta zelis reci, odnosno, znam da imas neku teoriju, voleo bih da znam kakvu konkretno, posto se ovo sranje ne moze uhvatiti ni za rep ni za glavu, kao sto znamo, pa sam, eto, voljan da cujem svacije misljenje..jedino sto meni moze da padne na pamet je, guzi nas korona kako kad hoce, malo napadne jace mesec dva, pa malo prilegne neku nedelju, pa opet..kako joj dune..ili nam se u stvari tako serviraju informacije..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Harmonika said:

Urose, ako bi mogao da mi objasnis sta zelis reci, odnosno, znam da imas neku teoriju, voleo bih da znam kakvu konkretno, posto se ovo sranje ne moze uhvatiti ni za rep ni za glavu, kao sto znamo, pa sam, eto, voljan da cujem svacije misljenje..jedino sto meni moze da padne na pamet je, guzi nas korona kako kad hoce, malo napadne jace mesec dva, pa malo prilegne neku nedelju, pa opet..kako joj dune..ili nam se u stvari tako serviraju informacije..

Naravno, ideja je da mere prevencije, njihovo poštovanje, tipa nošenja maski, socijalnog distanciranja ne daju rezultat. Nekoliko je razloga:

1. imamo relativno mali broj uhvaćenih zaraženih, da bi bio reprezentativan i da bi statistički imali uopšte bilo kakav zaključak. Distinkciju sa merema, bez mera na ovako malom uzorku teško da možemo da napravimo. Treba nam vremena, i veći broj da bi ikakvu pravilnost ili anomaliju uhvatili matematički
2. Ukoliko uzmemo poštovanje mera, onda bi morali da imamo ravan plato, da virus uspe da se probije u malom broju slučajeva, pa bi onda mogli epidemiološkim merama da nešto kontrolišemo. Nama kriva raste i pada bez vidljivih uticaja, sa merama, bez mera, svejedno
3.  Sigurno imamo određeni  procenat populacije koji se ne pridržava mera, to bi možda i mogao biti rezervoar iz čega se generiše broj zaražaneh, ukoliko mere ikako deluju. Koliki je taj broj možemo samo da pretpostavimo, ali da je tako, svejedno kriva bi morala da raste stabilno, ili makar da se držio na "platou" jer je broj ljudi koji odbijaju mere istovetan, verovatno se vremenom uvećava (ljudima dojadilo) a nama kriva nije stabilna nikako. bez vidljivog razloga, još jednom.
4. Postoji, očigledno neki procenat populacije koji je imun sam po sebi, njega ne mogu da uhvatim koliki je, ali znam da postoji, i smeta bilo kojoj inteligentnoj statistici jer je anomalija.
(to su oni slučajevi za koje znamo da su bili u produženom, prisnom kontaktu sa zaraženim i ništa. Prošli kao da su nosili skafander.)

ideja mi je da će planetarno, manje više svi brojevi da se uravne, osim broja umrlih, na kraju priče. Broj umrlih ima i promenljivu koja je "kvalitet medicinske nege" ali on ne utiče na broj zaraženih. I to svuda, bez obzira na mere, i na bilo šta. Zasad sve ide u tom pravcu.

Znam da je pretenciozna teza, i da, verovatno neću uspeti da je dokažem, ima još i društvenih dokaza koji bi mogli da se uzmu u obzir, medijska histerija, ma društvena histerija uopšte,  kontradiktorna uputstva, i blabla, ali hajde neka gužva pa kasnije.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...