Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Mozda nekog zanima guidance za reopening koji je izdao CDC (60 strana)

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/downloads/php/CDC-Activities-Initiatives-for-COVID-19-Response.pdf

 

CDC: Reopening Guidance for Cleaning and Disinfecting Public Spaces, Workplaces, Businesses, Schools, and Homes

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/reopen-guidance.html

 

Quote

(CNN)The US Centers for Disease Control and Prevention has posted 60 pages of detailed guidelines on how to reopen the United States from coronavirus pandemic stay-at-home orders on the agency's website.

The guidance was a slightly shorter version of a 68-page document shelved by the White House last week after concerns it was too specific.
Still, the latest CDC document was very descriptive, providing a detailed road map for schools, restaurants, transit and child care facilities on the categories to consider before reopening.
The guidance was posted without fanfare amid reported tensions between the agency and the White House.

https://edition.cnn.com/2020/05/19/politics/cdc-reopening-guidance-released/index.html

 

 

https://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2020/05/cdcs-covid-19-reopening-guidelines-released

Quote

States forging ahead with reopening plans can now use a 60-page guidance document published by the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) originally deemed too prescriptive by the White House.

The guidance follows a three-step or phased approach to reopening schools, child-care facilities, restaurants, and mass transit. The first "gating" criteria—or when to move to the next step—for each sector is a decrease in newly identified cases, followed by a decrease in emergency department or outpatient visits for COVID-19 or influenza-like illnesses. The final gating criteria is a robust testing program, with 14 days of 20% or less of tests turning out positive for the novel coronavirus.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Švedsko istraživanje pokazalo je da je do kraja aprila samo 7,3 odsto stanovnika Stokholma razvilo antitela na koronavirus, što bi moglo da pojača bojazan da odluka da se Švedska ne zatvori zbog koronavirusa neće tako brzo dovesti do kolektivnog imuniteta.

Tu strategiju zagovarao je glavni švedski epidemiolog Anders Tegnel. On je dao preporuku da se protiv širenja virusa koriste dobrovoljne mere, za razliku od drugih država koje su uvele obavezne mere i karantin.  

 

http://rs.n1info.com/Zdravlje/a601754/Svedska-je-daleko-od-kolektivnog-imunitete-pokazalo-istrazivanje.html

 

:lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kako uopste funkcionise taj kolektivni imunitet?

 

Ako postoji zemlja u kojoj je zarazeno 75% ljudi i jedan stanovnik te zemlje ode u drugu u kojoj je zarazeno 5% ljudi, a nije zarazen - sta ce se desiti?

 

Da li je bitnije da odredjeno podrucje ima ogroman broj zarazenih ili jedna zemlja sa svojim vestacki napravljenim granicama, pri cemu su mesta nekad veoma udaljena?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo slikovito

 

spacer.png

 

Ovo dokazano funkcionise sa vakcinama, protiv morbila recimo.

 

Postoje imunodeficijentne osobe koje ne mogu da prime vakcine. Istrazivanja su pokazala da ih ima oko 5%, grubo, u svakom drustvu. Da bi se morbile istrebile, odnosno da prestane cirkulacija sa coveka na coveka, treba tih zgodnih 95% da se vakcinise, sto znaci da svi moramo da se vakcinisemo, sto znaci da antivakseri direktno odrzavaju tu bolest u zivotu.

 

Neke druge bolesti su vakcinacijom zbrisane s lica zemlje jer je bio potreban manji procenat.

 

E sad, imunitet krda. Kao sto vidis na slikama, imuni ljudi stite one koji nisu imuni na nacin sa kojim je dobra banalna analogija film Azazel, ako ste ga gledali, sa Denzelom Vasingtonom. Zli duh skace iz coveka u coveka, ali iz nekog razloga u neke ne moze da udje, oni su imuni. E sad, posto nema mnogo imunih, on u velikim gradovima skakuce kako pozeli, jer ima dovoljno ljudi da se siri.

 

Da bi ga ubio, Vasington mora da ga odvede u izolovano mesto, izvrsi samoubistvo, a zli duh nece imati dovoljno vremena da nadje drugog domacina jer okolo nema nikoga.

 

Tako i virus. Neko se zarazi u zemlji gde je oko 75% ljudi imuno (pretpostavlja se da  bi za koronu to bio potreban procenat). I sad, trazi novog domacina i dobija kosarkaskim recnikom bananu za bananom jer nailazi samo na imune ljude. Ima ograniceni rok trajanja i umire. Njegova braca koja su imala srece da nadju coveka kog su mogli da inficiraju igraju numbers game. Mozda nadju jos jednog, i jos jednog, ali po teoriji verovatnoce nece biti uspesni doveka i doci ce do trenutka kada nece moci da nadju novog domacina i umreti i tako se virus brise sa lica zemlje.

 

Problem je sto dotle ne mozemo doci prirodnim putem, vec samo vakcinom i to je proces. Do tad, dok ne budemo saznali dovoljno o njemu, planinska koliba Denzela Vasingtona je najefikasniji lek za covecanstvo.

 

Sta bi se desilo ako neko sa mesta gde je mnogo zarazenih ode na mesto gde je malo zarazenih a nije zarazen? Nista. Nije zarazen, a mozda je i imun, pa moze doprineti kolektivnom imunitetu na tom novom mestu.

Link to comment
Share on other sites

Meni je zabavno da se ljudi toliko loze na vakcinu za koronu, ona je mnoooogo daleko, jos uvek ne mogu da utvrde najvazniju karakteristiku ovog virusa a to je imunitet, uopste se ne zna da li su ljudi koji su imali koronu postali imuni posle i ako jesu koliko dugo traje imunitet; izgleda su neki postali a neki nisu - mozda cak i vecina a ako ni posle fasovanja virusa covek nije imun onda naravno da ga ne moze imunizirati ni bilo koja vakcina

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

Baš težak fail Šveđana


Neshvatljivo je da taj Anders Tegnell i dalje tupi da je sve to super, sirenje zaraze obuzdano, broj obolelih se smanjuje, virus slabi... Cak i Tom Btitton, matematicar koji je svojevremeno prorekao preko 30% zarazenih u swe (za Stockholm i vise, ne secam se sad koliko) do sredine maja, sad kaze da je razocaran i priznaje da je grdno pogresio. A ovaj Tegnell i dalje pun optimizma i poziva se bas na Brittona, kaze ovo je potvrda da je bio u pravu 🙃. Da sve bude jos ludje, to izjavljuje u danu s jednim od najvecih brojeva novozarazenih ever! Gledam ga i slusam svakodnevno, i sve mi je teze da poverujem sta prica. Danas cemo doduse biti uskraceni za dnevnu dozu njegovog entuzijazma jer je praznik, ali sutra nastavljamo.

 

Inace, uocila sam gresku u citiranom clanku N1. Nije istrazivanje radjeno na osnovu 1,1 miliona testova, vec na 1100. U swe je od pocetka pandemije ukupno testirano oko 200 hiljada osoba, jedva nesto malo vise nego u Srbiji, koja pri tome ima znacajno manji broj stanovnika.

 

A evo i svezih brojki s worldometera. Opet 649 novih slucajeva, i ”samo” 40 mrtvih. Ali ne treba zaboraviti da je praznik, kada nema izvestavanja iz starackih domova. Znaci, ovi su samo iz bolnica.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, marejosip said:

Nakon toga je krenula celodnevna svadja u kuci, jer su svi sem mene bili protiv da majka i ja idemo da se testiramo (moji zbog svega sto se desavalo vise ne veruju testovima, plus nam je svima dobro), jedini sam ja insistirao da bi trebalo nas dvoje da odemo, jer do sada nismo testirani, da bismo bili sigurniji. Na kraju, ipak je majka(mada skroz nevoljno) pristala da odemo, bili smo juce, cekali naravno sto godina, testirali su nas i rekli su rezultati 2-7 dana.

 

ispravno si postupio

 

 

23 hours ago, zoe Bg said:

100/6198/1

 

Cro jucer
2/1221/0
8 na respiratoru, 117 u bolnicama

...
kod mene
12. dan bez novozarazenih
0/183/0

 

... - ...

 

Cro danas

3/1070/0
9 na respiratoru, 117 u bolnicama
...
kod mene
1/167/0
eto, nakon 12 dana nule, ops, 1

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

.....

 

Izbrisao sam post da ne bi drugi morali da skroluju.

 

Shvatam sta se desava u slucaju 75% zarazenih.

 

Moje pitanje je: Uzmimo da postoji zemlja A koja ima oblast A1 i oblast A2 koje su medjusobno mnogo udaljene. Imas osobu koja jos uvek nije zarazena, a nalazi se na granici sa zemljom B koja ima samo 5% imunih.

 

Sta znaci ako je zemlja A postigla kolektivni imunitet, ako imas oblast A2 gde su svi prelezali i ona je udaljena od oblasti A1 i zemlje B - u kojoj skoro niko nije prelezao virus.

 

Konkretno sa Azazelom - koliko sam shvatio on moze da udje u vise njih, ali ne moze da udje ni u koga ako nema nikoga - neka Azazel zivi u nekome ko je u delu grada gde su skoro svi bili domacini - a odmah pored se nalazio drugi deo gde skoro niko nije bio domacin. Sta meni znaci sto je taj deo grada imun, kad postoji deo koji nije?

 

Posto je svet globalno selo, zasto su drzavne granice bitne za sirenje virusa? Zasto nije bitno da je u regiji koja se sastoji od severne Italije, juzne Nemacke, Austrije, Svajcarske 75% ljudi imuno, ali je bitno da je u Italiji sa udaljenim provincijima 75% ljudi imuno?

 

Valjda je za nekoga u Veneciji bitnije stanje u Sloveniji od stanja u Kalabriji ili na Siciliji?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, goldberg said:

 

Izbrisao sam post da ne bi drugi morali da skroluju.

 

Shvatam sta se desava u slucaju 75% zarazenih.

 

Moje pitanje je: Uzmimo da postoji zemlja A koja ima oblast A1 i oblast A2 koje su medjusobno mnogo udaljene. Imas osobu koja jos uvek nije zarazena, a nalazi se na granici sa zemljom B koja ima samo 5% imunih.

 

Sta znaci ako je zemlja A postigla kolektivni imunitet, ako imas oblast A2 gde su svi prelezali i ona je udaljena od oblasti A1 i zemlje B - u kojoj skoro niko nije prelezao virus.

 

Konkretno sa Azazelom - koliko sam shvatio on moze da udje u vise njih, ali ne moze da udje ni u koga ako nema nikoga - neka Azazel zivi u nekome ko je u delu grada gde su skoro svi bili domacini - a odmah pored se nalazio drugi deo gde skoro niko nije bio domacin. Sta meni znaci sto je taj deo grada imun, kad postoji deo koji nije?

 

Posto je svet globalno selo, zasto su drzavne granice bitne za sirenje virusa? Zasto nije bitno da je u regiji koja se sastoji od severne Italije, juzne Nemacke, Austrije, Svajcarske 75% ljudi imuno, ali je bitno da je u Italiji sa udaljenim provincijima 75% ljudi imuno?

 

Valjda je za nekoga u Veneciji bitnije stanje u Sloveniji od stanja u Kalabriji ili na Siciliji?

 

Pa to u tom smislu i nije bitno, odnosno posmatra se tako iz administrativnih, politickih i drugih razloga. Svakako nam treba vakcina za ovo na globalnom nivou kako bi se drzali pod kontrolom. Ja sam mislim ovde prvi rekao da je prica o prirodnom imunitetu krda glupost, jer nijedna bolest u istoriji covecanstva nije nestala na taj nacin. Cak i one bolesti koje su pobile milione poput kuge nisu nestale, samo su danas iz tog razloga manje opasne, a nisam siguran da bi za koronu to vazilo.

 

Ali, bitno je nesto drugo, tamo gde postoji imunitet krda, iz bilo kog razloga, virus umire, jednostavno ga nema, cak i ako uvedes nove ljude koje su zarazeni, posto oni ozdrave/umru, ponovo nema virusa, jer virus nema kome da se prenese.

 

Putovanje iz oblasti sa imunitetom krda u oblast u kojoj ga nema ako taj pojedinac nije imun je opasan po njega, a ako je imun, onda nista, imun pa imun, moze da ide gde hoce.

 

17 minutes ago, urosg3 said:

Hmm, zar to ne znači istovremeno da je realtivno mali broj Šveda prošao kroz zarazu?  Šta nam to govori?

 

 

Vidim na sta insuiniras, ali verovatno cu te razocarati jer nam ne govori to, vec govori da se virus u klasterima jako brzo siri, zaraza bukti uglavnom u velikim gradovima gde je mnogo veci procenat ljudi inficiran. A govori nam i da je to jedan samosvestan narod, odgovoran, koji odrzava licnu higijenu i prirodno se socijalno distancira od drugih, pa opet to izgleda dosta strasno.

 

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, urosg3 said:

Hmm, zar to ne znači istovremeno da je realtivno mali broj Šveda prošao kroz zarazu?  Šta nam to govori?

Da su Šveđani jako disciplinovan narod i da pokazaju veći stepen odgovornosti za društvo nego stanovnici većeg dela Evrope, posebno južne Evrope i Balkana.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Hmm, zar to ne znači istovremeno da je realtivno mali broj Šveda prošao kroz zarazu?  Šta nam to govori?


Prvo da razjasnimo o kakvom testu se ovde uopste radi, pa tek onda mozemo na tvoje pitanje. Dakle, radi se o testu na antitela. I to nam govori da je vrlo mali procenat Svedjana razvio antitela, a time i kakav-takav imunitet, IAKO je oko 3% ukupnog stanovnistva potvrdjeno zarazeno i obolelo, a od tog broja vise od 10% je umrlo. To Svedsku stavlja na osmo mesto u Evropi po broju obolelih na milion stanovnika, a na sesto po broju umrlih. I to sigurno nije nesto cemu treba aplaudirati, ili se na to ugledati. Po svemu sudeci, konacni skor ce biti i gori, jer se u vecini zemalja stanje kako- tako smiruje, a u Svedskoj ne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vilhelmina said:


Prvo da razjasnimo o kakvom testu se ovde uopste radi, pa tek onda mozemo na tvoje pitanje. Dakle, radi se o testu na antitela. I to nam govori da je vrlo mali procenat Svedjana razvio antitela, a time i kakav-takav imunitet, IAKO je oko 3% ukupnog stanovnistva potvrdjeno zarazeno i obolelo, a od tog broja vise od 10% je umrlo. To Svedsku stavlja na osmo mesto u Evropi po broju obolelih na milion stanovnika, a na sesto po broju umrlih. I to sigurno nije nesto cemu treba aplaudirati, ili se na to ugledati. Po svemu sudeci, konacni skor ce biti i gori, jer se u vecini zemalja stanje kako- tako smiruje, a u Svedskoj ne.

Razumem. Dakle imamo 3% ukupnog stanovništa, bez obzira na cluster (kao kad brojimo na izbori.live bez stratuma) znamo da je 3% ukupno. U nekim delovima je jedan u nekim 5%

9 minutes ago, McLeod said:

 

Pa to u tom smislu i nije bitno, odnosno posmatra se tako iz administrativnih, politickih i drugih razloga. Svakako nam treba vakcina za ovo na globalnom nivou kako bi se drzali pod kontrolom. Ja sam mislim ovde prvi rekao da je prica o prirodnom imunitetu krda glupost, jer nijedna bolest u istoriji covecanstva nije nestala na taj nacin. Cak i one bolesti koje su pobile milione poput kuge nisu nestale, samo su danas iz tog razloga manje opasne, a nisam siguran da bi za koronu to vazilo.

 

Ali, bitno je nesto drugo, tamo gde postoji imunitet krda, iz bilo kog razloga, virus umire, jednostavno ga nema, cak i ako uvedes nove ljude koje su zarazeni, posto oni ozdrave/umru, ponovo nema virusa, jer virus nema kome da se prenese.

 

Putovanje iz oblasti sa imunitetom krda u oblast u kojoj ga nema ako taj pojedinac nije imun je opasan po njega, a ako je imun, onda nista, imun pa imun, moze da ide gde hoce.

 

 

 

Vidim na sta insuiniras, ali verovatno cu te razocarati jer nam ne govori to, vec govori da se virus u klasterima jako brzo siri, zaraza bukti uglavnom u velikim gradovima gde je mnogo veci procenat ljudi inficiran. A govori nam i da je to jedan samosvestan narod, odgovoran, koji odrzava licnu higijenu i prirodno se socijalno distancira od drugih, pa opet to izgleda dosta strasno.

 

Da, to hoću 🙂 Verovatno je tačno. To je na worldometru broj zaraženih per milion, ček udubiću se tek...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, vilhelmina said:


Prvo da razjasnimo o kakvom testu se ovde uopste radi, pa tek onda mozemo na tvoje pitanje. Dakle, radi se o testu na antitela. I to nam govori da je vrlo mali procenat Svedjana razvio antitela, a time i kakav-takav imunitet, IAKO je oko 3% ukupnog stanovnistva potvrdjeno zarazeno i obolelo, a od tog broja vise od 10% je umrlo. To Svedsku stavlja na osmo mesto u Evropi po broju obolelih na milion stanovnika, a na sesto po broju umrlih. I to sigurno nije nesto cemu treba aplaudirati, ili se na to ugledati. Po svemu sudeci, konacni skor ce biti i gori, jer se u vecini zemalja stanje kako- tako smiruje, a u Svedskoj ne.

 

Po worlometru zarazeno je 0,3% (nesto preko 3000 na milion stanovnika).

 

Sto se tice brojanja, sistem kod njih je malo cudan - nekada ima manje, a nekada mnogo vise zarazenih i umrlih, sa siljcima. Ne moze se proceniti da li kriva raste ili opada.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, goldberg said:

 

Po worlometru zarazeno je 0,3% (nesto preko 3000 na milion stanovnika).

 

Sto se tice brojanja, sistem kod njih je malo cudan - nekada ima manje, a nekada mnogo vise zarazenih i umrlih, sa siljcima. Ne moze se proceniti da li kriva raste ili opada.


Da, naravno, kakvih 3%, to nema nigde, jasno da je 0,3. Ali redosled u Evropi je taj koji je. Porazavajuci, posebno po broju umrlih, gde je gore nego u npr Francuskoj.

Kriva je vec duze vreme ravna, niti raste, niti pokazuje znake opadanja. Sto se tice dnevnih brojki, ovde su neradni dani svetinja. Oni koji tih dana rade, nisu stalno zaposleni i nemaju ovlascenja da prijavljuju podatke visim instancama, dok god neki sef ne dodje u ponedeljak da sve proveri i odobri. Odatle skokovi i padovi, pa je bolje gledati prosek za nedelju dana ili tako nesto.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U poslednja 3 dana je bilo 5 odluka vezanih za ulazak i izlazak iz zemlje. Sramotno su neorganizovani. Ja bukvalno ne znam kako da planiram putovanja u narednom periodu.

 

@ciao poslednja vest kaze od sutra svi mogu da udju bez ikakvog testa

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...