Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Vjekoslav said:

3/1070/0

 

ispravka

3/1070/1

 

...

 

Uki, vidi ovo:

 

Ljudi pohrlili na plaže u Europi, zabrinute vlasti i stručnjaci

2020-05-21T120049Z_973594261_RC20TG9VCON

Autor: M.Š./Hina
21. 05. 2020.   prije 2 sata

 

Velik porast broja ljudi na plažama u zapadnoj Europi, nakon što su ublažene restrikcije, a istovremeno porasle temperature, izazvao je zabrinutost dužnosnika i stručnjaka.

 

Tri grada na sjeverozapadu Francuske zatvorila su plaže u srijedu zbog "neprihvatljivog" nepridržavanja socijalne distance.

Nekoliko općina u Nizozemskoj pozvalo je njemačke turiste da ne prelaze granicu tijekom blagdana Uzašašća u četvrtak.

U Engleskoj gradsko vijeće Southenda najavilo je da bi moglo poduzeti akciju nakon što su ljubitelji sunca pohrlili na plaže. 

Stožer civilne zaštite za nizozemski Zeeland privremeno je zatvorio ceste za vozila u obalnom gradu Vlissingenu, dok je stožer pokrajine Limburg-Noord upozorio da će spriječiti okupljanje u središtima gradova te u šoping centrima kažnjavanjem ljudi koji krše pravila o socijalnoj distanci.

Širom Engleske ljudi su u srijedu, kada je zabilježena najviša dnevna temperatura ove godine, posjećivali plaže.

S druge strane, u Škotskoj, Walesu i Sjevernoj Irskoj regionalne vlasti još uvijek pozivaju stanovnike da putuju samo ako je to nužno.

Usprkos usporavanju širenja koronavirusa WHO je pozvao stanovništvo zemalja koje ublažavaju restrikcije da svoje ponašanje prilagode pandemiji i tako suzbiju širenje koronavirusa.

Francuske su vlasti otvorile za trčanje, plivanje i ribarenje stotine plaža prošloga vikenda, ali je zabranjeno sunčanje, kao i piknik na plaži.
U bretanjskom departmanu Morbihan vlasti su zatvorile pet plaža zbog "neprihvatljivog ponašanja" posjetitelja.

Ministri turizma EU-a u srijedu su postigli dogovor da "učine što god je potrebno za brz i potpun oporavak europskog turizma".

 

https://vijesti.hrt.hr/617076/ljudi-pohrlili-na-plaze-u-europi-zabrinute-vlasti-i-strucnjaci

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, wrach said:

U poslednja 3 dana je bilo 5 odluka vezanih za ulazak i izlazak iz zemlje. Sramotno su neorganizovani. Ja bukvalno ne znam kako da planiram putovanja u narednom periodu.

 

@ciao poslednja vest kaze od sutra svi mogu da udju bez ikakvog testa

 

 

 proveris da li postoje letovi za destinaciju

a zatim da li destinacija jos uvek drzi na snazi neke mere kao lockdown ili slicno i da li zahtevaju test

 

 

ako nije nesto hitno u pitanju, sacekas jos malo

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ciao said:

Meni je zabavno da se ljudi toliko loze na vakcinu za koronu, ona je mnoooogo daleko, jos uvek ne mogu da utvrde najvazniju karakteristiku ovog virusa a to je imunitet, uopste se ne zna da li su ljudi koji su imali koronu postali imuni posle i ako jesu koliko dugo traje imunitet; izgleda su neki postali a neki nisu - mozda cak i vecina a ako ni posle fasovanja virusa covek nije imun onda naravno da ga ne moze imunizirati ni bilo koja vakcina

 

koliko sam ja shvatio medicinare, oni ne dvoje u postojanje imuniteta kod izlijecenih, vec u njegovo trajanje. i ako ne grijesim, oni ocekuju da ce imunitet biti sezonski, kao za gripu. 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

Ja koliko sam citala a i pricajuci sa mojim lekarom opste prakse a i ljudima koji se bave istrazivanjima na tu temu - nije tu nista definitivno jos uvek. U Parizu su sve one koji su bili testirani pozitivno ponovo testirali sada sa seroloskim testom i otprilike pola ih je imalo antitela a pola nije - nisu to neki (bar za sada zvanicni i objavljeni rezultati - ko veruje veruje ja verujem) ali kazu da su prilicno zbunjeni, ne znaju da li su u pitanu testovi - kazu da su testovi kao testovi pouzdani ali - da li je uzorak bio uzet kao sto treba i da li je posle analiziran kao sto treba - to ne znaju pouzdano, sve u svemu nisu bas nacisto ni sa cim. Ono sto je sigurno je da relativno mnogo ljudi koji su imali pozitivan test na koronu sada nema antitela - mozda test na koronu bije bio dobro uradjen, mozda seroloski ali to je neki rezultat za sada.

 

I sve vise su uvereni u to da neki ljudi imaju neki svoj imunitet ali se ne zna odakle a neki nemaju

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jutros čitam da neće biti exita.

 

Što se tiče higijenskih navika. Ne znam otkud ta fixacija, predrasuda da su npr "severnjaci" čistiji od ostalih Evropljana?

Bogami i oni "bazde" po aerodromima, avionima,busevima, vozovima,...

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, BojanaCZV said:

Da li je opravdano da se dozvoli odrzavanje Exita u avgustu?

 

Kakve su u Evropi donete odluke po pitanju festivala?

 

 

daleko je avgust ne donose se odluke na tako daleko :wink2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam proveravao nekoliko nedelja, poslednji info koji ja imam je da su su festivali u vecini evropskih zemalja pomereni za narednu godinu.  Zabrane za sada vaze do 1.septembra. To sada da li je neko produzio, nisam proveravao u medjuvremenu. Izmedju redova moze da se protumaci da dok nema vakcine, nece biti muzickih dogadjaja. U Hrvatskoj su festivali iz avgusta otkazani. U Madjarskoj recimo Sziget je otkazan, ali za sada zabrana okupljanja vazi samo do 15og avgusta.

 

Uglavnom najjace ekonomije prvo otkazuju festivale, prate ih par zemalaja, nakon toga ide drugi talas i jos par, pa onda mi dolazimo na red. Kao i u ovom slucaju, mi smo spori refleks Zapada. To se mozda samo u ovom delu Evrope daje (lazna) nada za festivale. Ko ce ga znati o cemu je rec.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2020 at 4:11 PM, wwww said:

videcu da ovih dana prevedem najzanimljivije crtice iz jucerasnjeg podcasta prof Kekule-a o letovanju u doba corone. Ima vrlo zanimljivih delova (o cemu voditi racuna, a sta nije opasno). Steta sto nema transkript, bilo bi brze.

Prof Kekule: putovanje u inostranstvo na letovanje iz ugla virologa (iz perspektive Nemaca)

 

Letovanje moze biti rizicno ili ne, u zavisnosti od toga sta radimo na tom letovanju, gde idemo i koje su mere u datoj oblasti/zemlji. Ne znaci automatski da je letovanje u inostranstvu opasnije od letovanja „kod kuce“, u sopstvenoj zemlji.

 

Npr. opasnije je doruckovati u nekom malom hotelu u Nemackoj u maloj, zatvorenoj prostoriji (jer je ujutro hladno), nego na moru na jugu gde je toplo, dorucak je cesto na terasi, sa razredjenim stolovima, na otvorenom, pa vazduh slobodno cirkulise.

Treba proveriti koje mere su date zemlje uvele i kako ih sprovode (navodi da Slovenija i Bugarska, kao potencijalne destinacije, nisu se bas pokazale kao dobre u dijagnostici covid-19).

Takodje, tipican Nemac koji ide na more ne mesa se previse s lokalcima, vec se drzi svoje nemacke grupe, sto znaci ono virusa sto su odneli vratice i nazad u Nemacku. Druga je stvar ako neko pravi turu i hoce da upozna lokalce, pa se mesa s njima. Kaze da su u principu Nemci opasniji po domoroce jer je broj slucajeva u Nemackoj mnogo veci nego u vecini potencijalnih destinacija (npr. ako se ide u Austriju ili Grcku). Stoga neke zemlje bas i nisu odusevljene da prime nemacke turiste (npr. Ceska ili Poljska). Ako turisti ostanu u okviru svoje grupe (kao sto su kineski turisti radili na pocetku evropske epidemije – kad se neko razboleo to je brzo suzbijeno jer se nisu mesali s domorocima) onda s epidemioloske tacke gledista turizam nije kritican (nece doprineti drasticnom sirenju virusa u zemlji u koju se ode niti ce donositi "strani" virus nazad kuci). Tada je samo bitno sta rade ti nemacki turisti dok se druze medjusobno na moru. Ako ne drze fizicku distancu onda ce u okviru svoje grupe prosiriti virus (ako je neko zarazen), ali ako se i dalje pridrzavaju pravila i distanciranja – onda to nije kriticno (nista vise nego da su ostali kod kuce).

 

Na primeru odlaska jedne familije s dvoje dece na Majorku je diskutovao mogucnost zaraze. Pretpostavljeni put se sastoji od taksija do zeleznicke stanice i/ili aerodroma, avion do Majorke, bus do hotela.

 

Pre samog odlaska na put svako bi trebalo da razmisli da li uopste hoce pod datim uslovima/uz dati rizik da ide na put. Ljudi iz rizicnih grupa (stari i oni s kriticnim bolestima) moraju da budu svesni da kad napuste svoju kucu odlaze u sredinu gde imaju manju kontrolu nad dogadjajima i mogucom zarazom. Takodje stanje zdravstvenog sistema je ipak u Nemackoj bolje nego bilo gde drugde. Ako se ipak odluce, onda je bitno da se ponesu zastitne maske i sredstva za dezinfekciju (narocito ako se ide s decom). Deca u principu ne mogu da se kontrolisu i pipkaju se po licu i svuda okolo, pa je onda nuzno da im se ruke dezinfikuju pre nego sto stave nesto u usta.

 

U taksiju se nose maske (jer je to deo javnog prevoza a taksista je kontakt osoba u slucaju zaraze). Ovde ne postoji nikakav dodatni rizik zbog odlaska na odmor od onog kome se ljudi izlazu svaki dan (kad uzimaju taksi).

 

Na samoj zeleznickoj stanici (u Nemackoj) ne postoji neka specijalna opasnost od zaraze: obicno su to otvoreni prostori s dobrom cirkulacijom vazduha, pa ako se drzi propisno odstojanje to nije kriticno. Treba samo voditi racuna da se deca ne mesaju s decom iz drugih porodica. Pri ulasku u voz stavlja se maska (cak i deca bi trebalo). Trenutno su vozovi prilicno prazni pa to nije toliko kriticno, ali u vreme odmora moze da bude veca guzva. Misli da je voz opasniji od aviona zbog AC (koji je manje efikasan od onog u avionima), plus ljudi ulaze i izlaze na razlicitim stanicama, pa je cirkulacija ljudi veca (cega, jelte, nema tokom leta avionom, samo se eventualno ode do toaleta).

 

Na aerodromu je bitno da se same avio kompanije propisno pripreme da sprovedu preporuke, da narod ne stoji u dugim, zgusnutim redovima za cekiranje itd. Ne vidi posebnu opasnost pri prolasku sigurnosne provere. Ovde samo treba proveriti da li su uvedene neke posebne mere (kao npr. da se moze imati samo jedan rucni prtljag: ili mali kofer ili tasna, ne vise, jer se kao time stiti personal koji mora manuelno da pregleda taj rucni prtljag), posto to moze da dovede do toga da vas ne puste u avion. Kod boardinga bi bilo zgodno izbeci klasicno guranje da se sto pre ubaci u avion (avion nece pobeci, dok se svi ne ukrcaju nece se poleteti).

 

U avionu: mnoge kompanije ne ostavljaju prazna sedista za distanciranje, verovatno i charter letovi to tek nece imati. Nezgodno bi bilo ako neko ko je zarazen i kaslje sedi pored vas (cak i s maskom). No, tesko da je moguce sprovesti meru da oni koji imaju simptome ne smeju on board, prosto jer taj neko s povisenom temperaturom moze da uzme paracetamol i smanji temperaturu, ili da taj dan ne kaslje bas intenzivno kao prethodni. Najsigurnije bi bilo sve prethodno testirati, ali to malo teze da ce biti izvodivo. Za sada avioni nisu puni pa se putnici mogu solidno rasporediti, na distanci, unitar aviona. Takodje, oni koji pripadaju istoj grupi/domacinstvu mogu da sede jedni pored drugih, ali bi profa predlozio da se tzv. 3. mesto u redu ostavlja prazno, ne popunjava onim ko nije iz tog domacinstva. Ranija istrazivanja u vezi gripa su pokazala da ne postoji prevelika opasnost od zaraze u avionu kad AC radi (bez obzira da li AC radi tako da se sve vreme uvodi svez vazduh ili se delimicno reciklira vazduh iz kabine; kaze da su filteri koji se danas koriste uporedivi s onima iz operacinoh sala i ffp3 maskama). Problem moze da nastupi samo ako se tokom boardinga ne ukljuci AC, vec tek kasnije (zbog ustede goriva), jer se tad ljudi mogu zaraziti (pokazala jedna ranije studija, iz 70-tih). U principu postoji verovatnoca da se ljudi u 1-2 reda ispred i iza zarazenog koji kaslje (cak i ako nosi masku) zaraze.

 

Kad se sleti obicno se busom vozi do hotela. Trebalo bi da je npr. voznja busom na jugu Evrope malo i sugurnija ako vozac otvori prozore pa napravi promaju. Takodje vazi da ne treba sedati pored ljudi koji ne pripadaju sopstvenoj grupi (znaci: sto manje mesanja ljudi).

 

U hotelu

„Svedski sto“ je kriticna tacka: kad se svi zapute po hranu, pa se napravi guzva.

Ne treba racunati na uslugu cuvanja dece jer je to nebezbedno (osim ako se deca pre toga testiraju i negativna su)

Fitness prostorije, disko i slicne zatvorene prostorije u kojima se moze okupiti mnogo ljudi – to nije bezbedno i verovatno nece ni biti dozvoljeno.

Na plazi ne bi trebalo da bude problema ako se drzi odstojanje od komsiluka (2m). Smatra da je non-stop dezinfekcija na plazi (pred izlazak na plazu, lezaljki itd.) totalno nepotrebna. Sta je potrebno dezinfikovati: stolove u trpezarijama, kvake, dugmice u lifru, daljinski u sobi pre ulaska novih gostiju itd.

Edited by wwww
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Ta'veren said:

 

 

Uglavnom najjace ekonomije prvo otkazuju festivale, prate ih par zemalaja, nakon toga ide drugi talas i jos par, pa onda mi dolazimo na red. Kao i u ovom slucaju, mi smo spori refleks Zapada. To se mozda samo u ovom delu Evrope daje (lazna) nada za festivale. Ko ce ga znati o cemu je rec.


I meni je cudno da neko uopste spominje takvu mogucnost. U Svedskoj su svi veci koncerti i festivali za 2020 otkazani. Cak i kad bi se situacija s pandemijom naprasno promenila, vise ne bi stigli da se organizuju, tako da nema sanse. I Pride je otkazan. Umesto toga ce biti neka digitalna verzija Global Pride krajem jula.

Sto se putovanja tice, preporuka svedskog ministarstva spoljnih poslova se ne putuje u inostranstvo ako nije skroz neophodno, za sada vazi do 15.jula. Verovatno ce biti produzena i posle toga, ocekuje se najmanje do kraja leta. To znaci da oni koji ipak putuju, rade to na sopstveni rizik jer uobicajena osiguranja ne moraju da vaze, a ne moze se racunati ni na bezuslovnu pomoc konzularnih predstavnistava, u slucaju da se negde zaglavi. Pa ko voli...

Link to comment
Share on other sites

Ovo je dnevna aktuelnost koja se tice samo Pensilvanije, ali imam osecaj da ce da izazove paznju, od juce kako izgleda nase fazno otvaranje:

U okruzima koji su u prvoj fazi otvaranja (ja nisam, mi smo jos uvek u lockdownu), otvaraju se:

obdanista

crkve 

golf igralista

i shooting ranges :classic_biggrin:

 

sledeca faza je otvara se sve kao da nista nije bilo.

 

Ovaj plan kao da je osmislio neko od naprednjaka.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ta'veren said:

Nisam proveravao nekoliko nedelja, poslednji info koji ja imam je da su su festivali u vecini evropskih zemalja pomereni za narednu godinu.  Zabrane za sada vaze do 1.septembra. To sada da li je neko produzio, nisam proveravao u medjuvremenu. Izmedju redova moze da se protumaci da dok nema vakcine, nece biti muzickih dogadjaja. U Hrvatskoj su festivali iz avgusta otkazani. U Madjarskoj recimo Sziget je otkazan, ali za sada zabrana okupljanja vazi samo do 15og avgusta.

 

Uglavnom najjace ekonomije prvo otkazuju festivale, prate ih par zemalaja, nakon toga ide drugi talas i jos par, pa onda mi dolazimo na red. Kao i u ovom slucaju, mi smo spori refleks Zapada. To se mozda samo u ovom delu Evrope daje (lazna) nada za festivale. Ko ce ga znati o cemu je rec.

Država će morati toliko para da da na Exit ako se održi avgustu da mi je jako sumnjivo to 😄 Svima bi najlakše bilo da ih država otkaže i da osiguranje vrati pare svima kao što je u celoj EU. Ja sam imao kupljene karte za koncerte i festivale u 4 zemlje u EU i sve su mi prebacile karte na sledeću godinu pre fazon mesec dana još. 

 

Uopšte ne mogu da razumem računicu ovde

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Angelia said:

Jedan dan svi sedimo u kuci, drugi nista se nije desilo, aj svi napolje. A i zato sto crkve mogu da rade a knjizare ne.

 

Pa koga briga za knjizare, knjiga ih nece spasiti, molidba hoce... Vidis da je ceo svet otisao u ocin. 

 

Zadesio se virus u vreme kada, nisam sigurna ali mislim 19 drzava ima izbore, pa se sada uvlace masi kako znaju i umeju.

 

https://video.foxbusiness.com/v/6158331692001/

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Baby said:

 

Pa koga briga za knjizare, knjiga ih nece spasiti, molidba hoce... Vidis da je ceo svet otisao u ocin. 

 

Zadesio se virus u vreme kada, nisam sigurna ali mislim 19 drzava ima izbore, pa se sada uvlace masi kako znaju i umeju.

 

https://video.foxbusiness.com/v/6158331692001/

 

 

Pa vidi druge drzave nemaju ovakve debilne planove - barem ne da ja znam.

Cemu sluzi ta "zuta" faza, nikom nije jasno. Ili prosto sluzi za politicke poene sa religioznima, i onima koji su pro 2nd amendment (tj pokusaj da se preuzmu Trampovi glasaci). Prakticno plan nije plan. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Pa vidi druge drzave nemaju ovakve debilne planove - barem ne da ja znam.

Cemu sluzi ta "zuta" faza, nikom nije jasno. Ili prosto sluzi za politicke poene sa religioznima, i onima koji su pro 2nd amendment (tj pokusaj da se preuzmu Trampovi glasaci). Prakticno plan nije plan. 

 

Nema logike ovo sto pises. Zasto bi neko otisao kod nekog ko prodaje isti produkt od nekog od koga vec kupuje to?

 

 

Jadan Tramp, svi hoce da mu preotmu glasace... svasta... pa u toku kampanje valjda to i rade.

Meni se vise cini da se ovakve budalastine rade da se zadrze glasaci, jer desno orijentisani, oni na strani Trampa su ti koji ne mogu bez crkve, ali mogu bez biblioteka. 

 

Btw, vecina ne samo Srbija i US gledaju da se vrate u normalu sto je pre moguce, medjutim gledaju da ne pobiju sto vise ljudi i prikazu kao uspeh jer ih nisu pobili jos vise... 

 

Mislim da je sasvim normalan plan i ne pisu datumi, nego ce se uvoditi u zavisnosti od situacije sa virusom i u skladu sa preporukama CDC:

 

https://www.governor.pa.gov/process-to-reopen-pennsylvania/

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Baby said:

 

Nema logike ovo sto pises. Zasto bi neko otisao kod nekog ko prodaje isti produkt od nekog od koga vec kupuje to?

 

:classic_smile: To su u stvari uglavnom neopredeljeni glasovi koji su prosli put glasali za Trampa.

A zasto bi neko glasao za drugog - pa dopadne mu se nesto sto je uradio, kao recimo dao prednost crkvi....

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...