Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

39 minutes ago, Angelia said:

:classic_smile: To su u stvari uglavnom neopredeljeni glasovi koji su prosli put glasali za Trampa.

A zasto bi neko glasao za drugog - pa dopadne mu se nesto sto je uradio, kao recimo dao prednost crkvi....

 

Pa to ti kazem, i guv. Pensilvanije i Tramp daju prednost crkvi ako tako gledas....

 

Ne nebitno, nije mi bilo jasno sta povezujes sa SNS. U Srbiji su prvo pootvarali kafane, kao evo ovde kod mene, ali moras da jedes sa maskom  😄 a taj deo nisu objasnili kako da se izvede... 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Baby said:

 

Pa to ti kazem, i guv. Pensilvanije i Tramp daju prednost crkvi ako tako gledas....

 

Ne nebitno, nije mi bilo jasno sta povezujes sa SNS. U Srbiji su prvo pootvarali kafane, kao evo ovde kod mene, ali moras da jedes sa maskom  😄 a taj deo nisu objasnili kako da se izvede... 

Pa zato sto ova "yellow" faza nije uopste faza, mislim realno nista se ne menja, mali biznis se nece otvarati....znaci nastavi da davis ekonomiju, ali zato pusti ih da idu u crkvu. iako ce da odobre "drink-to-go".

 

Samo zato sto imaju problem, eno i NYC im se pobunio.

Link to comment
Share on other sites

Gledam sad malo worldmeters....bio sam pre nekih 10ak dana ubeđen da je ceo svet "na platou"...međutim brojke rastu. Juče je bio dan sa najviše zaraženih ikada, 107k.

 

Dve trećine od tih 107k su USA, Brazil, Rusija i Indija. USA i Rusija deluju da kreću blaago na dole ali zato potop u Brazilu i potencijalni horor u Indiji mogu baš dugo da traju. 


Evropa juče 17k novih slučajeva od čega je Rusija pola. I to je jako dobar rezultat. Maltene je jasno zašto svi ubrzano sve otvaraju, da na talasu malog broja novozaraženih probaju da spasu nešto malo ekonomije u 2020. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Zašto smo prošli najgore od svih u regionu?

Iznenadilo me je jučerašnje vraćanje kolege Kona na bajatu i neaktuelnu dilemu: vanredno stanje ili vanredna situacija.

Piše: Zoran Radovanović
 

 

Njemu vlast ne može da zapuši usta kao nekima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, I, Ja Sam Laki said:

Pa sta fali. Kao sto onaj Nemac virolog kaze da se Nemci mogu brze zaraziti u Nemackoj nego u inostranstvu. Tako i kod nas mi smo nama samima najveca prepreka. Stranci su najmanji problem.

 

Pa ne fali kad je u pitanju Hrvatska, Slovenija ili tako neke zemlje gde je situacija čak i daleko bolja nego ovde.

 

Ali šta ćemo sa onim zemljama gde je situacija i dalje ozbiljna, kao npr. UK?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Oni ne dolaze preko granice, mislim na granicne prelaze ( Horgos, Sid,..) ili ako dolaze to je u promilima. Pored toga moraju preci skoro celu Evropu da bi usli u Srbiju. 

Pa teško da će neko iz Londona da ide preko Horgoša, ali i nema potrebe obzirom da se obnavljaju letovi za London. 

Ok je da dođe do određenog otvaranja, ali bez testiranja ili bez rezultata testova, i samo na reč...To jeste malo rizično, posebno obrazloženje da se to tako radi zato što u svim zemljama nije obavezno testranje....Ne znam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa kako da se rade testiranja kad niko jos ne radi dobrovoljne testove, tj testiranja. ? Pored toga ako dolaze iz Londona, valjda na aerodromu u Londonu ima neka procedura? 

Pored toga verujem da ce to biti nasi ljudi koji zive u UK ili neki koji dolaze zbog biznisa. Ne verujem da ce bas mnogo Engleza dolazit u Beograd sada kad je ovakva situacija.

 

Isto tako ina granicnim prelazima, to ce biti uglavnom nasi gradjani koji su ostali u Evropi dok je bilo vanredno stanje, ili ako neko bude od drugih stranaca, ti ce verovatno samo tranzit do Bugarske, Grcke... 

Pored toga i za vreme vanrednih mera odvijao se transport robe kamionima. Tako da se virus mogao preneti i na taj nacin.

Edited by I, Ja Sam Laki
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

 

Pa ne fali kad je u pitanju Hrvatska, Slovenija ili tako neke zemlje gde je situacija čak i daleko bolja nego ovde.

 

Ali šta ćemo sa onim zemljama gde je situacija i dalje ozbiljna, kao npr. UK?

 

Ako mislite da ce sada svi zarazeni englezi, francuzi, spanci itd da trce u Srbiju da bi se spasli korone - nece ! Ne znam zasto bi;

Ali oni koji treba da dodju poslom - a to je bar isto toliko vazno za Srbiju kao za drugu zemlju nece dolaziti ako treba da se cimaju oko testova izolacije itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Procena je da stranci nece dolaziti, nasima svakako ne mozes da zabranis, odluka u skladu sa tim, mada deluje neodgovorno, poprilicno je nebitna.

 

Verovatno da bi omogucili tom malom broju stranaca koji vode poslove ovde da nesmetano udju, da ne bi ugasili nacisto.

Edited by McLeod
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Pa kako da se rade testiranja kad niko jos ne radi dobrovoljne testove, tj testiranja. ? Pored toga ako dolaze iz Londona, valjda na aerodromu u Londonu ima neka procedura? 

Pored toga verujem da ce to biti nasi ljudi koji zive u UK ili neki koji dolaze zbog biznisa. Ne verujem da ce bas mnogo Engleza dolazit u Beograd sada kad je ovakva situacija.

 

Isto tako ina granicnim prelazima, to ce biti uglavnom nasi gradjani koji su ostali u Evropi dok je bilo vanredno stanje, ili ako neko bude od drugih stranaca, ti ce verovatno samo tranzit do Bugarske, Grcke... 

Pored toga i za vreme vanrednih mera odvijao se transport robe kamionima. Tako da se virus mogao preneti i na taj nacin.

Procedura ulaska u našu zemlju je da im požele dobrodošlicu i da im kažu da kod nas koš cirkuliše virus. Ništa drugo. Što se tiče testova, mislim da je greška da se puštaju ljudi bez obavljenih testova, ili ovde ili u inostranstvu. Da li su naši ljudi koji žive u UK ili bilo gde drugde ili građani bilo koje druge zemlje, apsoultno ne bi trebalo da menja stvar.

Kako misliš da je bio moguć prenos virusa transportom robe kamionima?

Suviše smo spustili gard.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, McLeod said:

Procena je da stranci nece dolaziti, nasima svakako ne mozes da zabranis, odluka u skladu sa tim, mada deluje neodgovorno, poprilicno je nebitna.

 

Verovatno da bi omogucili tom malom broju stranaca koji vode poslove ovde da nesmetano udju, da ne bi ugasili nacisto.

 

Pa šta će ti naši ljudi koji se vraćaju, tamo izgubili posao, plate, gde će nego domu svome. Masa ih je bila na nadnicama, to prestane na dan obaveštenja od firmi gde su radili. Od čega da se izdržavaju, od čega da plaćaju rentu i dnevne troškove. Pojednostavljeno, vozači kamiona, autobusa, konobari, pizza-pek.

Još, da se tamo razbole, šta će, od čega da plate?

 

Mislim da je ovo dobar potez države Srbije, da svoje građane jednostavno primi nazad, bez procedura.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Yoyogi said:

 

Pa šta će ti naši ljudi koji se vraćaju, tamo izgubili posao, plate, gde će nego domu svome. Masa ih je bila na nadnicama, to prestane na dan obaveštenja od firmi gde su radili. Od čega da se izdržavaju, od čega da plaćaju rentu i dnevne troškove. Pojednostavljeno, vozači kamiona, autobusa, konobari, pizza-pek.

Još, da se tamo razbole, šta će, od čega da plate?

 

Mislim da je ovo dobar potez države Srbije, da svoje građane jednostavno primi nazad, bez procedura.

 

Ovi sto si ih nabrojao su dosli odmah cim je krenulo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I ne samo svoje gradjane - stranci koji dolaze dolaze zbog posla naprimer aerodrom Nikola Tesla u Bg je od prosle godine vlasnistvo francuske firme Vinci, oni moraju da odrzavaju aerodrom i non stop dolaze eksperti itd - sad treba svaki put da se testiraju, samoizoluju itd? To je samo jedan primer prvi koji mi je pao na pamet ali Srbija na svu srecu nije izolovana zemlja. A ne mami turiste da dolaze tek tako. Znaci omogucava se nasim zlim gastosima koji donose pare u Srbiju i poslovnim partnerima na prvom mestu.

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Baby said:

 

Ovi sto si ih nabrojao su dosli odmah cim je krenulo. 

 

Ne mislim da je to potpuno tačno. Ne što ti reče ali ih je bilo mnogih nesvesnih šta se dešava. Ti prvi koji su se vratili naišli su na redove, karantine. Pa i oni imaju smartphone pa je to cirkulisalo.

Sada, uđi u zemlju, nema ništa.

Link to comment
Share on other sites




Kako misliš da je bio moguć prenos virusa transportom robe kamionima?
Suviše smo spustili gard.


Pa valjda neko vozi te kamione. Mozda je neko zarazen prosao pored kamiona na nekom parkingu i kunuo na kamion, a znamo da moze par dana virus da prezivi na tim nekim povrsinama.



Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Laki Juan said:

Kakve veze policijski čas ima sa ovim?

Možda plaćamo cenu prerano ukinutog vandrednog stanja. Videćemo.

dobro de 🙂

Ionako sam, iskreno sumnjičav prema ciframa, pa nije ni bitno. Uglavno svi rokovi za inkubaciju su odavno istekli, ovo bi morala da bude slika kako izgleda bez "mera", pa da se podsetimo zadnjeg dana 30.4. koji je bio lockdown, tada je bilo tačno 285 novozareženih i 9009 ukupno zaraženih. Danas je tačno 11.024 zaraženih. što nas vodi  u zaključak da smo bez mera za 19 dana imali 2015 novozareženih.

3 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:


 

 


Pa valjda neko vozi te kamione. Mozda je neko zarazen prosao pored kamiona na nekom parkingu i kunuo na kamion, a znamo da moze par dana virus da prezivi na tim nekim povrsinama.



Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 

i onda natrčao neko sa fetišem da minimum 15 min liže kamion 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...