Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, DJ_Vasa said:

 

Vidim i mnogo mi je žao zbog toga. Znaš odakle mi je deda, pa mi je zato i mnogo više žao. Kada ste na Paliluli oterali bagru, pokazali ste ono južnjačko srce koje volim - kao društvo ste super, ali kad vas neko očepi, onda pokažete i zube koji umeju da snažno ujedu. Uzgred, moja gospođa ima direktne pretke iz Niša i kaže da joj je drago što je možda i neki njen daleki rođak oterao fekalije nazad u kanalizaciju.

Mnogo nas pritskaju, na silu, na mišiće, na bahatost....imaju mnogo struje unutar stranke...rekoh (a ti Perkose da ćutiš) nema tu Nišlija u vrhu, pa svako vuče na svoju "zemljačku" stranu. Tu se umešao i Bata Gašić, braća Tončev.....ma ubi Bože...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, John Dies at the End said:

 

Sledeće sezone(TM) 😁

Opet se vraćamo na početak, ako ukinu do tada karantine, onda nazad na pivo i džank fud i ništa od sporta. To ti je ona stara priča o konzervi i otvaraču. Prvo imaš konzervu, ali nemaš otvarač. Posle imaš otvarač, ali nemaš konzervu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, handys said:

 

Kada se to ocekuje, to bi bilo bas korisno videti.

ovde imaju detalji, intervju s profom koji vodi studiju:

https://www.heidelberg24.de/heidelberg/corona-kinder-ansteckung-studie-baden-wuerttemberg-heidelberg-uniklinik-covid-19-hoffmann-13745340.html

ocekuju rezultate za koju sedmicu (nije mogao tacno da kaze koliko im treba vremena, valjda treba pronaci dovoljan broj pozitivnih medju decom da bi se nesto moglo zakljuciti, sto je u sadasnjem slucaju poprilicne izolacije svih poprilicno tesko - zato im trebaju deca koja i sad idu u vrtic jer im roditelji sad rade u zdravstvu, policiji i slicno)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo recimo kako funkcionise social distancing:

 

Inace PA dobila svoju stranu worldmeters, sad ne mora da skupljam podatke na 3 sajta ...

STATES GRADED BY SOCIAL DISTANCING SUCCESS 
10 BEST  
Nevada (B+)
Vermont (B-)
Hawaii (C+)
Pennsylvania (C+)
New York (C+)
New Jersey (C+)
North Dakota (C)
New Mexico (C)
Maine (C)
Arizona (C
Link to comment
Share on other sites

Neverovatno, čovek sam u Košutnjaku gde nema nikog, i ove pičketine (žao mi je na izrazu, ali kako drugačije nazvati nekog ko nije za policiju, a voleo bi da bude neki baja) mu pišu kaznu, i zovi policiju da ga hapsi... 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Medicinsko osoblje iz St Thomas bolnice koji su lijecili onog uzdriglog krmka protestvuju zbog nedostatka PPE. 

 

MI NISMO ZA JEDNOKRATNU UPOTREBU I NIKO NE IDE NA POSAO DA UMRE

 

 

Sramota.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, CLakiSH said:

 Nisam gledao Nestorovica ali citam da se zalaze za legalizaciju kanabisa.

Ovakvog si coveka Enemikse nasao da blatis.

 

Reče Nestor, dobar je kanabis u medicinske svrhe ali katastrofalan za pluća ako se puši. Pa vidite šta ćete :kece:

 

inače, ako neko nije znao, postoji studija gde se pile izlegne iz jajeta, pokažu mu sliku sokola na projektoru, ono odmah potrči da se sakrije. Onda piletu na projektoru pokažu labuda, on gleda i ne beži. Tako i ljudi, imaju urođena znanja. Profesor doktor pulmolog Branimir Nestorović.

  • Like 3
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

2 igraca i jedan trener FC Keln testirani pozitivno (asimptomaticni), poslati u karantin 14 dana. U cetvrtak su poceli testiranje igraca 1. i 2. lige (ne znam samo kako su ovo izboksovali kad drugi ne mogu da dobiju dozvolu za testiranje). Elem, kazu da su ostali igraci nastavili treninge.

https://www.sportschau.de/fussball/bundesliga/positive-corona-tests-koeln-100.html

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, NMX said:

 

Reče Nestor, dobar je kanabis u medicinske svrhe ali katastrofalan za pluća ako se puši. Pa vidite šta ćete :kece:

 

inače, ako neko nije znao, postoji studija gde se pile izlegne iz jajeta, pokažu mu sliku sokola na projektoru, ono odmah potrči da se sakrije. Onda piletu na projektoru pokažu labuda, on gleda i ne beži. Tako i ljudi, imaju urođena znanja. Profesor doktor pulmolog Branimir Nestorović.

 

Pa da, tako i moje kokoske. Usla dva psa u dvoriste i poceli da prave teror , vidim kroz prozor jedna kokoska bezi, ja otvorim vrata od kuce da vidim sta je, a ona u istom momentu promenula pravac i utrcala u kucu jer zna da ce tamo biti sigurnija. Sigurna kuca.

  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, McLeod said:

Nemamo. Nominalno imamo oko 600 policajaca na 100 hiljada stanovnika. Spanija ima oko 550, oni pokusavaju sada to sto vi predlazete, i to u najpogodjenijim oblastima zemlje i primena ide tesko do nikako.

 

Brojka koja je potrebna da bi se tako nesto zaista primenilo je verovatno 10-ak puta veca.

U Australiji 218 na 100 000 i mogu . Bice da je problem da su neki van domasaja kazni a onda i ni ostali jednostavno ne postuju pa nastaje problem. 

Na primer bakljada u Novom Sadu i svi imaju neke propusnice. Naravno trebalo bi da budu zbog potrebe da rade u vreme zabrane kretanja a ispada da je to dozvola za sve. 

Nije narod stoka nego .....

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Green23 said:

Neverovatno, čovek sam u Košutnjaku gde nema nikog, i ove pičketine (žao mi je na izrazu, ali kako drugačije nazvati nekog ko nije za policiju, a voleo bi da bude neki baja) mu pišu kaznu, i zovi policiju da ga hapsi... 

Jbt odakle nam ovoliki policajci? Ovde bar trojica na jednog dedu koji je resio da se valja u blatu za prvi maj.

 

Stvarno zlatno doba, mozda se pojavi po par njih na ove sto pale baklje uvece?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Baros said:

 

...

 

 

 

Eh, kakvi su to huligani... Penzioneri će teško podneti to što im je neko uskratio bakljadu sa krovova i paketiće sa bakljama. Poznato je da su svi penzioneri kolekcionari baklji i da im je nedostatak istih naneo veliku štetu i duševni bol.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baros said:

 

 

 

 

Pretekao si me za koji minut....:classic_biggrin:

 

E sad, još da nije bilo video snimka, odnosno live prenosa, sve bi ličilo na nekadašnji vic, kada su se "kačili" međusobno Rusi i Kinezi..."Zvanično saopštenje" Rusa je išlo ovako (parafraziram)....

 

Naš seljak, u blizini granice sa Kinom, bezbrižno je orao svoju njivu, svojim traktorom. U jednom momentu spazio je dva kineska aviona, koji su povredili naš vazdušni prostor i zapretili da ugroze njegov rad na njivi. Naš traktor je uzleteo, otvorio vatru na kineske avione koji su najvećoj panici pobegli i napustili ruski vazdušni prostor. Nakon toga seljak je mirno svoje radove na njivi priveo kraju "...

Link to comment
Share on other sites

Nisam ispratio prethodnih 10 strana, pa sam sad preleteo čisto da ne bih ponavljao, ali mislim da nije niko pisao da, izgleda, obavezan karantin više nije 28 dana već 14.

Drugar mi pre 3 dana javlja da su mu javili ti što ga proveravaju da je karantin sada 14 dana, ne 28, pa su ga automatski "oslobodili" pošto je već "odslužio" 23 dana. 
Javljam odmah drugom drugaru koji je isto u obaveznom karantinu da su ovom javili, ali kaže da njemu nisu ništa. Sad se čujem sa njim, kaže on da ga ne zovu već par dana , on njih zove, ali se ne javljaju. I sada kucam na guglu, da li ima neka vest, kad ono: "Karantin sada traje 14 dana, a ne više 28". Telegraf, al' koliko vidim samo su oni objavili. 
Ne zna se ko pije, ko plaća

Edited by uvrnuto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jedan mali info vezano za preglede i testiranje.

 

Brat (20 godina) je dobio temperaturu pre tri dana, ne nesto visoku (ispod 38). Paradoksalno, uvece je nije imao, ali se pojavljivala tokom dana. Posto se ovo ponovilo vec tri dana moji su okrenuli teleforn i receno je da dodje na pregled. Otac ga je odveo i doktorka nije htela da mu udradi ni analize krvi, samo mu je poslusala pluca, rekla da je sve u redu tu i dala mu da pije hemomicin(??).

 

No, sada postaje zanimljivo. Posto otac kaslje vec mesecima, pusac je itd kad je vec dosao i kada bratu nisu nista uradili, pitao je doktorku da i on bude pregledan zbog pluca. Doktorka ga je poslusala i posto ima maog suma, testirali su ga ladno na koronu. Dakle bez vadjenja krvi, snimka itd. Dakle, moj brat zbog kojeg su i dosli tu nije testiran, a otac jeste.

Obrazozenje: otac je gojazan, pusac, kaslje, rizicna je grupa. Brat nije rizicna grupa pa samim tim, ako mu nije lose nece da mu rade nikakve analize. Inace i otac je dobio da pije isto hemomicin i receno mu je da se javi ili ce ga neko pozvati za 48h za rezultate. Nije dobio nikakvu potvrdu da mu je radjen test.

Pa eto, ako nekog mozda zanima kako ide procedura za ispitivanje.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

GDE JE NIŠ GREŠIO: Sada je već jasno da je prošao najlošije u čitavoj Srbiji
*link u naslovu

Niš je po svim parametrima najbolje uporediv sa Novim Sadom pre svega po broju stanovnika ali i po drugim kriterijumima. Prema zvaničnim podacima Novi Sad ima 100 obolelih, Niš gotovo 1200 a Beograd 2100 iako je 7-8 puta veći od Niša. Iako Niš predstavlja 4-4.5% stanovništva Srbije, na Niš otpada, prema zvaničnim podacima, gotovo 30% svih smrtnih slučajeva od Covid-19 infekcije.

 

 

Po dr Miliću je suština problema u nečem drugom. Na  samom početku pandemije nedopustivo dugo na niški aerodrom su sletali avioni koji su imali direktan let iz Bergama (koji je centar pandemije u Italiji) što je bio način na koji su importovani slučajevi infekcije u Niš od kojih su neki registrovani ali mnogi svakako da nisu.

Ističe i da je organizacija zdravstvenog sistema u Novom Sadu (i Beogradu) mnogo sofisticiranija i usko specijalizovana da omogući daleko organizovaniju i sveobuhvatniju uslugu za pacijente koji se tamo leče.

 

 

 

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marejosip said:

Pa eto, ako nekog mozda zanima kako ide procedura za ispitivanje.

 

Hvala za info. Da li jos uvek salju one koje su testirali da cekaju rezultate u bolnicama, ili sad mogu da idu kuci? Znam situacije gde su ljudi morali da cekaju po par dana rezultate sa drugima u bolnickim sobama, a nisu znali ko je zarazen a ko nije. Isto sam citao i slusao o slucajevima gde traze da ides kod privatnika da se analiziras pa cekas vise puta po par sati da bi svuda stigao na red.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, handys said:

 

Hvala za info. Da li jos uvek salju one koje su testirali da cekaju rezultate u bolnicama, ili sad mogu da idu kuci? Znam situacije gde su ljudi morali da cekaju po par dana rezultate sa drugima u bolnickim sobama, a nisu znali ko je zarazen a ko nije. Isto sam citao i slusao o slucajevima gde traze da ides kod privatnika da se analiziras pa cekas vise puta po par sati da bi svuda stigao na red.

 

Ne znam da li to mozda zavisi od tezine slucaja i simptoma, ali vratili su se nazad, bez ikakvih dodatnih napomena.

To za privatnike zaista nisam cuo, ali moji su bratu odradili privatno test krvi posto nisu hteli u domu zdravlja i dobri su.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...