Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Mogu li mi @McLeod i @Azazelkg (imam utisak da najvise brane mere koje su kod nas uvedene (razumem razloge)) objasniti zasto bi bio problem da smo imali mere kao u Hrvatskoj i/ili Sloveniji?

Slicni sistemi iz kojeg su nastale nase drzave, narod  k'o narod, i nije im se dogodio italijansko-spanski scenario i bez policijskog casa/vikenda

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Vučić: Rezultati testiranja na današnji dan biće najbolji do sada

Jupiiiiii! Pobedili smo NATO, ovaj htedoh reći virus!!! Jeeeeee!!!

 

Danas ne smemo da se valjamo po blatu, ali zato od sutra može, a od ponedeljka rade kafane. Pobedaaaa! Pobedaaa!

 

Ovo je samo uvertira - danasj jedivno, ali ce u ponedljak biti uzas, a sve to zato sto nas je pustio u subotu i nedelju da u hordama bazamo po mokrim ulicama gradova i po sumama

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

Mogu li mi @McLeod i @Azazelkg (imam utisak da najvise brane mere koje su kod nas uvedene (razumem razloge)) objasniti zasto bi bio problem da smo imali mere kao u Hrvatskoj i/ili Sloveniji?

Slicni sistemi iz kojeg su nastale nase drzave, narod  k'o narod, i nije im se dogodio italijansko-spanski scenario i bez policijskog casa/vikenda

 

Nemamo dovoljno organa reda da se bave time. Hrvatska i Slovenija imaju manje zarazenih i koliko sam ispratio, vise po klasterima nego kod nas. Kod nas se, hvala bobu, odmah rasirilo po celoj zemlji.

 

Inace, ovo sam hteo jos prekjuce da napisem, ali nije mi se dalo. Mnogo mi je zanimljivo da pojedini pricaju kako su ovo Vuciceve fiks ideje, kako on voli da nas zakljucava, vrsi neke eksperimente, lozi se na policijske casove, kao svi autoritarci.

 

IMO, to apsolutno nema ama bas nikakve logike. Sta Vucic dobija time, ako ovo jesu njegove mere? Pa uglavnom njegovi glasaci spadaju u najbahatiju stoku, njegovi glasaci su penzioneri, koji su bili jako pogodjeni merama, dok oni koji bi se pridrzavali mera i po svojoj savesti svakako ne glasaju za njega. Kako to onda njemu ovo ide u prilog?

 

Ovo popustanje njemu ide u prilog, siguran sam da Kon, Jankovic i drugi strucnjaci koji se primarno bave ovim ne bi popustali sa karantinom i dalje, ali idu izbori jbg, to je prece od zivota i zdravlja.

`

Dalje, ni teza koja naizgleda ima najvise smisla - da Vucic zeli da nas drzi sto duze zakljucane da bi testirao nase granice i koliko smo anestezirani takodje je besmislena. Ako postoji Vucicev udeo u ovome, to je da ne bismo videli koliko nam je zapravo vojska i policija probusen kondom, koliko je malo ima, koliko je neobucena i nedisciplinovana, jer se plasi da ako to svako jasno vidi aspekt straha koji je bitan cinilac njegove vladavine moze da se srusi pa samim tim i on pada.

 

Zato mi i nije jasno sto na skoro svakoj strani neko napise, sta je problem skinuti policijski cas, pa neka policija patrolira i proverava ko postuje mere a ko ne postuje, sta je problem. Problem je sto nam treba odokativno 10 do 20 puta vise policajaca da bi to iole uspesno primenili. Mi nemamo dovoljno policajaca ni da patroliraju kolima po gradu, a kamoli da obezbedjuju pesice izletista i parkove u i nadomak gradova.

 

To je i glavni razlog zasto postoji policijski cas, da se na svaki nacin maksimalno obezbedi postovanje socijalne distance, jer znamo da ljudi odavde vole da se valjaju u blatu, ne odrzavaju licnu higijenu, ne postuju civilizacijska merila u ophodjenju prema drugima, mnogi ne mogu ni posle dva meseca da nauce da se maska stavlja i na nos, a ne samo na usta, i da kad je stavis kao portiklu mozes samo da je bacis, a nikako vracas na usta i nos, i da time mozes cak da pomognes virusima i bakterijama da ti udju na glavni ulaz u organizam, a svakako ne mozes da zastitis ni sebe ni druge.

 

Policijski cas ce morati da padne zbog ekonomskih razloga i to je jasno. Ono sto ocigledno ni mnogima na ovom forumu nije jasno je da ogroman broj ljudi, da ne kazem stoke, u ovoj zemlji, nije nista naucio i da ce ova agonija trajati sve dok se ne pronadje vakcina, uz verovatno krace prekide.

 

Jer ako ljudi ne prestanu da se socijalizuju kao sto su do sada u Srbiji radili, necemo imati samo drugi talas, nego i treci, cetvrti i pedesetcetvrti.

 

A sto se Vucica tice, Vucic bi dobio mnogo vise da prihvati ono sto polako postaje glavni diskurs ovog foruma - da relaksira mere, ali angazuje policiju da proveravaju da li se one postuju.

 

Pa mu to, pod plastom borbe protiv pandemije, daje ne jednog keca u rukav, nego sva cetiri. Prvo moze da poveca broj policajaca i recimo ispod zita podeli jos znacki svojim batinasima. Otvara prostor za neslucene zloupotrebe ovlascenja, policijsku brutalnost i samovolju mozda i svakog policajca pojedinacno.

 

Stvara mnogo veci psihicki pritisak svaki put kad izadjes napolje od ove situacije kad razmisljas samo o tome da drzis distancu i cuvas se, pored toga ces da razmisljas i o tome da li ce panduru koji ti ide u susret da se digne da te maltretira ili ne.

 

Sto na koncu vodi mnogo vecem psihickom pritisku i stvara mnogo neugodnije situacije od toga sto se neki strasno dosadjuju kod kuce i nedostaje im kafana, basket, svalerka i slicne stvari.

 

 

Edited by McLeod
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Kako BRE nemamo dovoljno organa reda da se time bave???!!!

 

Pre bih rekao da je problem u organizaciji, zakasneloj reakciji i  (ne)primeni zakona ( uredbi, propisa)... Kao što možemo da vidimo poslednjih par večeri.

Edited by John Dies at the End
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Dies at the End said:

Kako BRE nemamo dovoljno organa reda da se time bave???!!!

Imamo,u smislu da je buljuk ljudi zaposljen u komunalnoj policiji,ali u stvari nemamo jer nisu zaposljeni da bilo sta rade nego da primaju platu,botuju i daju procenat stranci...

Dakle,imamo,a nemamo...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mare80 said:

Imamo,u smislu da je buljuk ljudi zaposljen u komunalnoj policiji,ali u stvari nemamo jer nisu zaposljeni da bilo sta rade nego da primaju platu,botuju i daju procenat stranci...

Dakle,imamo,a nemamo...

 

 

+Levijatan, srpska desnica, delije/groari

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nemamo. Nominalno imamo oko 600 policajaca na 100 hiljada stanovnika. Spanija ima oko 550, oni pokusavaju sada to sto vi predlazete, i to u najpogodjenijim oblastima zemlje i primena ide tesko do nikako.

 

Brojka koja je potrebna da bi se tako nesto zaista primenilo je verovatno 10-ak puta veca.

 

Inace ti je efekat slican kao za radarsku kontrolu - svi znamo gde da ih ocekujemo jer komuniciramo i bar sto se tice te "kulture" zajebavanja murije mozemo da predajemo celom svetu, usporicemo kilometar pre, ubrzacemo kilometar posle i cao.

 

Oni u ovom stanju i kad bi sve disciplinovao i naterao da izadju napolje (a sigurno u ovu brojku ulazi bar petina onih koji sede po kancelarijama, ako ne cela trecina), opet ih ima dovoljno samo da se rasporede po kolima po nekim strateskim mestima koje svi znamo i koje cemo elegantno izbeci i na koncu - nista ne bi bilo drugacije nego da se samo apeluje na razum svakog pojedinacno, a znamo kako bi to proslo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mare80 said:

Imamo,u smislu da je buljuk ljudi zaposljen u komunalnoj policiji,ali u stvari nemamo jer nisu zaposljeni da bilo sta rade nego da primaju platu,botuju i daju procenat stranci...

Dakle,imamo,a nemamo...

 

 

"Znači" ponovo dolazimo na početak, glavni i najveći izvor problema... Država, državni organi, nekompetentni i po partijskoj liniji postavljeni činovnici.

 

Organi reda su i komunalna policija, ali kao što možemo trenutno da vidimo u narednom stanju i VS. Ako se dobro sećam i vojna policija ( možda grešim ) ima slična ovlašćenja kao policija ( da zaustavlja i legitimiše "civile" i sl ). Tako da ta priča ne pije vodu.

 

Problem je u nemanju jasnog plana i selektivnim reakcijama.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sunshine State said:

Mogu li mi @McLeod i @Azazelkg (imam utisak da najvise brane mere koje su kod nas uvedene (razumem razloge)) objasniti zasto bi bio problem da smo imali mere kao u Hrvatskoj i/ili Sloveniji?

Slicni sistemi iz kojeg su nastale nase drzave, narod  k'o narod, i nije im se dogodio italijansko-spanski scenario i bez policijskog casa/vikenda

Otprilike je mek rekao sve što bih i ja... Stvarno ne vidim problem u sedenju kući od 18h do pet ujutru ili kad je vikend dva dana vezano, pa neće mu kruna pasti s glave ako provede nekoliko vikenda tako... Neće ovo trajati u nedogled, zato i treba imati strpljenja... Svuda su manje-više iste mere, samo se drugačije zovu, a ovde je najveća mogući stešen poštovanja tih mera postignut upravo totalnom zabranom kretanja u određeno periodu dana... Nadam se da ti sutra neće biti jasnije zašto nije moglo kao u Hrvatskoj i Sloveniji, pošto će pojedini imati čitav dan na raspolaganju da pokažu "kakvi smo mi ovde"... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vidim da se i ovde pise kako najgore tek dolazi, da ce biti ovakvo ili gore stanje do vakcine itd.. Tesko da je ovo istina, pa nama je sada 70 ljudi na respiratoru na 9000 zarazenih, jasno je da virus slabi kako cirkulise. Isto tako je sigurno da nam ide u prilog lepo vreme, sta ce biti dalje videcemo. 

Tesko mi je zamisliti da moze da se ponovi pokolj istim virusom u Ita, Spa..

Ukoliko je potrebno 1.5-2 god do vakcine(vreme protice a oni ne skracuju ovo vreme), vrlo je verovatno da nam tad nece ni trebati.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Azazelkg said:

Otprilike je mek rekao sve što bih i ja... Stvarno ne vidim problem u sedenju kući od 18h do pet ujutru ili kad je vikend dva dana vezano, pa neće mu kruna pasti s glave ako provede nekoliko vikenda tako... Neće ovo trajati u nedogled, zato i treba imati strpljenja... Svuda su manje-više iste mere, samo se drugačije zovu, a ovde je najveća mogući stešen poštovanja tih mera postignut upravo totalnom zabranom kretanja u određeno periodu dana... Nadam se da ti sutra neće biti jasnije zašto nije moglo kao u Hrvatskoj i Sloveniji, pošto će pojedini imati čitav dan na raspolaganju da pokažu "kakvi smo mi ovde"... 

 

Pa ne bi tako radili svaki dan, citav dan, da nisi prisiljen da mozes odredjene stvari obaviti samo u odredjeno vreme - tako stvaras bottle neck i vece sanse za zarazavanje.

I opet, necu da mene kaznjavate zbog neceg sto ce neko drugi da (ne) uradi.

 

Ja radim do policijskog casa i do policijskog vikenda - hoce mi kruna pasti s glave, jer ja nisam zatvorenik da sedim u kuci 24/7 pa tako 5-6 nedelja. Ja na sebe i svoje ukucane pazim i van policijskog casa. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Azazelkg said:

Otprilike je mek rekao sve što bih i ja... Stvarno ne vidim problem u sedenju kući od 18h do pet ujutru ili kad je vikend dva dana vezano, pa neće mu kruna pasti s glave ako provede nekoliko vikenda tako... Neće ovo trajati u nedogled, zato i treba imati strpljenja... Svuda su manje-više iste mere, samo se drugačije zovu, a ovde je najveća mogući stešen poštovanja tih mera postignut upravo totalnom zabranom kretanja u određeno periodu dana... Nadam se da ti sutra neće biti jasnije zašto nije moglo kao u Hrvatskoj i Sloveniji, pošto će pojedini imati čitav dan na raspolaganju da pokažu "kakvi smo mi ovde"... 

 

Zasto bih ja u Mitrovici koja ima jednog zarazenog ukupno poslednjih nedelju dana bio u kucnom pritvoru 4 dana?

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...