Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

34 minutes ago, Chaos Is Me said:

Jel može neko meni religijski neukom da objasni šta znači pričest, šta ona reprezentuje i zbog čega je tako bitna da bi ljudi izlagali svoje zdravlje riziku da bi se duhovno oprali kroz pričest?

To je simbolicno sjedinjavanje sa telom i krvlju Hristovom. Uzimaju se hleb i vino. Hleb simbolise telo,a vino krv.
Ni meni to nije do kraja jasno..to je iz Biblije: "Pijte moju krv,jer samo to je pice,jedite telo moje,jer samo to je hrana"..gotovo doslovce stoji tako u Novom Zavetu. Pa se onda verovatno tako simbolicno potvrdjuje da je samo On Istina,Put i Zivot. Ne umem drugacije da objasnim..ko ne jede telo Njegovo i ne pije krv Njegovu nece biti vaskrsnut..

A taj rekvizit iz kojeg se pricescuju se valjda zove putir. Putir ima neko kao sveto dejstvo..u njega se ne dira jer sadrzi telo Hristovo,te kao takvo ne moze da sadrzi viruse i sl.

Ja nisam vernik. Ne idem u crkvu,ne verujem u boga..ovo su stvari koje znam jer sam o tome citao tokom zivota i pomalo se informisao kod prijatelja koji to jesu. Vernici.
Ako sam negde pogresio - neka me neko slobodno ispravi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djole said:

Ako ima neko ko je to već istražio, koje su najbolje DIY varijante za maske? Neki youtube klipovi i to.

 

Hiruske sto moze da se kupi u apoteci pa istu stvar dobijas sa nekom krpom dobro zategnutom preko lica. Uradi sam filter masku pa vidi one prepere na YT, samo smisli kako da od aktivnog uglja da dodjes ima i za to upustvo ali to iskljucivo na otvorenom jer ti treba plamen.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Laki21 said:

Ova emisija RAI 3 iz 2015 je izmišljena, prevod ne valja, nešto treće...? 

 

Zamolio bih razložno objašnjenje umesto parole.

 

 

.

 

https://www.nature.com/articles/nm.3985

 

Laki...procitaj studiju sa linka...U stvari ne moras celu...procitaj ko je ucestvovao u studiji, videces da su pitanju univerzitet iz US , laboratorija iz Ciriha i laboratorija iz Wuhana...cak je na spisku i zena koju je Denis pominjao...

Sredstva za studiju obezbedio USAID... iako su u Americi istrazuvanja ove vrste pod zabranom od 2013...

 

nemam pojma, da razvrtimo mi to na forumu necemo, iako smo svi odlicni basketasi, fudbaleri, treneri, politicari, ekonomisti, virusologi ..doktori...

 

Primetices ...da je RAI uradio to sest..6 dana posle ove studije....a sigurno je da to taj virus nije , jer se razlikuje u 5000 nukleotida...sta god to znacilo)))

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

To je simbolicno sjedinjavanje sa telom i krvlju Hristovom. Uzimaju se hleb i vino. Hleb simbolise telo,a vino krv.
Ni meni to nije do kraja jasno..to je iz Biblije: "Pijte moju krv,jer samo to je pice,jedite telo moje,jer samo to je hrana"..gotovo doslovce stoji tako u Novom Zavetu. Pa se onda verovatno tako simbolicno potvrdjuje da je samo On Istina,Put i Zivot. Ne umem drugacije da objasnim..ko ne jede telo Njegovo i ne pije krv Njegovu nece biti vaskrsnut..

A taj rekvizit iz kojeg se pricescuju se valjda zove putir. Putir ima neko kao sveto dejstvo..u njega se ne dira jer sadrzi telo Hristovo,te kao takvo ne moze da sadrzi viruse i sl.

Ja nisam vernik. Ne idem u crkvu,ne verujem u boga..ovo su stvari koje znam jer sam o tome citao tokom zivota i pomalo se informisao kod prijatelja koji to jesu. Vernici.
Ako sam negde pogresio - neka me neko slobodno ispravi.

Ako mogu da se nadovezem jednim kopiranim tekstom, mada znam da se opet mnogima nece svideti (:, ali meni deluje ok i ima veze sa preporukama i aktuelnom situacijom.
 

Spoiler
Quote

САБОР СРПСКИХ ТЕОЛОГА - 1. ТЕКСТ

Први који се храбро одазвао позиву да јавно говори о актуелној теми ПРИЧЕШЋИВАЊЕ У ВРЕМЕ ЕПДИМИЈА 21. ВЕКА је богослов (obrisah ime i prezime).

Прилажем оригинални текст драгог колеге:

Чини ми се да тренутни проблем причешћивања можемо разматрати у контексту његових моралних последица.
На самом почетку, важније од свега је да јасно одредимо појмове које користимо у овим излагањима. Нема пуно смисла упуштати се у дебату у којој се расправља о причешћивању у време трајања вируса короне, а да притом имамо различите дефиниције причешћа (причешће и Тело и Крв користим синонимно, можда не би требало, али за ове потребе мислим да је у реду). Значи, неопходно је да прецизирамо на који начин користимо појам причешћа и шта тај поступак представља за нас. Ако смо сагласни око тога, онда можемо разматрати причешће у контексту који сам навео. Навешћу неколико теза за које сматрам да су исправне.

1. Бог поштује слободу човека.
2. Црква (институција) по угледу на Бога мора да поштује слободу човека.
3. Свето причешће није магијски напитак који доводи до жељених инстант ефеката.
4. Свето причешће није за свакога Тело и Крв Христова.
5. Свето причешће за оне људе који верују да су узели Тело и Крв Христову има одређене позитивне ефекте.
6. Свето причешће за оне људе који верују да су узели само хлеб и вино (нпр. обичаја ради) нема никакве ефекте (осим оних које има свака комбинација хлеба и вина). Ова теза произлази из прве, која тврди да Бог поштује слободу човека. Ако човек приђе путиру с убеђењем да узима хлеб и вино, онда Бог неће насилно променити његово веровање. То ће за тог причасника и бити само хлеб и вино и никакве позитивне последице неће уследити. Овде би требало размотрити питање могућности инфицирања неког од причасника.
7. Причешће није индивидуални ритуал, чији циљ је, рецимо, сопствено освећење; већ: Света тајна која има циљ да нас подсети да нисмо сами на овом свету. На свету постоји много људи који у тренутку причешћа имају нешто у себи идентично ономе што имамо и ми. То је Тело и Крв Христова. Због тога ти људи више нису странци, већ смо сви делови једне велике целине којој се надамо и у Царству небеском.

Укратко о свакој тези: Да Бог поштује слободу човека једно је од базичних догми православне теологије. Томе у прилог говори и искуство. Видимо многе поступке људи, за које обично тврдимо да су морално неоправдани, али се ипак чине. Значи, Бог допушта свакоме да дела по својој слободи и вољи.

Друга теза тврди да и Црква као институција поштује слободу човека. Оно што би свима требало да буде јасно у овој ситуацији ванредног стања (а и после тога) је да Црква не може функционисати на појмовима забране и наређења и то схваћеним у крајње диктаторском смислу, попут приступа „кључ у браву“ и слично. Црква од људи очекује добра дела. Верник не може учинити добро дело, нрп. неугрожавања другог, ако нема прилику да га угрози. Уз јасна и веома одговорна саопштења Патријарха српског и Светог Синода и уз отворене Цркве ми имамо прилику да учинимо добро дело, тако што нећемо радити поступке који лако могу бити окарактерисани као морално проблематични, а у овом моменту и друштвено неодговорни. Поента је да се неко време уздржимо од причешћивања. Зашто да се уздржимо биће јасније кад кажем нешто о седмој тези.

Што се тиче четврте и шесте тезе, а које су опет нужно у вези са првом, нема пуно шта да се каже. Јасно је да постоје људи који себе називају атеистима и који поричу постојање Бога. За њих причешће је само хлеб умочен у вино и топлу воду. Такође, и међу верницима постоје људи који се причешћују, али који не верују да је то Тело и Крв Христова. Значи, и за њих је само хлеб и вино. За ове две групе људи причешће неће имати никакве позитивне последице, из већ споменутих разлога. У том контексту, сматрам да причешће не може бити заштита овим људима од заразних болести (што тврдим у трећој и шестој тези). Због тога и постоје одговорни апели наше Цркве, да се сви верници уздрже од причешћа у оваквим околностима, како не бисмо угрозили ближње своје. Пета теза да није истинита, вероватно Света тајна причешћа и не би постојала колико постоји. Међутим, позитивне последице можемо имати само ако исправно и одговорно приступамо путиру. То нам јасно говори седма теза. Причешћивање није приватно и индивидуално освећење, након ког можемо да се фалимо како смо ми свети, а неко други није. Причешће није лек у конвенционалном смислу те речи. Сходно томе, причешћивање нас не ослобађа одласка код лекара, обућара, пекара, итд. Напротив, узимањем Тела и Крви шаље нам се порука да не можемо живети сами. Говори нам се да постоје лекари, пољопривредници, мајстори,... И сви смо једна заједница! Тек када то схватимо, убеђен сам да ћемо током ових дана седети у кући и покушати да искажемо један симпатичан протест Богу у којем ћемо Га замолити да помогне и да реши ову ситуацију како бисмо сви заједно (што пре) приступили путиру, а не тврдоглаво се такмичили ко је храбрији и ко ће се пре причестити. Јер, у тој ситуацији, чини ми се, само још недостају узвици попут: „ Ја сам се причестио, ти ниси“, „Ја сам верник и не бојим се, а ти се бојиш“, „Баш ме брига што си у болници и што не можеш да се причестиш; брига ме шта држава каже; брига ме за патријарха и његов апел; брига ме за већину људи (и верника и атеиста); брига ме за све, идем да се причестим,…“ Не звучи хришћански.

Што се тиче твог питања у вези са нападима и гласноговорницима: ја их некако делим у три групе: атеисти, либерални верници и радикални верници. Свима њима је заједничко присуство задртости, а мањак разумевања и одговорности.

Многи атеисти и либерални верници (говорим само о људима који су последњих дана изузетно активни у саопштењима својих ставова) морају да схвате да својим оштрим ставовима не вређају само патријарха Српске Цркве и свештенство, већ и неке своје пријатеље и познанике. Зато бирајмо речи којим исказујемо неки свој револт. Најзанимљивији су они људи који су у суботу вече писали против лекара који тобож не знају ништа, немају тестове, а лажу да имају, немају лекове, а лажу да имају, просто речено шаљу нам поруку –Не верујте лекарима, лажови су. Такође, државници су лажови за све, јер сакупљају политичке поене, краду паре преко бесплатно набављене опреме коју потом продају,…значи порука је – Не верујте државницима, лажови су. Међутим, недеља јутро доноси талас напада на СПЦ. Дивни државници су увели ванредно стање, а СПЦ се не придржава. Стручни епидемиолози позивају на максималну хигијену, а у Цркви се причешћују истом кашичицом. Шта ли се десило у суботу у току ноћи, вероватно никад нећемо сазнати. Мени падају три сценарија на памет:
1. Доживели су неко откривење у сну и поверовали лекарима и државницима; 2. У току ноћи су завршили специјализацију из епидемиологије и инфектологије па знају праву истину или 3. Немају шта да раде, па критикују редом све. Ја се још двоумим шта да прихватим од ова три…

Радикални верници (зилотски настројени) својим тврдоглавим и агресивним супростављањем мерама заштите (које правдају изговорима чувања Цркве и вере) шаљу нам поруку да ни сами нису баш сигурни како Црква функционише. Не, Црква и вера нису угрожене. Свештеници служе Литургије и на њима се моле и за оне који су оправдано одустни. Супротни сценарио би допринео кризи вере. То је случај да људи долазе у Цркву, и поштујући актуелне мере заштите удаљавају се једни од других, не комуницирају, не поздрављају се, али се причешћују. То би био случај парадоска, јер бисмо у истом моменту имали и отуђеност и заједницу. И за крај имам два закључка:
1. мислим да је све дозвољено осим онога што може угрозити чиниоца или неко друго лице и 2. Причешће није инсулин да смањи шећер, није антибиотик да излечи бактеријску инфекцију, није златна рибица која ће нам испунити жеље: платити струју или пронаћи бољи посао, већ доста више од тога: остварење заједнице, али не мене и Господа и не тебе и Господа, већ свих нас са Господом. Значи Тело и Крв Христова не решавају наше тренутне проблеме, већ нас интегришу у вечну заједницу.

Зато будимо одговорни!

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ako sam negde pogresio - neka me neko slobodno ispravi.

Iza "jesu" ide zarez a ne tačka

7 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ja nisam vernik. Ne idem u crkvu,ne verujem u boga..ovo su stvari koje znam jer sam o tome citao tokom zivota i pomalo se informisao kod prijatelja koji to jesu. Vernici.

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Video nije fake, ali nema veze sa sadašnjim korona virusom.

https://www.corriere.it/salute/malattie_infettive/20_marzo_26/perche-virus-del-video-sicuro-non-c-entra-il-coronavirus-oggi-acbc86fa-6f46-11ea-b81d-2856ba22fce7.shtml

 

Reč je o koliko sam shvatio manje-više standardnom radu koji nije nikakvo pravljenje oružja i koji je objavljen i u Nature. Tvrdi https://www.unisr.it/en/docenti/b/burioni-roberto koji mi deluje kao kredibilniji izvor od morona poput Salvinija...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

First known cat infected with coronavirus reported in Belgium

 

 

 

A cat in Belgian has tested positive for the coronavirus after catching the potentially deadly bug from an infected owner, officials said Friday.

The sick pet in Liège tested positive after showing classic symptoms of COVID-19 — including difficulty breathing — a week after its owner first fell sick, health officials told a press conference, the Brussels Times reports.

While it is the first known infection of a cat, two dogs in Hong Kong have previously tested positive — with the first, a 17-year-old Pomeranian, dying after returning home from quarantine.

“The cat had diarrhea, kept vomiting and had breathing difficulties. The researchers found the virus in the cat’s feces,” professor Steven Van Gucht said Friday, according to the outlet.

No information was given on the conditions of either the cat or its owner, the Brussels Times said.

Meanwhile, the World Health Organization insists that there is “no evidence that a dog, cat or any pet can transmit COVID-19” to humans.

Van Gucht also stressed that the Liège case appeared to be the owner getting her pet sick.

 

“We want to stress that this is an isolated case,” he said, according to the Belgian newspaper. “The risk of animal-to-human transmission is very small.”

Belgium’s National Council for Animal Protection (CNPA) also told the paper that there is no known threat from pets.

“Animals are not vectors of the epidemic, so there is no reason to abandon your animal,” the agency said — while advising owners to “not rub their nose against their pets.”

As well as the cat, 7,284 people have been confirmed infected with coronavirus in Belgium, with almost 300 deaths, officials also said at the press conference.

 

izvor

image.gif

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, djole said:

Ako ima neko ko je to već istražio, koje su najbolje DIY varijante za maske? Neki youtube klipovi i to.

 

Imas i verziju dva tamo, a ovaj u filter moze po zelji da se doda sloj.. necega za filtriranje, pa sloj aktivnog uglja, mada vervatno to ne utice na viruse, ili jos dodatnih slojeva materijala za filtriranje itd :-)

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

In a Facebook video of a patient named Christian Wagner, who had recovered from his Covid 19 disease, he now described how the disease felt to him.

 

video i google prevod 👇 mozda je nekima previse potresno, tako da je ovo u spojleru. covek ima 50 godina i bio je pre toga potpuno zdrav


 

Spoiler

 

https://www.merkur.de/welt/corona-patient-heilung-oesterreich-krankenhaus-video-facebook-covid-19-patient-zr-13617404.html

"I'm afraid that many cannot win the fight," is how the survivor steps into his emotional video. Then Wagner tells of his suffering as a Covid 19 patient
"You have to imagine that you are alone in bed. You have a headache, 39 degrees fever - and that for days. You can't eat anything, you feel that you are getting weaker and weaker. "

 

Wagner further explains: "In addition, there is this strong chest and lung pain, which feels as if the whole chest is burning." The symptoms of the man * thus coincide with what is generally known about the disease.

However, according to the patient, the treatment is not effective for everyone. “You see doctors and nurses sporadically, who of course can't take care of you all the time. And the measures you get are at most symptom-relieving. “You have to“ fight the healing process yourself with your immune system ”.

 

The patient also remembers the darkest moment of his hospital stay. “I also witnessed the agony of a man lying in the room here. I heard his groans and breathlessness for two days before he gave up. This agony, these noises are terrible to hear. He no longer had the opportunity to say goodbye, he died alone. "

 

 

Edited by wwww
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Green23 said:

Alooooooooo :lol_2: Brate, kako živiš sam sa sobom. J E B O T E :lol_2:


RTS za vreme Slobine vladavine, dok smo 90ih ratovali sa svima redom, i dok je on ratovao sa opozicijom i sopstvenim narodom. Ovaj mučenik plače za tim vremenima

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Kako bese, jel otprilike to cifra Sovjeta koji su poginuli u toku WW2? Gospodja izgleda prezupcila 🙂

 

Mene bi bilo blam da ovo objavim sto je ona objavila. Znaci ovo je keva teorije zavera. A i kako fizicki ukloniti jebenih 21 milion ljudi, znaci neki deathray ili nesto... gama zracenjem, ne znam...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...