Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Jel znate mozda sta je protokol kod nas, da li fraksiparin moze da se daje samostalno kod kuce? Caletu je Ddimer 1700 (msm da nije neka tenzija, meni bez jakih simptoma bio 1200), dobio fraks 5 dana,kupio ga u apoteci, ali svaki dan da ide u ambulantu da mu daju. 🤔 Malo mi je to neefikasno, mislim da recimo trudince samostalno daju sebi, sto ne bi mogao i on.

Edited by AgroLaki
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AgroLaki said:

Jel znate mozda sta je protokol kod nas, da li fraksiparin moze da se daje samostalno kod kuce? Caletu je Ddimer 1700 (msm da nije neka tenzija, meni bez jakih simptoma bio 1200), dobio fraks 5 dana,kupio ga u apoteci, ali svaki dan da ide u ambulantu da mu daju. 🤔 Malo mi je to neefikasno, mislim da recimo trudince samostalno daju sebi, sto ne bi mogao i on.

Znam da su neki prijatelji mojih roditelja davali sami sebi injekcije kod kuće.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Eddard said:

 

Kako misliš vakcina ne doprinosi tebi lično? Nego kome?

 

Po aktuelnom narativu kolektivnom i imunitetu i štiti posredno one koji ne mogu da se vakcinišu, što je razlog da se svi teraju na vakcinaciju bez obzira da li za tim postoji potreba na ličnom nivou ili ne.

Link to comment
Share on other sites

Jedino što kod potreba na ličnom nivou postoji praktično kod svih: i kod onih za koje je zbog mladosti i dobrog zdravstvenog stanja gotovo izvesno da neće umreti, nije izvesno da neće zakačiti dugoročne posledice koje će im osetno smanjiti kvalitet života i mogućnost da uživaju u nekim aktivnostima u kojima su dotad uživali.

 

U Britaniji 77.000 dece i preko 1,1 milion odraslih pati od dugoročnih posledica preležavanja kovida.

 

 

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nicklord said:

Inače, u Beču količina Jugoslovena koji razmišlja da se vrati u Jugoslaviju je ogromna od kada nevakcinisani nemaju život. Ja se iskreno nadam da će to i da se desi 😄 

 

Moje iscudjavanje ne ide u pravcu tvog nadanja,da budem jasan,vec njihovog razmisljanja,ako tako uopste moze da se nazove..sta znam..prezirem licemerje kao takvo,pa je onda verovatno i bolje da se vrate..mada i dalje mislim da ce taj procenat bili mali..vecina ne voli Zapad,ali im ne smeta zapadni novac i zivotni komfor koji taj novac donosi..meni se cini da ce im izbor ipak biti lak..

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, AgroLaki said:

Jel znate mozda sta je protokol kod nas, da li fraksiparin moze da se daje samostalno kod kuce? Caletu je Ddimer 1700 (msm da nije neka tenzija, meni bez jakih simptoma bio 1200), dobio fraks 5 dana,kupio ga u apoteci, ali svaki dan da ide u ambulantu da mu daju. 🤔 Malo mi je to neefikasno, mislim da recimo trudince samostalno daju sebi, sto ne bi mogao i on.

Pokusajte kod patronazne sluzbe, treba da je ima svaki Dom zdravlja: babatetka se prosle godine skrsila u Solunu, na hodocascu (sic!) pa je morala da lezi 2 nedelje i prima Fraxiparine 1 na dan, lekar me je uputio na patronazu pa smo to sredili. S obzirom na godine i stanje, mislim da je realno da dobije tu pomoc. Ja se ne bih igrala sa samobockanjem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nicklord said:

Inače, u Beču količina Jugoslovena koji razmišlja da se vrati u Jugoslaviju je ogromna od kada nevakcinisani nemaju život. Ja se iskreno nadam da će to i da se desi 😄 

 

Nemoj  da se vraćaju ako boga znaš, šta ćemo mi ovde sa jos par hiljada antivaksera koji će doneti najnovija antivax istraživanja.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Nicklord said:

Inače, u Beču količina Jugoslovena koji razmišlja da se vrati u Jugoslaviju je ogromna od kada nevakcinisani nemaju život. Ja se iskreno nadam da će to i da se desi 😄 

 

Da mene pitaju trebalo bi sve to oni da najure. Nedavno sam čuo za jednu koja je u Nemačkoj zubarka, tek je nekoliko godina tamo, i neće da se vakciniše. I kad joj majka koja je inače vakcinisana rekla, kako to, pa šta ako te otpuste, ova joj rekla kao, pa postoji sud :krstipd4: Teski bolesnici. To sve treba najuriti otuda jer nije za tamo. Imaju i svojih majmuna dovoljno, koje ne mogu da najure jer su slučajno rođeni tamo. E zbog toga se meni sviđao Vrli novi svet kad sam citao, samo ne na način kao ostalima. Apathejd je zakon. Da je svuda uobicajen apathejd sa takvima, ni ovde ne bi bili ni sloba sloboda, ni vucic ni niko, a i pandemija bi bila brzo obuzdana, i ova, i bilo koja sledeca.

 

Nego, da li negde pominju sledecu dozu, da malo promesamo Fajzer sa Modernom sad kad ima, a za petu da zamezimo malo Sputnika :lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

Rad o povećanom riziku od reinfekcije omikron varijantom virusa osoba koje su prebolele neku od ranijih varijanti koji se spominje u gornjem članku:

 

Da damo omikronu jos malo vremena, da bismo mogli da imamo sto tacnije informacije?

 

Zar nije uzorak jos uvek premali, za izvlacenje nekih pouzdanih tvrdnji? 

 

Ima li podatak koliko u svetu ima potvrdjeno zarazenih omikronom? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Da damo omikronu jos malo vremena, da bismo mogli da imamo sto tacnije informacije?

 

Zar nije uzorak jos uvek premali, za izvlacenje nekih pouzdanih tvrdnji? 

 

Ima li podatak koliko u svetu ima potvrdjeno zarazenih omikronom? 

 

Kad nagrnu  gastosi ovdi - mi! :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicklord said:

Inače, u Beču količina Jugoslovena koji razmišlja da se vrati u Jugoslaviju je ogromna od kada nevakcinisani nemaju život. Ja se iskreno nadam da će to i da se desi 😄 

Ti baš mrziš Ex-jugoslovenske republike, ako želiš da se ti svi vrate. Neka svi ti lepo tamo ostanu, dok ih Austrijanci ne upristoje, umiju i vakcinišu, onda mogu nazad.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, erwin said:

 

Snimak je iz marta 2020:

 

 

 

Ne pricam o reakciji na omikron, naravno da treba da se reaguje brze nego na originalni soj, deltu....

 

Pitam koliko ima zarazenih potvrdjenih, na kom uzorku se donose trenutni zakljucci?

 

I ona Dr u JA je rekla da su simptomi kod ovog soja blazi, pa je receno da je uzorak mali da bi se to moglo zakkjuciti.

5 dana kasnije, uzorak dovoljno velik da bi se zakljucilo da lakse dolazi do reinfekcije ....zato pitam s kojim brojkama se "barata".

 

Ne pricam o trendu rasta brojki, vec o konkretnim, potvrdjenim brojevima na osnovu kojih se mogu doneti koliko-toliko tacni zakljucci

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sunshine State said:

I ona Dr u JA je rekla da su simptomi kod ovog soja blazi, pa je receno da je uzorak mali da bi se to moglo zakkjuciti.

5 dana kasnije, uzorak dovoljno velik da bi se zakljucilo da lakse dolazi do reinfekcije ....zato pitam s kojim brojkama se "barata".

 

Ta doktorka se ne bavi sistematskom prikupljanjem podataka i njihovom analizom, za razliku od ovih koji su napisali rad, kojima je bukvalno to posao: dvoje glavnih autora rade u South African DSI-NRF Centre of Excellence in Epidemiological Modelling and Analysis (SACEMA).

 

Quote

SARS-CoV-2 with specimen receipt dates between 04 March 2020 and 27 November 2021, collected through South Africa's National Notifiable Medical Conditions Surveillance System

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.11.11.21266068v2

 

FFoonARXIAMJJ5_?format=jpg&name=large

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, erwin said:

 

Ta doktorka se ne bavi sistematskom prikupljanjem podataka i njihovom analizom, za razliku od ovih koji su napisali rad - prvo dvoje autora rade u South African DSI-NRF Centre of Excellence in Epidemiological Modelling and Analysis (SACEMA).

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.11.11.21266068v2

 

"Maria Van Kerkhove, Covid technical lead for the WHO, said Wednesday that some patients infected with omicron are showing mild symptoms, but there are also reports of severe cases.

She said studies are underway looking at hospitalizations to determine the severity of omicron.

It is certainly possible that one of the scenarios is that the virus, as it continues to evolve, may still have a fitness advantage, meaning that it can become more transmissible than delta, we’ll have to see,” she said. “But we don’t know quite yet about the severity.” Van Kerkhove noted there’s a “surveillance bias” in reported Covid cases that may cloud the early data."

 

Izjava WHO -   nije neki random lokalni doktor.....

 

Imam utisak da  pokusavas da objasnis ozbiljnost situacije - nema potrebe, jasno mi je, ne bi svet skocio na ovu varijantu, da ne postoji ozbiljna opasnost.

 

 Moj prvi post se odnosio na ono o reinfekciji - na kom uzorku su doneli taj zakljucak?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Khm, gornja studija ne kaže ništa o težini bolesti nakon zaražavanja omikronom, već samo da se preležali osetno više zaražavaju nego u ranijim talasima.

 

Naravno da je milion puta lakše utvrditi da li se neka osoba koja je preležala ili vakcinisana zarazila ili ne nego u kojoj su meri vakcinisani ili preležali zaštićeni u odnosu na nevakcinisane nepreležale.

 

Imaš gore odličan članak iz Naturea o tome šta se zna, a šta se smatra verovatnim u vezi s omikronom, apsolutno nigde ne stoji da se zna ili misli da je po posledicama za pojedinca blaži ili teži od delte.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, erwin said:

Khm, gornja studija ne kaže ništa o težini bolesti nakon zaražavanja omikronom, već samo da se preležali osetno više zaražavaju nego u ranijim talasima.

 

Jos nije peer reviewed article, sacekacemo jos koji dan, nedelju, kad omikron zahvati veci broj, pa na vecem uzorku donositi zakljucke. Eno i WHO ceka

 

Edit: pa sustina svega bi i trebalo da bude tezina bolesti - ako se virus svede na "nivo gripe", who cares da li milijarda ljudi kija i kaslje?

 

ZAto sam i podvukla ono o "hospitalizations" u izjavi WHO

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...