Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

Kažu, znaće za 10 dana.

 

Quote

Dodatnim mikrobiološkim ispitivanjima u Laboratoriji za molekularnu dijagnostiku IJZCG, korišćenjem pomoćnih performansi PCR dijagnostike koja predstavlja svojevrsnu preskrining metodu, dodatno je postavljena sumnja na obolijevanje od Omicron soja SARS-CoV-2. 

Naime, preko IHR komunikacionih kanala koje IJZCG ima sa međunarodnim partnerima, 03.12.2021. godine pristigla je informacija da je jedan državljanin Crne Gore putovao 26.11.2021. godine avionom na relaciji Johanezburg (Južnoafrička Republika)-Frankfurt (Njemačka) letom kojim je putovala na Omicron soj SARS-CoV-2 potvrđeno pozitivna osoba. Odmah nakon pristizanja informacije sprovedeno je detaljno epidemiološko istraživanjem kojim je utvrđeno da ta osoba nije vakcinisana protiv SARS-CoV-2. Osoba je 30.11. 2021. godine dobila prve simptome, testirana je u jednoj privatnoj laboratoriji gdje joj je utvrđen pozitivan nalaz na SARS-CoV-2 i rješenjem sanitarnog inspektora ta osoba i njegova porodica stavljene su u izolaciju. Svi članovi porodice su dobrog opšteg stanja, sa blagim simptomima i njihovo zdravstveno stanje se prati.

U daljem epidemiološkom nadzoru, svi kontakti ove osobe su istraženi i stavljeni u izolaciju, a uzorci pod sumnjom biće detljno analizirani metodom sekvenciranja za čije konačne rezultate je potrebno 10 dana u skladu sa standardnom procedurom.

https://www.ijzcg.me/me/novosti/prvi-slucaj-sumnje-na-obolijevanje-od-omicron-soja-sars-cov-2-u-crnoj-gori

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ali, nije rame, i leva ruka je u pitanju - ne koristim je bas kao desnu, i bol je poceo nekoliko meseci nakon vakcine i to u delu gde sam dobila ubode, deltoid, u prednjem delu 😞

 

Ne umisljam, stvarno je tako....

 

Da nije chip? 🙃

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Sunshine State said:

Ali, nije rame, i leva ruka je u pitanju - ne koristim je bas kao desnu, i bol je poceo nekoliko meseci nakon vakcine i to u delu gde sam dobila ubode, deltoid, u prednjem delu 😞

 

Ne umisljam, stvarno je tako....

same here, doduse javi se to tek sporadicno i ono sto je bitno, ispod pazuha na tom ramenu mi je izaslo neko masno tkivo kada sam primao neku "decju" vakcinu pre milion godina. posle druge doze osetio sam kao blagu oteklinu na tom mestu koja se smirila za nedelju dana. ali zaista s vremena na vrema osetim bolove u toj ruci jako slicne onim posle druge doze. zbog toga sam ih u DZ zamolio da booster primim u drugo rame i za sada apsolutno nemam nikakvih problema sa desnom rukom (minus prilicno jak bol 2-3 dana od boostera).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, djura.net said:

same here, doduse javi se to tek sporadicno i ono sto je bitno, ispod pazuha na tom ramenu mi je izaslo neko masno tkivo kada sam primao neku "decju" vakcinu pre milion godina. posle druge doze osetio sam kao blagu oteklinu na tom mestu koja se smirila za nedelju dana. ali zaista s vremena na vrema osetim bolove u toj ruci jako slicne onim posle druge doze. zbog toga sam ih u DZ zamolio da booster primim u drugo rame i za sada apsolutno nemam nikakvih problema sa desnom rukom (minus prilicno jak bol 2-3 dana od boostera).

 

Hvala!

Nije ni kod mene konstantan bol, nije ni nepodnosljiv, ali se javlja dovoljno cesto da primetim. I nije ni rame, ni lakat, vec bas deltoid i tu prema napred gde su uboli obe vakcine

Link to comment
Share on other sites

sa BBC

Professor Anne von Gottberg, a microbiologist from the country's National Institute for Communicable Diseases, said during news briefing on Thursday.

"We monitored ... reinfections for the Beta and the for the Delta wave, and we didn't see an increase in reinfections over and above what we expect when the force of infection changes, when the wave stops. However, we are seeing an increase for Omicron," she said.

Data from South Africa however is showing that reinfections may be less severe, Professor Gottberg said.

"We believe ... that disease will be less severe," Gottberg said. "And that's what we're trying to prove and to monitor very carefully in South Africa. And the same would hold for those that are vaccinated," she added, stressing that vaccines will continue to help prevent severe disease and hospital admissions as cases continue to rise at a "rapid" rate.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Krava kaze mu said:

Pravi firma get together u restoranu kao proslavu Nove godine. Dolaznost je maltene 100%, meni sve to suludo. Ne znam vise da li je do mene i da li ja preterujem... 

 

Mislim da ne preteruješ. Ovaj novi soj covid19- omikron samo što nije došao kod nas. Možda on ima blaže simptome, ali je zarazniji od ostalih sojeva.

 

I nelogično mi je da firma pravi proslavu u restoranu, kada se već zna za taj novi soj, zarazniji. 

 

Kada bih morala da dođem na tu proslavu pod onim "obavezno" ja bih nedelju dana pre dočeka uzela bolovanje ili par dana godišnjeg odmora.

 

Da ne znamo za taj omikron i da je stanje novozaraženih ovako kako je sada, išla bih na proslavu...Eto, tako ja razmišljam..

 

Odluka je na tebi.  

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gledam i ja sada, gledam i one kolone po zemljama..i broj novozaraženih i umrlih. Na početku tabele najveća smrtnost se beleži u Rusiji.

 

Koji je procenat vakcinisanih u Rusiji? Čini mi se da sve vreme, od kako je počeo ovaj višemesečni talas imaju najviše umrlih..ili grešim? 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Koji je procenat vakcinisanih u Rusiji?

jedva trecina stanovnistva. do izbora je bilo ispod 30%, sad drzava ocigledno primorava nekim metodama ljude da se vakcinisu, pa je i broj vakcinisanih poceo da raste ozbiljnije, ne bi me cudilo da nas preteknu u nekom trenutku.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

"Princes Beatrix has tested positive for the coronavirus, the Government Information Service announced on Saturday. The 83-year-old had herself tested in connection with "mild cold complaints." The princess is currently at home in isolation."

 

Bivsa holandska kraljica, majka sadasnjeg kralja, pozitivna na covid; obratite paznju na ovo - zena, 83 godine, tog ranga, kuci je u karantinu. Kod nas bi istog trena bila u Dragisi Misovicu ili tako negde.... Setite se pocivseg patrijarha - bio ok, al' ga smestili u bolnicu, gde je umro:

 

"Patrijarh Irinej, poglavar Srpske pravoslavne Crkve (SPC), zaražen je korona virusom i primljen je u Kovid bolnicu u Beogradu, saopštila je SPC.

„U sklopu redovne procedure testiranja, a nakon epidemiološke procene, učinjeno je PCR testiranje na SARS COV2 kojim je potvrđeno da je Njegova Svetost Patrijarh, srpski gospodin Irinej pozitivan bez simptoma i odličnog opšteg stanja", navodi se na sajtu SPC."

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

"Princes Beatrix has tested positive for the coronavirus, the Government Information Service announced on Saturday. The 83-year-old had herself tested in connection with "mild cold complaints." The princess is currently at home in isolation."

 

Bivsa holandska kraljica, majka sadasnjeg kralja, pozitivna na covid; obratite paznju na ovo - zena, 83 godine, tog ranga, kuci je u karantinu. Kod nas bi istog trena bila u Dragisi Misovicu ili tako negde.... Setite se pocivseg patrijarha - bio ok, al' ga smestili u bolnicu, gde je umro:

 

"Patrijarh Irinej, poglavar Srpske pravoslavne Crkve (SPC), zaražen je korona virusom i primljen je u Kovid bolnicu u Beogradu, saopštila je SPC.

„U sklopu redovne procedure testiranja, a nakon epidemiološke procene, učinjeno je PCR testiranje na SARS COV2 kojim je potvrđeno da je Njegova Svetost Patrijarh, srpski gospodin Irinej pozitivan bez simptoma i odličnog opšteg stanja", navodi se na sajtu SPC."

AHHH kad mi mi svi bili Beatrix. 

Ona ima bolje uslove kuci u karantinu nego u dragise micovica, ili u bilo kojoj bolnici u Holandiji. 

Ne bih ja to poredio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

U POGONU "Hemofarma", dok se čeka početak proizvodnje "sinofarm" vakcine u našoj zemlji, napunjeno je 480.000 doza ovog cepiva, koje su trenutno u postupku kontrole kvaliteta. Očekuje se da će ta procedura biti završena sledeće nedelje, a vakcine na tržištu - u februaru. Mesec, najviše dva, kasnije, trebalo bi i zvanično da počne proizvodnja vakcina ovog kineskog proizvođača u novoj fabrici u Srbiji, i to po tri miliona doza mesečno.

Direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić kaže da je plan da se prozvodnja odvija u dve faze:

- Prva faza, koja obuhvata punjenje i pakovanje uvezene supstance, počeće već u martu i aprilu. Druga faza, odnosno celokupan proces i proizvodnja aktivne supstance, radiće se u novoj fabrici krajem sledeće godine. Ne čekamo izgradnju fabrike, već smo krenuli sa punjenjem u "Hemofarmu", gde će se puniti do otvaranja nove fabrike - kaže Radojević Škodrić.

"Sinofarmova" vakcina prvo će se proizvoditi za Srbiju, a zatim i za izvoz u region i ostale zemlje.

 

https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/1062440/spremne-kineske-vakcine-dok-ceka-pogon-zemunu-hemofarmu-napunjeno-480-000-doza-sinofarma

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Covid pill to be rolled out before Christmas
Number 10 speeds up deliveries of antivirals as omicron variant forces return of pre-flight virus tests
The first at-home treatment for Covid is to be offered to patients by Christmas as ministers roll out the antiviral pill to help protect the most vulnerable from the omicron variant.

Sajid Javid, the Health Secretary, is preparing to announce the start of a national pilot of Lagevrio, also known as Molnupiravir – the "game-changing" [Merck's] pill that Britain became the first country to license last month.

Under the plans, the NHS is expected to deliver courses of the tablet to clinically vulnerable and immunosuppressed patients within as little as 48 hours of them testing positive for Covid.

 

https://www.telegraph.co.uk/politics/2021/12/04/covid-pill-rolled-christmas/

Link to comment
Share on other sites

Gruba procena je da se omikron trenutno u Južnoafričkoj Republici širi nekih 4x brže od delte i da ima R (reprodukcioni) broj oko između 3 i 3,5. R broj od 3,5 imao je vuhanski sloj kad se pojavio među populacijom bez ikakvog imuniteta pre nego što su uvedene bilo kakve mere. Delta je kad se pojavila imala 1,5.

 

Reprodukcioni broj označava koliko zaražena osoba zarazi novih osoba u proseku.

 

 

 

 

Procenjuje se da osobe koje su preležale neku od ranijih varijanti imaju 4x manje šanse da se ponovo zaraze omikronom u odnosu na one koji nisu preležali ni vakcinisani. Kod delte su imali 11x manje šanse.

 

D0OBTPa.jpeg

 

Rast slučajeva i hospitalizacija u gradu koje je najveće žarište - Čvane (obuhvata Pretoriju):

 

W0h680j.jpeg

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Objavljen je izveštaj o stanju u bolnicama u Čvaneu. Ukratko: 76% pacijenata je bilo u bolnici drugim povodom pa im je pronađen kovid, manji udeo na kiseoniku, odnos vakcinisanih i nevakcinisanih u bolnici je 1:6 (6 vakcinisanih i 24 nevakcinisana), a s upalom pluća 1 vakcinisan i 8 nevakcinisanih (u toj pokrajini potpuno vakcinisano je 23% populacije, od toga 7% jednodoznom J&J vakcinom). Profil pacijenata je osetno mlađi, umrlo je 5 osoba starijih od 60 godina i 4 iz opsega starosti 26-36 godina. Zadržavanje u bolnici je svega 2,8 dana (u prošlim talasima bilo je 8,5), a stopa smrtnosti je 3,5x manja nego u prethodnim talasima.

Link na izveštaj:
https://www.samrc.ac.za/news/tshwane-district-omicron-variant-patient-profile-early-features

Niz tvitova sa pregledom (veći deo u spoileru):

 

Spoiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da vidimo šta kažu statistike - broj hospitalizacija raste više nego u prethodnim talasima, na kiseoniku je isti udeo pacijenata, a na intenzivnoj manje nego kod delte. U apsolutnim brojevima prilično je izvesno da će broj pacijenata na kiseoniku i intenzivnoj vrlo uskoro premašiti onaj iz delta talasa. Profil pacijenata je znatno mlađi, što naravno doprinosi bržem oporavku tj. kraćem zadržavanju u bolnici, ali se pomera ka starijima.

 

FFzHYhQWUAcQnpc?format=jpg&name=4096x409

 

FFy_7_FXMAoyFpo?format=jpg&name=4096x409

 

FFzBt2CXEAAToie?format=jpg&name=4096x409

 

FFzCWtCX0AMEWtj?format=jpg&name=4096x409

 

FFzDzo-XEAI_FVN?format=png&name=4096x409

 

FFi1CjWXsAIImgk?format=png&name=large

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

AHHH kad mi mi svi bili Beatrix. 

Ona ima bolje uslove kuci u karantinu nego u dragise micovica, ili u bilo kojoj bolnici u Holandiji. 

Ne bih ja to poredio.

Ovde se radi o opstem pristupu - sedi kuci, a ne srpskom:" Hajd' u covid ambulantu, rendgen, krv, a ako si malo poznatiji, pravac najbolja bolnica, bez obzira na simptome"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2021 at 6:56 AM, Romantik said:

 

Segragacija bi bila resenje da je izvodljiva, ali ima jedna "mala" sitnica zbog koje je to nemoguce, a to su zaposleni. Kako ces ljude na radnom mestu podeliti? Cak i da ih fizicki odvojis, sto je dodatni trosak za poslodavca, medju njima treba da postoji saradnja i kohezija da bi iole veci sistem funkcionisao, a to ce se tesko ostvariti ako ljude i formalno podelis na dva tabora, tada oni vise ne igraju u istom timu vec se bore protiv ovih drugih i rezultat cele privrede ode u sunovrat.

Malo sa zakašnjenjem. Ne vrti se sve samo oko posla, ima mnogo prilika za prenos zaraze, treba smanjiti tamo gde je iole moguće. Ti ne želiš maske i vakcinaciju, a ja ne želim takve u svojoj blizini niti da uđem u prostor, koji su koristili. Ima dosta mogućnosti da se mogući presek smanji koliko god realno izvodljivo i mirna Bačka za sve strane.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Ovde se radi o opstem pristupu - sedi kuci, a ne srpskom:" Hajd' u covid ambulantu, rendgen, krv, a ako si malo poznatiji, pravac najbolja bolnica, bez obzira na simptome"

Jasno mi je da se ne moze porediti beatrisa i ostali. Zato ona moze sedeti kod kuce (kao i ostali). Ne mogu da verujem da ona kod kuce nema svu moguce paznju, koji ostali kod kuce nemaju ( ali zaista).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...