Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

22 minutes ago, urosg3 said:

Može jedan savet ljudi, gde da izvedem gospodžu na večeru, ako nije za ovu temu praštajte, ali da bude umerena atmosfera, da nema narodnjaka, i da proslavimo kako dolikuje.

 

Kod Sase Kovacevica u bloku West 65. Kazes joj ovde zivi Djokovic i Jeca Motivacija. 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Sto se tice tih sa aerodroma, koliko dugo su bili u izolaciji? Nesto mi to kratko deluje da du već postali negativni na pcr testu.
U drugoj vesti, danas citam d aje košarkaš iz NBA (jedan od najcuvenijih trenutno) Lebron James, negativ na pcr testu a pre neki dan je pcr test pokazao + rezultat. Navodno je tada to bio lažno pozitivan test. Koliko je to verovatno?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Nadjoh svoj post od pre neki dan - vrlo kratak karantin, obzirom da je bilo slucajeva (Belgija, Hong Kong, pa i slucaj u Bazelu) koji su bili pozitivni tek posle 7-8 dana:

 

Ako je tacno ono za slucaj u Belgiji da je tek nakon 11 dana od povratka iz Egipta testirana pozitivno, onda kratki karantini nemaju bas mnogo smisla; stoga ovo sto pise za NL zabrinjava:

 

"Am Flughafen Schiphol wurden am Freitag 61 Flugpassagiere aus Südafrika positiv auf das Coronavirus getestet. Außerdem habe es 531 negative Coronatests gegeben. Die positiv Getesteten wurden in einem Quarantänehotel untergebracht und es wird nun untersucht, ob sie sich mit der Omikron-Variante infiziert haben.

Der Behörde zufolge müssen die positiv getesteten Passagiere, die Symptome aufweisen, sieben Tage in Quarantäne bleiben, die Infizierten ohne Symptome fünf Tage. Die negativ Getesteten, die in den Niederlanden bleiben, sollen sich zu Hause isolieren. Alle anderen könnten "ihre Reise fortsetzen", erklärte die GGD."

 

"Na aerodromu Šiphol u petak je 61 putnik iz Južne Afrike bio pozitivan na virus korona. Takođe je bio 531 negativan korona test. Oni koji su bili pozitivni smešteni su u karantenski hotel i sada se ispituje da li su zaraženi varijantom Omikron. Prema nadležnima, putnici koji su bili pozitivni i pokazuju simptome moraju ostati u karantinu sedam dana, a zaraženi bez simptoma pet dana. Oni koji su bili negativni i koji su ostali u Holandiji trebalo bi da se izoluju kod kuće. Svi ostali bi mogli da "nastave svoj put", saopštio je GGD."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Čitam sad ove linkove sto@erwin salje i meni se cini da sa ovim omicronom ako budemo imali sreće, vakcine ce da učine da budu blagi oblici bolesti, kod nevakcinisanih ishod isto kao i sa drugim sojevima s tim sto je ovo uveliko zaraznija varijanta pa ćemo u talasu tog soja imati užasne brojeve (preko 10-15 hiljada dnevno i preko 100 zvanično mrtvih sa ogromnim brojem ljudi po bolnicama).
Ako ne budemo imali sreće (a realno jesmo kurate sreće već dve skoro dve godine), vakcine će biti šećerna vodica za ovaj soj koji uz tu mnogostruko veću zaraznost ima da napravi pomor u Bergamo/2020 stilu. Ne smem ni da napišem koje brojeve onda očekujem.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, shonke said:

Čitam sad ove linkove sto@erwin salje i meni se cini da sa ovim omicronom ako budemo imali sreće, vakcine ce da učine da budu blagi oblici bolesti, kod nevakcinisanih ishod isto kao i sa drugim sojevima s tim sto je ovo uveliko zaraznija varijanta pa ćemo u talasu tog soja imati užasne brojeve (preko 10-15 hiljada dnevno i preko 100 zvanično mrtvih sa ogromnim brojem ljudi po bolnicama).
Ako ne budemo imali sreće (a realno jesmo kurate sreće već dve skoro dve godine), vakcine će biti šećerna vodica za ovaj soj koji uz tu mnogostruko veću zaraznost ima da napravi pomor u Bergamo/2020 stilu. Ne smem ni da napišem koje brojeve onda očekujem.

Ja se nešto mislim da ako nanjušim da ipak preboljevanje daje kakvu takvu šansu, pa hej da se izljubimo na vreme i prebolimo i prevarimo omikrona...

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, shonke said:

Čitam sad ove linkove sto@erwin salje i meni se cini da sa ovim omicronom ako budemo imali sreće, vakcine ce da učine da budu blagi oblici bolesti, kod nevakcinisanih ishod isto kao i sa drugim sojevima s tim sto je ovo uveliko zaraznija varijanta pa ćemo u talasu tog soja imati užasne brojeve (preko 10-15 hiljada dnevno i preko 100 zvanično mrtvih sa ogromnim brojem ljudi po bolnicama).
Ako ne budemo imali sreće (a realno jesmo kurate sreće već dve skoro dve godine), vakcine će biti šećerna vodica za ovaj soj koji uz tu mnogostruko veću zaraznost ima da napravi pomor u Bergamo/2020 stilu. Ne smem ni da napišem koje brojeve onda očekujem.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Moram otkucati vrlo cinično da će nova mutacija virusa izgleda dovesti do apdejtovane + obavezne vakcine.

 

Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler

Go omicron go!

 

 

 

 

 

Izgleda da kovid19 ipak neće da nestane sam od sebe, izgleda da još uvek nalazi načine da se zbliži i sa onima koji su ga dosad izbegavali (a to su sve mlađi i mlađi).

 

Nažalost, opet će iznuđeno da se vuku potezi, u defanzivi.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, urosg3 said:

Ima kod nas jedan pukovnik u penziji, umro je pred koronu, pa jedno deceniju pred smrt zabranili mu lekari da pije. Ali strogi celibat na alkohol. A on voleo da se druži. žovijalan, simpatičan lik uveo uzrečicu "je..š život bez rakije". 
E on mi je otkrio tajnu loze 26. jul  ta ti je najbolja!

Može jedan savet ljudi, gde da izvedem gospodžu na večeru, ako nije za ovu temu praštajte, ali da bude umerena atmosfera, da nema narodnjaka, i da proslavimo kako dolikuje.

Panta Rei Na Dorćolu kod 25. maja, odmah kod njih iza ugla Monument. U Monumentu nisam bio ali supruga kaže da je dobar. U Zemunu kod Šetališta je ponovo otvorio Brenner, pre duge pauze su bili odlični. Oko Partizanovog stadiona Klub 011, ovaj zadnji je nekad baš bio za dobar krkanluk. Splav Suvenir na keju iza Piramide, izvanredna klopa. Voulez-vous na Neimaru ispod parka kod stanice 24 (ako te ne nervira mladojapijevska i novovračarska publika) a tu u blizini i restoran Đorđe. Voulez-vous je malo natrpan unutra i ja ga tokom Corone ne bih koristio. 369 na Novom Beogradu u Goce Delčeva deluje veoma dobro, mada ja tu pijem samo kafu jer imaju grejalice napolju, a klopu još nisam probao. Mali raj na Pančevcu, imaju jagnjeće sarmice do bola. Ako ti nije bitna klasična restoranska atmosfera, Gelato bar na Novom Beogradu preko puta Piramide (preko puta one nove zgrade, Sun City valda). Uglavnom italijanska kuhinja, ali imaju i fenomenalne zanatske ćevape i raznu drugu klopu. Odlični i kolači, fantastičan koh. Bella Napoli u Zemunu, fenomenalne lignje u bešamel sosu i italijanska klopa.

 

Eto par na brzaka nabacanih, od toga Voulez-vous i Gelato bar nisu baš klasična restoranska atmosfera, pre neki japijevski food bar, pri tome pretrpani (opravdano zbog klope, koja je izvanredna) što je u ovo doba rizično. Bolje, kada im bašte rade, a sada možeš u Gelatu u bašti da se smrzavaš pod grejalicama kao mi. Svi navedeni nemaju ni narodnjake ni seljake, mada se za Mali raj i Suvenir ne bih kladio, uvek sam bio po danu, nikad uveče. Za pristojniju atmosferu za slavlje ipak Panta Rei, Bella Napoli, Brenner ili 369. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ovaj Panta Rei, mislim da je to to. Bio sam tamo nego zaboravio kako se zove. To je to!

Plus imaju odlične šnenokle, jedni od retkih u Beogradu. ☺️ Imaju i dobrih torti (to supruga konzumira, pa moram da verujem njenoj proceni), ali šnenokle su zakon.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ras kass said:

Primih buster danas. Dal da sacekam temperaturu ili preventivno nesto da popijem?! 

Primila ja u nedelju i moj klinac u sredu, nikakva reakcija osim sto me ruka bolela jedno 3 dana. Klinac se ni na to ne zali ali on ionako prima boce ko da mu je rame drveno.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

Pa 90% poznanika posle bustera imali reakciju. 

 

I odakle se uopste javlja bol u ramenu? 

 

Ja sam imala reakciju temperature jedino posle boostera, ali prve dve nista osim bola u ruci. Proslo me je za jedan dan. Objasnjenje za bol u ramenu je sto tvoje telo prepoznaje protein iz vakcine kao strano telo pa tako i reaguje. 

 

Link to comment
Share on other sites

 Blumberg već dvaput menjao naslov članka: kad su ga objavili, virus je bio u 8 saveznih država (vidi se po linku), posle u 9, trenutno je u 10.

 

Quote

The omicron variant spread to at least 10 U.S. states after New Jersey, Pennsylvania, Missouri, Maryland and Nebraska reported infections on Friday. “We absolutely have community spread” of the new strain in the U.S., Anthony Fauci, President Joe Biden’s top medical adviser, said on Bloomberg Television. 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-12-03/omicron-in-eight-u-s-states-south-africa-surges-virus-update

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, shonke said:

Čitam sad ove linkove sto@erwin salje i meni se cini da sa ovim omicronom ako budemo imali sreće, vakcine ce da učine da budu blagi oblici bolesti, kod nevakcinisanih ishod isto kao i sa drugim sojevima s tim sto je ovo uveliko zaraznija varijanta pa ćemo u talasu tog soja imati užasne brojeve (preko 10-15 hiljada dnevno i preko 100 zvanično mrtvih sa ogromnim brojem ljudi po bolnicama).

U Srbiji je sada skoro svako ili vakcinisan ili je preležao, valjda bi infekcija omikronom trebala biti blaža za te ljude. Videli smo da herd immunity za kovid ne postoji, ali postoji blaži oblik posle re-infekcije koliko znam. Neka me @erwin, @Eddard i @Sunshine State preprave ako grešim.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, shonke said:

U drugoj vesti, danas citam d aje košarkaš iz NBA (jedan od najcuvenijih trenutno) Lebron James, negativ na pcr testu a pre neki dan je pcr test pokazao + rezultat. Navodno je tada to bio lažno pozitivan test. Koliko je to verovatno?

Ma lik nije mogao da podnese da kovid odvlači više pažnje od njega :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Akiro said:

U stvari, jesi, ali u pozitivnom smislu. Ali za prosečnog Srbijuksa stvarno nisi dobar primer.

 

Kako ne deli kad će bar polovina da kmeči kako se nad njima sprovodi fašizam i možda se i nasiljem boriti za svoje pravo da svoje ispljuvke i smrad nametnu drugima. Ne zaboravi da se među slobodarcima, između ostalog, nalaze i Vučićeve udarničke navijačke SA grupacije za obračun sa opozicijom. Onda je bolja segregacija, ionako će se većina vlasnika lokala ugostiteljstva ili maloprodaje odlučiti za "slobodarsku" opciju, količine pivčuge i brlje koje gore navedeni mogu da popiju ionako uveliko nadmašuju kapućino i kolač, koji drugi troše. Neka nama ostave samo poneki, neka bude i skuplji, kafić i restoran, za koji znamo da 24h neće puštati nevakcinisane i one bez testa da uđu, i koji će obezbediti vakcinisano osoblje, razmak između stolova i redovno čišćenje klimatizacije. Neka nama ostave jedan Tempo i tri Lidla, ostalo sve njima, neka autobusi budu dve trećine njihovi, jedna trećina sa apsolutnom obavezom maske naši, etc, i mirna Bačka. Ne treba im išta nametati. Ako žele da dokažu da su jači od sudbine, ili se plaše 5g sa trulog i zlog Zapada, plaše se boce, rado bi da saćekaju prvo kako će drugi proći sa vakcinama, treba im 18 godina da budu uvereni da im vakcina manje škodi od zaraze, etc, da ne nabrajam sve poremećaje, neka ih. Treba im ispuniti želju. Pa ko pretekne i opameti se, dobro, ko ne, iskreno, who gives a damn. Sami pali, sami se ubili. Njihov sopstveni izbor i želja. Briga i njih za nas ostale, očigledno prema iskazanim stavovima. Ovo je jedina varijanta, koja ne pravi problema, možda će pojedinim slobodarima biti pogođena sujetica što ih se drugi gade pa hoće da se sklanjaju od njih, ali im niko ne ugrožava slobode, naravno izuzev slobode da ugroze pristojan svet. Nametanje vakcinacije bi moglo da izazove nasilni revolt, bar u Srbiji. Neka ih, samo da pristojan svet ima neku mogućnost da ih eskivira. Podela društva je sasvim O.K. rešenje da se što manje ugrožavaju bilo čija prava. 

 

Segragacija bi bila resenje da je izvodljiva, ali ima jedna "mala" sitnica zbog koje je to nemoguce, a to su zaposleni. Kako ces ljude na radnom mestu podeliti? Cak i da ih fizicki odvojis, sto je dodatni trosak za poslodavca, medju njima treba da postoji saradnja i kohezija da bi iole veci sistem funkcionisao, a to ce se tesko ostvariti ako ljude i formalno podelis na dva tabora, tada oni vise ne igraju u istom timu vec se bore protiv ovih drugih i rezultat cele privrede ode u sunovrat.

Link to comment
Share on other sites

Zimbabve vezao dva dana sa preko 1000 novozaraženih (četvrtak 1042, petak 1062). Prošlog četvrtka imali su prijavljenih 27 novih, a prošlog petka 62 nova.

Sedmodnevni prosek za ovaj petak im je 515, a za prošli petak bio im je 32.

 

FFuzIDXWQAA_5NS?format=jpg&name=900x900

 

Izvor: https://twitter.com/MoHCCZim

 

Ostala tri izveštaja (ovaj četvrtak i prošli četvrtak i petak su u spoileru:

Spoiler


FFpC1eFXIAYuTH3?format=jpg&name=900x900


FFJK3grXMAEO7sn?format=jpg&name=900x900


FFD-cWYXEAELPuW?format=jpg&name=900x900

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...