Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Sunshine State said:

Da se razumemo, ne radi se o nikakvim teorijama zavere, vec o pokusajima razumevanja dinamike zarazenih - kako su vec primetili po US, 27 januara je broj zarazenih u US bio 5 (videti link dole) - od tad, pa sve do 27 februara, kad su imali 60 slucajeva, onda je krenulo. Kako su uspeli da mesec dana odrze broj slucajeva od 5 do 60, kad vidimo da je i u ostalim drzavama mnogo brza dinamika rasta zarazenih?

 

https://www.snopes.com/fact-check/coronavirus-cure-bryant/

 

Ili se opet vracamo na broj testiranih - u tom slucaju, ako su 27 januara imali 5 zarazenih (potvrdjenih), trenutna brojka je mnoooogo veca, jer su propustili skoro mesec dana intenzivnijeg testiranja.

Ja sam citala tekst o tim prvim detektovanim slucajevima u Sijetlu, gde im nije dozvoljeno da testiraju ljude na coronu. Sto ce reci: problem je bio u testiranju i blokadi od stranane saveznih organa (jer im je trebala njihova dozvola). Sefu trebao dokaz da su americki geni jaci od corone :classic_dry: ("najjaci/najimuniji geni koje je covecanstvo ikada videlo"  :classic_dry: )

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ciao said:

Nsta mi nije jasno, jel znaci frka da ne bude vise jer je virus neobican?

Ili je mozda sve vise zgusnuto  u kratko vreme u odnosu na ranije godine?

 

Najveci problem po meni je u tome sto je virus nov i sto jos uvek ne znamo mnogo o njemu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ciao said:

Sad se i ja zbunih, potrazila sam podatke koliko godisnje umire ljudi u Francuskoj od zapalenja pluca :

 

https://www.pasteur.fr/en/medical-center/disease-sheets/influenza

 

"...Influenza is an acute contagious respiratory infection caused by influenza viruses, which are unique due to their vast genetic variability. It is a public health issue because of the annual seasonal outbreaks that affect 2 to 8 million people in France every year, with influenza-associated excess mortality estimated at 10,000 to 15,000 deaths, mainly in vulnerable individuals. The pandemic risk associated with zoonotic influenza is also a major public health challenge... "

 

Nista mi nije jasno, jel znaci frka da ne bude vise jer je virus neobican?

Ili je mozda sve vise zgusnuto  u kratko vreme u odnosu na ranije godine?

Direktor Robert Koch Instituta je pre neki dan ponovo naglasio (izuzetno, izuzetno veliki akcent je stavio na  tu izjavi) da je corona daleko, daleko opasniji i smrtonsniji virus od virusa gripa. A oni imaju podatke o oba (i to vrlo iscrpne). Tako da ja njemu verujem.

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Najveci problem po meni je u tome sto je virus nov i sto jos uvek ne znamo mnogo o njemu.

I vrlo zarazan, mnogo vise od gripa.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Ja sam citala tekst o tim prvim detektovanim slucajevima u Sijetlu, gde im nije dozvoljeno da testiraju ljude na coronu. Sto ce reci: problem je bio u testiranju i blokadi od stranane saveznih organa (jer im je trebala njihova dozvola). Sefu trebao dokaz da su americki geni jaci od corone :classic_dry: ("najjaci/najimuniji geni koje je covecanstvo ikada videlo"  :classic_dry: )

Svejedno, ignorisanjem i netestiranjem virus nije stao, tako da je realno pretpostaviti da su brojke mnogo vece nego ono sto vidjamo po worldometer-ima...vec rekoh kako je Dr iz Johns Hopkins bolnice rekao da je relanije da na potvrdjene slucajeve imamo 25-50 nepotvrdjenih, sto bi znacilo da je u US vec oko 1 - 2 miliona....u tom slucaju, 545 u umrlih predstavlja ocekuvanu smrtnost od influence - doduse, ovo je u mnogo kracem periodu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

Svejedno, ignorisanjem i netestiranjem virus nije stao, tako da je realno pretpostaviti da su brojke mnogo vece nego ono sto vidjamo po worldometer-ima...vec rekoh kako je Dr iz Johns Hopkins bolnice rekao da je relanije da na potvrdjene slucajeve imamo 25-50 nepotvrdjenih, sto bi znacilo da je u US vec oko 1 - 2 miliona....u tom slucaju, 545 u umrlih predstavlja ocekuvanu smrtnost od influence - doduse, ovo je u mnogo kracem periodu

pitanje je i da li je taj broj umrlih tacan (mozda su neki umrli od corone, a da uopste nisu testirani i registrovani da su umrli od corone).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ocigledno postoji razlog zbog cega je taj haos i broj bolesnika i angazovanje medicinskog osoblja u bolnicama bitno veci nego ranijih godina, mozda obicno grip pocne u novembru pa se rastegne do aprila tokom sest zimskih meseci a ovaj ima izrazen pik od mesec dana, to mi zvuci prihvatljivo gledajuci sta se desava inace cifre su otprilike iste samo je valjda grip-influenza (mislim da je u Srbiji grip nesto takoreci bezazleno a u Francuskoj je grip vrlo nezgodan cini mi se ono sto se u Srbiji zove grip  ustvari zapalenje pluca?) vise "ispeglan" tokom zimskog perioda

 

A bice da je glavni problem u tome sto se ne zna sta se moze ocekivati od njega

 

 

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ljudi, da mnogo ljudi umire i od obicnog grioa

5 minutes ago, ciao said:

Sad se i ja zbunih, potrazila sam podatke koliko godisnje umire ljudi u Francuskoj od zapalenja pluca :

 

https://www.pasteur.fr/en/medical-center/disease-sheets/influenza

Nista mi nije jasno, jel znaci frka da ne bude vise jer je virus neobican?

Ili je mozda sve vise zgusnuto  u kratko vreme u odnosu na ranije godine?

 

Ljudi, da umire dosta ljudi od sezonskog gripa svake godine, ali brojke nisu uporedive.

 

Broj ljudi koji zahteva bolnicku negu zbog novog virusa se trenutno procenjuje na oko 20% od registrovanih slucajeva. Hajde da kazemo i da je tek trecina zrazenih zaista testirana i da je ustanovljeno da su imaju bolest (sto je brojka koju sam jako proizvoljno uzeo, ali hajde da budemo konzervativni), to bi znacilo da oko 7% svih zarazenih mora na bolnicko lecenje. 

 

Na onih 5 miliona koji su u jednoj godini zakacili sezonski grip u Francuskoj to je 350 hiljada ljudi koji moraju da budu u bolnici, i to u jako kratkom vremenu. A Francuska ukupno ima oko 400 hiljada bolnickih kreveta u celoj zemlji. 

 

Poenta je da nijedan zdravstveni sistem na moze da izdrzi takav udar, a kada ponestane lekara, respiratora i druge medicinske opreme onda smrtnost krene da raste dramaticno i dobijemo ovo u Italiji. 

 

Cujem ljude kako pricaju kako ova brojka ljudi koji su do sada umrli nije narocito velika, ali često zaboravljaju da se to desava uz sve ove mere i skoro potpuno zaustavljanje planete. 

 

Zamislite sta bi bilo da niko nista ne cini da ovo zaustavi, koliko brzo bi rastao i broj zarazenih i umrlih. Onda se ne bi uporedjivale ove brojke sa obicnim gripom. 

  • Like 24
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Sunshine State said:

Da se razumemo, ne radi se o nikakvim teorijama zavere, vec o pokusajima razumevanja dinamike zarazenih - kako su vec primetili po US, 27 januara je broj zarazenih u US bio 5 (videti link dole) - od tad, pa sve do 27 februara, kad su imali 60 slucajeva, onda je krenulo. Kako su uspeli da mesec dana odrze broj slucajeva od 5 do 60, kad vidimo da je i u ostalim drzavama mnogo brza dinamika rasta zarazenih?

 

https://www.snopes.com/fact-check/coronavirus-cure-bryant/

 

Ili se opet vracamo na broj testiranih - u tom slucaju, ako su 27 januara imali 5 zarazenih (potvrdjenih), trenutna brojka je mnoooogo veca, jer su propustili skoro mesec dana intenzivnijeg testiranja.

 

 

Otpriike slicnu dinamiku ima i Australija: jedna od prvih zemalja sa prvim zarazenim, i nakon toga mesec dana je bilo prilicno mirno (po 1-2 dnevno) i onda je tek krenuo talas povecanja broja po eksponencijalnj stopi u zadnjih 2 nedelje?! 

Ono sto je takodje karakteristicno je izuzetno mali procenat umrlih (samo sedmoro za sada , od oko 2,000 ukupno zarazenih). 

Link to comment
Share on other sites

da ne bude opet prica o zaveri, ali koja je verovatnoca da u svakoj drzavi na ovoj poziciji sede retardirani  idioti koji nemaju veze sa poslom koji treba da rade, il su u pitanju neke dublje igre..

 

Edited by n4l1m
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, riviera said:

kolega mu iz sofije

 

 

 

6 minutes ago, n4l1m said:

da ne bude opet prica o zaveri, ali koja je verovatnoca da u svakoj drzavi na ovoj poziciji sede retardirani  idioti koji nemaju veze sa poslom koji treba da rade, il su u pitanju neke dublje igre..

 

 

Uslov da budeš premijer, ministar, načelnik bilo čega bilo gde očito je da budeš u 1% najvećih retarda na planeti.

 

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Moze li neko da pojasni sta tacno podrazumeva mera veceg opsega testiranja? Ne mislim bukvalno,vec kako ce se to obezbediti,koji krug lica ce sada da zahvata,ko ce sve biti testiran itd?

 

Nadam se da će prvo testirati kompletno medicinsko osoblje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Moze li neko da pojasni sta tacno podrazumeva mera veceg opsega testiranja? Ne mislim bukvalno,vec kako ce se to obezbediti,koji krug lica ce sada da zahvata,ko ce sve biti testiran itd?

trenutno imas masu ljudi koji su zavedeni(tm), imaju simptome i bili su u kontaktu sa zarazenima koji su potvrdjeni, ali posto nema testova na bacanje(tm),  oni sada sede kuci, posto jos simptomi nisu dosegli kriticnu tacku..

to u praksi znaci, da ako recimo  broj testiranja dignu na nekih 500 po danu(sto je i dalje malo, a pitanje je dal ce i na toliko dici), dobijace se brojke od 50% zarazenih od te brojke, ako ne i vise..

tako da, prvo ce testirati te zavedene, a posle onda cenim i ove sto pocnu da se javljaju..

Edited by n4l1m
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Plavi Golub said:

 

Gde crpi legitimitet da preti drugima? Komentari onih koji brane onako nesto su tamo skandalozni. Ja negde razumem duhovnu potrebu nekih ljudi za verom, ali ono je cist paganizam. I idotski komentari u stilu, komunisti napadaju crkvu. Pa ovi fundamentalisti su zamena za bivse komuniste.

Nisu komunisti vec moja baba tetka (mamina sestra od tetke) 83 godine, francuski djak, prosle godine se skrsila prilikom izlaska iz jedne Solunske bogomolje, ozdravila i sad kaze da ce da pise vaseljenskom patrijarhu da baci anatemu na popove ako joj ne dodju na kucni prag da je priceste. Ratujem sa njom vec godinama, svaki visenedeljni post na vodi je toliko iscrpi da je zalosno gldedati je. Pratim je na liturgije jer nekad nema snage ni da ode do crkve ni da se vrati. Ne vredi objasnjavati rizike svake vrste, ona duboko veruje da je pricesce sveti cin i da nista ne moze da joj se lose dogodi cak ni u doba Korone. Dakle, ni SPC nije lako da donese odluku jer nije moja tetka jedina.

Edited by Pletilja
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/coronavirus-spanische-soldaten-entdecken-leichen-in-pflegeheimen-a-11a0fb93-db1e-4b09-9fc6-1a546ed37c4d

Quote

Spanish soldiers discover bodies in nursing homes


Abandoned residents found in their beds by soldiers - the condition in Spain's nursing homes is dramatic. A minister announced that there could be an investigation by the prosecutor.

 

Soldiers in Spain discovered several dead seniors disinfecting nursing homes due to the corona crisis. The bodies had apparently remained unnoticed for longer, the newspaper "El Mundo", the state television station RTVE and other media reported, citing the military emergency aid unit UME. Minister of Transport José Luis Ábalos confirmed the reports at a press conference in Madrid.
 


There is still little information available, and the public prosecutor's office may start an investigation, said Ábalos. Defense Minister Margarita Robles had said before the reports in an interview with Tele5 that soldiers had seen nursing home residents who were completely abandoned, if not dead, on their beds. The authorities will "be relentless".

 

In the past week, several reports had shaken the Spaniards, including 20 inmates of the Monte Hermoso nursing home in Madrid who died within a few days, and 15 people killed in a home in Ciudad Real. Most of the deceased were found to be infected with the corona virus. Numerous infected seniors also died in other retirement homes in Madrid and throughout Spain.

 

At the request of a patient protection organization, the public prosecutor's office launched an investigation into the Monte Hermoso home. According to the Madrid city administration, at least 75 other people, including inmates and employees, were infected with the virus in this home in addition to the fatalities. Relatives of residents spoke of catastrophic hygienic conditions and lack of protective equipment for nursing staff.

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.spiegel.de/international/germany/germany-imposes-tougher-restrictions-on-public-life-a-fe5a067b-ee7a-4521-9940-edfa637f90de

An Overview of the Updated Restrictions on Public Life in Germany

Quote

Religious services in churches, mosques and synagogues are similarly prohibited.

 

Quote

There were, however, occasional violations. In the town of Neuruppin, near Berlin, for instance, the police broke up six larger parties with teenagers and young adults over the weekend. In Bavaria, meanwhile, the police had conducted some 25,000 checks by Sunday afternoon -- and had to alert 500 people to change their behavior.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Nisu komunisti vec moja baba tetka (mamina sestra od tetke) 83 godine, francuski djak, prosle godine se skrsila prilikom izlaska iz jedne Solunske bogomolje, ozdravila i sad kaze da ce da pise vaseljenskom patrijarhu da baci anatemu na popove ako joj ne dodju na kucni prag da je priceste. Ratujem sa njom vec godinama, svaki visenedeljni post na vodi je toliko iscrpi da je zalosno gldedati je. Pratim je na liturgije jer nekad nema snage ni da ode do crkve ni da se vrati. Ne vredi objasnjavati rizike svake vrste, ona duboko veruje da je pricesce sveti cin i da nista ne moze da joj se lose dogodi cak ni u doba Korone. Dakle, ni SPC nije lako da donese odluku jer nije moja tetka jedina.

 

Zapravo bi trebalo da je lako, ali eto. Ne bi oni da se odreknu onog ogavnog sirenja dzepa. A da im je stalo do ljudi oni bi 'rizikovali' ljutnju stada i sve obustavili. A i kakav je to rizik kad ljudi sigurno nece da promene crkvu. Odsedece kod kuce par meseci pa ce onda doci da se priceste.

Glupo je sto uopste mora o ovome da se prica sa prefiksom 'nemam nista protiv religije'. Sto rekose jednom negde 90% Srbije je pravoslavno a 50% veruje u boga (sto ih ne sprecava da zakrce dom zdravlja)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, n4l1m said:

da ne bude opet prica o zaveri, ali koja je verovatnoca da u svakoj drzavi na ovoj poziciji sede retardirani  idioti koji nemaju veze sa poslom koji treba da rade, il su u pitanju neke dublje igre..

 

 

Ja stvarno ne mogu da razumem ovakve idiote, poput ove, ili našeg "najsmešnijeg" virusa.

 

Pa političari ste jbt, bar vi znate da vrtite neku praznu priču tipa "nema, ali oprezni smo, pratimo situaciju...". A ne ovakva, opasna, blamiranja.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, NMX said:

 

zanima me vaše mišljenje....lika su polili kofama govana, s pravom...al moguće da ima i nešto istine u ovome što priča (ovo naravno pričam za ozbiljne zemlje, ne za banane poput naše)

 

Naravno da ima istine i on, iz svog ugla, verovatno sasvim iskreno kaže da je spreman da se žrtvuje.

 

Međutim, stvari nisu tako jednostavne. Nije ovo bojno polje pa će neko herojski da pogine, nije ni bežanje od neprijatelja pa ćeš da ostaviš ranjene i iznemogle da bi zdravijii i spremniji imali veće šanse da prežive.

 

Ko može, sa bilo kakvom sigurnošću da kaže, hajde da nastavimo normalan život, neki će se malo razboleti, neki stariji i bolesni će umreti i tako ćemo da pobedimo virus? Ko može da predvidi koliko ljudi će umreti? Ko može sa sigurnošću da kaže da u jednom trenutku neće i mlađi i zdraviji početi teško da oboljevaju ili da umiru u značajnom broju? I dalje se vrlo malo zna o virusu, imamo vrlo kratkotrajna iskustva na osnovu kojih nešto predviđamo, a iskustva se kreću od totalnog do delimičnog lockdowna. Gde je iskustvo bez ikakvog lockdowna?

 

Dalje, ovo svesno žrtvovanje ima smisla jedino ako ćeš da umireš u svom domu, bez ikakve medicinske pomoći, bez opterećivanja zdravstvenog sistema. Koliko ljudi bi bilo spremno da se dve nedelje guše i umiru u mukama? Koliko njihovih bližnjih bi bilo spremno da se pomiri s tim, ili da to gleda?

 

Da bi se neki tako drastičan scenario uopšte rezmatrao, mora da se ima prilično jasna slika šta se dobija a šta gubi, koja je cena. Ovde toga nema.

  • Like 17
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, NMX said:

 

zanima me vaše mišljenje....lika su polili kofama govana, s pravom...al moguće da ima i nešto istine u ovome što priča (ovo naravno pričam za ozbiljne zemlje, ne za banane poput naše)

 

Ima li istine? Naravno da ima... USA ide u decline sa BDPom 5% kako stvari stoje sa mesec dana lockdownom. Sa 3 to je ekonomska katastrofa sa kojom tesko da cemo imati sta da poredimo. A sta je to cega se majstor dosetio? Pa lapot! Nego me interesuje... sta kad ovaj virus izmutira samo malkice, pa pocne da napada i tih 6 grandchildren koji uzivaju u svojim iPadima jer se djed zrtvovo? Ili sta kad se isti ovaj virus vrati sledece godine, posto je idiot ocigledno to zaboravio? Ovo nam pokazuje samo da su to ljudi koji odlucuju i o klimatskim promenama, CO2 emisiji, itd... 

Pazi, nisam ni pomenuo moralnost njegove ideje, a vec je jasno da je glupa. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Arsenije Pesic napisasmo istu stvar. Neko je napisao par stranica ranije da je ovaj svet napravljen na ostacima kuge. Tako je i korona game changer: umesto da smisljamo koga da zrtvujemo ne bi li zadrzali ono sto smo imali juce, treba da krenemo da mislimo kako da nam svet funkcionise sa novim konstantama. A konstanta je da dokle god nemamo neki nacin da obuzdamo zarazu bilo gde na svetu u roku od nedelju dana (ili smisljamo vakcine u roku od par meseci) - lockdown je jedina opcija. Dakle, policijski cas ce se uvoditi, sloboda kretanja ce bivati ogranicena,  skola ce se uciti kao kombinacija standardne + online, zdravstvo ce morati da se okrene mnogo vise prevenciji nego lecenju, itd... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, n4l1m said:

to u praksi znaci, da ako recimo  broj testiranja dignu na nekih 500 po danu(sto je i dalje malo, a pitanje je dal ce i na toliko dici), dobijace se brojke od 50% zarazenih od te brojke, ako ne i vise..

 

oko 25% je sada, kada testiraju samo i iskljucivo one koji ispoljavaju sve simptome

kako zamisljas da bude 50%+ kad krenu testiranja ljudi koji imaju jedan simptom, ili nijedan ali bili su u nekom kontaktu..

Link to comment
Share on other sites

Avion s pacijentima iz Italije sleteo u Lajpcig. Pre neki dan su Baden-Württemberg i Saarland preuzeli neke francuske pacijente iz Elzasa.

 

Naravno, uvek se moze postaviti pitanje da li je ovo moglo i ranije da se uradi, da li bi to spasilo neke zivote? Da li je raspolozivi medicinski materijal kao i lekari iz drugih zemalja morao/trebalo da se posalje u Italiju/Spaniju (ranije)?

Zemlje EU su do sada reagovale vodeci racuna prvenstveno o svojim sopstvenom interesma, zaboravljajuci da virus ne poznaje granice i da se ne mozes zabarikadirati, zatvoriti granice i onda si siguran. I ovo nije prvo (a ni poslednje) pitanje kod koga se vide slabosti EU. Vec sam napisala da sam pozitivno iznenadjena efikasnoscu i brzinom kojim je Nemacka unutar svojih granica reagovala (jer i ovde postoje unutrasnja trvenja i neslaganja), tako da se nadam da ce se i ostali trgnuti i shvatiti da moraju da saradjuju i da sami (i egoisticni) ne mogu da prezive. Posebno sto ocigledno dolaze ekonomski teska vremena.

Da ne pricam sto mora da se misli i na zemlje koje ne spadaju u ovu malu grupu najrazvijenijih. Sta tek ceka Afriku, latinsku Ameriku, ostatak Azije, koji su u daleko losijem stanju od razvijenog Zapada? Filozofija "Amerca/xy first" ne moze da prezivi (priroda je jaca).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Naravno da ima istine i on, iz svog ugla, verovatno sasvim iskreno kaže da je spreman da se žrtvuje.

 

Međutim, stvari nisu tako jednostavne. Nije ovo bojno polje pa će neko herojski da pogine, nije ni bežanje od neprijatelja pa ćeš da ostaviš ranjene i iznemogle da bi zdravijii i spremniji imali veće šanse da prežive.

 

Ko može, sa bilo kakvom sigurnošću da kaže, hajde da nastavimo normalan život, neki će se malo razboleti, neki stariji i bolesni će umreti i tako ćemo da pobedimo virus? Ko može da predvidi koliko ljudi će umreti? Ko može sa sigurnošću da kaže da u jednom trenutku neće i mlađi i zdraviji početi teško da oboljevaju ili da umiru u značajnom broju? I dalje se vrlo malo zna o virusu, imamo vrlo kratkotrajna iskustva na osnovu kojih nešto predviđamo, a iskustva se kreću od totalnog do delimičnog lockdowna. Gde je iskustvo bez ikakvog lockdowna?

 

Dalje, ovo svesno žrtvovanje ima smisla jedino ako ćeš da umireš u svom domu, bez ikakve medicinske pomoći, bez opterećivanja zdravstvenog sistema. Koliko ljudi bi bilo spremno da se dve nedelje guše i umiru u mukama? Koliko njihovih bližnjih bi bilo spremno da se pomiri s tim, ili da to gleda?

 

Da bi se neki tako drastičan scenario uopšte rezmatrao, mora da se ima prilično jasna slika šta se dobija a šta gubi, koja je cena. Ovde toga nema.

 

da se nadovezem: zašto se zaustaviti na starijim ljudima, onima generalno ugroženog zdravlja i aktuelnoj viralnoj situaciji? po toj logici svakoga ko ugrožava zdravlje tržišta i kada je business as usual treba "ukloniti" na ovaj ili onaj način. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...