Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 minutes ago, CLakiSH said:

Fendericu nece pustiti ni na Sajam.

 

Kad dolazi 5 minuta pred podbacivanje.

 

 

Epidemiolog Predrag Kon objasnio je za Tv Prva da sada postoje uslovi za masovne testiranje, ali da će sistem profunkcionisati za oko nedelju dana.

Edited by Sprivel
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, realno *w said:

Pukao teamviewer, po prvi put posle ko zna koliko godina. Preopterećenje...

Sve slične platforme su preopterećene. Mi iz firme smo koristili Skype for bussines do sada, okej je radilo, juče smo imali malo smetnji, ali je nas je bio oko 160. Verovatno ćemo uzeti Zoom u narednim danima.

Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

Zabrana prodaje Danasa

 

Danas je prodavačica na kiosku odbila da mi proda Vaše novine. Prema njenim rečima, zabranjeno joj je da prodaje Danas već izvesno vreme i dužna je da sve primerke vrati dostavljaču.

Ukoliko proda i jedan primerak, ostaće bez posla. Ne znam da li Vam je ovo poznato.

Zbog zaštite same prodavačice ne bih Vam otkrivao ime kioska i lokaciju. Ukoliko bude potrebno, navedene informacije Vam mogu navesti uz obećanje da radno mesto prodavačice ne bi bilo ugroženo.

S poštovanjem.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

Sto ne smislis bolju teoriju zavere, imas sve elemente. Imas zajednice koje imaju kontakt jedne sa drugima, neke su razvijenije, neke zaostalije, neke bogatije, neke siromasnije, neke demokratske, neke centralisticki organizovane, itd i imas izolovani uzorak na onom brodu, gde su čak najbolje prošli. Ovo ili neko igra planetarni Sims, ili eventualno kao u South Parku, neko gleda planetarni rialiti šou :classic_biggrin:

 

Sve je vise nego jasno, vladaju vladari iz senke. 

 

 

edit: cujem da se u FR predlaze da ljudi idu dobrovoljno da pomazu "seljane" oko obradjivanja zemlje, i ubiranja plodova. kao i da se razmatra ideja da se kupuje samo proizvodi od Francuskih poljoprivrednika, proizvodjaca, da se nista ne uvozi, kao i da se podstice da se ljudi dobrovoljno javljaju u vojsku.

 

O bozeee

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

Kao što smo nagađali za vikend ovo povećanje policijskog časa je prouzrokovalo samo još veće gužve u radnjama. Danas sam išao u nabavku i evo izveštaja za Novi Sad. Ispred Idea, Maxi i Univera petnestak ljudi čeka da uđe. Setih se da imam blizu i Aman i da nije baš nešto popularan pa otiđoh tamo kad tamo samo jedna žena čeka red. Stadoh tu 5 minuta i uđoh u radnju, za tih 5 minuta skupilo se 6-7 ljudi u redu.

 

Ispred apoteka nisam uopšte video redove doduše nisam ni ulazio. Ispred malih radnji i pekara nema redova, tu se relativno brzo obavi kupovina pa se verovatno nikad ni ne nakupi ljudi.

 

Ljudi su se uozbiljli, 2m razmak većina poštuje, čak sam primetio u samoj radnji da je jedna žena čekala da završim na frižideru i tek onda prišla. No ima i onih koji još uvek ne poštuju razmake, verovatno treba da umre još ljudi da bi i njima došlo iz dupeta u glavu.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Dropkick Murphys said:

Moze li negde da se proveri podatak za ukupan broj umrlih u Italiji, prosle godine, po mesecima? I naravno, ukupan broj mrtvih u martu ove godine?

 

647000 u 2019. To je sa wiki - demografija Italije.

To je 1770 po danu.

Objavljeni broj umrlih od korone od 21.2 do sada je oko 10,5% redovnog mortaliteta u istom periodu. 

Plus što se radi o starijim ljudima koji i inače umiru tako da - verujem da se neće osetiti neko drastično povećanje u mortalitetu 2020te.

 

Tako da ovo u demografskom smislu nije kuga i daleko je od katastrofalne situacije, ali medicinsko-etički, medijski i politički aspekt čini sve ovo ipak tragičnim.

 

U Srbiji inače umre 270 ljudi na dan. U vreme korone verovatno i malo više ako se zaista uskraćuje medicinska pomoć hitnim bolesnicima.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I ja se pre sat vremena vratio iz marketa i piljarnice kod mene u selu. Svuda su po 4-6 radnica u stalnom pokretu i stalno opominju ljude koji pokusavaju da udju (iako je istampano obavestenje o max broju musterija u objektu u isto vreme), ali nemaju vremena da dezuraju pored vrata. Ja zamolio par ljudi da drze odstojanje, ali slaba vajda. Guzve prilicne svuda. Iznerviralo me sto sam zajedno sa par ljudi cekao ispred radnje da se rascisti situacija da bi par matoraca samo zbunjeno prisli, odmerili nas pogledom i usli unutra.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Klotzen said:

Kao što smo nagađali za vikend ovo povećanje policijskog časa je prouzrokovalo samo još veće gužve u radnjama. Danas sam išao u nabavku i evo izveštaja za Novi Sad. Ispred Idea, Maxi i Univera petnestak ljudi čeka da uđe. Setih se da imam blizu i Aman i da nije baš nešto popularan pa otiđoh tamo kad tamo samo jedna žena čeka red. Stadoh tu 5 minuta i uđoh u radnju, za tih 5 minuta skupilo se 6-7 ljudi u redu.

 

Ispred apoteka nisam uopšte video redove doduše nisam ni ulazio. Ispred malih radnji i pekara nema redova, tu se relativno brzo obavi kupovina pa se verovatno nikad ni ne nakupi ljudi.

 

Ljudi su se uozbiljli, 2m razmak većina poštuje, čak sam primetio u samoj radnji da je jedna žena čekala da završim na frižideru i tek onda prišla. No ima i onih koji još uvek ne poštuju razmake, verovatno treba da umre još ljudi da bi i njima došlo iz dupeta u glavu.

 

Meni se pokazalo da su najbolji izbor piljare u kraju. Srećom, ima ih više, a cene osnovnih proizvoda su manje-više iste kao u radnjama ili na pijaci. Redova nema, kupaca je malo (hvala snegu), a osnovnih stvari kao što su hleb, povrće, jaja i slično ima dovoljno. Najbolje su one koje su malo zavučenije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CheshireCat said:

...

Plus što se radi o starijim ljudima koji i inače umiru tako da - verujem da se neće osetiti neko drastično povećanje u mortalitetu 2020te.

 

 

Nadam se da će ovo uskoro da prođe a mortalitet se posle vidi na tabelama UN o očekivanom životnom dobu po zemljama.

Tsunami koji je podavio 20,000 Japanaca 2011. je ušao u brojke pa Japan skinuo sa vrha liste dugovečnosti stanovništva. Ovo je još gore ali ima da se vuče po statistikama godinama posle ovoga.

Link to comment
Share on other sites

Sad sam bio u dve prodavnice u selu, nema nigde nikoga, provozao se malo po selu, sve pusto, nema cak ni kola. E sad, da li je zbog snega, ili korone nemam pojma. Juce u gradu su bili redovi ispred banaka, menjacnica i apoteka, ali to je zato sto pustaju samo po jednu osobu da udje u prostoriju pa ljudi cekaju napolju, a sam gradic je bio znatno prazniji nego inace. U subotu sam isao u najveci market u gradicu, nije bilo guzve, tamo pustaju sve da udju u objekat, pa nema nikakvih redova. Brasna od subote ima, ali ne bas u velikim kolicinama. Kvasca jos uvek nema, ali se pojavio na crnom trzistu, mada i tu ga je tesko nabaviti. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Oko 60 državljana Srbije koji su sinoć doputovali iz Pariza, odvezeni su u izbeglički kamp kod Subotice, a da im uopšte nije rečeno kuda ih vode, javila je za N1 Sonja Radević, čija sestra je jedna od putnica.

Dodala je i da su uslovi u tom kampu nehumani.

"Po njih 10 je u jednoj sobi, prljavo je, šetaju bube, smrdi i užasno je hladno. Niko neće da im kaže gde se nalaze, ljudi su videli tablu za Suboticu iz autobusa. Ako se do sada nisu razboleli, sada će sigurno" napisala je Radević.

Rekla je i da su im po dolasku iz Pariza, svima dali papire da su 28 dana u karantinu.

"Kaže sestra da bi voleli da su ostali na aerodromu u Parizu, imali su bolji tretman. Bolje su iz dočekali tamo nego njihova država. Izopšteni su, nemaju kome da se obrate", dodala je čitateljka N1.

 

E jbt, ništa Hajat, ništa SPA, ništa kanapei za doručak...ajde bre jebote, naravno da je horor tu gde su vas doveli...ne znam...baš mi ovakve vesti idu na q. 

 

Poslati avion bilo gde, mimo redovne linije, nije baš posao za 5 minuta, iziskuje mnogo posla. Imaš odluku o karantinu...naravno da će da te sprovedu u isti. Da li je mogao da bleji 28 dana kući? Verovatno....ali jbg, cuti i ne kukaj. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

E jbt, ništa Hajat, ništa SPA, ništa kanapei za doručak...ajde bre jebote, naravno da je horor tu gde su vas doveli...ne znam...baš mi ovakve vesti idu na q. 

 

Poslati avion bilo gde, mimo redovne linije, nije baš posao za 5 minuta, iziskuje mnogo posla. Imaš odluku o karantinu...naravno da će da te sprovedu u isti. Da li je mogao da bleji 28 dana kući? Verovatno....ali jbg, cuti i ne kukaj. 

 

Ovaj karantin nema poente ako trpaju sve ljude zajedno. U takvoj situaciji će jedan bolestan kroz mesec dana sve da ih zarazi.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Evo ako se ljudima ne ostaje kući, imaju alternativu

 

 

:classic_ninja:

 

Odlučujem se da riknem u svoja 4 zida™

 

1 hour ago, Nicklord said:

Zoom radi savršeno poslednjih 10 dana 😄 

 

Postoji li free varijanta ili samo pay?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E sad jbg...

Nije ih EU tukla po usima da kafenisu po kaficima i restoranima kada su stigle vesti o pandemiji...

Ima onaj snimak od juce kako gradonacelnici prete,mole i psuju da idu kucama iz parkova i sa ulica...

Nije bas ni u ostalim EU drzavama ruzicasto pa da mogu da se svi usredsrede na Italiju...

4 minutes ago, Constantin said:

Talijani se naljutili na "nekog"....

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...