Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, sreta-steta said:

 

Ni meni nije jasno... ako ne testiramo, onda je broj potencijalno zaraznih koji se slobodno krecu ogroman... Kakva god da je izolacija to mora da pukne, pa cemo imati u jednom danu 200 ljudi od toga 198 za respirator. Nisam siguran da shvatam zasto mi idemo suprotno od onih zemalja koje su uspele da ovo koliko toliko odrze pod kontrolom: SGN, Tajvan... ali valjda Kon znae bolje. 

 

Da bismo testirali prvo moramo da imamo testove.

Link to comment
Share on other sites

Treba mi jedno objašnjenje u vezi sa izolacijom. Možda je ovo više za onaj drugi podforum, ali neka. Dakle, i kad se izolujemo od ljudi, kako da se izolujemo od stvari? Tu pre svega mislim na stvari koje kupujemo. Da li kompletnu kutiju mleka, ambalažu papira, šta god, moram detaljno da prebrišem nečime što ubija virus? Na sajtu CDC stoji da prenošenje sa stvari na ljude nije tipičan način, ali jasno je da virus preživljava određen broj sati/dana na raznim površinama. Da li, na primer, kad kupim hleb u prodavnici moram da ga spečem na 70ak stepeni u rerni da bih sigurno ubio virus? Neki epidemiolozi (ne naši, naravno) kažu da sveže voće i povrće peremo u sapunjavoj vodi, ali da ono što može svakako treba termički obraditi. 

Koje su dakle pune mere izolacije od svega, jer čini mi se najlakše izolovati se od ljudi. Ali šta sa svim ovim ostalim? Ako su takve stvari negde objašnjene i link bi dobro došao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, realno *w said:

 

Drugova majka se šlogirala, recimo 64-65 godina. Hitna neće da izađe na teren, niti hoće da je prime u bolnicu.

Njemu u hodniku medicinskog dali infuziju, da se snađe, čovek jedva našao nekog školskog, koji je doktor i koje je došao da priključi infuziju.

 

Inače pričamo o vrbaškoj bolnici, gde nema, niti je bio ijedan slučaj korone, i gde su sve pacijente poslali kući. 2 nedelje prazna bolnica, bez pacijenata, bez korone, niko ne može da pomogne nesretnoj ženi. A to nije jedini slučaj.

 

Pi!

 

Ovo je jezivo. Oni i ako uspeju da smanje smrtnost od korone, svakako ce podici smrtnost od ostalih bolesti, upravo zbog ovog. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, handys said:

Treba mi jedno objašnjenje u vezi sa izolacijom. Možda je ovo više za onaj drugi podforum, ali neka. Dakle, i kad se izolujemo od ljudi, kako da se izolujemo od stvari? Tu pre svega mislim na stvari koje kupujemo. Da li kompletnu kutiju mleka, ambalažu papira, šta god, moram detaljno da prebrišem nečime što ubija virus? Na sajtu CDC stoji da prenošenje sa stvari na ljude nije tipičan način, ali jasno je da virus preživljava određen broj sati/dana na raznim površinama. Da li, na primer, kad kupim hleb u prodavnici moram da ga spečem na 70ak stepeni u rerni da bih sigurno ubio virus? Neki epidemiolozi (ne naši, naravno) kažu da sveže voće i povrće peremo u sapunjavoj vodi, ali da ono što može svakako treba termički obraditi. 

Koje su dakle pune mere izolacije od svega, jer čini mi se najlakše izolovati se od ljudi. Ali šta sa svim ovim ostalim? Ako su takve stvari negde objašnjene i link bi dobro došao.

 

Koliko ocenjujes nivo OCDa kod sebe na skali 1-10. Posle toga ces dobiti precizan odgovor

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, A sad said:

 

E jebiga sad. Kako on moze da izda bilo kakvo naredjenje? Nije on tu da izdaje naredjenja, vec da govori sa strucnog aspekta. Zna se ko treba da izdaje naredjenja, a oni to ne rade da se ne bi zamerili crkvi. 

Kon je rekao onako kako treba, odmereno, bez zameranja vecinskoj zajednici. Ako budu hteli da izdaju naredjenja, nek izdaju oni koji ispiraju mozak narodu svakog dana u sest. 

Pre neki dan je su i nemacki doktori pricali o sintagmi struka da se pita. I ljudi su rekli da oni daju svoje misljenje , predloge i nacine borbe. Ali oni ne mogu nista ni narediti ni sprovesti. Dakle sve odluke su na politicarima. Na strani sto politicari to zloupotrebljavaju jer prebacuju svu odgovornost na struku. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, MrTripleDouble said:

Kod mene stigle maske, sije ih privatnik. Jednokratne 26 dinara, ove druge koje mogu da se peru 46. Moguce je kupiti 10 odnosno 5.

Kako ide sa ovim maskama sto su sad poceli da siju. Jesu li to efikasne maske, zar tu ne treba neka sterilizacija, sta vec?

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ZiS said:

Nisam ekspert niti se trudim da budem...Ovde se stvarno moze procitati dosta korisnih stvari od ljudi kojima je to posao...No, laicki, meni najrealniju sliku pruza ovo sto se radi u Nemackoj i Juznoj Koreji i iskreno te podatke uzimam kao relevantne, ne zato sto daju optimisticniju sliku(mada ima i toga verovatno, nesvesno 😁), vec prosto broj testiranja, velicina uzorka...i kad se sve zavrsi mislim da cemo tamo dobiti prave podatke... 

 

Neko je vec napisao da ce podaci iz Juzne Koreje i Nemacke biti najmerodavniji za nauku i ja se slazem.

 

Ovo sto mi radimo ne daje pravu sliku o broju zarazenih virusom kojih moze da bude i 10 puta vise, kad mi radimo samo na damage controlu i gledamo da hospitalizujemo samo onog kog mora kako bi se zdravstveni sistem maksimalno rasteretio. Zato ovaj broj potvrdjenih slucajeva sa kojim izlaze svakodnevno nista narocito ne predstavlja kad se testira ovako ogranicen broj ljudi. Ali statistika je i sama limitirana disciplina jer mora da uzima u obzir samo podatke koji su joj na raspolaganju. Zato se sada sa ovako malim brojem testiranih generalno u svetu smatra da je smrtnost oko 3,5 posto, a realno je verovatno duplo manja, cak mozda i manja od toga, sto nam pokazuju podaci iz upravo te dve drzave.

 

Ali testiranje nije bitno samo zbog boljeg shvatanja virusa, jer sta ce nama znaciti ako 3 dana uzastopno istestiramo po njih 50 i niko ne bude zarazen pa kazemo - "gotovo je, ukidamo mere", kad takvim uzorkom uvek virus negde moze da se provuce, i posle 2 nedelje napravi jos vecu stetu.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, CLakiSH said:

Kako ide sa ovim maskama sto su sad poceli da siju. Jesu li to efikasne maske, zar tu ne treba neka sterilizacija, sta vec?

 

 

 

4 minutes ago, MrTripleDouble said:

I ja se to pitam.

 

 

 

nisam procitao pitanje do kraja, nije ni bitno. :classic_biggrin:

 

 

 

Edited by kalistenika u rutini
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, CLakiSH said:

Pre neki dan je su i nemacki doktori pricali o sintagmi struka da se pita. I ljudi su rekli da oni daju svoje misljenje , predloge i nacine borbe. Ali oni ne mogu nista ni narediti ni sprovesti. Dakle sve odluke su na politicarima. Na strani sto politicari to zloupotrebljavaju jer prebacuju svu odgovornost na struku. 

 

Neka stručnjaci partijski poslušnici onda lepo, jasno i glasno kažu da lizanje kašike treba regulisati opštom odredbom da se svako namerno odstupanje od sanitarnih preporuka mora oštro kažnjavati i izjednačiti sa terorizmom ili pokušajem ubistva i tako prebace loptu na političare. To što popovi lupetaju u saopštenjima za javnost bi se već moglo podvesti pod širenje lažnih vesti i sankcionisati. Mnoge nežne dušice su već povređene što ne mogu u kafanu ili kladionicu, pa ne vidim razloga ni zašto se nežnim dušicama koje ližu kašike ne bi moglo jasno i glasno reći koliko je ta sumanuta praksa opasna.

 

Baš me zanima šta bi se u redovnoj situaciji desilo kada bi neko javno preko medija, kao što popovi sada čine, npr. u školskom programu, rekao da nije opasno gurati prste u šteker, da su benzin ili dizel zdravi za piće ili da nije problem jesti sa patosa kada životinje to ionako već čine.

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Neka stručnjaci partijski poslušnici onda lepo, jasno i glasno kažu da lizanje kašike treba regulisati opštom odredbom da se svako namerno odstupanje od sanitarnih preporuka mora oštro kažnjavati i izjednačiti sa terorizmom ili pokušajem ubistva i tako prebace loptu na političare. To što popovi lupetaju u saopštenjima za javnost bi se već moglo podvesti pod širenje lažnih vesti i sankcionisati. Mnoge nežne dušice su već povređene što ne mogu u kafanu ili kladionicu, pa ne vidim razloga ni zašto se nežnim dušicama koje ližu kašike ne bi moglo jasno i glasno reći koliko je ta sumanuta praksa opasna.

 

Baš me zanima šta bi se u redovnoj situaciji desilo kada bi neko javno preko medija, kao što popovi sada čine, npr. u školskom programu, rekao da nije opasno gurati prste u šteker, da su benzin ili dizel zdravi za piće ili da nije problem jesti sa patosa kada životinje to ionako već čine.

Sve stoji, ali vidim da vam smeta sto nije lupio rukom sto i uradio ono sto trebaju da urade oni koje vrse vlast.

Moja poenta je da meni ne treba Vucic sa drugim predznakom. Ne zelim da neko prica ono sto meni odgovara na nacin kako to radi Vucic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CLakiSH said:

Sve stoji, ali vidim da vam smeta sto nije lupio rukom sto i uradio ono sto trebaju da urade oni koje vrse vlast.

Moja poenta je da meni ne treba Vucic sa drugim predznakom. Ne zelim da neko prica ono sto meni odgovara na nacin kako to radi Vucic.

Nigde nisam napisao da treba lupati šakom o sto, već samo izneti činjenice i mišljenje šta treba uraditi, pa neka onda AV guta knedle koliko hoće. Jeste da su sada uključeni epidemolozi, ali koliko mi je poznato, na studijama su imali i predmet koji se naziva etika.

Link to comment
Share on other sites

 

:twak:

 

Slusala sam Dr Fauci-ja kad je morao da ispravlja 🤡 Trampa koji je objavio da je lek za malariju zapravo lek za corona virus. Covek je ocigledno strucnjak u svojoj oblasti, ali kako da obavlja svoj posao kad mu je sef 🤡 i idiot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

iz danasnjih vesti:

EU se kao savetovala kako da pomogne i zemljama van EU (Srbiji, Makedoniji, Kosovu) u borbi protiv corona virusa.

Takodje strucnjaci su kao rekli da se vakcina protiv corone moze ocekivati najranije na jesen (ovo shvatiti kao pokusaj da se bude optimisticno - moja interpretacija).

4 medikamenta za tretman bolesti (a koja su vec odobrena za druge bolesti) se ispituju u (ja razumeh koordiniranoj) klinickoj studiji (u Francuskij, Belgiji, Holandiji, Nemackoj i jos nekim zemljama) na 3200 pacijenata. U pitanju su lekovi protiv Ebole, HIV, malarije i valjda ona vakcina protiv tuberkuloze. Vece studije su pod pokroviteljstvom WHO, da se vidi koji tretman najbolje finkcionise.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

u periodu od prvog smrtnog slucaja pa u naredne 3 nedelje, itallija je imala 1266 smrtnih slucajeva

spanija za 20 dana ima 1722 smrtna slucajeva :classic_ninja:

sto implicira da je spanija za 5 dana brze stigla do brojke od 400 smrti na dan u poredjenu sa italijom

Edited by n4l1m
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

E jebiga sad. Kako on moze da izda bilo kakvo naredjenje? Nije on tu da izdaje naredjenja, vec da govori sa strucnog aspekta. Zna se ko treba da izdaje naredjenja, a oni to ne rade da se ne bi zamerili crkvi. 

Kon je rekao onako kako treba, odmereno, bez zameranja vecinskoj zajednici. Ako budu hteli da izdaju naredjenja, nek izdaju oni koji ispiraju mozak narodu svakog dana u sest. 

 

Slazem se u potpunosti.

 

Nije njegovo da vredja, nego da iznese nova saznanja i predvidjanja.

 

Do sada, bez Italije skoro 25,000 novih slucajeva i 858 smrti za danas. USA ce za nedelju dana sigurno izbiti na 1. mesto po broju zarazenih, a najvise smrti ima u Italiji (skoro 5,500), Spaniji (2,200), Kini (3,200), Iranu (1,800). Zajedno, ove cetiri zemlje imaju preko 12,700 smrti od ukupno 15,500 u svetu.

Edited by goldberg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, realno *w said:

 

Drugova majka se šlogirala, recimo 64-65 godina. Hitna neće da izađe na teren, niti hoće da je prime u bolnicu.

Njemu u hodniku medicinskog dali infuziju, da se snađe, čovek jedva našao nekog školskog, koji je doktor i koje je došao da priključi infuziju.

 

Inače pričamo o vrbaškoj bolnici, gde nema, niti je bio ijedan slučaj korone, i gde su sve pacijente poslali kući. 2 nedelje prazna bolnica, bez pacijenata, bez korone, niko ne može da pomogne nesretnoj ženi. A to nije jedini slučaj.

 

Pi!

 

Pisao sam vec o slucajevima koje poznajem.

 

Zao mi je najiskrenije zbog @McLeod - ove majke. Problem zdrastva je najbolje opisala gosca u "Utisku nedelje", oni starije od odredjenog broja godina vise i nece da gledaju osim ako nemate da im ponudite pare ili mozete da potegnete neku dobru vezu.

 

Zna to i Vucic, zato se onako i osmehivao, zato su i govorili da ovaj virus nije nista i zato je Kon i bio izricito protiv zatvaranja skola. Jedina posledica masovnog oboljevanja bi bila masovno umiranje od "srcanog udara" ili "duge i teske bolesti" osoba slabijeg zdravlja, a kako da kazem, Vucic nije zastitnik slabijih i nemocnih. Nikada nije ni bio, samo se jedno vreme pretvarao kada je bio u SRS (koja je imala rast zbog socijalne demagogije).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo belaja u Subotici. Vlasnica kozmetickog salona u kojem je i ona licno radila, fasovala koronu. Prebacena je sinoc u N. Sad u losem stanju. Radila je redovno, verovatno nije znala. Prica se i da je neko od musterija njoj preneo virus. Svakakve glasine i pretpostavke kruze gradom, saznace se(valjda:wink2:) i ozvaniciti sve sto treba, ali... ne znam. 

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...