Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Direktor Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) dr Jevto Eraković izjavio je večeras da je u Crnoj Gori registrovan prvi smrtni slučaj od koronavirusa i da je riječ o 65-godišnjem muškarcu Z.P. koji je sinoć poslije ponoći primljen u Klinički centar sa hroničnim oboljenjem pluća, navodi se u zajedničkom saopštenju KCCG i Instituta za javno zdravlje. 

"Uzorak brisa je uzet nakon dolaska pacijenta u Klinički centar, a analize su potvrdile da je pacijent imao COVID-19. Ovaj građanin je u prvoj polovini ovog mjeseca boravio u Srbiji", navodi se u saopštenju.

Link to comment
Share on other sites

Vidim da je rast slucajeva u Evropi smanjen, ali je zaista pitanje koliko testiranja se radi.

Amerikanci su izgleda u NY krenuli u frontalni obracun testiranjem ogromnog broja ljudi,

verovatno im je cilj da nadju preko 50.000 slucajeva sto brze.

Nekako mi izgleda da je to najbolja moguca taktika, ko god vrsi mnogo testova usporava

rast.

Teoretski i za Srbiju bi bolje bilo da uradi ogroman broj testova odjednom,

sa ciljem da iz par hiljada testova u jednom danu uhvati 400-500.

 

Ovaj sadasnji pristup, sa testiranjem samo onih za koje se 100 % sumnja na osnovu kontakata i

koji imaju jasne simptome nekog stepena, moze jos neko vreme da donosi 40-50 slucajeva dnevno,

ali nije najbolji nacin.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kako je tesko slusat ovu Jovanu Joksimovic, likusa nikako da stane da ljudi ispricaju nesto.

Odvratna je postala, sinoc je uništila emisiju.
Navikla da joj u jutarnji program dolaze urednici najgorih portala, stranački portparoli i botovi koji jedni drugima upadaju u reč, nadglasavaju se i svadjaju, pa sad misli da uvek ima posla sa takvima
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, handys said:

Kod nas se taj lek dobija isključivo na recept. Zar je moguće da je u Americi drukčije? Čini mi se da je reč o relativno jakom leku koji ne bi trebalo olako uzimati.

Ih, pa k'o da je tesko da lekar sebi, svojoj familiji i prijateljima, plus bogatima (uz adekvatnu naknadu) napise recept?

Bio onaj jedan clanak kako su se bogati raspitivali da kupe za sebe privatno respiratore od neke firme koja ih proizvodi.

Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

Ih, pa k'o da je tesko da lekar sebi, svojoj familiji i prijateljima, plus bogatima (uz adekvatnu naknadu) napise recept?

Bio onaj jedan clanak kako su se bogati raspitivali da kupe za sebe privatno respiratore od neke firme koja ih proizvodi.

Prvo je krivicno delo, drugo nije.

Link to comment
Share on other sites

Inace pojasnjenje od naseg grada, basket i slicne grupne aktivnosti nisu dozvoljene:

 

Philadelphians are allowed to leave the house in order to:

  • Shop for groceries and supplies
  • Pick up pre-ordered restaurant food
  • Get medicine for yourself or family/loved ones
  • Care for family/friends/loved ones/pets, or drop off food, medicine or supplies
  • Seek medical attention or emergency law enforcement
  • Report to your job if it’s deemed essential
  • Exercise

So you can go out to walk, run, bicycle, etc., and you can even do this with family, roommates, romantic partners, as long as you maintain 6 feet of space between yourselves and any other people out and about. The city has closed MLK Drive along the Schuylkill River to cars in order to give folks more space for outdoor activity.

Link to comment
Share on other sites

Kazu da je jedna od mera i - izbegavanje fizickog kontakta sa drugim ljudima tj drzanje rastojanja od 2m. 

Pitanje je koliko ova mera moze biti efikasna? 

Ovo je u cilju odrzavanja privrednog zivota i biznisa  - bojim se da se ne pokaze dovoljo efikasnim?
 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, marejosip said:

Amerika vec sada uradila 250k testova, a mi ako prebacimo 100 po danu je uspeh...

Da moze da se testira svako, pa i oni sa najmanjim simptomima, mislim da bi dalo vise efekta nego pola ovih mera sto je do sada uvedeno.

250000 testova na 327.000.000 stanovnika, to znači da smo mi trebali da uradimo koliko testova na naših 7.000.000 da bi bili približni SAD-u po tom parametru?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mrd said:

Hoće li se vratiti u Kubu?

Edit:

Da ne bude zabune, kad sve ovo prođe.

 

Kad sve ovo prodje ovaj svijet nece izgledati ovako kako smo ga pamtili do jucer i ne samo sto ovaj virus preoblikuje svijet, vec jednako uspjesno brise veliku vecinu ideologija.

 

Zato bi se ja na tvom mjestu uzdrzao od ovih glupih komentara.

Edited by Atreid
  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Azazelkg said:

250000 testova na 327.000.000 stanovnika, to znači da smo mi trebali da uradimo koliko testova na naših 7.000.000 da bi bili približni SAD-u po tom parametru?

5,500 testova. Zaista , nisam  mogao naci podatak koliko je u Srbiji ukupno uradjeno testova?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Azazelkg said:

250000 testova na 327.000.000 stanovnika, to znači da smo mi trebali da uradimo koliko testova na naših 7.000.000 da bi bili približni SAD-u po tom parametru?

5350+

 

Kod nas je uradjeno ukupno 761. Sto znaci nekih 7-8 puta manje proporcionalno po glavi stanovnika. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, marejosip said:

Amerika vec sada uradila 250k testova, a mi ako prebacimo 100 po danu je uspeh...

Da moze da se testira svako, pa i oni sa najmanjim simptomima, mislim da bi dalo vise efekta nego pola ovih mera sto je do sada uvedeno.

Testovi jesu vazni ali nisu "panacea" za sve: ako ljudi nisu diciplinovani - dzaba ga bilo!??!?

2 minutes ago, Drakaris said:

5350+

 

Kod nas je uradjeno ukupno 761. Sto znaci nekih 7-8 puta manje proporcionalno po glavi stanovnika. 

Valjda ce sada popraviti prosek sa testovima koji su stigli kao donacija iz Kine. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Miki28 said:

 

Sta reci???

 

Taj prvi slucaj je valjda Italijan koji je bio na KCS, radio tamo i koliko sam razumeo zarazio par ljudi (doktora/sestara). Zato je i zastrasujuce da mi nemamo ni dovoljan broj testova za sve zaposlene u zdravstvu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ispostavlja se da je najveći problem kod svih država, da ne ulazim u razloge, zakasnela reakcija nadležnih organa. Naši su se otreznili posle početnih gluposti i ostaje nam samo da se nadamo da nije kasno. Oštre mere i kazne su jedini način da se narod dovede u red.

 

Večeras sam smirivao suprugu koju je polako počela da hvata panika. Na poslu nemaju maske a stoje na pola metra jedni od drugih. Možda je pametnije da ode na bolovanje pošto je njihov menadžment bezobziran. Videćemo da li će ispoštovati i sutra podeliti maske. Uveo sam stroga pravila za decu, nisu izašli iz stana 5 dana. Dogovorili smo se da kod mojih idem samo ja i snabdevam ih sa svim što je potrebno. Oni imaju dvorište i nema potrebe da idu bilo gde. Za sada su ispoštovali sve. U utorak treba da im dopremim vodu i uzmem knjižice da podignem lekove.

 

Malopre sam pažljivo pročitao ovo oko moratorijuma na kredite. Džukele iz banki će da naplate kamatu za naredna 3 meseca i da je razvuku na ostale rate a kredit će produžiti za 3 meseca. Đubrad...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...