Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Charlie Foxtrot said:

 

Ne znam baš. Izveštaji kažu da se oni veoma uspešno bore protiv epidemije...

 

ETF3D2kXgEErZPd?format=jpg&name=900x900

Ova 1 je verovatno prijava nekog mucenika da je bolestan,a 0 je rezultat ubedjivanja "drugova iz sluzbe" da mu se samo ucinilo....

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kido from Junkovac said:

postoje glasine da lek za malariju, u kombinaciji sa jos necim moze da se koristi kao tretman.

Kao sto mozda pretpostavljate, ako imate recept za ove lekove i pokusate da ih uzmete regularno u

privatnoj apoteci u BGu, primeticete da necete uspeti da ga nabavite, jer

je nekim cudom nestao sa polica i premesten verovatno na bezbednije mesto, za eventualnu zastitu 'bitnijih' slucajeva...

 

 

 

 

Pre neki dan je isla prica ( mislim da je i Trump twitnuo) taj lek za malariju u kombinaciji sa nekim azitromicinom. I navodno je taj azitromicin i proizvodila, a cak i pronasla Pliva i da je to njihov trgovacki naziv. Ovo sam po secanju od pre neki dan, ne znam da nisam nesto pobrkao

Link to comment
Share on other sites

U poslednja dva dana je zabelezeno po oko 30 hiljada slucajeva u celom svetu, sto je porast u odnosu na 19.03.

 

Raste i broj umrlih i on je sad vec negde oko 1,500 od cega je najveci broj iz Spanije, Italije i Irana.

 

USA se probila na trece mesto po broju slucajeva. Jos nisu zavrsili brojanje, a imaju vec 6,032 nova slucaja i ocekuje se da oni preuzmu primat u broju slucajeva od Italije. Trenutna situacija je da u Kini i Juznoj Koreji nema mnogo slucajeva, Italija, Spanija, USA, Nemacka i Iran prednjace u dnevnom porastu, a skoro sve zemlje koje pripadaju razvijenijem delu sveta idu ka petocifrenom broju slucajeva: Francuska, Svajcarska, UK, Danska, Svedska, Norveska, Holandija, Belgija, Austrija, Portugal, Kanada, Australija.

 

U narednom periodu se moze ocekivati dalje razbuktavanje zvanicnog broja jer ce se sve ove zemlje pretvarati u ono sto su sada Spanija i Italija, a ostaje da se vidi da li ce u te dve zemlje situacija da se smiri.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

:ajme: ....... uh jebote, ovo je opasnije od korone. 

 

17 minutes ago, Honey Badger said:

Ja sam se zajebao i odgledao par minuta dok nije dosao do zaba i delfina. Zao mi je tih potrosenih minuta zivota.

Trebao si duze da odgledas, dalje je cela poenta. ovo do zaba i delfina je samo to da nije nikoga briga za delfine i zabe.

 

Ajd ajd, samo se zgrazavajte 🙂 

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

Jel ispratio neko sta konkretno rade u Japanu? Cini se da je to najbolji damage control na svetu, uzimajuci u obzir blizinu s Kinom, velicinu drzave itd.

'Samo' 1200 slucajeva.

 

Nije ni cudno sto su optimisti po pitanju OI tamo, al to jer gledaju situaciju kod njih. Minimalne su sanse da se OI odrze.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dropkick Murphys said:

Plašim se da će Italija danas izaći na 1000 novih, s obzirom na broj kritičnih slučajeva (skoro 3k). Deluje kao da će ih uglavnom pustiti niz vodu. 

 

I mene to plasi. Plus, imaju iz dana u dan porast obolelih. Ovi što sada umiru su oni evidentirani pre 10ak dana ili više. 

 

 

image

Ovo je od pre dva dana (3200 mrtvih tada).

 

Od 3200 mrtvih, 99% mrtvih su preko 60 godina. 86% mrtvih preko 70 godina. 

 

Mladi preneli starijima, ispostaviće se na kraju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Koliko se sećam još u ponedeljak-utorak je Vučić rekao na kzš da će banke do petka objaviti na svojim sajtovima moratorijum na kredite i pozajmice i da ko neće mora da im javi. Pošto moja banka, komercijalna, to nije objavila proverio sam sa kolegama i ispostavilo se da je samo intesa poslala sms sa obaveštenjem. Moratorijum stupa na snagu 01.04. do tada se rate odbijaju redovno.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, wwww said:

Nemacka uvela (na nivou cele zemlje) zabranu okupljanja vise od 2 osobe na javnim mestima (ocekuje se da sad uskoro Angela odrzi KZS). Izuzetak su porodice, ili ljudi koji zive u istom domacinstvu ili ako ima neki vazan poslovni razlog ili sahrana. Nece se izdavati posebne propusnice. (Detalji uskoro)

 Nova  obavezna pravila ponašanja građanstva u Nemačkooj. Ima ih  ukupno 9.

 

https://www.t-online.de/nachrichten/deutschland/id_87571512/coronavirus-kanzlerin-merkel-gibt-neue-regeln-bekannt-so-retten-wir-leben-.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Knipex said:

Koliko se sećam još u ponedeljak-utorak je Vučić rekao na kzš da će banke do petka objaviti na svojim sajtovima moratorijum na kredite i pozajmice i da ko neće mora da im javi. Pošto moja banka, komercijalna, to nije objavila proverio sam sa kolegama i ispostavilo se da je samo intesa poslala sms sa obaveštenjem. Moratorijum stupa na snagu 01.04. do tada se rate odbijaju redovno.

https://www.kombank.com/sr/vesti/obavestenje-o-moratorijumu-duga

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, wwww said:

Nemacka uvela (na nivou cele zemlje) zabranu okupljanja vise od 2 osobe na javnim mestima (ocekuje se da sad uskoro Angela odrzi KZS). Izuzetak su porodice, ili ljudi koji zive u istom domacinstvu ili ako ima neki vazan poslovni razlog ili sahrana. Nece se izdavati posebne propusnice. (Detalji uskoro)

To je u Francuskoj od ponedeljka od kad su uvedene mere sa papirom - dozvolom koju sam sebi covek overi, formular je zvanican ilepo zaokruzis zbog cega si napolje , imas pravo da budes zbog kupovine namirnica, zdravstvenih razloga, setnje ili jogginga znaci to popunis stavis datum i izadjes (nema nikakve razlike ko ima koliko godina btw) - milicija te zaustavi pitagde si krenuo daj papir ti pokazes i ako si napisao da ides u samisku po hranu a nadju te na drugom kraju Pariza od tvoje adrese kazna, nemas papir kod sebe kazna (135 eurica). Mozes sve to ali sam - ne mozes da joggiras sa pajtosima, smes da ides na posao ako je tvoja prisutnost neophodna, smes da ides da cuvas decu nekom ili unuke, obilazis roditelje, osobu kojoj je potrebna pomoc, sve to mozes i treba da mozes da dokazes ako te panduri zaustave. ne smes da se druzis u sustini; Inace sve je zatvoreno tipa restorani, kafici, parkovi, otvorene sve prodavnice hrane, apoteke - ne secam se vise da li sam ovo vec pisala ili neko drugi mozda; sorry ako se ponavljam

kako god ovo funkcionise po meni u smislu da su ulice puste, ljudi sede kuci, u samiskama red mir nema sveta, na red se ceka na po metar razdaljine za ulaz u neku radnju ako je mala ili na kasi nista guranje i guzva, u samiskama ima svega (sem maski to nikad nije ni bilo ovde). Disciplina super priznajem da sam iznenadjena od strane francuza.

 

Ocekuje se poostravanje mera ali ne znam sta, ovo je od proslog ponedeljka

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...