Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

20 minutes ago, Laki21 said:

 

Miki, ne mislim da uzimam za preventivu.

 

Takođe, nakon perioda 1993-2000, i gorkih iskustava sa zdravstvenim sistemom u kriznim i vanrednim situacijama,  obećao sam sebi da NIKADA JEBENO VIŠE neću dozvoliti da moje dete ili neko drugi iz moje porodice nema lek koji mu treba ako zatreba. Ali jebeno NIKAD VIŠE.

 

Poverenje u zdravstveni sistem u ovom ćumezu i govnetu od države nakon nebrojenih sranja kroz koje sam prošao kod mene je bukvalno nepostojeće, stoga se oslanjam na ono što kao pojedinac mogu da učinim, u ovom slučaju, da obezbedim medikament koji potencijalno može spasiti život.

 

Što se tiče onih koji ga troše na dnevnoj bazi, ako imaju trun zdravog razuma imaju i zalihu istog dovoljnu makar za par meseci.

Doktor "ljubi ga majka", na majcin apel da se hitno nabavi 1 terapijska doza  za zlu ne trebalo:  "Ako ti bude potreban lek, dobices ga u bolnici...", kraj diskusije. A meni ta terapija ne treba jer sam 65+ pa ako me virus pronadje - pronasao me je. Mislila sam na njegovu porodicu ali sta zna jedna mama koja nije - doktor.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pletilja said:

Doktor "ljubi ga majka", na majcin apel da se hitno nabavi 1 terapijska doza  za zlu ne trebalo:  "Ako ti bude potreban lek, dobices ga u bolnici...", kraj diskusije. A meni ta terapija ne treba jer sam 65+ pa ako me virus pronadje - pronasao me je. Mislila sam na njegovu porodicu ali sta zna jedna mama koja nije - doktor.

 

Citala sam juce negde da je u Nigeriji doslo do trovanja/overdose ovim lekom, jer su ljudi poceli samolecenje.... uzas! Postoji razlog zasto su lekovi - lekovi koje prepisuje strucno osoblje, a OTC (over the counter) "lekovi" (kojima se takodje moze "otrovati") slobodni za kupovinu.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites



 
...
nakon nebrojenih sranja kroz koje sam prošao
...



Nisam citirao sve ... jasno mi je.
Pretpostavljam da je ovo univerzalni odgovor i ultimativni alibi za sve što si naumio.

Na toliko nivoa je to pogrešno da nemam volje ni da ti repliciram kako treba.

Radi ono što misliš da moraš. [emoji106]

E, da... Zanima me samo da li polovina foruma koje je zbog tebe promenila svoj nick i dalje ponosno nosi isti? :)

Sent from my SM-N950F using...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Bilo je ovo,ali i ja cu da stavim. 
 

  Reveal hidden contents
Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

Gostujući na RTS-u, zamenica direktora Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević rekla je da je prva infekcija koronavirusom u Srbiji izolovana 1. marta. Građanima je, pak, rečeno da je prvi slučaj otkriven 5 dana kasnije - 6. marta, dva dana nakon što su bili raspisani izbori, i dan nakon što je SNS skupio potpise i predao ih Republičkoj izbornoj komisiji.

“Bio je u pitanju importovani slučaj – ta osoba je izolovana, hospitalizovana i nije se dalje proširilo”, rekla je dr Kisić u večerašnjoj emisiji “Oko” na Radio-televiziji Srbije.

Ova informacija – da je prvi slučaj koronavirusa otkriven 1. marta – predstavlja novost za građane Srbije: javnost je o datumu pojavljivanja koronavirusa u Srbiji obaveštena 6. marta, na konferenciji za medije ministra zdravlja Zlatibora Lončara, koji je tada potvrdio da je u Srbiji izolovan prvi slučaj.

Dr Kisić je na RTS-u rekla i da je dva dana kasnije – dakle, 3. marta – zabeležen i drugi slučaj koronavirusa u Srbiji:

“Tu se već desila lokalna transmisija”, rekla je dr Kisić.

Postavlja se pitanje – zbog čega su građani Srbije tek 6. marta saznali za prvi slučaj zaraze, ako je, prema rečima dr Kisić, prvi slučaj zabeležen 1. marta, a već kod drugog slučaja (3. marta) došlo je i do lokalne transmisije?

Odgovor, verovatno, leži u događajima koji su se desili između 1. i 6. marta.

Tog 1. marta, predsednik države se nalazio u poseti SAD i tada se sastao sa Majklom Kirbijem i Metjuom Palmerom.

Posetu Americi Vučić je završio 3. marta, a sutradan, 4. marta je raspisao parlamentarne izbore. Dakle, tri dana nakon što je otkriven (ne i obznanjen) prvi slučaj koronavirusa u Srbiji.

Odmah po raspisivanju izbora, ogroman broj ljudi je otišao u mesne i lokalne odbore SNS-a da priloži svoj potpis za listu “Aleksandar Vučić – Za našu decu”. Fotografije iz tabloida svedočile su o ogromnim gužvama u prostorijama SNS-a tokom 4. i 5. marta – danima nakon što je otkriven prvi slučaj koronavirusa, koji je još uvek bio nepoznat javnosti.

Potpisi su skupljeni u rekordnom roku i 5. marta je SNS predala potpise Republičkoj izbornoj komisiji.

Sam Vučić se 6. marta – dana kada je ministar Lončar izjavio da je otkriven prvi slučaj – hvalio da je 90.000 ljudi dalo potpise za SNS.

Tog istog dana, 6. marta, komentarišući koronavirus, Vučić je rekao da u svetu 25 puta više ljudi umire od ujeda komarca nego od koronavirusa, te da njega brine “da li će put Preljine – Požega kasniti”.

Pitanje za nadležne je sledeće: Koliki broj ljudi je ugrožen time što se pet dana ćutalo o koronavirusu u Srbiji, a širom zemlje na desetine hiljada ljudi bilo u bliskom kontaktu zarad davanja potpisa SNS-u?

https://nova.rs/politika/precutali-prve-zarazene-zbog-prikupljanja-potpisa/?fbclid=IwAR0DO6o4eBtmO4uMLxO-oHZq3zxwrVqYwYMFlRvs5I-G-ya4KYGfsc2AlRk

E,sad..znajuci koliko smo mi u sustini jedan servilan i slugerajski narod,ovo ce proci bez ikakvih posledica po Mordor. Cak ce biti i neka rekordna pobeda na izborima.

 

Ovo će da prođe kao 1 i 2.. 

Tužno je kako smo glibav narod. 

Za bolje i nismo, lepo ja kažem. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fancy said:


 

 

 


Nisam citirao sve ... jasno mi je.
Pretpostavljam da je ovo univerzalni odgovor i ultimativni alibi za sve što si naumio.

Na toliko nivoa je to pogrešno da nemam volje ni da ti repliciram kako treba.

Radi ono što misliš da moraš. emoji106.png

E, da... Zanima me samo da li polovina foruma koje je zbog tebe promenila svoj nick i dalje ponosno nosi isti? 🙂

Sent from my SM-N950F using...
 

Ja ne jurim taj lek, ali razumem Lakija. Ne daj bože da budeš prepušten našem zdravstvu. Kao ozbiljniji slučaj, ako krene neko masovnije razboljevanje, baciće te u neku masovnu gerijatriju na sajmu ili u nekom šatorskom logoru da ispustiš dušu i to je to. Šanse za preživljavanje uz respirator su takođe mrke. U takvom slučaju možeš lako da budeš sklon upotrebi i takvog leka bez lekarskog saveta, ma kakve god posledice bile, jer ti je ionako maltene odzvonilo a ovo ti daje možda neke šanse. Kocka na koju god stranu da okreneš.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

https://www.alims.gov.rs/latin?s=Dolquine

Rezultati pretrage

Za traženi pojam nije pronađen niti jedan rezultat.

 

 

Ni za Plaquenil, ni za Resochin, niti kad pretrazujem aktivnu supstancu

 

https://rfzo.rs/download/pravilnici/lekovi/Lista D_primena od 15.03.2018..pdf

 

pa traži chloroquine

 

Ili idi na sajt Alimsa pa traži pod uvoznim dozvolama pa traži "Arechin", "Chloroquine"...pa ćeš videti ko su uvoznici za te lekove...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Akiro said:

Ja ne jurim taj lek, ali razumem Lakija. Ne daj bože da budeš prepušten našem zdravstvu. Kao ozbiljniji slučaj, ako krene neko masovnije razboljevanje, baciće te u neku masovnu gerijatriju na sajmu ili u nekom šatorskom logoru da ispustiš dušu i to je to. Šanse za preživljavanje uz respirator su takođe mrke. U takvom slučaju možeš lako da budeš sklon upotrebi i takvog leka bez lekarskog saveta, ma kakve god posledice bile, jer ti je ionako maltene odzvonilo a ovo ti daje možda neke šanse. Kocka na koju god stranu da okreneš.

ako bi dosao\li u ovu situaciju taj lek ne bi promenio mnogo. da je bilo koji lek efikasan vec bi ga italijani koristili u lecenju i ozdravljanju ljudi.

ako si mladji, zdraviji, jaci prelezaca se korona kod kuce uz pomoc sopstvenog imuniteta a ako se covek ozbiljno razboli mora na bolnicko lecenje i respiratore a tamo ce ga svakako dobiti, taj ili bilo koji drugi lek za koji doktori procene da moze dati pacijentu neku sansu za izlecenje.

Edited by riviera
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, NMX said:

 

https://rfzo.rs/download/pravilnici/lekovi/Lista D_primena od 15.03.2018..pdf

 

pa traži chloroquine

 

Ili idi na sajt Alimsa pa traži pod uvoznim dozvolama pa traži "Arechin", "Chloroquine"...pa ćeš videti ko su uvoznici za te lekove...

 

Feel free to do that - ja nista ne nadjoh na Alims-u, sta god da sam trazila (a u poslu svakodnevno koristim razne baze podataka drugih drzavnih agencija).

Samo me zanimao podatak agencije da li je lek (aktivna supstanca) na listi lekova koji se izdaju samo na recept; ovo nije prvi put da pokusavam da pronadjem nesto na sajtu alims-a i da ne nalazim. Ili ja ne znam da koristim search function alims-a ili site nije very user friendly.

Na nemackom rote-liste.de nadjes sve u sekundi. Ovde k'o rudar kopam po sajtu pola sata i opet "nema rezultata"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, riviera said:

svakako dobiti

 

Čitava priča staje u ove dve reči. Da ne živim gde živim, i da nisam na teži način saznao kako ovo izgleda u praksi (doduše poodavno, ali država i sistem su ostali isti), spokojno bih prepustio istom da se brine o meni i mojima. Budući da iluzije više ne postoje, čak ni u tragovima, ponašam se u skladu s time.

Edited by Laki21
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 said:

 

Čitava priča staje u ove dve reči. Da ne živim gde živim, i da nisam na teži način saznao kako ovo izgleda u praksi (doduše poodavno, ali država i sistem su ostali isti), spokojno bih prepustio istom da se brine o meni. Budući da iluzije više ne postoje, čak ni u tragovima, ponašam se u skladu s time.

shvatam o cemu pricas ali to bi jedino imalo smisla da ti lekovi lece ovaj virus. da takav medikament u ovom trenutku postoji ne bi bilo potrebe za karantinima i socijalnom distancom, kod nas  i u svetu.

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, riviera said:

shvatam o cemu pricas ali to bi jedino imalo smisla da ti lekovi lece ovaj virus. da takav medikament u ovom trenutku postoji ne bi bilo potrebe za karantinima i socijalnom distancom, kod nas  i u svetu.

 

 

Evo još malo o ozbiljnosti države i sistema, čisto da se zna - zaključno sa jučerašnjim danom testirano je 761 ljudi.

 

ja-volim-srbiju-srce.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Milos said:

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2020&mm=03&dd=23&nav_id=1668911

Maksimalna cena maski 120 dinara
Maske koje su bile 25 din?

Maske koje smo dobili za dž.

Lopovi lopovski mamu da vam .ebem!

I do kojih svakako ne mozes doci. Juce u samoposluzi jedna zena kaze prodavacici:"Eno kod mene u apoteci preko puta imamo maske, dodjite". Ja cula, otisla u apoteku preko puta, trazim masku, kaze:"Nemamo!"

I sta da jok kazem?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, riviera said:

shvatam o cemu pricas ali to bi jedino imalo smisla da ti lekovi lece ovaj virus. da takav medikament u ovom trenutku postoji ne bi bilo potrebe za karantinima i socijalnom distancom, kod nas  i u svetu.

 

Problem je što testiranja traju eonima dok sve ne provere i dok se na sve strane ne obezbede. Ta razlika u vremenu će za mnoge značiti razliku između života i smrti. Ako je šansa 60% da ću mreti, hladno bih prihvatio bilo kakav lek uz bilo kakve posledice pa kud pukne da pukne.

 

BTW, izolacijom ne može baš sve da se postigne jer je potpuna izolacija iluzorna. Supruga i ja smo juče na kratko zašli da nešto nabavimo i da pola sata uhvatimo vazduh. Centar Zemuna, prazan kao grad duhova. Dok sam na trafici uzimao cigarete, neka babetina bez maske je prišla mojoj ženi, unela joj se u lice da joj kao najbitniju stvar na svetu ispriča kako su joj prodali neku praznu paklu (čega već, cigareta, leka, whatever). Moja žena beži od nje a ova za njom, da joj ispriča pa da joj ispriča. Njena sreća da to nisam video u tom trenutku jer bi toj babi trenutno trajno prekratio sve muke, pa makar je odležao doživotno. Kad-tad će se morati u neku nabavku, nismo svi napunili kuću za dva meseca. I kad-tad ćeš naleteti na nekog morona koji ne kapira šta znači obavezna socijalna distanca.

 

Pre neki dan izlazimo da bacimo đubre i nešto zvadimo iz kola, misliš nikakav rizik, samo prođeš hodnik i do kante/kola. Naravno ne stavljaš masku, kojih ionako imamo malo i peremo ih, samo za prolazak kroz hodnik. To bi bar trebalo da je bezbedno. Malo morgen. Dve komšinice odlučile da prekrate vreme i čiste hodnik. Naravno na pogrešan način. Metlama podigle oblak prašine kao pustinjsku oluju a da nisu prethodno kvasile. Pitaj boga čega je sve bilo u toj prašini, verovatno ništa, ali ipak je to neviđeni moronizam. Naravno, njih dve su nosile maske. Mogle su bar da upozore ili da stanu dok ne prođemo. Ma kakvi, Srbijuksi na delu, još jedna od te dve zdravstveni radnik.

 

Ukratko, koliko god se trudio da se izoluješ i od svega sklanjaš, to je teško u potpunosti moguće. A ova zemlja puna idiota. Samo imaš šansu da zaraopasnost od zaraze smanjiš a teško da je potpuno ukineš. U tom smislu ne bi bilo loše imati neku alternativu hebenom državnom zdravstvu.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mozete da mi verujete ili ne ali, kao pacijent sa dijagnozom kancera koji je pre 1 godine upucen da, umesto na referentnu kliniku,  odlazi na kontrole u lokalnu bolnicu*, kod lekara koji je moju dojagnozu video u anatomskom atlasu ili dok je stazirao na klinici - bila bih mnogo, mnogo mirnija da 1 terapisjku dozu bilo cega sto daje neku shansu obolelom - imam na dohvat ruke., za nekog mog (shiroko to shvatam) ako budwe u nevolji. Dovoljna sam matora da znam kako se ovakve nesrece odvijaju na  mikro i makro planu  i ne bih nikoga, ni svoju macku, prepustila dobroj volji sprskog zdravstrvenog sistema. 

* Na kontrolu moram da ponesem UZ snimak koji placam iz svog dzepa, sitnica, 8700 po kontroli + putni troskovi do Bg jer to u mom gradu ne mogu da uradim. Ja to mogu sebi da prisutim, pitam se, sta je sa onim starcima juznije od Bg koje sam sretala na klinici, u gumenim opancima.....

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pletilja said:

Mozete da mi verujete ili ne ali, kao pacijent sa dijagnozom kancera koji je pre 1 godine upucen da, umesto na referentnu kliniku,  odlazi na kontrole u lokalnu bolnicu*, kod lekara koji je moju dojagnozu video u anatomskom atlasu ili dok je stazirao na klinici - bila bih mnogo, mnogo mirnija da 1 terapisjku dozu bilo cega sto daje neku shansu obolelom - imam na dohvat ruke., za nekog mog (shiroko to shvatam) ako budwe u nevolji. Dovoljna sam matora da znam kako se ovakve nesrece odvijaju na  mikro i makro planu  i ne bih nikoga, ni svoju macku, prepustila dobroj volji sprskog zdravstrvenog sistema. 

* Na kontrolu moram da ponesem UZ snimak koji placam iz svog dzepa, sitnica, 8700 po kontroli + putni troskovi do Bg jer to u mom gradu ne mogu da uradim. Ja to mogu sebi da prisutim, pitam se, sta je sa onim starcima juznije od Bg koje sam sretala na klinici, u gumenim opancima.....

A zasto se to ne organizuje kao i na neurohirurskoj? Moja drugarica je prosle godine operisala tumor na mozgu, sad je trebala na kontrolu, receno joj da magnetnu uradi u svom gradu i posalje snimak (ne samo ocitan nalaz) u neurohirursku i oni ce pregledati snimak i javiti joj email-om sta i kako dalje; da ne dolazi u Bg sad.

 

edit: gledam, izgleda da su Svajcarci (nadam se) prelomili krivu i rastezu je kako treba

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...