Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, CLakiSH said:

Pre neki dan je isla prica ( mislim da je i Trump twitnuo) taj lek za malariju u kombinaciji sa nekim azitromicinom. I navodno je taj azitromicin i proizvodila, a cak i pronasla Pliva i da je to njihov trgovacki naziv. Ovo sam po secanju od pre neki dan, ne znam da nisam nesto pobrkao

 

Sumamed.

 

2 hours ago, NMX said:

ameri već na 14k :krstipd4:

 

1 hour ago, NMX said:

Ameri ubiše danas :classic_sad:

 

14.5k novoobolelih, raste iz sata u sat

98 mrtvih

 

ne kapiram ovo14.5, stvarno

 

Gde pratite ove brojke?

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

 

Ovde je drugo?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, wrecktangle said:

'Internet "zvoni" od idiotluka. Ne na forumu nego uopste.  Ja sam sebi uveo mjere izolacije od "bijelog suma". Tusta i tma nema sta ne smislja. 

Ova epidemija dodje kao  IQ test.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kaze mi drugar da je u Becu ekipa upravljackog centra bez koje ne moze funcionisati elektromreza i vodovod, cim se  videlo sta se desava testirana da neko nije slucajno zarazen  i stavljena u strogu izolaciju na radnim mestima od 60 dana. Normalno svi su pristali na to.
Navodno je isto i kod nas valjda u Elektrodistribuciji u nekom glavnom centru.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, vanjabarsa said:

samo da se javim , ljudi koji su sa tenisa znaju koliko ne volim statistiku, nazalost to je ovih dana moj posao. mogu da kazem samo jedno : horor,horor....

cuvajte se ❤️

Cuvaj se!  ❤️ 🤞

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2020 at 1:34 AM, DJ_Vasa said:

Vidim da je ova budala uvela neke odluke koje nemaju veze s mozgom. Ne razumem čemu redukcija gradskog saobraćaja na subornji red vožnje ukoliko na posao ne moraju da dolaze samo prosvetni radnici i posetioci teretana. Imam utisak da će autobusi biti puniji nego ranije, a zna se šta to znači. Isto mi je čudno da nema noćnog prevoza jer iako ne rade kafići, ima ljudi koji moraju da rade noću i potreban im je prevoz (npr. lekari, vatrogasci, policija, vojska, dežurni u vodovodu i mnogim drugim službama), tako da ne znam kako će se vratiti kući. Čudna mi je i odluka da kafići rade u terminu 8-20 jer od 8 do 10 im ionako niko neće doći, a ako faktički rade u terminu 10-20, svi će se sjatiti i biće veći rizik. Konačno, što se tiče davanja novca za Dodikov entitet, neka ga Veliki Vođa daje iz sopstvenog džepa jer oni ionako imaju svoju državu.

Odluke, mere, kraćenja, zatvaranja, seciranja...sužavanja, opšta redukcija sloboda zarad elementarne ugroženosti pandemijom virusa. Videćemo na šta će to ispazsti...do kraja, provizorijum rešenja ili scenario?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Sad brojke nazad na 8k....pitaj boga sta je ovo

 

 

 

To su neki rasponi merenja, od do vremena pa se menja na manje ili vise. Bitnije su cifre. 

 

Evo ovo je otprilike promena: 

 

Subota oko 8h istocno vreme: 25.869 pozitivnih, 316 umrlih

Subota oko 20h istocno vreme: 26.959 pozitivnih, 349 umlih

Nedelja oko 5h posle podne:  32.356 pozitivnih, 414 umrlih

 

Imam dve fotke ali su prevelike da ih postavim, trece je trenutno stanje. Testove sada manje vise imaju, ali se i dalje testiraju samo slucajevi sa simptomima. 

 

55 minutes ago, Angelia said:

Potpuno je netacno da je neozbiljno shvaceno, reakcija je bila brza s obzirom na geografiju i brojke.

 

Kako gde i kako ko. 

Njujork jeste jer ih je bas strefilo. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Kako oni stoje sa Doktorima, respiratorima? 
Kao da im nije dosta ovaj rat bez kraja.

 

Najjednostavnije receno nikako. Sve je problem. Zdravstveni sistem je u potpunom kolapsu. Naravno i oni su kao i ovi nasi tvrdili da su Sirijci imuni na koronu. U pobunjenickim teritorijama je cak i napravljen neki plan za borbu protiv korone, koji naravno nije realizovan zbog nedostatka sredstava, dok u vladinom delu uglavnom negiraju stvarnost. Do sada je uradjeno samo 100 testova (u susednom Libanu koji ima bar 3 puta manje stanovnika uradjeno je 3 hiljade testova). Najveca katastrofa bi bila ako bi se virus razirio u izbeglickim kampovima. Uslovi za zivot i higijena su tamo katastrofalni, sirenje virusa tamo bi imalo nesagledive posledice.

 

Oni potpuno zavise od strane pomoci i pomoci raznih humanitarnih organizacija. Strategija ce biti prikrivanje, laganje i cekanje da prodje. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Dramaturg Biljana Srbljanović (49) objavila je na svom Fejsbuk profilu da je pozitivna na koronavirus.

“Ako vi i dalje nemate nekog bliskog prijatelja, ko je na respiratoru zbog Covida, imam ja. Ako i dalje ne znate nikog ko je pozitivan na Koronu i upravo čeka prijem u bolnicu, znam ja: sebe”, započela je Biljana svoj post.

Nastavak prenosimo u celosti:

“Nismo nigde putovali, nismo se ponašali neodgovorno, radili smo zajedno, nosila sam rukavice i masku, držala se samoizolacije čim je on osetio prve simptome, zatvorila od svih, sve dezinfikovala i čekala šta će biti. I bilo je to što je sad. Izolacija pomaže, jer mi je muž negativan, nisam obesno blejala napolju, išla po radnjama, pritiskala dugmiče lifta, sedela sam zatvorena u JEDNOJ sobi i čekala kraj inkubacije s nadom. Nije upalilo.

Srećom, postoji jasan i efikasan protokol, od mog testiranja juče, do danas popodne sam ubeležena, več obavestila sve koji su iole mogli sa mnom biti u kontaktu u poslednjih 2 nedelje (srećom, minimum je u pitanju, jer samoizolacija spašava živote), priprem se odlazak u bolnicu i čekam odgovarajuću terapiju. Nema rasula, nema haosa, nema nervoze, nema “ne znam”, protokol je postavljen, funkcioniše, brz je, isti je za sve, bolnice su spremne, sve mi uliva poverenje i spokoj.

Biljana-Srbljanovi%C4%87.jpg Foto: Pritnscreen/Facebook/Biljana Keller

Bojim se, naravno, ali nisam ljuta. Rastužuju me ljudi koji stigmatizuju obolele, kao da smo se namerno zarazili i kao da nismo štitili sebe i druge. Ali, to je ljudska priroda.
Više od toga, razočaravaju me sebični bezidejni ljudi što se kače na ovakvu krizu svojim besciljnim metodama “šerpovanja”, pobune bez cilja, smisla, argumenta i razloga.
Zato danas ne da neću udarati u jebenu šerpu, u organizaciji ljutitih obesnih starkelja što se bune protiv onih koji pokušavaju da spasu nekome život, nego vas molim da to ne uradite ni vi. Ako ništa drugo, ono zato što nas bolesne ubi glava, samo nam još fali besprizorna buka bez cilja i smisla, samoživih ljudi bez obraza i empatije. A malo i zato što je haš tag “šerpovanje” težak, netalentovan blam.
Pustite nas na miru da nas leče i da se lečimo. Ne morate da pomognete, samo začepite na par dana, dok ne smislite nešto čega vas neće biti sramota, kad sve ovo prodje. To je minimum pristojnosti koji svako očekuje od vas.
Hvala.”

https://nova.rs/kultura/biljana-srbljanovic-pozitivna-na-koronavirus/

Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

Kako gde i kako ko. 

Njujork jeste jer ih je bas strefilo. 

Pa i Kalifornija, i NJ, evo i IL je uveo stay at home, i moja PA, cula sam da je slicno u Bostonu samo sto nemaju "stay at home"

 

Ovako, update, otisla malo do prodavnice i provozala se po kraju, mozda sam videla desetak ljudi da setaju kucice. ostalo, atmosfera je kao u julu kad je vecina ili na odmoru ili sedi u kuci sa AC, samo sto je hladno :classic_smile:

U prodavnici je rastojanje, nije bas dva metra, ali nema guzve. Ljudi kupuju sa kesom ili dve, nema dece u prodavnici.

 

Nekih artikala nema, ali mi deluje da ih je bilo ujutru, nego ja idem uvece u kupovinu, a vidim da neki koje pre dva dana nisam videla sad ima.

 

Amazon sad usporeno isporucuje neke artikle koji nisu essential 

Link to comment
Share on other sites

U Iranu je od korone preminuo Fariborz Raisdana, poznati ekonomista, pisac i profesor. On je bio veliki kriticar rezima i zbog toga je bio osudjivan i zatvaran. 

 

 

2 minutes ago, Angelia said:

Pa i Kalifornija, i NJ, evo i IL je uveo stay at home, i moja PA, cula sam da je slicno u Bostonu samo sto nemaju "stay at home"

 

Ovako, update, otisla malo do prodavnice i provozala se po kraju, mozda sam videla desetak ljudi da setaju kucice. ostalo, atmosfera je kao u julu kad je vecina ili na odmoru ili sedi u kuci sa AC, samo sto je hladno :classic_smile:

U prodavnici je rastojanje, nije bas dva metra, ali nema guzve. Ljudi kupuju sa kesom ili dve, nema dece u prodavnici.

 

Nekih artikala nema, ali mi deluje da ih je bilo ujutru, nego ja idem uvece u kupovinu, a vidim da neki koje pre dva dana nisam videla sad ima.

 

Amazon sad usporeno isporucuje neke artikle koji nisu essential 

 

Jel ima toalet papira? 🙂 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, A sad said:

 

Jel ima toalet papira? 🙂 

U ovoj prodavnici nije sad bilo, ali vidim da ima kitchen rolls kolko hoces, Puffs maramice, salvete, wet wipes....

mislim da nikom nije dogorelo za toalet papir :lol_2:

 

meni nestaje Clorox wipes, ali jbga kad nisam proverila ranije :classic_smile: moracu tradicionalno da cistim dezinfectionim sredstvima i kitchen rolls.... nasta smo spali, tragedija.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Janne240 said:

Odluke, mere, kraćenja, zatvaranja, seciranja...sužavanja, opšta redukcija sloboda zarad elementarne ugroženosti pandemijom virusa. Videćemo na šta će to ispazsti...do kraja, provizorijum rešenja ili scenario?

A sta moze drugo biti osim jacanja populistickih, diktatorskih i orvelovskih rezima? Ove mere su trenutno neophodne zarad ocuvanja ljudskih zivota sto je globalno neka vrhunska vrednost i ja ih podrzavam.

Ali  na tom talasu ce svaki lokalni diktator da jase jos dugo vremena. Svet kakav znamo ce se neminovno promeniti. Drustva koja imaju tradiciju demokratije i institucija ce se povratiti ali uz svakodnevnu borbu za povrat slobode.

Mi nista, kod nas je isto bilo i pre korone, ovo je samo mali predah, cekamo da prodje ovo pa da se vratimo na nase zivotne teme, izbori i Kosovo. I rasveta za Novu godinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CLakiSH said:

Mi nista, kod nas je isto bilo i pre korone, ovo je samo mali predah, cekamo da prodje ovo pa da se vratimo na nase zivotne teme, izbori i Kosovo. I rasveta za Novu godinu.

 

Sta bih dao da se u sto skorije vreme vratimo na to koliko god da su te teme idiotske. Fale mi naslovne u Informeru & Co o broju aviona i S300 koje nam donira Putin na lepe oci ili seks skandal iz Parova umesto ovih odvratnih brojki... 😄

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Laki21 said:

https://prnt.sc/rksyqd

 

Ono crveno smo mi.

 

Kako se po kretanju krive lepo vidi razlika u pristupu i ozbiljnosti države.

Na stranu sve  ono sto u Srbiji ne valja, ali Srbija je odreagovala ozbiljnije od nekih ozbiljnih drzava - eno kod mene u Holandiji, prvi slucaj imali 5 dana pre Srbiji, danas su na 4204 zarazena i 179 mrtvih, a i dalje imaju labavije mere od nas. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Znaci bice katastrofa u Sirij.
 

 

Ma vec je katastrofa. Ovo sto cu sad napisati su nezvanicni podaci, tako da postoji mogucnost da nisu u potpunosti tacni, ali greska sigurno nije velika. Podaci se odnose na period do 11. marta i samo na deo Sirije pod vladinom kontrolom. Nezvanicno je bilo do tada 2470 zarazenih od korone, a 427 je preminulo. To nije uopste cudno. Zna se kakva je situacija u Iranu, a desetine hiljada iranaca dolazi u Siriju, sto kao hodocasnici, sto kao podrska u ratu... 

 

Zdravstvena infrastruktura prakticno ne postoji, a ni pre rata nije bila bas najbolja. Kada se pogledaju rezultati epidemije H1N1 vidi se da zdravstveni sistem nije funkcionisao najbolje pre rata. Procenat smrtnosti je bio veoma velik, a kod tesko obolelih u nekim delovima smrtnost je bila stopostotna. Zato ne treba da cudi sto je Sirija potpuno nespremna za koronu. Olaksavajuca okolnost za pobunjenicke teritorije je sto su izolovane i tamo retko ko ide. Oni virus mogu da uvezu iz Turske, a tamo jos nije dostigao bas tolike razmere, ali krenuo je i tamo da se siri. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...