Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ja imam zakazano za sledeci cetvrtak, nemam pojma kojom (da ne kazem cime :lol_2:) ce me bocnuti, kazu lekar odredi na licu mesta, a izbor je: fajzer, moderna ili AZ. 

Vidim ovde na forumu malo ljudi primilo modernu, tamo je nema ili ljudi nece? 

Malo me nervira sto ne mozemo da biramo kao vi, u stvari kad bolje razmislim ne znam ni sta bih izabrala🤔 onda bolje neka oni odluce :thumbsup:

Spoiler

 :default_sofa: malo me strah...

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Milica said:

Vidim ovde na forumu malo ljudi primilo modernu, tamo je nema ili ljudi nece? 

 

Nema je. Da je kojim slučajem stigla, bila bi to vest dana. Ovde je najavljena za kraj godine koliko mi se čini.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

spacer.png

ovo im je dijagram novih infekcija:

26.5. bilo 12 novih slucajeva, prosek za 7 dana: 4

kao su ovo sve slucajevi indijskog soja koji je uneo neko ko je dosao nazad u Australiju jer im je  karantin  "procureo" (nije prvi put - totalno su nesposobni da organizuju dobar karantin 15 meseci od pocetka pandemije  :ajme::twak:  i to uz sve zabrane ulaska u zemlju)

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, wwww said:

spacer.png

ovo im je dijagram novih infekcija:

26.5. bilo 12 novih slucajeva, prosek za 7 dana: 4

kao su ovo sve slucajevi indijskog soja koji je uneo neko ko je dosao nazad u Australiju jer im je  karantin  "procureo" (nije prvi put - totalno su nesposobni da organizuju dobar karantin 15 meseci od pocetka pandemije  :ajme::twak:  i to uz sve zabrane ulaska u zemlju)


Bold: Bas to, imaju gomilu zabrana sto znaci da ne treba da stave desetine hiljada ljudi u karantin vec samo neki tacno poznat krug osoba i opet promasuju

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AgroLaki said:

 

Vajdica i to sto je stiglo. Bez nje bismo izginuli kao zecevi. 

 

Bas me zanima kako ce na dalje da tece vakcinacija, da li ce da narucuju nove ili ce da se oslone na Torlak i tu navodnu fabriku kineske. 

 

Zapravo, kolika je potražnja bojim se da će i ovo što je do sada ugovoreno biti sasvim dovoljno. Mi imamo još milionče fajzera ugovoreno, nešto AZ preko covaxa i modernu na jesen. Živ nisam ko će da se bode sa svim tim vakcinama. 

Link to comment
Share on other sites

Vecina Evrope polako relaksira mere i uvodi neke olaksice za putovanja za vakcinisane, a Holandija 15 meseci od pocetka pandemije po prvi put uvodi obavezan karantin!

 

Senate clears way for compulsory quarantine, testing ahead of big events

 

Ja letim u subotu za Amsterdam, danas moram PCR test, a sutra (24 h pre leta) i antigen test.

 

Inace,  nesposobna NL nije uspela da registruje milion vakcinisanih u sistem - a i kasnili su s pocetkom vakcinacije, zbog problema u organizaciji.

 

U danasnjim vestima kazu da je 140000 rutinskih operacija odlozeno zbog covida:

"Some 140,000 routine hospital operations and procedures were delayed because of the coronavirus pandemic, and patients may be asked to go to other parts of the country for treatment"

 

Edit: zdravstveni sistem NL ne moze da se poredi sa zdravstvenim sistemom Nemacke!

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

On 5/26/2021 at 1:03 AM, Darko said:

 

Znači, osuđuješ medije da su i oni odgovorni za smrt miliona ljudi jer nisu ozbiljno shvatili lab leak theory? A ništa što je Tramp upoređivao kovid sa običnim gripom, terao guvernere da otvore sve prevremeno, postavljao loš primer tako što je veoma kasno nosio masku, preporučivao injecting disinfectant i ostale debilne afere? Jel sam te ja dobro razumeo ili mi se učinilo?

Ovde, što bi rekao Volfgang Pauli, nisi ČAK ni pogrešio, budući da u tom postu nisam ništa pisao o Trampu. No, ukoliko te interesuje kako gledam na to mogu reći. Njegov učinak u tom pogledu treba sagledati u odgovarajućem kontekstu - kao predstavnika vlasti, vlade, na bilo kojem nivou i u bilo kojoj zemlji. Od vlasti se generalno retko kada može očikavati da uradi nešto dobro i pametno (obično se treba radovati da narave što manje štete), ali oni su u pandemiji - širom sveta i na svim nivoima - uspeli debelo da podbace i onako niska očekivanja (daleeeeko bi bilo bolje, npr, da nisu radili ništa, da nije bilo nikakvog lokdauna). U tom kontekstu Tramp je bio negde srednja žalost (npr. ne mislim da je otvarao prerano već prekasno, predugo je lunjao za Faučijem i td), ali zahvaljujući nekim mudrim programima kao što je bila operacija "Warp Speed" mislim da se može srvstati negde oko 70. percentila među donosiocima političkih odluka (to znači da je donosio bolje odluke od 70% drugih političara, a lošije od 30%). Što, opet kažem, u apsolutnom koordinatnom sistemu nije pohvalno jer je politička kasta generalno debelo podbacila i onako niska očekivanja - nasuprot, recimo, privatnom biznisu koji je, generalno govoreći, prebacio inače visoka očekivanja, a pogotovo u nekim granama kao što je farmaceutska industrija čiji performans je bio gotovo nadrealan (ovolika brz razvoj i masovna proizvodnja ovoliko kvalitetnih vakcina (a podsećam da je npr. Modernina vakcina bila spremna još u januaru poršle godine) je po meni jedan od najvećih trijumfa ljudske civilizacije u istoriji).

 

S druge strane, performans dvorskih vesti - u kontekstu toga šta se generalno očekuje od medija - je bio možda na 5. percentilu. Umesto informacija i racionalizma svojim konzumentima su ponudili Komsomolsku Pravdu u bezbroj alotropskih modifikacija, žrtvujući, opet kažem, na oltaru "političke korektnost" (ovaj izraz sada koristim u njegovom originalnom značenju, doslednog ("korektnog") praćenje partijske/političke dogme koja je odozgo nametnuta u tom trenutku) elementarne novinarske i intelektualne postulate - a što jeste plaćeno sa mnogo života (da li više ili manje nego odluke Trampa ili nekog drugog političara, to je otvoreno za diskusiju i analizu).


btw. da je bilo manje komsomolstva, na račun Trampa i njegove administracije je moglo biti položeno ozbiljnije breme odgovornosti za pandemiju. Naime, National Institutes of Health je u decembru 2017 skinuo moratorijum na sprovođenje ovih "gain of function" istraživanja (upravo ovakvih kakva su rađena u Wuhanu) koji je Bela Kuća uspostavila 2014. godine - što je mogla biti prilika i da se opet pokrenu ozbiljnije i šire (i potencijalno edukativne) diskusije o benefitima i rizicima od tih studija ali i generalno o rizicima sa kojima se naša civilizacija suočava...no, očekivati takvo nešto od "komsomolskih pravdi" i "radničnih preglednika" (koji o tome nisu izveštavala ni 2017 ni 2014 a ni pre toga) je savršeno neopravdano, to je odavno jasno.

 

 

 

On 5/26/2021 at 1:03 AM, Darko said:

Takođe, treba imati na umu da je scientific consensus da je virus nastao u prirodi, da nije veštački - pretpostavljam da je zato lab theory u početku zabeležena kao fake news. 

Ne postoji nikakav naučni konsenzus oko toga (pisma naučnika koji su i sami učestvovali u GOF istraživanjima bez ikakvih ozbiljnih argumenata nisu naučni konsenzus), niti je mogao postojati, to je bila zloupotreba nauke u političke svrhe (koja je bila moguća zahvaljajući dubokom nerazumevanju kako nauka funkcioniše). Evo jednog dobrog preglednog članka o tom nitkovluku:

 

As New Evidence Emerges For COVID "Lab-Leak" Theory, Journalists Who Screamed “Conspiracy” Humiliate Themselves

 

...iz kojeg izdvajam proizvoljan data point sa početka teksta. Nakon što je u Februaru prošle godine senator Tom Koton pozivao na istragu povodom LL hipoteza, Washington Post je objavio članak sledećeg naslova

 

Tom Cotton keeps repeating a coronavirus conspiracy theory that was already debunked

 

, citirajući u njemu, kao predstavnika "naučnog koncenzusa" Richard Ebright, molekularnog biologa sa Rutgersa, kako za novine kaže ovo:

 

>>“There’s absolutely nothing in the genome sequence of this virus that indicates the virus was engineered,” said Richard Ebright, a professor of chemical biology at Rutgers University. “The possibility this was a deliberately released bioweapon can be firmly excluded.” 

 

Međutim, ono što je WP "izostavio" iz članka je da Richard Ebright još od januara prošle godine i sam smatrao da je curenje iz laboratorije najjača hipoteza za objašnjenje nastanka pandemije (što je još snažniji iskaz podrške LL hipotezi od onoga koje je senator Koton izneo - on je prosto rekao da ne znamo da li virus iscureo ali da to vredi istražiti)! Evo šta je sam Richard Ebright napisao o tom tekstu:

 

>>

Michael--I discussed the genome sequence and properties of SARS-CoV-2 on the record and the lab-accident hypothesis on background with WaPo on January 28, 2020.

 

On January 29, 2020, WaPo quoted me, correctly and appropriately, that, based on the genome sequence and properties of the virus, there was no basis to conclude the virus was engineered.

 

On January 29, 2020, immediately after publication of the January 29, 2020 WaPo article, I informed WaPo that I was willing to be quoted on the record that the virus may have entered humans through a laboratory accident.

 

On February 16, 2020, in an interview regarding comments by Sen. Tom Cotton, I again discussed both the genome sequence and the lab-accident hypothesis--this time, both on the record--with WaPo. I was surprised that the February 17, 2020 article in WaPo quoted only my comments on the genome sequence and not my comments on the lab-accident hypothesis.

 

RHE

Edited by bohumilo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nadam se, ako bude bilo potrebno da se bodemo i sledece godine, da ce da bude stranih vakcina. Torlak nije proizvodio svoje vakcine godinama, ako bi EMA proverila ove to bi bilo ok, ali izgleda da ce samo Gamaleja to da uradi, sto je kao da ja garantujem kao regulatorno telo za proizvod koji sam stavljam u promet. I advokat odbrane i sudija fazon.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sunshine State said:

Edit: zdravstveni sistem NL ne moze da se poredi sa zdravstvenim sistemom Nemacke!

 

Citam boldovani deo pa sam na tren pomislio da si napisala "... sa srpskim" :classic_biggrin:

Mada i to bi bila istina svakako, samo u drugacijoj korelaciji

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

Nadam se, ako bude bilo potrebno da se bodemo i sledece godine, da ce da bude stranih vakcina. Torlak nije proizvodio svoje vakcine godinama, ako bi EMA proverila ove to bi bilo ok, ali izgleda da ce samo Gamaleja to da uradi, sto je kao da ja garantujem kao regulatorno telo za proizvod koji sam stavljam u promet. I advokat odbrane i sudija fazon.

 

Sreća (?) u svemu tome je što će torlak samo da flašira te vakcine u ampulice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ima li negde neka informacija koliko se tacno stranaca (stranaca iz ex-yu i stranaca-stranaca) vakcinisalo u Srbiji?

i sta je bilo s onima koji su primili 1. dozu AZ kad je ovima trebalo da istekne rok? dobili i 2. dozu?

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Milica said:

Ja imam zakazano za sledeci cetvrtak, nemam pojma kojom (da ne kazem cime :lol_2:) ce me bocnuti, kazu lekar odredi na licu mesta, a izbor je: fajzer, moderna ili AZ. 

Vidim ovde na forumu malo ljudi primilo modernu, tamo je nema ili ljudi nece? 

Malo me nervira sto ne mozemo da biramo kao vi, u stvari kad bolje razmislim ne znam ni sta bih izabrala🤔 onda bolje neka oni odluce :thumbsup:

  Reveal hidden contents

 :default_sofa: malo me strah...

 

Moderna i Fajzer su gotovo iste. Kao sto su iste, isto tako su i najbolje. Barem se tako pise po ovdasnjoj stampi. Mogu da je  koriste i djeca od 12 pa navise, najefikasnije, i neke studije pokazuju da vakcinisani ne prenose virus. AZ su stopirali . Pa ti kako hoces.

4 hours ago, Tomiprunet said:

Da li ce to nestati sve vakcine dok ja ne dodjem?

Pa koliko si aktivan da je primis, mozda je na kraju i platis za razliku od ostalih.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Prema poslednjim podacima leskovačkog Zavoda za javno zdravlje od 243 urađena testa na teritoriji Jablaničkog okruga, njih 9 bilo je pozitivno na virus korona. U Pčinjskom okrugu je još 7 osoba obolelo, dok su u Nišu u prethodnom danu registrovana 3 nova slučaja kovida.

 

Dve opštine u Jablaničkom okrugu gde ima novoobolelih su Leskovac sa 5 novih pacijenata i Vlasotince gde su 4 osobe dobile pozitivan test.

Kako navode iz službe Doma zdravlja, u Nišu su zabeležena 3 slučaja zaraze, a urađeno je 225 pregleda.

 

Ispod 1,5%... 
Ja stvarno vec neko vreme nisam cuo za novi slucaj iz blize i dalje okoline

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

U tom kontekstu Tramp je bio negde srednja žalost (npr. ne mislim da je otvarao prerano već prekasno, predugo je lunjao za Faučijem i td), ali zahvaljujući nekim mudrim programima kao što je bila operacija "Warp Speed" mislim da se može srvstati negde oko 70. percentila među donosiocima političkih odluka (to znači da je donosio bolje odluke od 70% drugih političara, a lošije od 30%). Što, opet kažem, u apsolutnom koordinatnom sistemu nije pohvalno jer je politička kasta generalno debelo podbacila i onako niska očekivanja - nasuprot, recimo, privatnom biznisu koji je, generalno govoreći, prebacio inače visoka očekivanja, a pogotovo u nekim granama kao što je farmaceutska industrija čiji performans je bio gotovo nadrealan (ovolika brz razvoj i masovna proizvodnja ovoliko kvalitetnih vakcina (a podsećam da je npr. Modernina vakcina bila spremna još u januaru poršle godine) je po meni jedan od najvećih trijumfa ljudske civilizacije u istoriji).

 

Nastavljate nepotrebnu raspravu o Trampovoj odgovornosti, i administracije za broj umrlih. Mozda je on imao neke glupe nastupe, i neke bezvezne izjave, medjutim konstatno se zaboravlja da federalna administracija nije imala nikakve pravne jurisdikcije nad lokalnim merama.... Znaci nije mogla da bude odgovorna za odluke Cuoma, koje je donosio iz politickih razloga, i onda prikrio 6,000 smrti u starackim domovima. Evo sad istraga i u Michigenu, za sada procena da je prikriveno oko 3,000 umrlih u starackim domovima. To nije bilo u Trampovoj moci. 

Za to vreme mediji ignorisu politicki motivisane odluke koje dovode do smrti, jer se bore protiv Trampa. Cilj opravdava sredstvo. 

Zato svako ovde zna za Trampovu glupu konferenciju za stampu, i naravno tvrdi da je on preporucio dezinfekciona sredstva (iako je to bila laz) a Cuomo koji je direktno odgovoran za hiljade smrti, ima Emi za vodjstvo u borbi protiv pandemije.

Sada izlazi sta su sve mediji lagali ovih godinu dana, zbog politicke kampanje. U to ukljucujem i big tech koji ionako nisu nista drugo nego mediji. 

 

Isto kao sto Biden ne moze biti odgovoran za otvaranje Texasa i MS, sto je nazvao neandratalskim, ali zato sada tvrdi kako je ukidanje maski njegova pobeda. 

Iako je to jednostavno posledica informacija koje su imali, ali prikrivali.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...