Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, koca popovic said:

Pa koliko sam ukapirao imali ugovor sa EU o nekoj kolicini vakcina. I sta se dogodilo? Isporucili deseti dio, dok je VB dobila maksimalno. Mislili su da su pametniji od ostalih.

AZ je trazila da urade istrazivanje svih vakcina, zajedno, po pitanju trombova, Samo J&J je prihvatio.

 

pitam se zasto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda sam nešto propustio od silnog (s)pametovanja na temi....ali...

 
....     
Nama ostalima pomaže vakcinacija.   
...


Pa jesi nam se ti to konačno ubola, da sad možemo da te zovemo Žena Luke Razića..?? :s_d:

Sent from my phone using their app

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, koca popovic said:

Polticka igra da . Ali dobili su sta su trzili.

Trazili

 

Ja od pocetka imam utisak da nije samo politika (iako EU svakako ima razloga da jebe mater AZ zbog kašnjenja u isporukama) nego konkurencija bato. Evo gde sam ako im mRNA proizvođači nisu gurnuli klipčine u točkove. Ovo je fajt za ogromno tržište u narednih 3-5 godina, gde će se milijarde doza praviti. A jeftina i lako dostupna vakcina, well...you do the math...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Potpuno laički, meni izgleda da i adenovirusne i mRNK vakcine, načinom na koji deluju, izazivajući organizam "ubacivanjem" spajk proteina da nešto uradi, vrlo retko dovode do smrtonosnih tromboza. Pitam se da li bi reagovanje tih osoba na sam virus bilo slično.

 

"mRNK lobi" je mnogo jači + UK prigrabila za sebe sve što je mogla od AZ-a, pa je stanje stvari takvo kakvo jeste.

 

Bez obzira na sve to, globalno, (neka je i) 5 umrlih na 1M vakcinisanih, da li je to "preskupo"? Do čega dovodi situacija da recimo u Kini, sve funkcioniše, po njihovim standardima, normalno - privreda i društvo, a kod drugih jok?

 

Meni je interesantno kako u ovakvoj situaciji reaguju desničarske (ili možda levičarske?), nacionalno obojene, političke organizacije. Po prirodi stvari, ovde se radi o zdravlju nacije i ono bi moralo da ima itekako preimućstvo u odnosu na zdravlje pojedinca. Nakon izraelskog i UK iskustva, trebalo bi da svi oni na sva usta govore o obaveznoj vakcinaciji, jer se samo tako nacija može "spasiti" pošasti i nastaviti, recimo da se množi (i složi).

 

Kod nas, osim Šizoja i Šešelja, svi ostali udaraju u tamburu o ličnim slobodama i pravu na izbor, potpuno zapostavljajući tzv nacionalni i državni interes.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Angela Merkel je primila AZ vakcinu, ja ne znam sta je bolji pokazatelj, da ne kazem "reklama".

 

inace, grafik dole pokazuje kako se brzina vakcinacije u Izraelu drasticno usporila od prvog marta, odnosno kako su presli brojku od 55% vakcinisanih.

Slicno usporava i UK, premda oni jos uvek nisu stigli do 50%, nisam siguran da li je ovde problem nedostatak vakcina ili jednostavno uticaj antivax kampanje.
sto se tice USA, priblizavaju se brojci od 40% i nema "usporavanja", za sada to ide vrlo brzo s obzirom na velicinu zemlje.

Sto se tice nas, da ne kazem "lidera", madjarska nas je odavno prestigla, a pre neki dan i Urugvaj, iako kod nas navodno ima savim dovoljno vakcina.

na grafiku se vidi i da je Nemacka ozbiljno ubrzala u poslednjih desetak dana, tako da me ne bi cudilo da se do kraja maja nadju ispred nas, a Nemacku u stopu prate Italija i Spanija.

(toliko u ovonedeljnom pregledu najznacanijih podataka u vezi sa vakcinacijom na globalnom nivou) :default_coffee:

vacc.thumb.PNG.d53f0c00f00f5c016aa5daa09dca2a4a.PNG
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Kada je u pitanju efikasnost AstraZeneka vakcine Šekler kaže:

"Jako mrzim kada u nauku počnu da se upetljavanju političke stvari. Promenio se naziv vakcine, promenila se kompanija i sada samo čekam kada će ta ista vakcina da se vrati kao dobra", navodi on.

 

 

A ja ne mogu da se nacudim koliko je ljudski zivot jeftin kada se oko ovakvih stvari biju politicke borbe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Interesantno je da iz dana u dan ima više varijacija sa brojem umrlih nego sa % pozitivnih. Procenat je baš zakucan/"pokošen".

 


Prateći dinamiku dosadašnjih talasa mislim da imamo plafon mesec dana smanjivanja brojki, sve umerenije i onda ćemo opet gore.

Sem ako se ne pokaže da su đaci u školi veći faktor nego što se veruje i zbog njih brže krenemo gore.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, djura.net said:

sto se tice USA, priblizavaju se brojci od 40% i nema "usporavanja", za sada to ide vrlo brzo s obzirom na velicinu zemlje.


 

Usporavaju, vec se zale, skoro svuda sad vsi mogu da dobijaju vakcine od 16+ pa opet nemas navale. Imas neke drzave koje su vec pocele kampanju "ko god dodje i iz drugih drzava dacemo vakcinu"

Link to comment
Share on other sites

"[Šekler] je dodao da se virus pokušava da se menja kako bi nas zarazio, kao i da će on biti sve slabiji."

 

Mene zanima oce li neko obavestiti virusa da mi ocekujemo da bude sve slabiji. Zadnjih godinu dana svaki naredni vrh je visi od prethodnog. Kad bi trebalo da pocne to famozno slabljenje?

Steta sto virus ne radi u kriznom stabu, sve bi slusao sta mu narede.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, handys said:

"[Šekler] je dodao da se virus pokušava da se menja kako bi nas zarazio, kao i da će on biti sve slabiji."

 

Mene zanima oce li neko obavestiti virusa da mi ocekujemo da bude sve slabiji. Zadnjih godinu dana svaki naredni vrh je visi od prethodnog. Kad bi trebalo da pocne to famozno slabljenje?

Steta sto virus ne radi u kriznom stabu, sve bi slusao sta mu narede.

 

 

Pa ne može da sluša baš sve naredbe jer su kontradiktorne...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sekler je i dodao da  je pitanje kada, znaci, krajnja sudbina korone jeste d apostane endemski, sezonski grip, da li ce to biti sledece jeseni, mada, tesko, one tamo, ili tek na jesen 2024, ostaje d ase vidi, moja neka procena, jesen 2022..nije on rekao, sad ce, samo sto nije..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, handys said:

"[Šekler] je dodao da se virus pokušava da se menja kako bi nas zarazio, kao i da će on biti sve slabiji."

 

Mene zanima oce li neko obavestiti virusa da mi ocekujemo da bude sve slabiji. Zadnjih godinu dana svaki naredni vrh je visi od prethodnog. Kad bi trebalo da pocne to famozno slabljenje?

Steta sto virus ne radi u kriznom stabu, sve bi slusao sta mu narede.

 

Spanska groznica se "upristojila" posle 2 godine, hajde da se nadamo da ce i ovoga puta biti tako. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...